|
|
||||||||||
Charismatický, osobitý, nepřístupný, podivínský… Jeho sametově nakřáplý, emotivní projev dokáže bořit zdi pevné jako žula se stejnou lehkostí a přirozeností, s níž zvládá citlivě a nenuceně unášet tesklivé, vzdušné melodie plné smutku a beznaděje. Mark Lanegan je talent od Boha. Talent, který se rodí jednou za generaci. Talent, který dokonale zúročil svůj potenciál a stal se legendou již za svého života. Talent, v jehož stínu bledne drtivá většina bezpohlavních vokalistů dnešní doby zoufale postrádající originalitu a uvěřitelnost.
Od roku 1985, kdy poprvé stanul na pódiu po boku Marka Pickerela a bratří Van Connerů, přitom zvládl ujít velmi dlouhou cestu. Již na svých sólových počinech z první poloviny devadesátých let se poprvé pokusil o nesmělé oproštění od grunge rockového sevření, nicméně jeho touha objevovat nové dimenze došla konečného naplnění až na přelomu milénia, kdy se definitivně uzavírá hladina za skomírajícími Screaming Trees. Následující dekádu si troufám označit jako nejplodnější a nejzajímavější období Markovy muzikantské kariéry vůbec. Kromě výborné sólovky z roku 2004 zanechává nezanedbatelný otisk na několika albech Queens Of The Stone Age, spolu s Gregem Dullim zakládá The Gutter Twins, více než zdatně také sekunduje dvojici Soulsavers a v neposlední řadě spojuje své síly s křehotinkou Isobel Campbell.
Nicméně až Blues Funeral ho zastihuje na vrcholu tvůrčích sil. Uvolněného, sebejistého, vyrovnaného… Zanedlouho padesátiletý Mark nepotřebuje nikomu nic dokazovat. Hudba, kterou tvoří, dávno přestala respektovat omezující hranice a předem stanovená pravidla. Přesto zní novinka, v porovnání s předešlou Bubblegum, o mnoho kompaktněji, sevřeněji a také přirozeněji. Markovi se na Blues Funeral podařilo vybrat ty nejušlechtilejší fragmenty jeho tvorby posledního desetiletí a spojit je v naprosto jednolitý, masivní, dekadentně krásný celek. Celek, který funguje od začátku do konce se stejnou intenzitou. Bez zbytečných zaškobrtnutí, slabších nápadů či plochých míst. Naslouchat temně osudovým songům plných jemné melancholie ještě nikdy nebylo tak návykové a odzbrojující.
Marně se snažím rozpomenout na kolekci podobně působivých, ve své podstatě však velmi jednoduchých písní, která by mne dokázala v poslední době oslovit tak silně jako právě Blues Funeral. Kritických slov se mi tentokrát nedostává. Jediné negativum spatřuji snad jen ve zbytečně napěchovaném, plochém zvukovém kabátu, který mi k hudbě podobně rozjímavé a neútočné povahy sedí jen pramálo. Co naplat, ani velmi vkusně provedená vinylová edice nedokáže zahladit veškeré škody, ovšem tentokrát prskám opravdu jen decentně. Blues Funeral je skvost. Vše ostatní není důležité.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
ama / 29.7.17 22:06odpovědět
skvělé
geronimo / 23.2.15 19:48odpovědět
nadherny hlas a deska. 20.2.215 jsem byl na jeho koncerte v Praze a byl to nezapomenutelny zazitek.Mam vsechny jeho desky a ta hudba je jako droga.
Victimer / 24.2.13 10:53odpovědět
Geniální. Dávám kilečko, nemám slov.
Sorgh / 10.2.13 21:01odpovědět
Parádní deska, která na mě působí uklidňujícím dojmem a naprostou pohodou. Mark má hlas jako natrženej samet, skrz který prosvítá celej jeho dosavadní život. J to Pan vypravěč.
Label:4AD
Vydáno:Únor 2012
Žánr:Alternative rock
Mark Lanegan - vocals
Alain Johannes - guitar, bass, keyboards, percussion, backing vocals
Jack Irons - drums
Aldo Struyf - keyboards (8, 9, 12), guitar (12)
David Rosser - guitar (3, 6)
Duke Garwood - guitar (2, 12)
David Catching - guitar (2, 11)
Martyn LeNoble - bass (7, 9)
Chris Goss - guitar (10), backing vocals (10)
Greg Dulli - backing vocals (4)
Josh Homme - guitar (5)
Shelley Brien - backing vocals (8)
side A
1. The Gravedigger's Song
2. Bleeding Muddy Water
3. Gray Goes Black
side B
4. St Louis Elegy
5. Riot In My House
6. Ode To Sad Disco
side C
7. Phantasmagoria Blues
8. Quiver Syndrome
9. Harborview Hospital
side D
10. Leviathan
11. Deep Black Vanishing Train
12. Tiny Grain Of Truth
Mark Lanegan
Straight Songs of Sorrow
Mark Lanegan
Phantom Radio
Mark Lanegan
Gargoyle
Mark Lanegan
16.8.15, Brno / klub Fléda
IAMX
Alive in New Light
Gravesend
Methods of Human Disposal
Scar Symmetry
The Singularity (Phase II: Xenotaph)
Svältvinter
Hädangången
Aindulmedir
Star Lore
Grins
Grins
Milking The Goatmachine
Stallzeit
V Praze v Modré Vopici se 15. února koná akce Imbolc Fest II za účasti kapel Wyrm, Katarze, Skeromlat a Bjes. Info a facebook událost ZDE.
11.1.2025Progresivně techničtí deathers Sadist vydají 7. března pod značkou Agonia Records své nové album nazvané Something To Pierce. Už nyní si můžete pustit...
10.1.2025Na značce MetalGate vyjde kniha Daniela Lakea nazvaná USBM: Revoluce identity v americkém black metalu, která v deseti kapitolách a na prostoru více j...
10.1.202535 let od vydání kazetového dema Není se kam skrýt kapely V.A.R. se na značce Pařát dočká tato nahrávka CD reedice ve formátu digipaku. Obsahem bude r...
9.1.20257. února vyjde nová deska Amidst the Runs citlivých duší SAOR a aktuálně na ni láká zveřejněný videoklip ke skladbě The Sylvan Embrace s hostující Ell...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.