Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Antigod

AntigodVíme, co chceme dělat a jak to chceme dělat.

Bodin29.7.2013
Začátkem měsíce srpna vyjde v metalovém časopise Pařát debutové album severomoravské kapely ANTIGOD. Jsem moc rád, že se mi podařilo oslovit zkušené muzikanty - basáka Hadgiho a kytaristu Pedyho, kteří vám představí desku "The Masquerade" a přiblíží dění v kapele.

Po ukončení činnosti Disfigured Corpse jsi se Hadgi rozhodl na čas pověsit baskytaru na hřebík. To ale netrvalo dlouho a založil jsi thrash/death metalovou kapelu Antigod. Co bylo prvním impulsem ke vzniku této kapely?

 

Hadgi: Myslím, že u každého muzikanta, který s muzikou sekne, třebaže jen na čas, je hlavním impulsem k návratu to, že bez muziky nechce být. Znám dost muzikantů, kteří skončili s muzikou a každý k tomu měl svůj důvod, ale vrátili se vždy z důvodu jednoho. Prostě bez muziky nemohli nebo nechtěli být. A stejné je to u mě. Hraju přes dvacet let, mám spoustu hudebních zážitků a kamarádů a nechci o to přijít jen proto, že mě to nebavilo v jedné kapele.

 

Pedy: Lže!!! Založil novou kapelu jen pro to, páč doma nevěděl, co roupama dělat. Babu sral, chlastal více, než normálně a k tomu všemu ho tak svrběly prsty, že seškrábal doma veškeré omítky. Nebýt včasného hudebního impulsu, kdoví, jak by to všechno dopadlo…(smích)

 

Vybrali jste si nekřesťanský název Antigod. Co za tímhle názvem hledat?

 

Hadgi: Odpor, faleš a přetvářku v náboženství a politice. Takhle bych to viděl já.

 

Pedy: I když vypadá název ANTIGOD jednoznačně, ve skutečnosti tomu tak není. Každý člen kapely v něm vidí něco jiného. Proto by si posluchači, pro které jsme ortodoxní satanisti, měli prvně přečíst texty nebo probrat význam loga s každým z kapely zvlášť…(smích)

 

Bylo složité najít a stmelit další hudebníky? Jaké byly první krůčky ke skládání a proč zrovna tento styl?

 

Hadgi: No, je to docela zvláštní, ale aktuální sestava vlastně vznikla tak nějak „sama od sebe“. Sem tam se udělal nějaký mini krůček vstříc, ale jinak to šlo jako po másle. Ten potkal náhodou tamtoho, tamten se zase zmínil tomuhle a onen se sám nabídl tamtomu. No a sestava byla hotová. Ohledně stylu jsme nemuseli dlouho přemýšlet. Téměř všichni jsme na thrash metalu odkojeni a já s Ferencem jsme vždycky chtěli mít thrashovou kapelu, nebo alespoň projekt. A rozpad DISFIGURED CORPSE nás k tomu přímo navedl. Pedymu pak tento styl plně vyhovoval a ostatní přišli do hotové věci s tím, že jsou se stylem spokojeni.

 

Pedy: V tom hledání muzikantů jsem zahrál docela důležitou roli asi já a hospoda…(smích)…Mě oslovil Ferenc v hospodě, do které jsem se na poslední chvíli rozhodl jít z jiné hospody místo toho, abych šel domů. Štěpánovi jsem zase za pár měsíců v další hospodě naznačil, že se hledá do ANTIGOD zpěv a ten se za několik dní sám ozval a nabídku přijal. Žabák mi taktéž v hospodě, jiné než předchozí samozřejmě, nabídl, že by prozatím zaskočil, z čehož vzniklo pevné členství v kapele.

 

Prostřednictvím časopisu Pařát vám vyšlo před rokem split album s ostravskými Have the Munchies, které hodně napovědělo kudy vaše hudební cesta povede. Jak se díváte zpětně na tuto nahrávku a jaké byly první reakce na toto splitko?

 

Hadgi: Rekace byly kupodivu velice pozitivní, což jsme samozřejmě nečekali. Když se po 20-ti letech působení v grindcorové kapele pustíš do jiného stylu, se kterým vlastně nemáš jako muzikant žádné zkušenosti, nemůžeš čekat, že to bude hned dobré a že se to bude lidem líbit. Teprve podle recenzí a názorů fanoušků můžeš posoudit, zda-li se ti to povedlo a zda-li ses vydal správnou cestou. Proto hodnotím nahrávku jako povedenou a jsem za ní velice rád.

 

Pedy: Vzhledem k tomu, že to byl náš vstup na českou metalovou scénu, je nahrávka dle mého názoru a dle reakcí fanoušků velice povedená a to nejen nápadově, ale i zvukově, za což samozřejmě vděčíme Staňovi Valáškovi ze studia ŠOPA. A dobrý vstup zpět na českou scénu je přesně to, co jsme si přáli po rozpadech naších předchozích kapel, ve kterých jsme strávili mnoho let.

 

V dnešní době je spousta kapel a hudebních projektů. Na scéně určitě není jednoduché se prosadit a získat fanoušky. Vám se to ale podařilo. Je na tohle nějaký speciální recept?

 

Hadgi: Myslím si, že naší hlavní zbraní jsou zkušenosti. Nikdo z nás to nedělá rok nebo dva, takže se nemusíme učit, jak se ty nástroje vlastně drží a co je hlavní - víme, co chceme dělat a jak to chceme dělat. V předchozích kapelách jsme nasbírali zkušenosti, které se snažíme plně zúročit v ANTIGOD.

 

Pedy: Recept je jednoduchý – před zkouškou pivo, během zkoušky pivo, po zkoušce několik piv, před koncertem pivo, během koncertu pivo a po koncertě několik piv…(smích)…S těmi zkušenostmi souhlasím, protože kdybychom nebyli zkušení ochlasti, kdo ví, kde bychom dnes byli…(smích)

 

Antigod 2013

 

Mohli byste stručně představit sebe a další členy Antigod?

 

Hadgi: nástrojové obsazení: HADGI – basa, zpěv, FERENC – Bicí, PEDY – kytara, ŽABÁK – kytara, ŠTĚPÁN - zpěv

 

Pedy: mimo-nástrojové obsazení: HADGI – manažéřina, grafika, FERENC – video, PEDY – skládání, homerecording, média, ŽABÁK – soundmaster, elektronika, opravy, hlavní řidič, ŠTĚPÁN – texty, styk se zahraničím, RENHULE - foto

 

Před nedávnem jste se vrátili z Lipovského studia Šopa, kde vznikalo pod dohledem Standy Valáška vaše debutové album The Masquerade. Proč opět tohle studio a spolupráce ze Standou?

 

Hadgi: Aniti nevím, zda-li bych si dokázal představit, že bych točil desku v ČR jinde než u Stáni. Je to super člověk a ještě k tomu profík, který ví, co dělá. My s Ferencem jsme u něho natočili tuším 4 desky a vždy jsme byli plně spokojeni. Měli jsme myšlenky na to, že bychom desku natočili v zahraničí, ale na to potřebuješ prachy a ty my nemáme, takže ŠOPA byla jasná volba.

 

Pedy: Pro nás s Žabákem bylo EP ANTIGOD prvním seznámením se Stáňou a studiem ŠOPA. Dost věcí se pro nás tehdy oproti předešlým studiovým zkušenostem změnilo. A musím říct, že k lepšímu! Stáňův přístup a zkušenosti jsou opravdu na vysoké úrovni a spolupráce s ním je perfektní, takže proč hledat jiné studio, když jsme tam spokojeni.

 

Mohli byste fanouškům představit svůj debut The Masquerade? Jak probíhalo nahrávání a jaká byla celková atmosféra a nálada? Podíleli se na albu i nějací hosté?

 

Hadgi: Kdyby šlo všechno tak, jako nahrávání The Masquerade, bylo by to super. Až na jeden malinký zádrhel s jednou kytarovou hlavou šlo všechno jako po másle. Dokonce nás ani nezaskočilo vypnutí elektřiny v celé vesnici, které nám vzalo celý jeden den. Ovšem my jsme si s nečekaným dnem volna brilantně poradili a kromě přežírání v místě studia jsme navštívili nedalekou obec, kde jsme se taktéž přežírali…(smích). Jinak celková atmosféra byla perfektní a dobře jsme se bavili. Pro ty, které to zajímá blíže, jsou natočeny videa z průběhu natáčení, takže kdo má zájem, navštivte stránky ANTIGOD a vše můžete shlédnout.

 

Pedy: Hadgi popsal jednu část otázky, takže já přiblížím tu druhou…(smích)…Deska The Masquerade se skládá ze 13-ti skladeb, které nejsou koncepčně tak rozházené, jako tomu bylo na EP. Deska je celkově celizstvější a skladby, i když jsou rozdílné, k sobě více pasují. Celý koncept se snaží dodržet základy staré školy, které jsou ovšem různě ovlivňovány modernou a dalšími vlivy jiných metalových stylů. 

 

Kdo je autorem vaších textů? O čem pojednávají?

 

Hadgi: Hlavní práci na textech má Štěpán a musím říct, že mu to jde skvěle. Ví co po něm chceme a dokáže to do textů dobře vložit. A jelikož si to sám přeloží i do angličtiny, je to ideální. Ale je třeba taky připomenout, že nám ze začátku přispěl textově i Chýmus z ISACAARUM, jehož texty jsou samozřejmě v některých skladbách použity.

 

Pedy: Naše texty jsou hlavně o svinstvech v politice a náboženství. A všichni víme, kolik v těchto " odporných lidských skupinách" toho marasu je. Takže co se týče textů, je to vděčné téma, protože je toho tolik co napsat.

 

Začlo období letních festivalů. Budete na některém z těchto tuzemských účinkovat a propagovat album The Masquerade? Máte i nějaké zahraniční pozvánky na koncerty a festy?

 

Hadgi: Jelikož deska vyjde až v srpnu na BRUTAL ASSAULTu, moc festivalů na podporu The Masquerade navštívit nestihneme. Ovšem ta hlavní propagace příjde na podzim, kdy si stejně, jako minulý rok, zajedeme menší tour s kamarády TORTHARRY a čekají nás při tom i zahraniční štace v Polsku a Německu.

 

Pedy: Jediný letní festival, na kterém se ukážeme je HERALTICKÁ SBÍJEČKA, kde již budou moci posluchači poslechnout nový koncertní playlist skládající se v drtivé většině ze skladeb z nové desky. A pokud mezitím nestihneme křest CD na domácí půdě, nastupujeme na pódia až v říjnu.

 

Každý člen ANTIGOD už má za sebou spousty odehraných koncertů. Co pro vás představuje hraní naživo?

 

Hadgi: Vždycky to byla jedna z hlavních věcí, pro kterou jsme to všechno dělali a stále děláme. Není nad kontakt fanoušků se svou oblíbenou kapelou a naopak. Desku si dneska natočí kdekdo i doma, ale vyjet si na koncert a pořádně se rozdovádět, to je panečku pocit. A o to více se to násobí, když někdo za tebou příjde po koncertě a koupí si od kapely třeba desku nebo triko. Proto se přece hraje, nebo ne?

 

Pedy: Koncerty jsou perfektní odreagování od každodenního života. Potkáš spoustu kamarádů z celé republiky i zahraničí, popiješ, pokecáš, zahraješ si a pořádně se uvolníš. Jen škoda, že mnohdy je kamarádů ze spoluhrajících kapel více, než samotných fanoušků, kteří se příjdou podívat na kocert a podpořit své oblíbené kapely.

 

Jaké máte plány do budoucna? Je pro vás obtížné skloubit Antigod a rodinný život? Partnerky musí být určitě tolerantní a nesmí chybět podpora.

 

Hadgi: No, jelikož má většina z nás rodiny, je jasné, že té tolerance ze stran žen a dětí musí být opravdu hodně. Ale zatím to funguje a doufejme, že to tak vydrží i nadále. Partnerky přeci vědely, do čeho jdou, a myslím, že jim bylo od začátku dáváno dostatečně najevo, že to s muzikou myslíme vážně...(smích)...Samozřejmě podpora z jejich strany je velice důležitá, protože kdyby člověk chodil na zkoušky neustále nasraný skrze nějakých domácích problémů, nemohlo by to pak fungovat ani v kapele. A tam je pohoda velice důležitá. Co se týče budoucnosti, chceme to dělat tak dlouho, dokud to půjde a dokud nás to bude bavit... nejlépe až do smrti.

 

Pedy: Jelikož jsme jako kapela teprve na začátku, doufám, že toho stihneme ještě hodně. Přeci jsme kapelu nezakládali proto, abychom se na to za pár let vysrali. Ale nikdo neví, kdy se co posere, takže jsme rádi za každý den, který můžeme hrát a já osobně věřím, že těch dnů bude ještě mnoho. Ohledně kapelních holek musím říct, že jsou to všechno perfektní ženské a věřím, že i ony mají alespoň trošičku radost z toho, že je ANTIGOD takový, jaký je a že jsou rády, že nás to baví. Přeci se říká - kdo si hraje na metalistu, nezlobí...(smích)... Ovšem, aby toto "přísloví" dámy správně pochopily. Věta - "kdo si hraje, nezlobí" - znamená, že jsme hodní POUZE v období, kdy máme nástroje v ruce a robíme kraval, ať už na koncertech, nebo na zkouškách. Tzn. to, že jdeme po zkoušce na pivo už se do období "nezlobení" nepočítá!!!...(smích)...

 

Díky moc za rozhovor a přeji hodně zdaru do budoucna. Pokud máte nějaké slova na závěr, tak sem s nimi.

 

Hadgi:hlavně, věřte sami v sebe, protože žádná vnucovaná víra ta či ona není a nebyla čistou hrou… Helleluyah. Podporujte UG scénu…  Dík za super rozhovor a přejeme redakci Echoes mnoho čtenářů…

 

Pedy: My ti děkujeme za podporu a zájem o kapelu ANTIGOD.

   DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky