Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Awrizis

AwrizisNeklademe si žádné hranice, důležité je ať se nám to líbí a ať nás to baví

Victimer17.10.2012
Severomoravská kapela AWRIZIS mě jednoduše zaujala informacemi a hlavně svou hudbou díky svému bandzone profilu. Pak už bylo otázkou minut, jak se dostat k EPku "Shapes Of Imagination" a i další věci následovaly ve velmi rychlém sledu. A naskládalo se to pěkně popořádku. Vidět je live, uspořádat si dojmy (převážně kladné) z daného minialba, promyslet pár dotazů a oslovit kapelu za účelem povídání. Stejně rychle jsem se dočkal jak domluvy, tak odpovědí, takže není na co čekat ani teď. Přivítejte tedy kapelu AWRIZIS ze severního cípu naší země a zkuste koštnout jejich neortodoxní extrémní muziku. Více už kytarista a příležitostný řvoun Marek.

1. Zdar do Havířova! Začneme trochu pozpátku. Před pár dny jsem vás viděl v Ostravě jako součást "La Grande Amplify" tour s Dying Passion a Forgotten Silence. Jak jste tuhle možnost si zahrát uvítali a jakým způsobem k ní došlo? Jste s tímto večerem spokojeni?

 

Zdravím i tebe a čtenáře Echoes. V první řadě bych chtěl poděkovat za prostor, který nám byl prostřednictvím rozhovoru u vás na webu dán, moc si toho vážíme. Co se týče "La Grande Amplify" tour, líbí se mi jak managment kapel toto tour pojal. Jak jsem se koukal, předkapely na všech zastávkách byly, co se týče žánru, velice různorodé, což mně osobně vyhovuje nejvíce. Posluchači, ale i kapely tak mohou nahlédnout za horizont svého působiště. Rádi jsme si s tak skvělými a hlavně dlouho hrajícími kapelami zahráli, proto nás nabídka managmentu kapel o účast na ostravské zastávce velice potěšila. Dle mého názoru se koncert vydařil a co vím, zbytek kapely si koncert standardně užil, neděláme rozdíly v tom, kdy hrajeme a pro kolik lidí, vždy do toho dáme sto procent, což je na nás doufáme i vidět. Lidí dorazilo k mému překvapení hodně, vím jaká je teď situace ohledně návštěvností. Sečteno, podtrženo, paráda.

 

2. Vaše kapela vznikla sloučením lidí posbíraných po jiných souborech severní Moravy. Kdo přišel první s nápadem aktivovat AWRIZIS s důrazem na živelnost a energii? Fungujete od počátků ve čtyřech?

 

Tvé informace jsou správné. Nápad se zrodil, jak jinak, v hospodě. Už dlouho jsme si já a Tomáš hráli s myšlenkou založit si nějakou boční kapelu, kde bychom mohli realizovat nápady, které se nám do našich domovských kapel nehodí. Také jsme se shodli na tom, že chceme max čtyři členy, ale aby byli všichni energičtí a nebáli se to ukázat. Slovo dalo slovo, přitáhli jsme skvělého bubeníka Vencu a talentovaného basáka Romana a začalo se zkoušet. Hned po prvním songu (Dreamcrusher) bylo jasné že to nenecháme jen jako nějaký projekt a že se tomu budeme věnovat naplno. Skládalo se, cvičilo a za dva měsíce se už domlouvalo studio.

 

3. Bylo komplikované se takto sejít a věnovat se naplno kapele nebo se prostě dobře znáte a záleželo jen na správné domluvě? Jede AWRIZIS na bázi regulérní kapely nebo je to projekt s prioritami v jiných kapelách?

 

Všichni se velmi dobře známe, jsme kamarádi, což je dle mého názoru důležitým faktorem v kapele, a domluva je základní kámen každého dobře fungujícího seskupení. Navzájem se na sebe můžeme spolehnout snad ve všem. Ač jsme to ze začátku brali trochu s respektem, AWRIZIS se stal plnohodnotnou kapelou hned po první zkoušce, byla to prostě chemie a každý poznal, že to klape a doufáme, že i dlouho klapat bude.

 

4. Máte venku třískladbové EP "Shapes of Imagination", což je dle mého slušný vzorek. Byly ohlasy na něj především kladného rázu? Našli se i remcalové, co vám vyloženě něco vytýkali?

 

Už dlouho pozoruju, že čím dále se dobrá nahrávka dostane, tím více je ohlasů jak kladných tak záporných a tak to má být. Je to podle mě hlavní důvod proč se pořád zlepšovat. Samozřejmě jsme si museli vyslechnout že máme přesamplované kopáky (což je absolutní nesmysl), že řev je moc nebo málo uřvaný, že není slyšet basa atd. I tak si z toho bereme ponaučení a i když to možná není pravda, pokusíme se příště vše vylepšit.

 

5. Je známo, že živé hraní bylo jedním s hlavních příčin jak tvorbu AWRIZIS celkově pojmout. Kladete na live produkci větší důraz než třeba na nahrání velkého alba?

 

Snažíme se dělat vše na sto procent, nedělat žádné kompromisy, nic neojebávat, což se né vždycky daří. Jde o to, že nás živé hraní baví, užíváme si to, ale taky nás baví zkoušet a skládat nový materiál a potom ho nahrávat, takže zatím není co řešit. Jsme si vědomi toho že jednou přijde krize, ale do té doby to budeme drtit hlava nehlava.

 

6. Máte složený materiál (nebo alespoň jeho část), který by se v budoucnu hodil na regulerní desku?

 

Můžu prozradit, že materiál je už téměř hotový. V současné době jednáme se zahraničním vydavatelem o vydání našeho EP a hned potom jdeme do studia nahrát CD. Doufáme, že vše půjde podle plánu a nic nás nedonutí se zastavit, což je díky mým zkušenostem to nejhorší. Stagnace.

 

7. Když se vrátím k EPku, jak dlouho jste na jeho realizaci makali a kde jste nahrávku pořídili?

 

Celý proces byl ze začátku strašně rychlý, když se nad tím zamyslím tak ohledně AWRIZIS jde zatím všechno strašně rychle. Cítíme, že když hraješ se správnými lidmi správnou muziku, je všechno snazší. Doufám, že jsem to teď nezakřik a vydrží nám to co nejdéle. Během asi dvou měsíců jsme dali dohromady tuším čtyři songy a šli tři z nich nahrát k Prckovi z Ador Dorath do GM Studia. Nahrávání šlo jako po másle a všichni jsme si ho užili, s odstupem času tam sice každý vidíme nějaké mouchy, ale to je pro nás normální, snažíme se v tom nevrtat.

 

8. Škatulky jsou věčný boj, co si budeme říkat. Vy jste svou hudbu zaštítili pojmem "hybrid metal". Souhlasili byste se mnou, kdybych vás neznámému člověku představil jako kapelu pojící prvky thrashe, deathu a metalcoreu? Na jakých základech fungují AWRIZIS? A na druhou stranu - jaké jsou výzvy, možnosti experimentovat, zapojovat nové prvky? Jste těmto možnostem otevřeni?

 

Hraješ nám do noty. Když jsme kapelu zakládali, řekli jsme si, že nebudeme řešit styl, prostě budeme skládat to co nás baví a uvidíme. A to se nám daří. Je to dáno tím, že každý ze členů poslouchá úplně jiný druh metalu nebo i ne-metalu a jsme si navzájem otevření. Neklademe si žádné hranice, důležité je ať se nám to líbí a ať nás to baví. Uvidím, kam se dostaneme a jaký styl bude naše další zastávka. Zatím označení thrash-death-core na nás sedí.

 

awrizis

 

9. Ptám se i proto, že jsem viděl poměrně kontrast mezi živými a studiovými AWRIZIS. Z nahrávek je cítit více experimentování, z podia vztek a agrese. Záměr?

 

Záměr je možná to, že nechceme živě znít jinak. Další z důvodů je, jak už jsem naznačil, absolutní volnost a nevázanost žádným stylem. Je možné že za rok budeme hrát Brutal Death nebo Black a nebo budeme hrát něco měkčího. Každopádně nás těší že jsi v tom viděl kontrast. Když řekneš nebo napíšeš, že naše živé vystoupení znělo jinak (jestli lépe nebo hůře), je to pro nás lepší než kdybys řekl že jsme na živo nepřekvapili, zněli sterilně a dali jsme ti stejný zážitek jako při poslechu nahrávky - bez emocí. To bys pak na naše koncerty nemusel chodit a mohl bys poslouchat z domu.

 

10. Jednoduchá otázka - hlavní vzory, vlivy, kdo ukázal AWRIZIS kudy jít dál, odkud načerpat?

 

Jsme hodně srdcaři takže Metallica, Slayer starý i nový In Flames, ale máme rádi i novou vlnu, na kterou má teď v oblibě hodně lidí plivat .Třeba Suicide Silence, Heaven Shall Burn, Machine Head atd. Je důležité sledovat pokrok v hudbě, najdeš tam hodně ponaučení a věci, které bys jinak nanešel. Právě to ti ukáže cestu kam dál.

 

11. Koncertování je pro vás velmi důležité. Jak často se vám podaří vystupovat, pokud se to dá nějak zprůměrovat, dejme tomu za měsíc?

 

Ano, koncertováni je pro nás hodně důležité. Je to věc, která tomu všemu zkoušení, skládání a nahrávání dává smysl a směr, proto chceme hrát co nejvíce. Jsem strašně rád, že prozatím se nám ten průměr drží kolem dvou koncertních zastávek měsíčně, což je pro prakticky neznámou kapelu, která funguje půl roku naprosto úžasné! Snažíme se hrát co nejčastěji, ale samozřejmě musíme dělat kompromisy mezi školou, prací, povinnostmi a přítelkyněmi.

 

12. Existuje vystoupení, na které jste nějakým způsobem patřičně hrdí a hodně pro vás znamená, když tedy pomineme první koncert? A setkáváte se v zákulisí naopak i s nepřejícími a arogantními spolky? Klidně jmenujte ...

 

Strašně zajímavá otázka, děkujeme. Bude to znít klišovitě ale úplně nejlepší je, když se po koncertě sejdeme v backstage a shodneme se, že to bylo aspoň dobré, a když pak cestou domu máme ten pocit že cesta, úsilí a pot nebyl zbytečný. Nějaké arogantní spolky jsem už zažil a ne jednou. Jmenovat určitě nebudu, nejsem člověk, který by měl soudit chování jiných. Pokud na to někdo má, ať se chová jako hvězda. Otázkou je, kdo na to u nás v ČR opravdu má!

 

13. Hoši, přeji AWRIZIS plodnou a aktivní budoucnost, bylo mi ctí si popovídat. Poslední vzkazy patří vám.

 

Děkujeme pokusíme se nezklamat, mně bylo ctí a potěšením odpovídat. Lidi, podporujte kvalitní hudbu, kapely a choďte na koncerty. Pro některé muzikanty to opravdu moc znamená a pokud máte nějakou oblíbenou českou kapelu, nestyďte se to ukázat!

   DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky