Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Fates Warning - Awaken The Guardian

Fates WarningAwaken The Guardian

Michal Z20.9.2013
Zdroj: mp3
Posloucháno na: Sony CDP-315; Technics SA-EX140; Beyerdynamic DT770 PRO 250 Ohm
VERDIKT: Výtečná možnost pozorování počátku hudebního přerodu kapely v přímém přenosu. Je to vzrušující jako vesmírná scenérie při zrodu galaxií. Vrcholné dílo rané fáze Fates Warning přináší vymanění se z kovových okovů vlastních vzorů a nakročení na vlastnoručně budovaný most.

Album přichází opět v rychlém sledu a přináší zásadní obrat. Kormidlo je už pevně vytočeno směrem do vlastních progresivních vod. Na předchozí alba jsem házel špínu neoriginálnosti a přílišného nahlížení na britské ostrovy, kde bujela heavy metalová scéna. Tyto prvky se nyní v hudbě objevují víceméně v náznacích a odlescích. V kontextu celistvého vývoje souboru je album „Awaken The Guardian“ nevyčíslitelně důležité a nyní zcela neomluvitelně znamená zásadní progres kapely, který v kontextu doby možno označit za stylotvorný, nebo alespoň spolu-budující. Když se vám zachce, stále tam jsou k rozpoznání vlivy Iron Maiden a jiných, ale ty jsou již nyní překryty vlastní invencí vrývanou do výchozího power metalového plátu.

 

Album spouští nekonečný nával nálad a emocí. Je radost sledovat koryto sílícího progresivního potůčku. Jednoznačný exemplární případ početí zrodu další metalové větve, která se vyvíjí dodnes, tu a tam odumírá, ale opětovně se reinkarnuje i do dalších kovových odnoží. Fates Warning útočí nově prozatím pouze povrchově zušlechtěnými zbraněmi, málo probádanou směsí a daří se jim probojovat do širšího posluchačského povědomí. Virtuozita tryskající v rozsáhlém kusu "The Sorceress" přesvědčila každého váhajícího nebo reptala. Tady už není o čem diskutovat, hudebníci se vymanili z vlivu vzorů a povstávají na vlastní tvůrčí údy.

 

Album přináší tu pravou nefalšovanou porci progresivní hudby prodchnuté nekonečnými změnami rytmických rejstříků a plnou fůru fantastických silových melodií klenutých do slušivých portálů. Ryzí kvalita bez kompromisů v době, kdy se sice kalkulovalo, ale všemu vévodilo nadšení pro hudbu a tvoření nových horizontů s nadějnými výhledy. Na albu je ve skladbách slyšitelný úbytek vznosných kytarových heavy sól a větší příklon k budování zajímavého reliéfu. Určitý vliv příchodu kytaristy Arestiho je patrný. Malování celistvého výrazu je sympatické, přitvrzení riffů vítám s otevřenou náručí, stejně tak malinké zlidštění (ovládnutí) výšek vokalisty, přesto si stále může tykat s eunuchy. Výrazem kapela občas rozpíná křídla z power metalové síly do thrashmetalové průraznosti a získává dravou razanci ve středně rychlých skladbách, jež albu dominují.

 

Fates Warning se povedlo vystavět si na tomto albu několik nepovalitelných pomníků, mezi něž řadím skladby "The Sorceress" a "Guardian". Album se stalo labutí písní pro vokalistu Arche. Kapela patřící jednoznačně mezi průkopníky přerodu amerického power metalu do progresivních zákoutí se se svojí pozicí nechtěla spokojit a mířila stále kupředu, vývoj hlavních mozků nešel zastavit a změna znamenající život nebyla pro každého člena souboru a ani posluchače přijatelná. Tady vznikl další základní tábor, z kterého se posluchači i hudebníci vydávají dobít vrchol zcela odlišnými trasami, než kterými se vydali ti před nimi. Kdo má chuť, vykročí s Fates Warning, ortodoxní račte příště vystoupit.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky