Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  REPORTY

zpátky na seznam reportů
Godless Night 2

Godless Night 2

Bhut26.9.2014
Už loni jsem přinesl reportáž pohledem pořadatele z akce nazvané Godless Night a nejinak tomu je i letos.

Důvěrný popis i smysl vzniku koncertu Godless Night jsem již popsal v loňské reportáži, letos se proto zaměřím na odlišnosti. 

 

Po skončení loňského zahřívacího kola mi v mailu přistála nabídka dotací od města Kašperské Hory a přiznávám, že to byl výrazný impuls k tomu udělat koncert za rok znovu. Později byla schválena určitá částka, která ve výsledku poplatila (s přimhouřením očí) polovinu akce, konkrétně dvě kapely a zvuk. Již od listopadu počalo plánování a pozvolné zvaní dalších kapel. Původní vize a podoba celé akce měla být zcela jiná než ta, která proběhla. Zda je to škoda nebo ne, mi přijde irelevantní řešit, ale jen pro zajímavost uvedu, že v jednání bylo namátkově Inferno, Avenger, Stíny Plamenů, Perfecitizen, FDK a hlavně March of the Hordes, kteří do poslední chvíle přijet měli. Bohužel v jejich případě byla indispozice zdravotního rázu, čímž kapela musela odříct vícero koncertů. Nicméně náhrada přišla záhy.

 

Samotné přípravy byly de facto totožné s minulým ročníkem. Pronájem klubu, domluva občerstvení, schválení nočního klidu, sehnání zvukaře, sehnání erární bicí sestavy, domluva merchandise a další důležité prvky byly vyřízeny v krátkém časovém rozpětí. Některé, pravda, třeba týden před akcí. Zkušenosti byly takové, že loni na přípravu stačily tři měsíce. Letos jich bylo jedenáct a přitom vše dělali stejní lidé jako loni. Nenastal proto jediný zádrhel až do dne konání, k čemuž se pozvolna dostanu.

 

Mörkhimmel

 

Výběr kapel prošel všelijakými proměnami. Dotáhnout na akci vyloženě black metalovou kapelu se nakonec nepodařilo, ovšem i tak blackové riffy zazněly. Zastáncem černého kovu notně nasyceného industriálním kosmickým prachem byla Gorgonea Prima. Z řad thrash metalu přišli jihočeští matadoři Lahar, za death metal bojovala Mortifilia a původně slíbení March of the Hordes, co by představitelé špinavého crustu, byli nahrazeni hned dvěma kapelami. První žánrově vesměs nejbližší byli Mörkhimmel a druzí úderníci byli sušičtí Violence By Nature. O jednotlivých kapelách si povíme něco detailněji až později, nyní pár slov k plakátu.

 

Přiznám se, že plakát se připravoval poměrně dlouho. Nejprve bylo nutné vybrat správný motiv, který dobře odprezentuje jak název Godless Night, tak samotné žánry kapel. V pracovní složce se krčí cca deset různých motivů, ze kterých na plné čáře nakonec vyhrála sličná nahá dívka jedoucí na podivné bestii. Celkově je obrázek hodně podobný práci Johna Baizleyho, který se stará o obálky Baroness, Black Tusk, Kvelertak a spousty dalších, leč jeho dílo to není. Co jsem ale nečekal, byl ohlas, který plakát sklidil.

 

// Kauza plakát

 

Kašperskohorský Zpravodaj jsou místní noviny, kde se člověk dovídá, co nového se děje, co nás čeká, nebo na co bychom měli vzpomínat, zkrátka zpravodaj. Ovšem na zadní straně zářijového čísla byl otištěn plakát na Godless Night 2 co by výrazná podpora ze strany města.

 

Nejprve byl plakát křesťanskými stoupenci označen za satanistický z důvodu názvu akce a symbolů, které se na něm objevují. Nevím, ale to, že se nějaká akce jmenuje bezbožná noc, ještě není nutný projev satanismu. Ateismus asi pozbyl významu. Je pochopitelné, že křesťanskou komunitu vyburcoval obrácený kříž co by písmeno T v logu akce. Zde nastává citelná polemika, neboť tento kříž lze vnímat i jako svatopetrský kříž, který i samotný papež (tehdy ještě Jan Pavel II.) použil při své návštěvě Řecka. Ostatně i wikipedie o něm mluví dost jasně. Dokonce mi nezávisle na sobě někteří jedinci řekli, že jej na plakátě ani nemohli najít. Patrně z důvodu, že jej částečně zakrývá dvojka reprezentující označení ročníku.

 

Při nedělní bohoslužbě byli lidé dokonce nabádáni k bojkotování tohoto koncertu a vše vyvrcholilo oznámením, že se v sobotu 20. září (tedy v den konání) uskuteční speciální mše a před klub samotný měla být vyslána jeptiška, která měla za úkol rozmlouvat lidem jejich (ne)víru a následně návštěvu koncertu. Ostatně s něčím takovým (avšak v o poznání vážnějším a větším měřítku) se letos potýkal i festival Gothoom. Zajímavostí jistě bude fakt, že obnažená (byť malovaná) ňadra sličné dívky na obalu nikomu nepřekážela. Jeptiška byla nakonec odvolána, takže před klubem nikdo nestál (a že se na ní těšilo hodně lidí), mše ale podle dostupných informací proběhla. Respektive vycházím z toho, že když jsem kolem sedmé šel ubytovat dvojici Gorgonea Prima, kostel měl vrata dokořán, uvnitř se cosi dělo a pár lidí dovnitř vcházelo.

 

Lahar

 

// Den konání

 

Od rána šlo vše jako na drátkách. Předání klíčů a klubu jako takového proběhlo naprosto hladce, načež následovala úprava sálu (stoly, židle) k večernímu koncertnímu užívání. V brzkém odpoledni dorazilo občerstvení, následně zvukař s aparátem. Vše šlo velice slibně, ačkoliv Filip (výčepní) se musel potýkat s nemilou situací, kdy mu v chladící kostce odešel kompresor. Nicméně situace se vyřešila a pivo vesele teklo už od nějakých pěti hodin. Na tomto místě bych se rád omluvil všem návštěvníkům za hodinový skluz, který akce nabrala. V jeden moment se začala řešit absence stojanu na činel, návštěva hygienické kontrolorky a ubytování Gorgonea Prima v místním Hostelu. Než se vše urovnalo a nazvučilo, minuty neúprosně letěly vpřed.

 

// Koncert

 

Když se Wix ozval, že by díru po March of the Hordes zaplnil svoji obnovenou kapelou Violence By Nature, ani nebyl důvod k váhání, přičemž ještě byla smluvena kapela další – Mörkhimmel. Podle prezentace kapely, která je uvedena na jejich bandzone profilu, mělo jít o dvoučlenný projekt hrající violence metal bordel. A na ten jsem se i těšil a počítal s ním. Ovšem i k mému úžasu se kapela představila jako čtyřčlenná a do davu začala míchat stylově energický metal s odbočkami do deathu, thrashe, HC a dalších odnoží. Každopádně výkon na podiu sklízel od lidí kontroverzní názory. Jedni byli překvapeni, jak to kapele šlape, jiní byli zaskočeni mdlým repertoárem. Každopádně se jednalo o jejich první koncert v této sestavě a ten se myslím na rozjezd celé akce vyvedl náramně.

 

Na řadu přišli Mörkhimmel, kteří se prezentovali slušnou směsicí metalových odnoží protkaných crustem. Škoda jen, že se hrálo málo ze Zloskřivce, kterého jsem si ten večer pořídil v černých drážkách. Nicméně nová tvorba bude patrně šok pro skalní, to ovšem nic nemění na tom, že set to byl výtečný a hodně lidí si je po tom chválilo a zpětně se ptalo, kdo to vlastně byl :)  Za to Mortifilia tu měla své pevné místo a neotřesitelnou fanouškovskou základnu místních. Právě jim vděčím za výraznou pomoc, neboť zapůjčila basové a kytarové bedny. Večer předvedla výtečný set s klasickými fláky - tahle mordparta je vždycky sázka na jistotu.

 

Moudrým krokem před celou akcí bylo odmontování projektoru na stropě. Ten by totiž jen stěží přežil následující davové běsnění na Lahar. Thrash metal zavládl, sál pohltilo horko a energický bordel s neuvěřitelnou kadencí. Výborná atmosféra, parádní kotel, prostě všechno bez chyby.

 

Gorgonea Prima

 

Je mi líto, že Gorgoneu Primu podpořilo méně lidí, než jako tomu bylo u ostatních kapel. Jednak tomu přispěl hrací čas a taky fakt, že drtivá většina přišla především na Lahar. Nicméně kapela předvedla výtečný set, během kterého zaznělo i něco novinek, kterými vystoupení otevřeli. Já si tuhle bandu užil, protože mne jejich muzika baví. Byl to sice citelný žánrový rozdíl, ovšem řekněte mi, jaká jiná česká kapela něco takového dělá? Koho jiného postavit po jejich bok? Myslím, že to byla výtečná tečka.

 

// Resumé

 

S radostí mohu konstatovat, že se udalo přesně 111 vstupenek. Paradoxem je, že při vstupném, které činilo lidových 60 korun, je výsledek znásobení krásné numero 6660 peněz. V kostele se holt asi málo modlili. Každopádně upřímně děkuji zcela všem, kteří se nebáli a do kasy přispěli i nějakou korunou navíc. Opravdu výrazně mi to pomohlo, neboť jsem se (i díky dotacím města) dostal z červených čísel.

 

Speciální díky patří kapelám, se kterými byla perfektní spolupráce a které předvedly maximální výkon a úžasná vystoupení. Samozřejmě nesmím opomenout lidi, kteří mi pomáhali s organizací (taková mravenčí práce není skoro vidět, ale rozhodně stojí za povšimnutí). Nevyjímám ani návštěvníky, kteří se báječně bavili a dokázali pochopit, že prostor klubu je nekuřácký.

 

 

Za použité fotografie děkuji Coornelovi z Fobia zine a Ondrovi Vrhelovi.  DISKUZE K REPORTU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Peťan Fobiazine / 30.9.14 22:36odpovědět

Zdravím, ještě jednou díky za super akci! Na jeptišku jsem se také těšil, škoda, haha. A odmontování projektoru bylo opravdu moudré ;-) tak zase někdy!

Ruadek / 26.9.14 9:03odpovědět

Poklona až k zemi pane kolego, pořádat takovou akci není žádná prdel a tohle by mělo mít minimálně ještě další ročník !!! :-)

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky