Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Beny a jeho Pergamen

Beny a jeho PergamenBlack metal je pro mě fantazijní svoboda bez hranic, útěk do jiné reality skrze sny.

Jirka D.17.6.2012
Pergamen na konci loňského roku přikráčeli s novou deskou a nám patří nasypat popel na hlavu, že se k ní dostáváme až teď. Leč říká se, že „lepší je pozdě než nikdy“ a tak k dnešní recenzi doplňujeme navíc rozhovor s Benym, který to s kapelou táhne už od počátků v roce 2001 a byl tak tím správným společníkem, od kterého jsme se mohli dozvědět nejvíc...

 

Zdarec Beny, jak se daří? V jakém rozpoložení jsem Tě zastihl?

 

Zdravím Tě! Jsem v pohodě, díky za optání. Jdeme na to!

 

Úvod rozhovoru bych rád věnoval vaší poslední desce „Per Somnum“ a začnu otázkou na zpracování výsledného díla, které je na dnešní skromné poměry pojato dost bohatě. Co Tě vedlo pustit se do něčeho takového?

 

Delší dobu jsem dumal nad originálním balením CD. Nejdříve byla touha zabalit vše do A4 formátu, nakonec však zvítězila skromnější varianta  formátu A5. Úplně jednoduché to nebylo. Vymyslet je jedna věc, ale realizace je pak složitější, protože jakmile u nás něco není podle forštrychtu, tak je to hrozný problém.

 

Obecně není moc velký zájem o CD, čili to jest takový pokus o zaujetí ojedinělým balením.

 

Dostalo se vám nějakých pozitivních ohlasů od fanoušků a nebo jste se spíš setkali s reakcemi typu: „sakra, to se mi nevejde do stojanu“? A snad ještě doplňující otázka – není trochu škoda, že vedle nadstandardního obalu je nosič pouze ve formě CD-R s potiskem? Proč se to nedostalo až do lisu?

 

Ohlasy jsou zatím velice pozitivní. Lidi mají rádi originální věci přeci. A to, že se to nevejde do stojanu, byl záměr! Vše je hezky v řadě, jen Per Somnum vyčnívá. Pokud ovšem neskončí někde v šuplíku.

 

A co se týče toho lisu, tak u nás v určitých věcech ještě panuje tuhý komunismus. Lis CD se provádí od 500 ks a tolik jsem jich neměl v plánu vyrábět. Chtěl jsem limitovanou edici. Pak jest další verze klasického CD, které lze ovšem objednat jen skrze firmu Audiolife v USA, prostřednictvím Reverbnation: http://eshop.pergamen.org/, no a MP3 verze je zdarma ke stažení na našem webu. A jelikož je limitovaná A5 verze téměř vyprodaná, dodatečně přemýšlím o vinylu.

 

Grafiku obálky vám řešil Jaromír „Deather“ Bezruč, v hudebních kruzích známý třeba svou prací pro Bratrstvo luny. Proč právě tento člověk?

 

Já bych řekl, že v hudebních kruzích je znám jako tvůrce obalů VITAL REMAINS, DISINTER, ROOT a hlavně jako šéfmistr časopisu IN DEED HELL. Jarda válčí po boku Pergamen od prvního alba. Jako puberťák jsem odbíral jeho časák IN DEED HELL a obdivoval kresby i netradiční atmosféru časopisu. Když jsem natočil první album MASAKR666, tak mě ani nenapadl nikdo jiný, koho bych oslovil. Udělal grafiku  všech čtyřech alb Pergamen. Dnes máme spolu kamarádský vztah.

 

Takže se dá říct, že vzájemná spolupráce proběhla na výbornou? Je to asi předčasné, ale zvažuješ pokračování u další desky?

 

Ona už  ta další spolupráce probíhá, poněvadž jsem již zadal Jardovi téma dalšího alba a na konceptu se už pozvolna pracuje. Mimo jiné taky  vytvořil grafiku pro plachty na koncerty 2 x 2 metry, newsletery atd.

 

U každé skladby máte uvedenou fotku, která rovněž Deatherovou prací. Jak jste vybírali konkrétní fotky ke konkrétní skladbě? Dostal od vás Deather nějaké „zadání“, případně texty skladeb, nebo vám dal prostě na výběr z nějakých svých prací a volba byla na vás?

 

Nastínil jsem mojí představu ke každé skladbě, on udělal hromadu fotek, ze kterých se vybralo to nejlépe sedící. U některých skladeb bylo hodně těžké vybírat, poněvadž fotek bylo mnoho a všechny úžasné.

 

Když to všechno sečtu a podtrhnu, obálka dala hromadu práce a stála jistě nemálo financí. Ohlédneš-li se teď nazpět, jak bys to celé zhodnotil? Budeš mít ještě dostatek elánu něco podobného v budoucnu zopakovat?

 

Pokud se bavíme o grafické a výrobní stránce, tak náklady se zaplatily, tudíž se věc vyplatila a to mi dává elán spáchat i v budoucnu podobný, možná trochu vylepšený počin. Náročné to bylo spíše pro Deathera, z mého pohledu byl daleko těžší proces nahrávací.

 

Teď zjišťuju, že jsem se ještě ani nezeptal na název nahrávky „Per somnum“, který by se dal přeložit jako „Skrze spánek“. Co si představit pod tímto titulem? A co si pod ním představit v souvislosti s black metalem?

 

Hm... to jsi mě mile překvapil!!! Je to hodně blízko, ale klidně se to takhle dá vyložit. Našel jsem ten název ve starém latinském slovníku, úplně vzadu v poznámkách.

 

Tohle spojení bylo popsáno jako  básnický výraz  „Ve snách“ A souvislost s black metalem je prozrazena spolu s významem. Nebo ne?

 

No přiznám se, že asi chápu nějak pomale :-) Můžeš ten význam trochu osvětlit?

 

Black metal je pro mě fantazijní svoboda bez hranic, útěk do jiné reality skrze sny. Lucidní snění, astrální cestování, svět mimotělních zážitků. Black metal má přece mnohé tváře, není jen ten satanský. Je to útěk z každodenní všednosti, šedi, stresu a starostí , do světa snů.

 

Docela by mě zajímalo, jak obecně vnímáš black metal Ty?

 

Hehe, to si necháme někam k pivu :-) Promítá se tato myšlenka nějakým způsobem i do textů? Nemáš někdy dojem, že používání češtiny je v dnešní době trochu exotický fenomén (i když možná na vzestupu)?

 

„Ve snách“ se jmenuje skladba, čili se promítá přímo, i když lehce skrytě. Paradoxně zajímavé reakce chodí ze zahraničí, což mě zaskočilo.Venku jsou už zřejmě trošku unavení ze špatně anglicky zpívajících kapel. Samozřejmě angličtina vládne, ale čeština je nějakým způsobem zajímavá a exotická, jak říkáš.

 

Vyjadřovat se textově v cizím jazyku by pro mě bylo falešné a neupřímné. Neumím napsat text v angličtině a ani se mi ten jazyk nelíbí. Možná v latině. Požádám nějakého kněze o text.

 

Latina má pro Tebe nějaké zvláštní kouzlo?

 

Latina má v sobě takovou magickou, okultní příchuť. Jakýmsi způsobem mě přitahuje. Mám rád staré věci, antikvariáty, starožitnictví atd. Má to zvláštní kouzlo.

 

Četl jsem knihu Malleus Maleficarum, kde jedna stránka je psaná latinsky a druhá je překlad, z čehož bych mohl nějaký text sesmolit, ale pokud se rozhodnu pro takový text, pravděpodobně oslovím odborníka.

 

Vaše tvorba se řadí do black metalu a jelikož jsi stál u zrodu kapely, zeptám se, proč právě tento žánr? Jde především o hudbu, nebo v blacku hledáš i něco víc, díváš se dál...?

 

Naše tvorba se řadí do black metalu, ale když se mám pitvat ve škatulkování, tak jistě najdeš v naší hudbě i deathové, doomové, či trashové prvky. Není to válečný ani satanský black metal, nepoužíváme mrtvomalby na ksichty. Nazaval bych to Black metal v poetickém duchu.

 

Jak s oblibou mnozí nadšenci žánru říkají: „black metal je víc než hudba...“ Nebylo to tak, že bych si z osudí žánrů vylosoval black metal. Jednoduše se to stalo přirozenou cestou. Black metal prostě miluju (v mnoha jeho odstínech)!!! Black metal je pro mě absolutní svoboda, cesta mimo hektickou realitu, zavřu oči a letím do vesmíru jako Remek. V podstatě je mi úplně jedno, o jaký styl se jedná, jen ta hudba musí mít nějakou duši a hloubku, aby mě oslovila. Např. Tool nebo současně Soen, či Ihsahn, Opeth - nemusí to být nutně black metal.

 

Jen v mém vyjadřování je tenhle styl nejupřímnější a nejpřirozenější. Když tvořím hudbu, tak absolutně neřeším, je-li to black nebo death, doom, prostě to samovolně plyne ven. Nemám žádné stylové bariéry.

 

Zeptám se upřímně (a neber to osobně) – nemáš někdy dojem, že se v tomto žánru prezentují (a nebo se pod něj schovávají) jedinci, kteří nejsou zcela v pořádku?

 

Hm. Tak to teda beru osobně! ha ha Definuj, co znamená být „ne zcela v pořádku“? To lze tvrdit o všech žánrech. Třeba o grind coru, nebo můžeme jít k filmu. Když někdo napíše scénář k nějakému úchylnému porno fetisch hororu, je nemocný? I v prestižním pěveckém sboru může být zcela ne v pořádku člověk a třeba to může býti rovnou dirigent.

 

Nemyslím si, že by se to dalo takhle kastovat. Všichni umělci jsou tak trošku magoři. V několika recenzích na nové album jsem se dočetl, že bych měl být zavřený někde v ústavu, takže budu muset taky zvolnit interpretace mých astrálních cest, nebo mě někam šoupnou (tím netvrdím, že jsem umělec!!!).

 

A hlavně ! Ukaž mi, kdo je v dnešní psychohektické době zcela v pořádku? A je určitě  lepší se ze svých vnitřních démonů vyřvat a vypsat, než jít a někomu uříznout palici, nebo postřílet půl tábora.

 

Jaké vůbec panují vztahy v české BM scéně? Když občas čtu rozhovory s různými muzikanty především ze severské scény, slyším od jednoho, jak jen on je ten „true“ a ten druhý je podvrh; no a ten druhý si zase myslí, že jedině on je ten TRUE... :-)

 

Tohle vůbec neřeším. Připadá mi to nízké a hloupé se nad tím vůbec pozastavovat. A snad bych řekl, že doba těchhle projevů a gest je dávno pryč. Nevím, jak takovéhle true a pure démony rozsoudit. Jedině jim zorganizovat nějakou soutěž. Třeba v přetahování lanem, nebo kdo dál skočí do písku...

 

Já jsem poměrně v obraze současné scény jako fanoušek a s těmihle projevy jsem se už dlouho nesetkal, to vytahuješ kostlivce ze skříně. I když asi se taky najdou takoví i dnes. Zpravidla ti co nejvíce štěkají, že právě oni jsou ti pure a true, jsou největší pokrytci a pozéři. Tyhle pomluvy jsou jen babské tlachy. A zase, pomlouvání, silná gesta a soupeření najdeš ve všech žánrech, nejen v black metalu.

 

Proč pořád rýpeš do black metalu? Moc mě neštvi he he...... Přiznám se, že již delší dobu sleduji jistou mediální averzi vůči tomuto stylu. Ale tím si prochází asi každý žánr v určitém období. Jisté je jen to, že trendy přichází a odchází jako příliv a odliv, ale black metal jen tak nějaká vlna nespláchne.

 

Co se týče vztahů na české scéně, tak můžu hovořit jen za Pergamen. Na žádném koncertě jsem se nesetkal s nějakým napětím ve vztazích. Drtivá většina akcí a kontaktů jsou ve velmi přátelském duchu. Koncerty dnes již většinou organizují kapely samy a tak si nebudou pozývat kapely, které jim nesedí lidsky, nebo jinak. Za Pergamen můžu říct, že až na jeden malý net konflikt (neunesl jsem sprostou recenzi od muzikanta), máme s ostatními na scéně velmi přátelské vztahy. Je to stejné jako ve všech vztazích. Někdo je ti blízký, sympatický a někdo ti zkazí den jen tím, že ho potkáš, nebo na něj pomyslíš.

 

Že bych byl součástí nějaké štvavé anti-black kampaně? :-) Máš dojem, že něco takového probíhá?

 

ha ha ... neprobíhá žádná štvavá kampaň. Jen je to můj osobní dojem, když pročítám různá media.V kurzu jsou teď jiné žánry a nad black metalem se vznáší lehce pohrdavá mediální aura. Ale běda vám !!! he he

 

Pokud se shodneme na tom, že dílo nějakého muzikanta je tvořeno hudbou – texty – smýšlením autora, přičemž se všechno samozřejmě prolíná a ovlivňuje, na co Ty osobně kladeš největší důraz?

 

Absolutní útěk pryč z reality všedních dní. Totálně utéct mimo stres a starosti, nechat se unést proudy fantazie do hlubin podvědomí, kde si můžeš svobodně plavat, nebo létat kam tě napadne. Žádná pravidla, hranice, bariéry.

 

Mám rád nekonečné fantazie, jako Pán Prstenů, 20 tisíc mil pod mořem, Avatar, Matrix atp. Na chvíli vypneš mozek od všedností a ocitneš se v jiné dimenzi. Takže největší důraz kladu na svobodu nekonečné fantazie.

 

Dokázal bys nějak stručně popsat, co Tebe samotného nejvíc ovlivňuje ve skládání muziky? Vzpomeneš si ještě na ten úplně prvotní impulz, který dal v roce 2002 vzniknout Pergamen (tehdy ještě Pergamen Luciferian)?

 

Prvotní impulz si pamatuji velmi dobře. Bylo mi cca 14-15 let a totálně jsem se posral z alba Ugra-Karma od IMPALED NAZARENE. Tohle album bylo mou biblí... Ale nejdříve jsem psal texty, hromady textů, už jako malej harant jsem si pořád něco zapisoval, no a přirozeným krokem k vyventilování těch myšlenek a pocitů do světa, bylo vzít kytaru, natočit CD a násilně to vstříknout lidem do žil.

 

Možná nejvíce mě ovlivňují knihy a filmy. V textech asi Vítězslav Nezval, Kafka (Proměna), Poe, Nietzsche, Alighieri a další. V hudbě, ať chceš, nebo ne, tě ovlivňuje svým způsobem vše, co se tě trošku dotkne.

 

Teď přemýšlím, jak Nezval patří k těm ostatním? Když už jsem u toho, nebylo Ti někdy líto toho chlápka-brouka v Proměně? Nebo ses mu chechtal, jak se snažil dostat z postele? :-)

 

Několik básní Poea Nezval přeložil, respektive přebásnil. Myslím, že specielně ti dva mají určitým depresivním stylem psaní k sobě dosti blízko.

 

Co se týče Proměny, tak jsem se moc nechcechtal, naopak jsem ho litoval ještě dřív, než se začal měnit. Vždyť žil nudný, stereotypní, depresivní život. Tím, že se proměnil, tak z toho nudného stereotypu utekl.....otázka je, jestli to není z bláta do louže he he Trošku jsem se chechtal, když mu donesla sestra jídlo, které mu chutnalo před proměnou. On už měl ale úplně jiné chutě.

 

V této době za sebou máš čtyři desky, takže co dál? Zůstává Ti ještě nějaká motivace pro další tvůrčí práci?

 

Jasně že jo. Jsme teprve na začátku. Jsem toho plný a musí to ven, nejde to zastavit. Na příští album mám již hotové texty a na 50 % hudbu. Další album se bude jmenovat NUBER ATRA.

 

Taky bych chtěl vyzkoušet nové cesty při tvorbě.Rád bych,aby se do skládání hudby více zapojili i ostatní v kapele.Kytarista Sziki má v sobě  skladatelský potenciál a bicmen Zbyndis i basák Azmodan určitě rádi zanechají svůj  otisk .

 

Ještě před tím, než se pustíme do realizace, tak musíme dotáhnout nějakou propagaci k Per Somnum. Momentálně se dodělává nové video ke skladbě „TICHO“, které bude v době uveřejnění tohoto povídání už asi na světě. Odehrajeme ještě asi 4 koncerty a pak vrhneme všechnu koncentraci a sílu na nový příběh.

 

Takže poslední otázka – zavřou Ratha nebo nezavřou Ratha? :-)

 

Tak strmý pád u takhle vysoko postaveného člověka je u nás ojedinělý, až smutný. Mi je ho kurva snad i líto! Dostal pořádně nečekanou facku zpoza rohu. A větší než od Macka. Z toho se už zřejmě nijak nevykroutí, i když česká vychcaná nátura dokáže divy. Já myslím, že to odsere a nebude jediný. Přibudou další.

 

Politická i zlodějská kultůra u nás je už hodně dlouho v hluboké smradlavé žumpě plné výkalů a blitků. Kdysi jsem s rituální pravidelností v neděli ve 12.00 čekal „o jakých že tématech se bude po dnešních otázkách mluvit“. Ale už jsem to dávno vzdal. Udržuji si jen obecný přehled. Ratha zavřou!

 

Nezbývá než poděkovat z Tvůj čas, měj se dobře!

 

Já děkuji za prostor, zájem a podporu PERGAMEN!!!


Chtěl bych ještě podotknout, že mě mile překvapila kvalita ECHOES SERVERU. Zajímavé, přehledné, pestré. Bylo mi ctí.

 

   DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky