Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  REPORTY

zpátky na seznam reportů
Dawn of New Age Tour

Dawn of New Age Tour

Mirek M17.4.2015
Večírek norského metalu dopadl dle očekávání více než uspokojivě. Vystoupení Vredehammer a Satyricon byla naprosto strhující a srdce milovníka kvalitního black metalu plesalo.

Nové řadové album Satyricon je zatím v nedohlednu, tak si pánové střihli aspoň menší evropské turné k podpoře aktuálně vydaného DVD "Live at the Opera". Jednou z jeho zastávek byl i pražský klub Palác Akropolis, pro který byl nachystán dvouhodinový set, slibující mimo jiné i exkurze do dávné minulosti. Pro fanouška kapely tedy více než pádný důvod, proč dorazit.

 

Společně se Satyricon celé turné absolvují i další norské spolky Oslo Faenskap a Vredehammer a první jmenovaný odstartoval svůj set již čtvrt hodiny po otevření klubu. Sál byl v té době nicméně ještě poloprázdný a hrstku prvních návštěvníku jejich moderně pojatý metal/hardcore zjevně příliš nenadchl. A nebylo divu, odlišné žánrové zaměření ani lehce metrosexuální image logicky nebyly tím, co by black metalu lačnému publiku bylo zrovna po chuti. Na to, že šlo o poměrně mladou kapelu, si ale minimálně po instrumentální stránce nepočínala vůbec špatně. Její tvorbě však zatím zjevně chybí výraznější skladatelské nápady a příliš nezaujal ani tuctový projev exoticky vyhlížejícího zpěváka.

 

Mnohem vstřícnější reakce i mohutnější nápor publika si vysloužili až další vystupující Vredehammer, kteří se narozdíl od svých předchůdců jevili v roli předskokanů jako naprosto ideální volba. Parádní severská black metalová vichřice překvapila svou muzikantskou zručností i tvůrčí invencí a naživo své zatím jediné album "Vinteroffer" prezentovala naprosto strhujícím způsobem. Kromě soustředěného holohlavého golema za bicími zaujal především charismatický frontman lehce "zálesáckého" vzezření, který ze stojanu na mikrofon průběžně popíjel známé české pivo. Když jejich set po nějakých čtyřiceti minutách skončil, strhl se zasloužený aplaus a na mnohých bylo vidět, že by klidně vydrželi ještě vydatnější porci. Policejní hodina se však neúprosně blížila, a aby hlavní hvězda večera stihla avizované dvouhodinové vystoupení, muselo se začít s přípravami.

 

Legenda norské black metalové scény Satyricon na sebe nenechala dlouho čekat a po intru z posledního eponymního počinu vyrukovala s hitovkou "Rite of the Cross" z alba "Now, Diabolical", k němuž se v průběhu večera vracela nejčastěji. Zazněly nicméně skladby ze všech řadových desek s výjimkou "The Shadowthrone". Asi nejzajímavěji se jevil kontrast mezi ranou a aktuální tvorbou spolku, když po skladbě "Ageless Northern Spirit" z posledního alba zazněla "prehistorická" vykopávka "Walk the Path of Sorrow" z debutu "Dark Medieval Times". Jinak pánové sázeli především na novější, rockověji pojaté kousky a svůj nejodvážnější počin "Rebel Extravaganza" bohužel opět odbyli jedinou skladbou, byť fenomenálně odehranou ("Filthgrinder"). Zmiňovat excelentní hráčské výkony, preciznost a naprostou profesionalitu asi není třeba, v těchto ohledech vynikaly snad všechny koncertní sestavy Satyricon a ani tato rozhodně není výjimkou. Rozpačitě zapůsobil snad jen jam a údajné ukázky z připravované desky, které se jevily poněkud nezáživným dojmem a působily zatím spíš jako polotovary. Brzy po nich ale inferno pokračovalo a po nářezu "With Ravenous Hunger" následovala neopomenutelná hymna kapely "Mother North", jíž sborově prozpěvoval celý sál. Po bouřlivých ovacích, vyvolávání jména kapely a neustávajícím potlesku přišly na řadu ještě dva přídavky v podobě osvědčených nášupů "Fuel for Hatred" a "K.I.N.G." a bylo vymalováno.

 

Nenašel se snad nikdo, kdo by mohl být s vystoupením norské legendy nespokojen. Klub Akropolis poskytl pro konání tohoto koncertu ideální zázemí, zvuk byl po celou dobu (včetně setů předkapel) zcela excelentní, návštěva přes počáteční obavy více než slušná a vystoupení odpovídalo vysokým profesionálním standardům Satyricon. Velmi příjemné překvapení svým špičkovým vystoupením nicméně obstarali i předskokani Vredehammer, kteří svým nezdolným nasazením udrželi krok i s hlavními hvězdami večera. Po čertech skvělý koncertní zážitek!

 


 

Na koncert byla redaktorovi webu Echoes udělena akreditace pořádající agenturou Obscure Promotion.  DISKUZE K REPORTU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky