|
|
||||||||||
Charismatická, pocitově plná slunečnice Anneke (nyní Agua De Annique) vysílající energii a příjemno, je v nenávratnu své sólo kariéry. Bývalí chlebodárci, The Gathering, jež albem „Mandylion“ započali novou éru v metalu - frontwomanství, neučinili nijak odvážný krůček a do svého dvorku nahnali hlasově trochu podobnou divu, Silje Wergeland. Samotná Silje není nijaká začátečnice, má za sebou působení v norské dámské partě Octavia Sperati, kde zanechala své hlasivky na dvojici CD. Studiové album „The West Pole“ tak startuje další epochu The Gathering, bez Anneke. Jak se s danou výzvou poperou?
Předně nutno varovati všechny pesimisty a škarohlídy, žádný převrat se u The Gathering změnou u mikrofonu nekoná, tak jako tomu bylo třeba u Nightwish. „The West Pole“ pokračuje někde v okolí „How To Measure A Planet?“ a „Home“, ale hudba, tak pocitová, intimní, niterná a psychedelická je každým vnímána lehce odlišně a nechci svésti nikoho na bludné scestí. Rychlíci a nedočkavci z alba nic nedostanou, není na jeden poslech. Uchopit jej a získávat krásy lze postupně, jen tak poznáte každé intimní romantické zákoutí celé plochy. Jejich bohaté naleziště navíc nevysychá.
Gathering nemají zapotřebí opisovat kruh a vracet se ve své tvorbě k začátku a integrovat do ní léty nasbírané zkušenosti a nové postupy a takto zkropit živou vodou umírající kreativitu. Umělecké upadnutí nehrozí a skladatelské schopnosti a vývoj René Ruttena dovoluje kráčet stále směle dál. Album netrpí nijakým neduhem. Nálad a pocitů všech odstínů dostanete při pozorném poslechu za odměnu více než dosti. Od rozostřených kytar, přes psychedelické mezihry, tripové úlety, intimní minimalistické výlevy, hladivé dotyky, známé i neznámé obzory, nové úchopy, až po klasicky tepající upřímný projev. Prostředky a vize, jimiž Gathering vládnou na „The West Pole“, nemohou nechat vzniknout pouhé průměrné rockové nahrávce.
Rozmazaný psychedelicko-melancholický kytarový instrumentální úvodník reálně vtahuje do příběhu a sfér albem často navštěvovaných, zavánějících magickým šamanismem. Po šedi běžného dne odsekává pouta od reality, abychom byli schopni správně vnímat a dokonale vychutnávat všechny ingredience náročnější krmě, vyžadující pozornější a otevřenou mysl, nejitřenou vzpomínkami na setkání s arogancí či psychickým upírem. Radostné teplo při pohledu na poklad v přehrávači ani nevnímáte, jak je samozřejmé, příjemné a líbezné. Silje se snaží stylizovat do své mocné pramatky předchůdkyně a daří se jí nadmíru vyvolávat emoce. Všechno je, jak má být, přirozené, propletené, čerstvě strhující, bez patrných stop znamenajících ústup z pozice. Plavba ke hvězdám na obzoru, jejichž přívětivá zář naplňuje zbídačelé duše dobrem a nadějí.
Opatrné našlapování přivádí vyvolené ke gejzírům emočních erupcí a skrytých citových výjevů, při přivřených očích vůbec nevnímáte ztrátu poznávacího vokálního elementu. Ten nový je vyplňující, postačující, nabízí bohatost, bez potřeb srovnávat a pitvat se v tom, co bylo, nebo co je vhodnější. Temná a studená atmosféra, je lehce zaměnitelná s hřejivou, neb linie mezi nimi je tak tenká. Skladby mají neuvěřitelné vnitřní pnutí a náboj. The Gathering umějí mistrovsky kouzlit rockově ambientní smutné plochy, patřící k přicházejícímu podzimnímu rozjímání v mlžných sychravých ránech. Vybarvené listy se jemně před opadem z větve pohupují v hladivém vánku a jsou skrápěny čistými vodními perlami, dokud nenasáknou vlhkostí a vlastní tíhou neukončí existenci ve výškách.
Některé skladby jsou na ambientu postaveny plnou vahou. Myslím, že v konceptu alba fungují výtečně. Atmosféra je na lomu sladkobolu a naléhavého optimistického sdělení, či vyvěrání utiskované pravdy. Sladkost a rozjímavost v područí jednoduché, místy monotónní rytmiky hodně připomíná Porcupine Tree. Tmavé plochy osvětlují paprsky, dokud se srdce zcela neotevře a nepropadne závislosti na „The West Pole“. Když už se posluchači vtírá lehký nudismus, hodí René do placu své vymazlené kytarové plochy. Nečekaně se u The Gathering zjevuje i šansonová šablona, procházíte setmělou zaplivanou ulicí, která odpočívá po perném denním dění, naleštěnou špicí boty kopete do střepů beznaděje a špíny zaplivané planety.
Co dodat, komplexní, moderní, progresivně-atmosférické rockové album, které dává smysl po celou hrací dobu. Kvalita, kterou dostanete jen občas. Album se musí prožít a zažít. Kdo ulítával na tvorbě Gathering v posledních deseti letech, bude nadmíru spokojen. Žádné škrobené progresivní školení, ale emocemi nabitá, civilní, citlivá sbírka, plná intimních, tklivých a hřejivých okamžiků.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Psychonaut Records
Vydáno:Květen 2009
Žánr:Atmospheric Prog Rock
René Rutten - Guitars
Hans Rutten - Drums
Marjolein Kooijman - Bass
Frank Boeijen - Keyboards
Silje Wergeland - Vocals
hosté:
Jos van den Dungen - Violin, Viola
Silje Wergeland - Piano
Anne van den Hoogen - Vocals
Marcela Bovio - Vocals
1. When Trust Becomes Sound
2. Treasure
3. All You Are
4. The West Pole
5. No Bird Call
6. Capital Of Nowhere
7. You Promised Me A Symphony
8. Pale Traces
9. No One Spoke
10. A Constant Run
The Gathering
Disclosure
The Gathering
Afterwords
Mastodon
Emperor Of Sand
Wilczyca
DrakoNequissime
Monolithe
Nebula Septem
Khuda
Palingenesia
Centinex
Doomsday Rituals
Hell Militia
Last Station on the Road to Death
Hakka Muggies
MDCCXLVI
Beyond Mortal Dreams
Abomination of the Flames
Laibach
Also Sprach Zarathustra
Francouzští vizionáři Decline of the I zveřejnili singl Éros N. Na lyric video můžete mrknout ZDE. Nové album s názvem Wilhlem, o kterém jsme informov...
24.1.202510. února se v pražském klubu Recykl koná akce za účasti domácího atmosférického projektu napříč žánry Blind Ruler Cursed Land a japonského experiment...
24.1.2025Aktuální novinku The Great Old Ones můžete slyšet celou v rámci oficiálního streamu vydavatelství Season of Mist. Album Kadath je ZDE.
23.1.2025Kapela Naurrakar vydala své EP Dopisy o zle fyzicky, a to na kazetě. Cena 300 Kč / 12 €, objednávat můžete přímo u kapely nebo kupujte na koncertech. ...
22.1.2025Na MetalGate právě vyšla obsáhlá kniha pojednávající o americké odnoži černého kovu s názvem USBM: Revoluce identity v americkém black metalu od autor...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.