Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Free Fall

Free FallMusíme si přiznat, že masovým prodejům už dávno odzvonilo, to známe jenom z vyprávění…

Jirka D.18.2.2012
O kapele Free Fall jste u nás na Innocence mohli naposledy číst v souvislosti s vystoupením s Insanií a Dark Gamballe v rámci Kontra hell festu, ze kterého přinesl několik noticek kolega Victimer. Nebylo proto nic snazšího, než doplnit tento report několika otázkami, na které odpovídali Pepu a Jindra. Co vás čeká? Tentokrát neprozradím nic, jen se začtěte.

Datum v kalendáři se nám překulilo zase o krok dopředu, takže bych se na úvod dnešního povídání zeptal, jak hodnotíte uplynulý rok pro kapelu Free Fall? Co se vám povedlo, nepovedlo, jakou zajímavou akci jste prodělali, co jste zažili?

 

Pepu: Rok 2011 byl pro nás rok personálních změn. Kytaristu Aleše Vávru vystřídal mladý talentovaný Marek Sykora a Lauru následně nahradila Sába. Máme za sebou zajímavé koncerty společně s legendou německého metalu Grive Digger, nebo Leave´s Eye , určitě stojí za zmínku účast na MoR a spoustou dalších skvělých koncertů.

 

A když byste se podívali na ostatní kapely a interprety, vaše oblíbené? Objevili jste nějakou zajímavou muziku, zklamala vás nějaká?

 

Pepu: Ostatní kapely a interprety? Pokud myslíte kapely na české hudební scéně v okrajovém žánru, tak mám oblíbených několik, ale jmenovat nebudu, abych na některou nezapomněl :-)

Zajímavá muzika je pro mě strašně široké spektrum, poslední dobou si hodně ujíždím na poslední desce Porcupine Tree, pokaždé když jí poslouchám, tak tam najdu něco nového. V kapele je to tak, že každý posloucháme něco jiného. Co mě občas zklame je, když slyším, nebo čtu kecy typu “na českou kapelu dobrý“ to se mi chce vždycky zvracet…:-(

 

Vaše zatím poslední deska se jmenuje Double meanings a vyšla už v roce 2010. Letí to. Dřív než se zeptám přímo na ni, mohli byste objasnit, nebo aspoň nastínit smysl / význam onoho názvu alba?

 

Pepu: Smysl je Dvojsmysl :-) Nálada, booklet i některé texty jsou dvojsmyslné.

 

Album jste si tentokrát vydali sami, což u minulého neplatilo. Ze strany Redblacku už nebyl zájem nebo to bylo vaše rozhodnutí zkusit jinou cestu? Jak složité je kráčet „po vlastní ose“ co se týče propagace, distribuce apod.?

 

Pepu: Redblack byla pro nás zkušenost a my jsme za ni moc rádi. S Tomášem Prekem jsme i nadále v kontaktu a náš rozchod nebyl rozhodně ve zlém. Double meanings jsme si chtěli vydat sami, aby se CéDéčka lépe prodávala na koncertech. Musíme si přiznat, že masovým prodejím už dávno odzvonilo, to známe jenom z vyprávění…:-D a málo kdo si koupí desku za 250,- Určitě to není nejjednodušší cesta, ale je naše vlastní.

 

Jinak o booking se vám stará Štěpánka, takže se bez obalu a drze zeptám i na ni – panuje spokojenost a oboustranná shoda? :-)

 

Pepu: V rámci možností Štěpánky i našich to stačí, ostatně Štěpánka nemá pod svými křídli jenom nás a musí se hodně otáčet, aby to všechno utáhla. Až náš hudební průmysl přestane kapelám házet klacky pod nohy, tak bude líp a i Štěpánce se bude lépe pracovat.

 

Na Double meaning jste zařadili jeden cover a pro některé jste asi poněkud překvapivě volili interpreta. Jak vás napadlo zpracovat Madonnu a jaké jste zaznamenali ohlasy od fanoušků? Hrajete tuto skladbu i živě?

 

Jindra: Cover samotný byl na světě už nějakou dobu před vydáním Double meanings. Tipů jsme měli několik, ale po poslechu této věci, jsem si řekl, že uděláme Frozen. Tento song se mi už dávno moc líbil a s naší muzikou má hodně společného. Přes ženský vokál, elektroniku, až po atmosféru a ta je pro mě moc důležitá. Můžu říct, že když zařadíme naší verzi Madonny do playlistu, tak reakce jsou kladné, což potvrzují i ohlasy na koncertech, Takže oboustranná spokojenost...

 

Nicméně čas letí, jak už jsem uvedl, a tak je asi na místě otázka, jak jsou daleko práce na novém materiálu? Máte už složené nějaké skladby? Mají fanoušci možnost ochutnat nějaké v předstihu třeba v rámci vašich koncertů?

 

Jindra: Čas letí a přijde mi, že je ho čím dál míň. Ale i přes to pracujeme na nových věcech jak se dá. V tento okamžik máme rozpracovaných asi 5 songů. A to při naší stopáží dá už na kratší CD :-) Nicméně ve finální podobě není ještě nic, takže ani na koncertech s nových věcí nic hrát ještě nebudeme, nedodělané songy hrát nechci. Naši fanoušci si zaslouží 100% výsledek.

Pokud dodržíme naší tříletou frekvenci nových CD, tak se máte příští rok na co těšit :-)

 

Chystáte nějaké změny v hudebním výrazu, směřování? Jste známí hudbou s nemalým přídavkem elektroniky, což je pole značné rozlehlé a možností k experimentům je mnoho...

 

Jindra: Žádné odklonění od našeho stylu neplánuju.V této otázce jsem tvrdohlavý a jdu za jistou představou znění FF. V tomto směru to nemá kapela se mnou moc lehké a za to jí patří poklona, v podstatě jí ani nic jiného nezbývá :-)))) To ti asi řekne o odstavec níž Pepu :-))

Ale jak říkáš, na poli elektroniky je stále spousta prostoru pro experimenty a na tom chceme taky zapracovat spolu s aranží skladeb.

 

Kdo se vlastně u vás podílí na skládání hudby / textů?

 

Pepu: Texty má na starosti Jindra a teď i Sába. Na poslední desce DM textoval jak Jindra, tak i naše bývalá a první zpěvačka Monisha. Dále se podílela i externě Alis.

Hudba je kolektivní součinnost jamů a individuálnosti každého člena. Jako kapela dáváme dohromady hrubé struktury skladeb, které postupně krystalizují. Hrubé verze si pak Jindra bere sebou domů a po nocích, když nemůže spát, je různě mění, stříhá a šperkuje, až z nich někdy vzniknou úplně jiné skladby. Daník přináší zajímavé nápady a Aleš Lenhart zase občas přijde se zajímavým rifem. Přiznám se, že to musím někdy skousnout, když Jindra udělá z Našeho kolektivního “díla“ de facto jinou písničku. Ale po poslední desce mě přesvědčil o tom, že je to tak správně. Ostatně 99 % recenzí DM mě to jenom potvrdilo.

 

 

Když jsem pátral po nějakých informacích o vaší kapele, našem jsem mimo jiné, že jedním z vašich sponzorů je Pivovar Janáček :-) Jak se to tak seběhlo, že v podstatě undergroundovou kapelu podporuje místní pivovar? Co to obnáší z vaší strany?

 

Pepu: Už dávno to není pravda. Pivovar Janáček změnil marketingovou strategii a naši kapelu jako sponzor opustil. Z naší strany to znamená, že se opět potvrdil nezájem pomáhat undergroundovým kapelám. Když to řeknu po našém, žádat o sponzorský dar musíte zásadně v Moravském kroji a s cimbálem na zádech…

 

Ptám se asi proto, že u nás v redakci se nachází pár opravdových fandů dobrého piva a tak se možná zeptám i vás, patříte-li mezi ty, kteří vyhledávají kvalitní pivo, pátrají, hledají a ochutnávají?

 

Pepu: :-) Patříme mezi průměrné konzumenty lahodného moku :-)

 

Ale zpět ke kapele a muzice. Na naší scéně fungujete už od roku 1995, což je dost dlouhá doba. Pociťujete už tu blížící se dvacítku? A když se ohlédnete do minulosti, co považujete na největší úspěch Free Fall?

 

Jindra Shodou okolností jsem si nedávno počítal jak dlouho se už věnuju muzice a vyšlo mě šílené číslo, které mě samotného překvapilo. 21 let!!!! Z toho 16 let patří FF, kde jsem skoro od prvopočátku a už jediný z původní sestavy. Jsou to roky plné skvělých zážitků, koncertů a cest, ale taky okamžiků, kdy všechno nešlo zrovna tak, jak bychom si přáli. Proto asi za ten největší úspěch považuju, že stále ještě fungujeme a máme chuť pokračovat. A s novou posilou jako Sába a Mára je ta chuť daleko větší. Oba dva jsou super pohodový lidi, kteří k nám přinesli svěží větry :-) A jsem moc rád, že jsou s náma právě oni...

 

Před námi je skoro celý rok, kluby, festivaly – máte už domluvené nějaké zajímavé akce, na které byste rádi pozvali naše čtenáře? Případně kde byste si rádi zahráli (takové vaše tajné přání)?

 

Jindra: Na letošní rok máme už nějaké akce domluvené s nichž namátkou vyberu třeba 25.5. Metalfest v Kunčicích u Letohradu, 16.6. Rockový Helfštýn, 28.7. Kyjov nebo 18.8.Hell Fest

v Starci u Kdyně. Mimo to máme ještě několik akcí rozjednaných.

Nenapadá mě teď žádné konkrétní místo, kde bychom si chtěli zahrát. Pokud bude akce, kde budou lidi pod podiem (bude je to zajímat) a bude pohodová atmosféra, tak budu maximálně spokojený. A to dá za sto megafestivalů, kde nikoho nezajímáš :-)))

 

Jinak jsem se díval, že je v plánu ještě jedno vystoupení s Insanií (23. března v Ostravě). Když se vrátíte k tomu proběhlému v rámci Kontra hell festu – jak jste byli spokojení s touto akcí a jak se vám hrálo se zmíněnou Insanií a Dark Gamballe?

 

Pepu: Kontra hell fest byla skvělá akce, jak co se návštěvnosti týče, tak i pořadatelsky. Ještě znovu bych chtěl vyzvednout Štěpánku jako skvělého pořadatele, což se u nás v Česku o některých říct nedá. S Insanií i s DG se hrálo dobře, jsou to pohodoví borci, co mají už hromadu zkušeností a hlavně jsou to perfektní lidi. Na Ostravský koncert se už moc těšíme.

 

Nezbývá než popřát do roku 2012 vše dobré a ať se vede! Díky za rozhovor.

 

Taky děkujem a přejeme spoustu dobrých ochutnávek druhů piva :-)

 

Jindra a Pepu  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky