Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Pergamen - Crudus Amurea

PergamenCrudus Amurea

-krusty-23.1.2016
Zdroj: CD digibook formátu A5 // promo od kapely
Posloucháno na: SONY CDP-270 / JVC AX-70
VERDIKT: Koňská dávka tradičního black metalu, tak jak se black metal má hrát. Posluchač má to svoje jisté, pro jakékoliv rušivé/osvěžující odbočky (jak kdo chce) ale musíte u kolegů...

Tuzemské blackmetalové kapely to nemají věru jednoduché. Jsou porovnávány s Norskem, Švédskem a pokud je řečí jejich tvorby čeština, tak s Master's Hamer. Těžký život. Težké se zavděčit. Navíc pokud vaše srdce bije pro black, máte ohraničené výrazové prostředky a šlápnout do pedálů experimentů trochů důrazněji, už nejste správně „true“.

 

prg nosič

 

PERGAMEN je jméno na naší scéně dostatečně etablované (v rané fázi fungovali s dovětkem LUCIFERIAN). Beny a Zbyndis nám nabízejí šestý počin a abychom šli do detailu, celkově třetí v netradičním pseudodigipackovém balení. Jedná se o kus zajímavé práce a souhlasím, že tohle může být cesta jak vyzrát nad nezájmem (?) o fyzické nosiče.

 

prg band

 

Hudebně jde o black metal. Nedokážu aktuální tvorbu PERGAMENu připodobnit k debutu Tsjuder, druhému demáči Besatt nebo desátému albu Darkthrone…já mohu jen rozseknout, zda se mi hudba na hezky zpracovaném nosiči líbí nebo ne. A já jsem na vážkách. Neboť nahrávka je vymazlená a zvuk je moderně smrtící (dokonce bych si zarouhal, že trocha špíny by mu prospěla). Kytarové vyhrávky hostujícího Lukáše Musila jsou chutné a osvěžující (pokud to můžeme o blackové nahrávce napsat).  Ale buď bych přirovnal svůj sluch k pověstnému pařezu nebo jsem ani po osmém (!) poslechu prostě nenašel ten pověstný háček, který by se mi zaseknul do slechů. Hudba plyne, včelky bzučí, bicí tepou par excellence a jedna radost….ale já radost nemám. Ne a ne najít záchytný bod.

 

Listuji tedy texty, které jsou temně symbolické a solidně řemeslně zvládnuté, byť stylově nekonkrétní. Ale ani ony mi nenapověděly, jak se k aktuálnímu albu PERGAMEN chlapsky postavit. „Crudus Amurea“ je prostě ukázkovým blackovým albem - takhle se má dělat tradiční black metal. Ale asi stárnu nebo jsem toho už slyšel příliš: mně tohle už nestačí. Přecejenom preferuji hudební nápady a netradiční vizi před řemeslem – byť excelentně odvedeným. Možná mi toto čerstvé dítko, které mělo být výplachem prostě jenom nesednulo ... poněvadž starší kousky se mi zdají rozhodně aranžérsky košatější. Kdo ví...

 

 

PERGAMEN jsou ukázkoví řemeslníci, ale na posledním dlouhohrajícím nosiči zatím ne vizionáři.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky