|
|
||||||||||
Holandští Textures jsou letos na scéně už jubilejní desátou sezónu a za tu dobu si získali renomé poctivé a zajímavé kapely. Holandsko vůbec přineslo světu zepár nadějných skupin, ale alespoň v mých očích zůstává tato země krapet pozadu za lídry metalového dění. Textures jsou jedni z těch mála, kteří vystoupili razantně ze stínu Beneluxu a širokými lokty se sebebědomě hlásí o svůj díl slávy na světové scéně. Já se s nimi seznámil na jednom starším Brutalu, bylo to asi v době jejich alba Drawing Circles a od pódia jsem odcházel poctivě zasažen. Pak už jsem si pořídil jejich následující album Silhouetes a nyní s aktuální fošnou Dualism pokračuji ve sledování jejich dráhy. Ne, nepatří mezi moje stoprocentní favority, ale své místo alespoň v elektronické podobě u mě mají. Na jejich novou desku Dualism jsem byl každopádně velmi zvědav.
Dle dostupných informací se Textures po vydání Silhouetes museli vypořádat se dvěma personálními změnami a to na pozici mikrofonu a u kláves. Hlavně u vokálu je změna poznat, ale určitě to není krok zpět a kvalita se dále drží velmi vysoko. Celé desce dominuje hluboký a podladěný sound, v úvodu prvního válu mě, nehodného, dokonce napadají kacířské myšlenky na brazilské indiány ze Sepultury. Tyto závany na mě poté zasmrdí ještě v několika okamžicích, ale je jich jako šafránu. Tu podobnost jsou zřejmě schopny přivodit dravé kytary, dramatický rytmus, dunivá zběsilost.
Celá deska je podobně naložena břemeny jako i minulé posvícení. K tomuto podsazenému hluku podpalubí se chytře přimykají kytarové vyhrávky, často akustické z vyšších pater tankeru a pročišťují vydýchaný a těžký vzduch. Jako když sluneční paprsek protne šero sklepa skrz díru v okýnku. Břemeno je na chvíli odlehčeno, nádech a znova do podřepu. Dobrý kontrast, tento „dualism“ mě oslovuje. Hudba je zatěžkaná a místy nervní. Pod povrchem je cítit tlumené erupce, které jen vyčkávají na možnost vylít své bahno na okolní paseku. Představa Stromboli probuzené k životu vůbec není od věci. Kdo neví co Stromboli je, ať si vyhledá na netu a prozatím si představí alespoň syčící papiňák na sporáku.
Novic Daniel De Jongh se má za mikrofonem čile k světu, střídá svůj čistý zpěv s nakvašeným řevem a v obou polohách si je jistý v kramflecích. Po několika posleších si přiznávám, že jeho projev je mi drobátko bližší než u jeho předchůdce. V této bohaté koláži se dostává na teskné a jímavé skladby (Reaching Home), které dokáží chytnout za srdce a zarýt se kluboko do podvědomí. Na druhé straně je možno vlastní hlavu propůjčit zručnému barmanovi, aby nám ji odborně protřepal ve zběsilých pasážích mnoha jiných pecek. Těch je valná většina. Celé album je ovšem vedeno spíše pomalejší, ale o to údernější promenádou.
Frustrace a vztek na nepoučitelný svět okolo, touha po starých časech, těch před změnou, naděje na spásu a zároveň pádné argumenty proti ní, o tom všem tahle deska může být. Myšlenky a představy mohou vyděsit, u nevyzrálých jedinců vyvolat depresy a gesta marnosti. Ale dnes je možno vzít si na depku tabletku, prosím, tady je. V moči ji potom vypustíš zpět do vodního kolotoče, účinné látky se nakonec rozplynou v nedaleké řece a dáš tak přírodě další herdu pod pás. Tříoká ryba, vivat Springfield! Koloběh a cyklus. Kruh, ve kterém jsme se sami uzavřeli. Ale je to asi nezbytná daň za naše schopnosti a inteligenci.
Nejsou to veselé úvahy, ale reálné a připomínající: „nezapoměň“. Všecho má svůj rub i líc, pravou a levou, svět je zkrátka duální. A tak se lze dívat i na toto album, ber či nechej být.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Nuclear Blast
Vydáno:Září 2011
Žánr:metalcore
Remko Tielemans - Bass
Stef Broks - Drums
Bart "Bastærd" Hennephof - Guitars
Jochem Jacobs - Guitars, Vocals
Uri Dijk - Keyboards
Daniel de Jongh - Vocals
1. Arms of the Sea
2. Black Horses Stampede
3. Reaching Home
4. Sanguine Draws the Oath
5. Consonant Hemispheres
6. Burning the Midnight Oil
7. Singularity
8. Minor Earth, Major Skies
9. Stoic Resignation
10. Foreclosure
11. Sketches from a Motionless Statue
Textures
Phenotype
Blut Aus Nord
777 - The Desanctification
October Tide
In Splendor Below
Wrekmeister Harmonies
We Love To Look At The Carnage
Automb
Esoterica
Wesenwille
III: The Great Light Above
Candlemass
Psalms For The Dead
Incantation
Unholy Deification
Noite
A Cor do Fogo
Indukti
Idmen
Kung-Fuciu5
16 Little Stories
21. září se v plzeňském klubu Parlament odehraje společný koncert německých Infestus a domácích Mallephyr. Zahraniční hosté přivezou svou novou desku ...
9.9.2024Poslední nahrávka Skylor od Dying Passion doputovala do černých oběžných drážek. Detaily ohledně edice vydané pod patronací Magick Disk Musick čtěte n...
8.9.2024Norští pochmurní deathers Shaamiroth vydají 31. října u W.T.C. Productions své třetí album Devildom.
6.9.2024Nová deska Drom je právě k prodeji na oranžovém LP například na kapelním mailu nebo skrze portál bandcamp. Z alba nazvaného Pustina můžete tamtéž slyš...
6.9.2024Polyho projekt Poly Noir zveřejnil další ze série videoklipů, aktuálně ke skladbě Padá hvězda. Ke shlédnutí na youtube.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.