|
|
||||||||||
Je rok 2021 a Einar Selvik je tu s další řadovkou pod značkou Wardruna. Původní trilogie je uzavřena, Einar ještě stihl obohatit některé z původních verzí o verze Skald a pak se začal připravovat na další desku. Co k ní tedy říci? Že žádné překvapení se sice na tomto poli nekoná, přiznejme si ale, že sem nečekaná překvapení vlastně moc nepatří. Wardruna je věrná svému stylu a její mozek, Einar, moc dobře ví proč.
Přiznám se, že nová deska byla o něco větším oříškem, než jsem čekal. Stále jsem do ní nedokázal dostatečně proniknout, stále mi připadalo, že Einar nepřichází s ničím, co by mě položilo na lopatky jako vlastně pokaždé. Moje chyba, že jsem si nedokázal na tuhle muziku udělat dostatek času a v klidu si ji poslechnout. Opětovně mi došlo, že tenhle rituál o přírodě a souznění se zvířaty, je potřeba si užít zcela oproštěn od vlivů okolí. O samotě, pohroužen do myšlenek a proudících obrazů Norska, po kterém mé nohy kráčely před několika lety. A to kouzlo nedozírných plání, které ve svém šamanismu Wardruna rozehrává, se dostavilo v plné síle.
Kvitravn vypadalo, že bude velmi osobním počinem, vzhledem ke svému názvu. Tak jednoduché to ale nebude. Sám Einar to popírá, avšak nevylučuje. Nechce se stavět jako středobod této desky. Každá je pro něj něčím osobní, nějak ovlivněná a o něčem specifickém vyprávějící. Tahle je havraním zpěvem a křídly doslova prostoupená, fascinace těmito zvířaty definuje vzletné šamanské písně a rytmy naplno. A že hudba Wardruny je především rituální, o tom není pochyb. Jakoby stíny kolem ohně protáhly své paže a roztančily rej horkých uhlíků, až by to bylo slyšet na vrcholky zasněžených horských štítů.
Jedenáct písní je plně věrných tradičnímu pojetí klasické Wardruny, jakou jsme mohli poznat na první trilogii. Vzletné a na aranže bohaté písně, které mají nastaven určitý rytmus, který bývá nejdůležitějším aktérem děje. Vyloženě hitové nápěvy střídají temné folkové věci, sbory střídá sólový zpěv. Hodně pestré nástrojové složení, opět o něco jiné, ten výběr je jedinečný a hodně pečlivý. Lindy-Fay Hella za mikrofonem už je zažitou jistotou, její projev má v sobě přesně to, co Einar potřebuje. Naléhavost a velmi dobrou práci s hlasem. Nadále hojně používané trubky, syrové smyčce, velký počet perkusí. Pro ty, co si rádi potrpí na hledání detailů v muzice, lahůdka.
Wardruna se vrátila v plné síle a fakt nechci za každou cenu hledat její slabiny. Protože je vlastně nemá. Einar sice opakuje stejnou formuli pro svou muziku už řadu let, ta síla je ale v detailech. Ten vývoj je slyšet, ale musíte tuhle muziku mít hodně rádi, abyste chtěli hledat. V jeho stylu navíc není překotná snaha přicházet neustále s něčím novým. Spíše by to byla snaha kontraproduktivní. Tahle tvorba roste se svým tvůrcem, který jde až ke kořenům svého národa. Básně a lyriku čerpá nejen z pramenů své země, je to přemýšlivec a všemu dává dlouhý čas. A tak jsou ty prameny i finské nebo z Karélie (severozápad Ruska). Což je správně. Celé to dělá hodně poctivě, maká na klipech, co sálají atmosférou severu až neskutečně. Pro svá živá vystoupení si pečlivě vybírá místa a nevyskytuje se hudebně tam, kde to zavání. I proto je jeho Wardruna tak úspěšná, protože přenáší do jiného světa, který tu byl před námi. Mnoho z nás v sobě pak dokáže najít ty šamanské kořeny, to, že máme pohanskou mysl, která chce létat nad krajinou. Jako havran.
Z toho důvodu, dokud bude ta hudba ctít své kořeny, ji budu vždy vyhlížet s očekáváním něčeho velkého. Tentokrát se to totiž opět povedlo.
Desce předcházel ještě výborný singl Lyfjaberg, který považuji za jeden z vrcholů skladatelské tvorby tohoto seskupení. K poslechu a vidění zde.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:By Norse Music
Vydáno:Leden 2021
Žánr:folk / ambient
Einar Selvik - vše
Lindy-Fay Hella - zpěv
hosté:
Iver Sandøy - zpěv
Ingebjørg Reinholdt - zpěv
Kirsten Bråten Berg - zpěv
Unni Løvlid - zpěv
Sigrid Berg - zpěv
01. Synkverv
02. Kvitravn
03. Skugge
04. Grá
05. Fylgjutal
06. Munin
07. Kvit hjort
08. Viseveiding
09. Ni
10. Vindavlarljod
11. Andvevarljod
Wardruna
Runaljod - Ragnarok
Wardruna
Skald
Wardruna
Runaljod - Yggdrasil
Brutal Assault 23 (2/2)
8.8. - 11.8.18, Pevnost Josefov
Mantar
Ode To The Flame
Aphonic Threnody
When Death Comes
Surgical Meth Machine
Surgical Meth Machine
Rage Against The Machine
Rage Against The Machine
Pontiak
Dialectic Of Ignorance
Mean Messiah
Hell
Facebreaker
Infected
Na labelu Papagájův hlasatel právě vychází nové album Malignant Tumour nazvané Maximum Rock'n'roll. V nabídce je kompletní portfolio nosičů - CD / LP ...
30.9.2024Brněnský klub Sibiř se chystá na hutnou nálož zkázy. Mezinárodní doom metalové sympozium kapel Chorosia, Grimms Eye a Depths Above se uskuteční už ten...
29.9.2024Forgotten Tomb vyrazili na turné, kde budou podporovat nové studiové album Nightfloating, které vyšlo u Agonia Records.
27.9.2024Avantgardisté Five the Hieorphant sdílí singl (link)se skladbou Moon Over Ziggurat, který je předzvěstí připravovaného alba Apeiron, které vyjde 18. ř...
26.9.2024Hail of Bullets znovu vydají nedostupné eponymní debutové EP. Album vyjde 22. listopadu prostřednictvím Agonia Records na CD, vinylech, kazetách i dig...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.