Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Follow the Waves

Follow the WavesPostavit se tomu čelem

Victimer19.10.2014
Kapel je jako hub po dešti, některé zaujmou, na některé člověk raději hned zapomene. Opavští mladíci Follow the Waves patří mezi ty, co zaujali. Jejich dravá, ale melodická jízda vyústila v první malou nahrávku s názvem Borealis. V ten moment uzrál čas na první seznámení. Dnes tedy v rytmu melodického hardcoru, s entuziasmem a pár základními informacemi okolo.

Před nedávnem jste v opavském Artu křtili své EP Borealis, jak jste byli s touto akcí spokojeni?

 

Nemůžeme si to vynachválit. Po všech stránkách nadupaná akce. Vyprodaný Art, atmosféra, kamarádi, ale i lidi, které bychom jen tak nečekali. Zase nás to posouvá vpřed. Strašně jsme se na tu akci těšili.

 

Jako kapela existujete nějaké tři roky, kolik času bylo investováno do vzniku tohoto EP?

 

EP bylo napsáno už mnohem dřív než jsme ho nahrávali. Bohužel, kvůli nedostatku komunikace a osobním problémům, bylo nahráno až tento tok. Je to škoda, ale o to víc jsme měli čas s tím pracovat. Takže když to sečteme, možná dva roky.

 

V jakých podmínkách materiál vznikal a kde byl pořízen finální záznam?

 

Celé EP bylo nahrávano v Jarhead studiu Petrem „Šonajem“ Janošem a o finální mix a mastering se postaral Tomáš Raclavský.

 

EP obsahuje pouhé čtyři skladby, ale také tmelící příběh, poslání. Mohli byste prozradit více, pravý odkaz Borealis?

 

Borealis má pouze jeden pravý odkaz a to ten, který si v něm najdete. Ať už bojujete proti světu, čemukoliv se vyhýbáte či vás sžírá nějaká ta výčitka z minulosti, Borealis nabádá postavit se tomu čelem.

 

Co se hudebního vývoje týká, směřujete cestou větší melodičnosti, zapojení více prvků do té divočiny? Je můj pocit správný?

 

Ano, to máš pravdu. Jako každá kapela, tak i my se postupně vyvíjíme a snažili jsme se naši hudbu trochu obohatit. Holt, už nás nebavili jenom breakdowny a metalcore, který hraje už skoro každý. Je v něm těžké najít originalitu. I když jsme z prvu k melo-HC přistupovali skepticky, později nás to chytlo a zkombinovali jsme to. S momentální tvorbou jsme spokojeni všichni.

 

Co odezva, jaké máte prozatím ohlasy na aktuální dílko?

 

Co si budem ( smích ) povídat, je to náš úplně první počin, který obsahuje více skladeb. Nahrávání bylo dost o nervech a mezitím všichni vykonávali povinnosti jako školu a práci. Kritika není nikdy jenom kladná, ale právě to kapely žene vpřed, pokud nejsou zakomplexovaní párci co si nepřiznají chybu. Pořád se učíme rozumět této hudbě jak ji provádět v praxi. Obsahuje totiž dost náročných prvků, které jako kapela musíte dát dohromady. Za nás všechny má EPko 75% úspěšnost, abych byl přesný.

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/follow%20the%20waves%20rozhovor.jpg

 

Inspirace metalcore a hardcore vlnou kapel je u vás jasná, přesto, které kapely byste jako hlavní zdroj inspirace vypíchli?

 

Co se týče skládání „koster“ skladeb, jasné to je. Jenomže čím více zapojujeme melodičnost, divil by ses odkud vůbec vítr vane. Jak už jsem říkal, je těžké být originální, ale čím víc toho posloucháš, tím rozmanitější skladby vznikají. Nemůžeš poslouchat jenom metalcore a hardcore. Stačí melodie, která je tak libová, že ji z hlavy nevytlučeš a hned už přemýšlíš jak ji zakomponovat. Z našeho žánru a jemu podobným bychom mohli jenovat kapely jako Architects, Heart in Hand, BAAO atp. Každý člen kapely má svou vlastní představu, kterou do tvorby dává a tím vzniká nám libový celek.

 

Byli u vás za tu krátkou dobu nějaké personální změny?

 

Ano a tou je stěhování našeho kytaristy Toma za studiem do Anglie. Nastala delší pauza a my bez zápalu zůstali jen tři. Jistě jsme ale věděli, že chceme pokračovat. Nakonec jsme našli dva nové kytaristy, novou zkušebnu a s tím celkově přišla nová atmosféra plná ambicí.

 

Co Follow the Waves a koncertování? Patří koncerty k tomu gró začínající kapely, berete je jako hlavní zkušenost?

 

Jako zkušenost bereme vše co se kapely týče, ať už to jsou chyby, ze kterých se snažíme poučit, či úspěchy s nahráváním nebo koncertováním. Konkrétně koncerty jsou to, co žereme jako každá kapela nejvíc. Hráli bychom klidně každý den co nejvíce lidem, protože to nás žene vpřed. Máš jenom jednu možnost to odehrát jak nejlépe umíš a přitom udělat nějakou tu show, ať to lidi baví. Je to nářez a vždy odcházíme propocení. Zanadáváme si na to, co jsme podělali a do přiště se to snažíme eliminovat, i když jsou chyby nesmrtelné.

 

Jak často se vám daří si zahrát? Pořádáte svoje akce?

 

Průměrně to bývají tak tři akce za měsíc, někdy více, když se zadaří. Pár akcí jsme už pořádali a většinou se povedly. Ale není to jednoduché. Musí se zatlačit na propagaci a ještě to zahrnuje spousta dalších okolností.

 

Jako studující máte momentálně také jiné priority, než je působení v metalové kapele. Platí u vás, že je čím dál náročnější spojovat, co snad díky málu času spojit ani nelze?

 

Tohle u nás rozhodně neplatí, máme pevně stanovený termín zkoušek na víkend, který všichni respektují. Minimálně jednou týdně se snažíme sejít se a přehrát materiál + probrat celkový progres kapely. Není to jenom „působení v metalové kapele“. Řešíme i věci jako přátelé v našem životě a snažíme se navzájem podporovat v tom co děláme.

 

Budeme-li se pohybovat přímo v hudební rovině, rýsují se už pomalu nápady na nové skladby, nebo (dejme tomu) výzva na nový koncept, který byste se nebáli zpracovat?

 

Přesně tak. Jakmile bylo naše epko hotové, nakoplo nás to k tomu, abychom pracovali na nových a ještě lepších věcech. Sami jsme zvědaví, jak bude znít výsledek, ale už teď můžeme říct, že se lidi mají na co těšit.

 

Díky za váš čas a přeji hodně štěstí v dalších krocích.

 

Děkujeme, bylo nám ctí s Tebou provádět tento rozhovor.   DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky