Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Lunatic Soul - Walking on a Flashlight Beam

Lunatic SoulWalking on a Flashlight Beam

Jirka D.1.1.2015
Zdroj: mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: PC v práci / Evolve Blues R222
VERDIKT: Čtvrtá řadovka Lunatic Soul, u které se pro tentokrát se nespěchalo. A je to znát.

Mariusz Duda se výzev evidentně nebojí. Loni na svět poslal novou deskou své domovské kapely Riverside, letos tu máme už čtvrtou řadovkou sólového projektu Lunatic Soul. Právě rychlý sled a z něj plynoucí uspěchanost jsem cítil z předchozí nahrávky “Impressions”, která přišla rok po bílém albu, mnoho výrazných dojmů ve mně nezanechala a s časem ještě zešedla. Logicky se k ní moc nevracím a stále vede album černé se svými neveselými vizemi.

 

Tři roky utekly neuvěřitelně rychle (trochu se toho děsím) a je tu deska nová. Temným vizím odzvonilo, nová cesta vede kamsi ve směru světelného paprsku a hlavně si sama pro sebe krade nemalou porci času. Přes hodinku trvající album je dost. Navzdory tomu nemám s hrací délkou problém, “Walking on a Flashlight Beam” si pouštím především v práci a při práci, dokonce i při práci na recenzích jiných kapel, a pro takový účel mi naprosto vyhovuje. Přiznávám, trochu kulisa, ale i pro tyhle účely mi nemůže hrát kdekdo a kdeco a i pro ni si vybírám přes možná zrezlé, ale o to nepropustnější síto.

 

Mariusz Duda

 

Nerad bych ale novou řadovku Lunatic Soul degradoval na naprosté ambientní šumění kdesi v pozadí (někde tam časem skončila předchozí “Impressions”), protože její obsah má k podobné degradaci hodně daleko a na mnoha místech je naopak natolik zajímavý, že myšlenky ponořené do díla kapitalismu zvedají hlavu a zabírají, chytají se, obdivují. Hlavní příčinu bych viděl ve větší rockovosti nahrávky, která se i přes silnou elektronickou auru probíjí vpřed, dělá desku rytmicky zajímavou a členitou, na některých místech i příjemně gradující (třeba závěr “Shutting Out The Sun”). Snad nejvýraznějším dojmem na mě působí baskytara - tvrdá, určující, možná trochu směřující k Wilsonovu Havranovi ("Gutter").

 

Druhé pozitivum je větší přítomnost zpěvu a obecně písničkovosti. Album tak působí živěji (to berte s rezervou poplatnou produkci LS), poslouchatelněji a jaksi mile. Duda má velmi příjemný hlas a taková “Cold” je díky němu skutečným balzámem. Podobně funguje “Treehouse”, která mi svou náladou lehce připomíná poslední Antimatter, ale problém v tom nehledám. Vedle toho se místy nechytám, to když největší prostor dostane elektronika a skladba pak působí dojmem, jakoby si Varg Vikernes hrál v lochu se synťákem (jasně, třeba “The Fear Within”). V takový moment opět kloním hlavu k dílu obživy a desku nechávám plynout osamoceně.

 

Ať tak či onak, album “Walking on a Flashlight Beam” se povedlo. Mariusz Duda namíchal koktejl nálad a pocitů dostatečně  podepřený pevným hudebním základem, s fantazií a lehkostí, který nechává stát rozpačité pocity z předchozí desky opodál. Nepopírám, že inspirace u jiných (hlavně Wilsona) tu hrají svou roli (v polovině “Pygmalion’s Ladder” se dost okatě objevují momenty ze Storm Corrosion), ale dojmy z desky mi to nekazí a pro mé účely mi to stačí. A teď zase do práce.

 


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

zrušit

Reagujete na komentář

Radek / 5.1.15 12:23

...i mě se líbí. První deska tohoto projektu je dodnes zcela zásadním dílem, které Duda jen těžko překoná ale snaží se a tentokrát v tom zase cítit -občasně- síla. Jsem spokojen.

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Radek / 5.1.15 12:23odpovědět

...i mě se líbí. První deska tohoto projektu je dodnes zcela zásadním dílem, které Duda jen těžko překoná ale snaží se a tentokrát v tom zase cítit -občasně- síla. Jsem spokojen.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky