Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  REPORTY

zpátky na seznam reportů
Mental Possession Tour

Mental Possession Tour

Bhut14.5.2017
Report, ve kterém se hodně kleje a laje. Report z koncertu, který dopadl tak nějak napůl, ale kapely za to ani tak nemůžou.

Oznámení o další pražské zastávce kapely Oranssi Pazuzu bylo milé a po diáři jsem se natahoval vlastně okamžitě. Fakt, že spolu s nimi do Futura zavítají ještě Cobalt a předskakovat budou Demimonde, bylo rovněž něco, pro co slova negativ nenalézám. Ovšem výtku musím hned zkraje setřást z nálady a ta směřuje za pro mne nepochopitelnou změnou plánu. Na plakátě stálo: Doors: 19.00, Start: 20.00. To samé jsem měl na vstupence, to samé bylo na stránkách klubu, to samé bylo v info tiskovkách na různých webzinech. Tak proč, do prdele, první kapela z ničeho nic měla začít v sedm? Proč se tohle rozhodnutí zaneslo jen na facebook? Proč se celej svět začíná dementně stahovat na jednu hromadnou webovku o ničem? Zvláště na tu, na kterou se bez nutnosti registrace nepodíváte vůbec. To už můžeme rovnou zrušit veškeré další portály, oficiální weby a jiné informační kanály, protože si všechno, jak vypatlaný ovce, můžeme dozvědět z jednoho gigantického náručí, kam se ovšem musíme registrovat a následně čelit smršti fekálií, mezi kterými je třeba lovit užitečné.

 

Jděte do prdele, fakt… Nemám facebook a nehodlám ho zakládat jen kvůli tomu, abych se kvůli něčí lenosti a hovadství dozvěděl, za co jsem kurva utratil těch pár kaček. To není případ jen tohohle koncertu, už mě ta situace sere delší dobu. Metalisti neustále se ohánějící slůvkem underground a semknutou komunitou nakonec nejsou schopní rozšířit info o svých aktivitách jinak, než přes facebook. Dost smutný teda… Můžete si o mě myslet, co chcete, je mi to u prdele, stejně jako většině pořadatelů to, že by třeba někdo mohl chtít jít na jejich koncert a kupodivu chtěl dopředu vědět jeho začátek. A když už něco je na tolika místech (plakát, vstupenka, portál klubu a další), je asi dobré dát vědět o změně trošku víc zeširoka. Lidi si dneska mezi sebou poví leda hovno, protože když nemáte facebook, tak se sotva dočkáte odpovědi na email. Takže tak… ale dost bylo hořkostí, je třeba přejít k jádru článku a jeho podstatě - reportáž z koncertu.

 

Díky výše popsané neinformovanosti vyrážím ve čtvrtek takřka bezprostředně po práci rovnou na bus (protože už v Praze nebydlím) a do nitra klubu Futurum vcházím kolem půl osmé, kdy už Demimonde v plné parádě drtí podium. Klub je zatím ještě poloprázdný, ale to nic nebrání k tomu, abych dokoupil chybějící merch od Oranssi Pazuzu (reedice debutové desky na CD) a zaujal vhodný postoj k poslechu. Přiznám se okamžitě, že poslední desku Demimonde jsem ještě neslyšel, ačkoliv si na ní brousím zuby od počátku jejího vydání. S novou tvorbou se tak setkávám zcela prvně. Mám s tím trochu problém, což nelze ani tak přisuzovat zvuku, kde se sice utápí elektronické prvky, ale předchozí nepřipravenosti. Muzika je totiž náležitě komplikovaná, takže mi chybí opěrná místa, kde bych věděl, co a jak má znít. Nicméně i tak Demimonde rozhodně zaujali a přikován pohledem na podium jsem si set celkem užíval. Líbila se mi bubenická propracovanost a jistá agrese, k tomu těžkopádné struny lovící riffy až z vesmírných končin a podmanivý vokál se špetkou efektů, který uhrančivě určoval ráz. Jsem o velký kus víc při chuti koupit Mutant Star bratříčka do police.

 

Následovala blackmetalová řežba Cobalt, kterou startoval otvírák posledního dvojalba. To se sice zkraje zdá být jaksi obyčejné, ale jeho další poslechy citelně rostou. Živá prezentace je pak ještě živočišnější, než se z desky může zdát. A určitě se mnozí z vás ptají, jestli byl podáván Gin, tak odpověď zní kladně a jestli se ptáte ještě, jaké to bylo, tak to bylo opravdu hodně kruté v dobrém slova smyslu. Je to jiný střih black metalu, než který se může vybavit při prvním letmém zaškatulkování. Je to trochu avantgardní, ale stále věrné zažitým postupům a jisté formě. Hltal jsem ten koncert každým coulem, jenže občas mě z rozjímání rozhodila hovada, která se rozhodla o agresivní moshpit. Jako nic proti, prostě to k tomu patří, ale že kolem sebe začnou rozhazovat rukama a kopat v takovém stylu, až je to fakt nepříjemné a s každým dalším kontaktem couváte o krok zpět a furt je to málo, tak to už je přes čáru. Ať se tam mezi sebou pomlátí třeba do krve, je mi to u prdele, ale když začnou strkat do lidí vedle (protože prostě nemají tu správnou rovnováhu, když musí tak zběsile lítat), dupat každému alespoň desetkrát na nohu a je jim jedno, jestli tam stojí holka, to už je fakt smutný. Takže jsem se místo užívání koncertu musel dívat, jestli do mě nějaký imbecil nevrazí, a schovávejte si to za co chcete, všechno má svou únosnou mez.

 

Pak přišlo ještě nějaké drobnější ladění nástrojů Oranssi Pazuzu, což stejně neberu, když hrajou takovou disharmonii a všechny nástroje šponují do zcela nepříčetných rovin a zvuků, že nějaké drobné rozladění by se dalo snadno schovat za záměr. Ale pak to všechno pustili ven. Konečně… Ale musím se hned z kraje přiznat, že mě to po celou dobu nějak nechytlo. Byly tam songy, které jsem nějak nepoznával a samozřejmě i to, co jsem znal velice dobře, jenže v celkové podobě jsem se prostě nedokázal srovnat na stejnou vlnu. Tuhle kapelu mám hodně rád, o tom žádná, ale koncert mi přišel vážně slabší. Když to srovnám s tím, co předvedli loni na Chmelnici… a to nemluvím o ještě starší zastávce v K4, která byla asi vůbec nejlepší. Prostě mě ta rozplizlost a neustálé katapultování od dronu k black metalu nechytlo. Výkon pánové předváděli bezpochyby výtečný, ale výsledek zkrátka nedostál takového rozměru, na který jsem se původně těšil. Kapela do toho rvala všechno, co jí bylo i nebylo svaté, zvláště klávesák neustále zuřil novými vsuvkami a pazvuky od své hradby krabiček a kláves. Kytary snad po celou dobu nedoznaly tichosti a pořád nějak hlučely. Jenže stále jsem vyhlížel nějakou hitovku, třeba vypatlávačku Komeetta. Zkrátka té psychedelie bylo najednou moc, navzdory jinak výbornému repertoáru, který Oranssi Pazuzu nabízí. Mizerné to určitě nebylo, věřím, že ti, kteří viděli kapelu poprvé, byli zaručeně nadšení. To určitě jo, jen pro ty, kteří pamatují i minulé zastávky v naší zemi, to nebylo úplně ono. Alespoň já jsem takový dojem měl.

 

Závěrem snad jen pár slov o tom, že mi serou kuřáci, kteří když si stoupnou před vás, tak jsou schopni během hodinového koncertu vytahat šest cigaret. Kurva, já smrděl až běda! Když si zapálí jednu cigaretu… no… dejme tomu, když to pořadatel dovolí, ale tahat jednu za druhou - to už je fakt otrava pro okolí. Příště bych taky rád měl zcela jasné informace hned na začátku a případně měl další možnosti, kde se k nim bez nutnosti registrace dostat. To je pak jako kdyby úřady, zdravotníci, pošťáci a já nevím kdo ještě, vyvěšovali svoje úřední hodiny jen tam, kam se musíte registrovat - to by vás asi sralo, ne? Takže trochu méně lenosti, prosím. Ale jinak koncert proběhl bezchybně, to zase musím uznat. Na všední den se skončilo v dobré hodině, takže putování bylo únosné i pro přespolní. Třeba jsem vás tímhle reportem naštval, protože jsem toho asi moc nepochválil, ale věřte mi nebo ne, není to tím, že bych si tady něco dokazoval nebo léčil. Chci jen ukázat problém ve své nahotě, ať se do budoucna dá řešit, stejně jako problém Futura, který se tentokrát vydařil. Na mysli mám pohled do backstage, který nyní zakrýval černý závěs, takže už na nás žádná lednice neblikala - paráda - tohle chválím, protože to má smysl a jsem za to rád.   DISKUZE K REPORTU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

bizzaro, demimonde / 16.5.17 13:16odpovědět

dik za slova chvaly ;) ten posunuty cas byl narychlo, pac OP i Cobalt na "posledni" chvili ohlasili delsi hraci sety, nez bylo ocekavano, nehlede na zvukovky (OP 2,5h, C 80min), ktere stejne uz posunuty zacatek zas posunuly, takze s prichodem v pul8 jsi prisel tesne po startu

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky