Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  REPORTY

zpátky na seznam reportů
Žižkovská noc Warm Up

Žižkovská noc Warm Up

Bhut23.11.2012
Žižkovská noc je tradiční akce po žižkovských klubech, v nichž vystupuje celá řada kapel, ale podle plakátu jsem neznal nic než Cruadalach. Celý podnik se měl odehrát ve čtyřech nebo pěti lokálech.

Jedná se totiž o multižánrový festík a v každém klubu hraje něco jiného, obdobně laděného. Cruadalach měli vystoupit v Kainu, čili jsem logicky odvodil, že i zbytek kapel bude rock nebo metal a zamířil tam. Tím jsem se trefil. Ovšem FB profil nemám a dohledat nějaké info o akci jinde byl úkon vskutku nadlidský. Myslíte si, že stránky věhlasného rock klubu Kain disponovaly nějakým výčtem kapel, účinkujících, či snad časem zahájení akce? Nikoliv! Jediné, co tam ještě v den konání stálo bylo: 16.11. - Žižkovská noc Warm Up a nějaký odkaz na nefunkční stránky - oficiální web Žižkovské noci, ale ten v den akce nebyl ještě spuštěn... Nevadí. Nic dalšího jsem se nedozvěděl ani na Bandzonu a tak přes kamarádku a její FB účet dohledávám nějaké informace – vystoupí šest kapel, vstup je kilo a začíná se v 18.00.

 

V práci jsem skončil v pět, o půl šesté dorazil domů, převlékl se do metalových maškar a vyrazil do klubu s drobným předstihem. Kain je dvě ulice pod mým barákem, takže jsem tam byl za necelých 5 minut. Vstup do spodních hracích prostor byl přes hlavní bar a hospůdku nahoře. Vlezl jsem do ní, shledal obsazen jen jeden stůl a dva lidi postávající u baru, šel ke dveřím, které měly vést dolů a narazil na zamčený problém. Optal jsem se jednoho klučiny, co tam cosi štrachal v nějakých plakátech, jak to jako vypadá, ale odpovědí mi bylo, že se čeká na barmanku, která snad dveře otevře. Sedl jsem si k baru, objednal dle nabídky Plzeň a vcelku sympatický rocker za barem mi oznámil, že není a že tady mají jen "géčko desítku". Inu, žízeň byla, tak aspoň to. Seděl jsem na baru, popíjel vodní mok a mimoděk zaslechl rozhovor mezi barmanem a pořadatelem, který se objevil asi v 17.50 (taky frajer dorazit deset minut před akcí). Na jeho žádost o vpuštění do dolních prostor přišla samozřejmá odpověď, že tu přece není barmanka a po naléhání, laxních odpovědích typu "teď už je to stejně jedno" a snaze dostat ji na telefon, ji barman skutečně zavolal a zjistil, že i když prý běžně spodní prostory otevírá až v sedm, dnes dorazí už o půl. Mezitím si na baru v klidu popíjel své pivečko i zvukař a po zdatném naléhání pořadatele, zda-li by bylo možné pustit dolů alespoň kapelu a po několika vskutku neochotných gestech, srdce zvukařovo přece pookřálo a prostory horní části Kainu byly alespoň vyklizeny od nástrojů.

 

Proroctví se naplnilo, v 18.40 přišla barmanka a pořadatel netrpělivě čekajícím fandům oznámil, že se již mohou scházet do koncertních prostor. Vlezl jsem tam a po zaplacení vlezného si na zdi přečetl cedulku: „Cruadalach se omlouvají, ale dnes nevystoupí“. Na dotaz, co se stalo, mi bylo neomaleně oznámeno (zřejmě sami netušili), že je cosi s bubeníkem, že řeší nějaké úmrtí v rodině, či co. Nevím, nechtěl jsem to řešit. Šel jsem k baru, kde mi vcelku ostrá číšnice načepovala říznou plzínku a já si tak mohl v klidu vychutnávat něco, co se až podezřele podobalo chuti toho, co jsem měl tu čest pít před deseti minutami v horních prostorách. Raději nemluvit.

 

Na podium vlezla kapelka Reasons, která předvedla příjemné heavy - rockové vystoupení. Nic drsného. Kapele to skvěle šlapalo a bylo vidět, že už to trochu mají v merku a vědí, co dělat. Příjemný hlas zpěvačky a mocný basista byly hlavním tahákem jejich vystoupení. Fajn začátek, během kterého mi ani nedošlo, že Reasons měli hrát až druzí, ale z důvodu časového skluzu první kapela vypadla úplně.

 

Po dlouhé odmlce, kvůli technickým problémům, konečně vystoupila druhá parta – Tenebris. Bylo jich jak psů, ale na dost malé podium se nakonec vešli. Jednalo se o jejich zcela první živý koncert v nové sestavě a ... no chybičky tam byly ... ale jsou mladí a zapálení pro věc, takže se to prostě odpouští. Vyloženě nasraná byla asi kytaristka, která během vystoupení párkrát odložila kytaru se vzteklým výrazem ve tváři. Hádám, že na svědomí to měl zvuk, ale k tomu se ještě dostanu. Každopádně kapela předvedla patetický gothic rock / metal kombinující vskutku nádherný čistý vokál zpěvačky s growlem frontmana - kytaristy. Tohle se mi líbilo! Po koncertě jsem s nimi prohodil pár slov a snažil se je trochu povzbudit, protože z pódia odcházeli se svěšenými hlavami...

 

No a na podium dorazilo pro mne velké překvapení - Hakka Muggies Tohle byla pecka, energický folk metal ala Cruachan, navíc vzápětí vyrukovali s coververzí Bloody Sunday s českým textem. Za zajímavost jistě bude stát využití lidových nástrojů jako bodhran, šalmaj, či příčná flétna a další. Šalmaj vlastně obsluhovala Petra Jadrná a aby toho nebylo málo, na podium vylezl Radalf, který omluvil kapelu Cruadalach a odzpíval si s kapelou skladbu Tam kde teče řeka Fleet, která mi ještě teďka hučí v hlavě.

 

Následovali ostřílení The Yours, monstrózní power gothic s těžkou kadencí. Vskutku dobrý bicmen, kytara, basa a dva hlasy – muž / žena – a bylo hodně vidět, že lidi tohle bavilo asi nejvíc a kapela s nimi uměla dobře pracovat. Po pár skladbách jsem ale odešel do zadních řad, neb mi to přišlo takové stejnavé a podobně epicky laděné kapely příliš nevyhledávám. Ale uznání si jistě zaslouží.

 

A to bylo vše... Místo slíbených šesti kapel hráli čtyři, místo začátku v šest se začalo v sedm. Totální průser byl ovšem zvuk, který by snad mohly omluvit prostory klubu, ale neomlouvá naprostá přehulenost některých nástrojů, které pak snadno zastřou hlas nástrojů jiných. Kapely neustále povykovaly směrem ke zvukaři, kvůli odposlechu a podobně, a ať jsem stál kde chtěl, stále to byla stejná marnost. V momentech, kdy se zvuk začal jaksi nevábně tříštit, schválně jsem pozoroval zvukaře, co on jako na to, ale ten jen ležérně pokuřoval a bylo vidět, že je mu to tam, kde sedí. I na některých členech účinkujících kapel bylo vidět, že po pár marných pokusech směrem k osobě za pultem, to s ironickým úsměvem vzdali. Svým způsobem za to mohly členité prostory klubu, ale stejně.

 

Organizačně to byl prostě průser a nebýt fanoušků, celá akce by dopadla všelijak. Je prostě vidět, že koncerty jsou o lidech, kteří přijdou a dokážou se s tím poprat.  DISKUZE K REPORTU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Ivos- The Yours / 23.11.12 12:37odpovědět

Cau, diky moc za report, taky souhlasim se vsim, cos napsal (krome teda toho, ze nevyhledavas epicky ladeny spolky, to ja zas jo, jinak bych to nehral :-D), i co napsal Verca niz... Akce se znacne roztristila moh to bejt pruser, nebejt skvelejch lidi, co na tu akci prisli a byli rozhodly uzit si to za kazdejch okolnosti :-) Jeste jednou dik, snad zase nekdy ;-) Ivos

Verča- ReasonS / 23.11.12 9:40odpovědět

Ahoj, naprostý souhlas s každým slůvkem! :-) My sami jsme byli velmi překvapení, když jsme do klubu dorazili v 16:30- přesně jak stálo v e-mailu s pokyny pro kapely, a klub byl zavřený !!! Tak jsme si počkali hodinku na otevření klubu, další hodinku na otevření spodního patra a pak se do toho pustili. Oznámení z e-mailu, že "Stage manager bude neúprosný, proto dodržujte hrací časy" nás pak už jen vysloveně rozesmálo, protože celý večer se nesl duchem naprostého chaosu . I tak to ale nakonec byla povedená akce a snad se příští ro(c)k zase zvopákne :-)

Tomáš Tvrdík / 23.11.12 7:29odpovědět

Nemohu než souhlasit s recenzentem. Souhlasím po všech stránkách, jakožto manažer kapely The Yours, pořadatel koncertů, i jako hudební fanoušek.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky