Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Root - Kärgeräs - Return from Oblivion

RootKärgeräs - Return from Oblivion

Garmfrost16.11.2016
Zdroj: mp3 (320 kbps) // promo od vydavatele
Posloucháno na: na všem možném i nemožném
VERDIKT: Root zúčtovali nejen se starým příběhem, ale i vlastní minulostí. Novinka přináší návrat k temným melodiím a silným zpěvům. Fanoušci melodické tváře darkmetalové ikony nechť zbystří. Root vstoupili do stejné řeky, ve které rád plynu...

Poté, co odešel z Root tvůrčí génius Blackie, jsem měl vážné obavy o další působení kapely. Po hledání se na Daemon Viam Invenient a vystrčení starých rohů na Heritage of Satan, se k Root přidal Alesh A.D., který se podílel na The Book, a jehož můžete znát z jeho nezařaditelného projektu The Squirm. V něm brněnští získali výrazného skladatele i instrumentalistu. Tušil jsem návrat k mystickým melodiím a majestátní atmosféře. A je to tak přátelé! Návrat k dávnému příběhů národa Kärgeräs z dvacet let starého alba, který Big Boss následně rozvedl v sólovém projektu Equirhodont, samozřejmě nemusí nutně znamenat i návrat k tehdejšímu stylu psaní. Starý příběh mohl vyrůst na ukřičené současnosti a bylo by vymalováno. Igor mi však před časem naznačil, že se nové skladby tváří epické a já neměl důvod mu nevěřit.

 

Root

 

Přiznám se, že jsem Blackoshe prvně hledal alespoň v roli hosta, nebo skladatele některých motivů. Měl jsem nutkavý pocit, že slyším jeho riffy a taktéž typické vrstvení kytar. Ale v soupisku v promo materiálech jeho jméno nefiguruje. Abyste měli představu, co čekat od nových Root, vedle odkazů ke Kärgeräs je cítit i Equirhodont Grandiose Magus. Některým může padnout na mysl i David Bowie, Bathory či odkazy k The Temple in the Underworld. Celá sbírka protichůdných nálad je promíchána do zajímavého guláše, který pojí hlavně Big Bossův zpěv.

 

 

Novinka se za veselého smíchu hezky rozjíždí středně rychlou hymnou Life of Demon. Ta obsahuje vše, co mám na Root rád. Výborný zpěv, zvláštní, jakoby oslavnou atmosféru, rozdováděné kytary i chytlavý rytmus. Ostatně rytmická sekce Paul Dread s Igorem odvádí skvělou práci na celé desce. Dominantním kytarám nejen sekunduje, ale sama udává tón. Osculum Infame navazuje na první skladbu o poznání valivěji, ale stále dostatečně údernicky. Big Boss se nechává unést melodiemi a zpívá povětšinou čistým hlasem. Plus přidává různé teatrální trylky, tam kus smíchu, tamhle growlu, doplněné o sbory. The Book of Death jakoby vypadla z Black Seal. Zvlášť výživná je zlá melodie akustické kytary, která pluje pod riffy jako zhoubná nemoc. Až refrén přináší uvolnění a skladba se vrací k hymnickým náladám. Ryze akustická věc Moment of Hope mi evokuje My name…, ale moc mě nebaví. Je dlouhá a nápadů zde neslyším tolik, že by utáhly skoro sedm minut. Zato následující skvost The Key to the Empty Room vystřelí posluchače do jiné dimenze. Slyším v ní právě toho Davida Bowieho v celé jeho předsmrtné kráse. Hlavně ve zpěvech, které se krásně doplňují. Jeden vespod, druhý nahoře a každý s odlišnou melodií. Melancholické kytary a super basa dělají z této skladby vrchol desky. Pokaždé mě mrazí i tkaničky na botech… Dá se říct, že se mi uleví, když uslyším New Empire, vracející se do stylu tvrdě rockového dark doomaření. Nevšední se jeví i instrumentální song Up to the Down, připravující vás na děsivě rozverný závěr Do You Think Is It the End? Ten je mnohé slibující, zároveň vše rázným utnutím zakončující.

 

Rootband

 

Slova závěrem jsou nutná. Je potřeba pocity z novinky nějak zesumírovat. Nebo ne? Root hrají skoro třicet let a můžou si dělat, co chtějí. Mají za sebou tuny dobré i méně dobré muziky, davy uctívačů, generací, které čerpají z jejich odkazu a stejně tak lidí, co je nemůžou ani cítit. Mohli by se na všechno vykašlat a hrát jen dokola 666 nebo Hřbitov. Jim to ale nedalo, a zase vydali výbornou nahrávku, která sic plná odkazů k minulosti je ryze současná. Možná je to poprvé, co vnímám, že se Root vrátili do stejné řeky, a že je možné brát Kärgeräs - Return From Oblivion jako vyrovnání s vlastní historií. Každopádně je tato řeka tím, co jsem na nich miloval. Asi už nebudu zírat v úžasu na divoký proud, ale nechám se v poklidu nést nad hladinou…


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Pavson / 6.1.17 10:41odpovědět

Některé části nahrávky mě nebaví, ale většina je v pořádku. Super je Bossův návrat k melodickému vokálu. Hodně dlouho mě Root takhle nebavili.

peliculiar / 19.12.16 18:34odpovědět

Pro mě nejlepší album od odchodu Blackieho. Příchod Aleše Dostála je vrátil zpět na správnou cestu. Pokud v sestavě vydrží, mohli bychom se těšit na ještě lepší pokračování. ROOT se mi nejvíc libili na albech The Book, The Temple in the Underworld a Madness of the Graves. Přál bych si aby v této hudební linii pokračovali i v budoucnu. Bez Blackieho a Evila to nebude snadné, ale ne nemožné ... PS: Kéž by ROOT přestali na koncertech hrát Hřbitov, 666 a Píseň pro Satana !!!

sabian / 12.12.16 20:13odpovědět

No ja neviem...buď som hluchý, alebo debil, ale ako opisuješ tento album sa mi nezdá. Droguješ kamarát? Spravil si taký popis, akoby tento album mal byť ten najlepší čo kedy ROOT vydali! A pritom pre mňa je to strašne podpriemerné. ROOT budem mať stále rád, ale ostanem pri starších albumoch s Blackiem a Evilom. To bola pre mňa osobne TOP dvojica v ROOTe. Tento album nieje ROOT, tu len spieva spevák z bývalého ROOTu. Nahrávka sa mi zvukovo páči (aj keď zvuk gitár mohol byť trošku čírejší), texty super, ale hudba....a od polovice CD som každú skladbu počúval max minutu a hňeď som prepínal. Ale dal som tomu šancu a prešiel som si to ešte raz a nič. Keby tam nieje Big Bossov spev, tak to hňeď vypínam. Týmto albumom som s ROOT skončil.

Moon / 27.11.16 19:38odpovědět

Pavle Kratochvíle.Satanaské texty to je Root.To si děláš asi srandu.Co by jsi chtěl,aby oslavovali boha?Zajdi si na vánoce do kostela,budeš ok.

Jarl / 20.11.16 11:37odpovědět

Co to meleš? :D Ale s prvním bodem souhlasím. Muzika Root je pěkná. Návrat příběhu o Kärgeräs mě hodně potěšil.

Pavel Kratochvíl / 20.11.16 10:43odpovědět

Muzika Root je pěkná, ale nelíbí se mi satanistická lyrika této kapely. Nedivím se, že jim zakázali koncert ve Valašských Kloboukách. Teď před vánoci je podobná akce jen výtržností.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky