Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Isacaarum

IsacaarumDnes se snažíme v rámci možností hrát dost pestrobarevnou hudbu

Bhut6.1.2014
Nová deska Whorecraft je ještě horká a tak nebylo od věci vyzpovídat samotné tvůrce. Na otázky odpovídal především kytarista a skladatel kapely F.C. Rozhovor rozkrývá pocity kapely z nového alba, průběh jeho natáčení i něco málo navíc.

Zdravím vás, jak se daří a jaké jsou vaše pocity z nového alba Whorecraft?

 

Ahoj Bhute. ISACAARUM tě také zdraví a celý tým Echoes zine. Pocity z nového alba WHORECRAFT máme skvělé, jsme s výsledkem po všech stránkách moc spokojeni.

 

Aktuální desku vnímám zatím jako nejhrubší za grindová léta kapely, je za tím přirozený vývoj, či cílený posun?

 

Materiál pro WHORECRAFT vznikal spontálně dle našeho momentálního rozpoložení. Jak je u nás dobrým zvykem, nedrželi jsme se striktně žádných stylových mantinelů. Dá se to nazývat přirozeným vývojem, z našeho pohledu byla tvorba nového materiálu standardní bez žádných dramatických změn, spíše jsme se do materiálu snažili zakomponovat takové ty drobnosti a kudrlinky, co dělají ISACAARUM tím, čím jsou. Za tou hrubostí, o které se zmiňuješ, se skrývá spíše celková produkce alba, takže pachatele spíš hledej za mixážním pultem ve studiu HELLSOUND :-)

 

Novinka vyšla na CD v podobě slip-case formátu, chystáte udělat i gramodesku nebo nějakou jinou limitovanou edici?

 

Máme v plánu WHORECRAFT vydat na vinylu. Zřejmě se bude jednat o klasickou černou 12“ placku s lehce upravenou grafikou. Jestli se bude jednat o verzi gatefold cover nebo nějakou jinou specialitku, to se ještě uvidí, vše se bude odvíjet od našich finančních možností. Picture vinyl by také nebyl k zahození, ale opravdu je to vše jen a jen o penězích. Momentálně na tom pracujeme, rádi bychom vlastní vydání realizovali během první půlky roku 2014.

 

Album vychází u tuzemského vydavatele Metalgate. Proč zrovna zde a co vedlo ke změně labelu?

 

Spolupráce s naším starým vydavatelstvím OBSCENE PRODUCTIONS již delší dobu stagnovala. Nebyla to ničí vina, prostě to tak nějak vyšlo ze situace. Čurby začal řešit jiné aktivity, především okolo OBSCENE EXTREME, vlastní činnost OBP tak začala být dost v útlumu, což pro ISACAARUM nebylo dobré, takže změna vydavatele byla pro nás víceméně jen otázkou času a nevyhnutelným krokem. Naše cesty se prostě rozešly, ovšem nikterak ve zlém, moc si vážíme všeho, co pro nás Čurby za ta léta s OBP udělal. Rozloučili jsme se v dobrém a i nadále zůstáváme přátelé. Další věcí bylo kam se posunout dál. To, že by se nás ujmulo nějaké zahraniční vydavatelství, s tím jsme vůbec počítali, na zázraky nevěříme. Kvalitních českých vydavatelství také moc není, takže při hledání jsme celkem logicky zkusili oslovit METALGATE. Firmu, která v posledních letech dost aktivně podporuje domácí metalovou scénu a má v tomto směru výborné renomé. Dali jsme si s nimi schůzku, navzájem si řekli své představy a ke spokojenosti obou stran jsme se dohodli na spolupráci a vydání nového CD WHORECRAFT.

 

Existuje nějaký detail na Whorecraft, který byste rádi vypíchli?

 

Detailů, které stojí za vypíchnutí, je na nahrávce mnoho, některé jsou však dobře schované, každý posluchač si je prostě musí najít. Za zásadní zmínku ale rozhodně stojí výborná produkce a kvalitní zvuk studia HELLSOUND páně H. Kapáka. Celá kapela se shodla, že se doposud jedná o zvukově nejlepší počin ISACAARUM.

 

Názvy skladeb a texty jsou opět originální a vtipné, co je hlavní inspirací k jejich skládání?

 

Chymus: Inspirací? Takhle bych to ani nenazval. Vždy tvořím prvně nějaké poutavé hlody k názvům tracků a pak, podle toho co ze mne vyleze, píšu na dané téma texty. Podmínkou je vystihnout dané téma co nejšíleněji, ale zároveň tak, aby to mělo jiskru a vtip. I když uznávám, že na Whorecraft jsem zabrousil sem tam i někam jinam. Třeba se to dá poznat :) Ale prvoplán je pobavit hrou se slovíčky.

 

Nahrávka vznikala v již zmíněném studiu Hellsound Honzy Kapáka. Co vás zavedlo zrovna sem a jaký byl průběh nahrávání?

 

Celkem sledujeme dění na české hudební scéně, v posledních pár letech jsme na studio HELLSOUND slyšeli samé dobré reference, dostalo se nám do rukou i pár nahrávek, které nás přesvědčily o správnosti volby (mohu osobně vřele doporučit např. srbskou kapelu BANE a jejich nahrávku „Chaos, Darkness & Emptiness“, kde mimochodem Honza K. nahrával jako host bicí). Navíc studio HELLSOUND máme skoro za rohem, takže volba byla celkem jasná.

 

Vlastní průběh nahrávání byl bezproblémový, ve zcela uvolněné atmosféře. Honza Kapák je mistr svého oboru, v hodně záležitostech ohledně hudby s ním máme dost podobné názory, takže jsme mu v produkci a v celkové zvukové koncepci alba nechali takříkajíc volnou ruku. S výsledkem jsme všichni maximálně spokojeni. Vlastní nahrávání trvalo týden, dva dny jsme pak potřebovali na finální mix a mastering. Nejenom muzikou je ovšem muzikant živ a jelikož byl srpen, tak jsme si pobyt v HELLSOUND také po večerech zpříjemňovali i opékáním buřtů a strakonickým Klostermannem 13°.


Chystáte opět nějaký pikantní videoklip, jak tomu bylo v případě minulého alba a skladby Ladyboy Fisted?

 

Rádi bychom zase nějakou „chuťovku“ udělali. Náš vizuální stylista a režisér v jedné osobě, basák Jimmy již nějaké nápady má, teď jde o to je realizovat. Intenzivně to začneme řešit ale až začátkem roku 2014.

Jak fungují skladby z Whorecraft živě? Absolvovali jste na sklonku loňského roku už několik koncertů, takže zkušenost už určitě máte. Na které vystoupení vzpomínáte nejraději?

 

Songy „Felch Me“ a „Born For Porn“ se v našem v playlistu vyskytují již delší dobu. Z dalších skladeb z nové desky jsme pak od září 2013 do playlistu přidali ještě „Queef Corps“, „Spermafrost“ a „Twat Machine Gun“. Nové tracky fungují skvěle, mají pěkný tah na branku, fans na ně reagují výborně. Prozatím jsme s novým playlistem odehráli 7 akcí, parádní pařba byla 26. října ve slovenském Leopoldově, kde jsme hráli společně s křemežskými hovnivály GUTALAX , parádní koncert byl také 14. prosince v olomouckém U-Klubu na Death-Noise Festu.


Vím, že třeba Chymus a Jimmy holdují i poslechovějším kapelám jako Tool, či A Perfect Circle, o vlivu na Isacaarum ale hovořit nelze. Nechystáte se inspiraci nabranou z těchto kapel realizovat někde jinde?

 

Někteří členové mají kromě ISACAARUM ještě další hudební aktivity, ve kterých uplatňují přehršel ostatních nápadů, které by se do ISACAARUM nehodily. Chymus konkrétně zpívá v pražských elektronických MAC OF MAD a basák Jimmy hraje na kytaru v funky-rockových TOM CAT GARFIELDS EMPTY BELLY CLUB BAND. Nápadů vzniká mnoho, ne všechny se ale dají pro ISACAARUM využít. Že bychom ale ve standardní sestavě ISACAARUM udělali nějakou B-kapelu stylově zaměřenou jinam, o tom jsme nikdy reálně neuvažovali.


Vaše kořeny jsou v black metalu a tento štítek je na logo Isacaarum neustále přilepován. Osobně tam toho blacku moc necítím, jak to vnímáte vy?

 

Jaká byla historie kapely, to ví každý... Dnes se snažíme v rámci možností hrát dost pestrobarevnou hudbu, někdy je to víc grind, někdy víc punk, i ten black se tam najde. Jak moc a jak intenzivně, to nechť posoudí samotní posluchači. Z naší kapely poslouchám black především já a jelikož stojím jako kytarista u zrodu většiny základních koster skladeb, tak je celkem logické, že sem tam lze v ISACAARUM nějakej ten roj nasraných včel vystopovat :-) Ale je to opravdu o osobním pocitu každého posluchače. Někdo to tam cítí, jiný ne.

 

Máme za sebou rok 2013, jak byste jej  ze svého pohledu zhodnotili?

 

Rozhodně pozitivně. Jsme pod novým vydavatelstvím, nahráli jsme výbornou novou desku, odehráli dost zajímavých koncertů a dost z nich v zahraničí. Jedinou skvrnkou bylo nepříjemné zranění bubeníka Monthyho, kvůli kterému jsme museli odříct několik akcí, ale takovej je holt život. Zdraví je samozřejmě přednější... Všechno špatné je ale nakonec k něčemu dobré a tak jsme díky této nucené pauze měli alespoň víc času doladit detaily na WHORECRAFT a pořádně se připravit do studia.

 

Závěrem mockrát děkuji za rozhovor a poslední slova nechám pro vás.

 

My děkujeme Bhute Tobě za rozhovor a přejeme ti s ECHOES ZINE mnoho úspěchů.

   DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky