Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Kraake

KraakeBlack metal je součástí našeho života

Bhut17.8.2014
V tuzemském undergroundu to chvilkami zajiskří a z takového zážehu pak vznikne nadějná formace slibující slušný vývoj. Jednou z těchto nepřehlédnutelných kapel jsou právě Kraake. Pár seznamovacích slov jsem ztratil s vokalistkou Valfarin a kytaristou Alastorem.

Hail Kraake! Jste novým pojmem na blackové scéně, představte se trošku.


Alastor, Valfarin: Ave! Jsme čtyřčlenná black metalová kapela ze severu Čech, Alastor – kytara, Valfarin – vokál, Ragnar – bicí, Warlord – basa. Kapela se stala aktivní začátkem roku 2011 a zatím máme venku pouze jedno Demo, na němž jsou zaznamenané skladby starší tvorby. Vyšlo v nákladu 66 ks a je již vyprodané. Pojem Kraake pochází z norštiny (Kråke), ale my jsme ten výraz trochu počeštili, takže „KRAAKE“!


Víte, že v Norsku existuje kapela s podobným jménem – Kraaker?


Alastor, Valfarin: Jistě víme, ale u Kraaker se jedná spíše o trochu „technický“ black metal. Dokonce existuje v Norsku kapela Kråke, jež ale hraje symfonický black, takže se od nás opět liší. Název je sice podobný, ale ne stejný…


Valfarin: Upřímně až po vymyšlení názvu jsem se porozhlédla po netu, jestli už náhodou nějací Kraake neexistují.


V aktuální době se pracuje na debutové nahrávce "Fram". Co nás na ní čeká a nemine?


Alastor, Valfarin: Fram bude koncepční album, které bude vyprávět o pocitech, myšlenkách a jiných věcech spojených s posádkou, ale i samotnou lodí Fram. Deska bude plná melancholických až depresivních melodií, které budou střídat úderné pasáže. Máme pocit, že konečně jsme v Kraake doši do toho stádia, kdy jsme s nahrávkami spokojeni, a proto si myslíme, že Fram bude mnohem lepší než Demo. Doufáme, že se nám podaří album vydat dokonce tohoto roku.


Za tu relativně krátkou dobu existence se kapelou prostřídalo několik hudebníků. Čím to, že jsou někteří členové nestálí?


Alastor: Najít členy, se kterými si budete rozumět, a budou mít stejnou představu o tvorbě, je téměř nemožné. Vždy z kapely odešli nebo byli vyhozeni kvůli nespolehlivosti, nebo protože neměli black metalovou duši.


Valfarin: To je úplně jednoduché. Jsou lidi, kteří poslouchají black metal a chtěj hrát black metal, pak existují lidi, kteří black metal neposlouchají a nemají pro to žádný cit, pouze chtějí hrát v nějaké kapele a zviditelnit se. Můžou to být skvělí hudebníci, ale jakmile je to nebaví, kašlou na zkoušky, cpou do blacku kdejaký sračky, který tam nepatří, tak prostě odejdou. Nepotřebujeme v kapele lidi, kteří vám tu hudbu zprotiví, namísto toho, abyste měli z výsledku vaší práce radost.


Jedním ze stálých členů je bubeník Ragnar, což je i člen Sekhmet. Jak se vám s tímto strojem za bicí baterií spolupracuje? A jaký máte se Sekhmet vztah?


Alastor, Valfarin: Ragnar je náš kamarád a spolupráce s ním je skvělá, kdysi nám velmi pomohl, když jsme nemohli najít bubeníka a zkoušeli jsme s automatem.  S kapelou Sekhmet máme velmi dobré a přátelské vztahy, dělají výbordelný black metal a také jsme spolu spřízněni i v dalších kapelách. Navíc jsme společně v červnu odehráli pár koncertů v zahraničí a byly to opravdu dobré akce.


Jste zastánci ortodoxního pojetí black metalu. Jaké máte vzory a kde čerpáte inspiraci?


Alastor, Valfarin: Inspirací je příroda, nenávist, samota…ale především samotný BLACK METAL. Hudba Kraake je tedy ovlivněna veškerým black metalem, co se nám za ta léta dostal do rukou. Můžeme uvést pár interpretů, jejichž tvorby a přínosu si vážíme, byl by to asi dlouhý seznam, ale tak pro ukázku uvedeme to, co si můžeme pustit vždy a co jsme poslední dobou poslouchali nejvíc, na pořadí nezáleží: Windir, Urgehal (a veškeré kapely a projekty zesnulého Trondra Nefase - R.I.P.!!!!!!), Taake, Darkthrone, Enslaved, Immortal, Gorgoroth, Carpathian Forest, Djevel, Kvist, Nordvrede, Ragnarok, Svarttjern, Kaevum, Angantyr, Make a Change…Kill Yourself, Gjenferdsel, Elite, D.N.S, Horna, Sargeist, Behexen, Isengard, Satyricon, Mgla, Náttsól, Sarkom, Sterbend, Nyktalgia, Woods of Desolation, Svikt, Totalselfhatred, Vreid, Wedard, Woods of Infinity, 1349, Aura Noir, Galar a mnoho dalších.


To je slušný zástup jmen, z drtivé většiny moji oblíbenci. Ale nevidím tam žádnou kapelu z naší vlasti, případně ze Slovenska. Máte nějaké favority i na tom našem černém bitevním poli?


Alastor, Valfarin: Uvedli jsme převážně velké oblíbence a inspirace, jež pochází především ze Skandinávie. V českém podzemí není mnoho kapel, které bychom často poslouchali, ale určitě se najdou interpreti, kteří stojí za poslech a dělají kvalitní hudbu. Například Sekhmet (hlavně jejich poslední album je pecka), dále také Inferno, Panychida, Silva Nigra, Trollech, Wyrm, Winselland, Diagon, Svartskogen…., a mnoho dalších, kteří ať prominou, že jsme je neuvedli. Ze Slovenska je to Algor, Hromovlad, Rawcvlt, Imperium…


Co pro vás black metal znamená?


Alastor: Black metal je hlavní náplní mého života. Podle mého není potřeba do black metalu vnášet nové vlivy a moderní sračky, jak je to dneska v módě, líbí se mi takový, jaký je a hlavně BLACK METAL MUST REMAIN TOTAL UNDERGROUND!!!


Valfarin: Black metal je součástí našeho života. Odlišuje nás od těch tupých ovcí kolem, který jsou líny objevovat novou, zajímavější, nekomerční hudbu.


Co máš, Alastore, konkrétně na mysli tou modernou v black metalu? Můžeš ukázat prstem na konkrétní případ?


Alastor: Konkrétně na nic ukazovat nechci. Mám na mysli nesmyslné míchání rádoby moderních stylů jako metalcore, hardcore, deathcore, či jakoby progresivních technických stylů (chápej např. 5 minutová nic neříkající sóla, hlavně aby to vypadalo technicky) a pak se to nazve black metal, přitom kdo ví, co to je. Celé to ztrácí na smyslu a dochází ke zbytečné komercializaci. Jak zpívají Darkthrone: DESTROY THEIR MODERN METAL!!!

 

Valfarin, zmínila si objevování nové hudby. Jaký máš, na to recept? Jak objevuješ kvalitní muziku Ty?


Valfarin: Kvalitní muzika se hledá těžko. Můj nejčastější způsob objevování nových / starých kapel je přes jejich členy, protože málokdy se stává, že by hráli jen v jednom projektu. No a z toho se někdy stane až několikahodinové hledání a poslouchání.


Další a velmi příjemný způsob je samozřejmě chodit na koncerty a festivaly, kde člověk pozná spoustu lidí (i z kapel), kteří mu sem tam něco doporučí.  A v neposlední řadě – z recenzí desek a rozhovorů s kapelami.

 

Už jsem vás několikrát viděl na podiu, prakticky jen v klubu Exit-us v Praze. Jak se vám líbí prostředí tohoto klubu? Hrajete zde rádi?


Alastor, Valfarin: V Exit-usu to není špatné, převážně tam prý máme velice dobrý zvuk. Byla to spíše ale shoda náhod, že jsme tam hráli několikrát po sobě a díky tomu, že jsme předali kontakt na Sombres Forets. Kluby si nevybíráme. 


A co ostatní podia? Nedávno jste si střihli set na již kultovní akci Eternal Hate Fest v Nýrsku.


Alastor: V Nýrsku to byl náš první open-air koncert, kde jsme vlastně zaskakovali za vypadnuvší Askeregn. Bylo to tam skvělé, celá akce se vyvedla, perfektní zázemí, kapely i lidi, jediná výtka je snad jen na počasí, bylo fakt odporný vedro.


Valfarin: Akce to byla skvělá a upřímně mě překvapili lidi, kteří na nás vydrželi stát, protože i mě samotný bylo nesnesitelný vedro. Tímto jim velmi děkujeme za podporu!!!! Jinak Eternal Hate Fest je jeden z těch přátelských festivalů, kterým dám vždy přednost před nějakou masivní akcí. 

 

Jeden z důvodů, proč lidem doporučuji navštívit váš koncert, je především pódiová prezentace. Nejen že dokážete omámit posluchače svou hudbou, ale umíte i uhranout rituálním vystupováním. Jak moc se na koncert po této vizuální stránce připravujete a co to pro vás znamená?


Alastor, Valfarin: Příprava vizuálního vystupování záleží na čase, který před koncertem máme. Jelikož ale většinou jezdíme všude téměř na čas, tak se jedná o improvizaci, jež plyne z naší hudby, no a postupem času se to vyvinulo ve formu, jakou to má dnes. Black metal by měl být prezentovaný tímto „klasickým“ způsobem, rituální bychom to asi nenazvali, ale neumíme si představit prezentovat hudbu Kraake bez paintů, krve, špíny a toho smradu kolem.

 

Co mě na začátku vašich koncertů vždy zaujme, je intro. Pokud se nemýlím, jde o část ze záznamu z vymítačského procesu na Anneliese Michel. Co pro vás tato událost znamená? Proč jste vybrali právě tuto nechvalně proslulou nahrávku?

 

Valfarin: Intro je moje práce a myslím, že se docela povedlo. Když jsem poprvé zaslechla tu nahrávku při vymítání zrovna Anneliese Michel, strašně mě uchvátil ten její nezemský hlas. Po poslechu jsem se rozhodla, že udělám intro, kde použiju právě kousek jejího drásavého řevu. Navíc exorcismus považuji za docela zajímavý proces a baví mě při tom ten křesťanský fanatismus, kterému se musím smát.

 

Tím se lehce opírám o další téma, kterým je okultismus. Zajímáte se o takové věci? Pokud ano, jak hluboko sahá váš zájem?

 

Alastor: O okultismus se zajímáme jen okrajově, nijak zvlášť do hloubky, některé věci jsou zajímavé, ale do Kraake to nezasahuje. 

 

V tuto chvíli je to ode mne vše. Děkuji za rozhovo, a pokud jsme něco nezmínili a rádi byste o tom dali vědět, zde je váš prostor.

 

Alastor, Valfarin: Díky za rozhovor a za zájem, podporujte underground!!!!  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky