Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Kim Platbarzdis

Kim PlatbarzdisSOEN? Tohle je kapela od prvního dne!

Jirka D.3.5.2012
Nevím, jak vy přesně se orientujete a přebíráte v tom neuvěřitelném množství kapel a projektů, které v dnešní době jsou, budou, vznikají, zanikají a zase hlásí reunion, ale ten můj výběr asi moc pravidel nemá. Mnohdy je to prostě pěkná náhoda, že si všimnu té či oné party, která by jinak existovala zcela mimo mě. O Soen jsem se od zdejšího kolegy doslechl, že „znějí jako Tool“, v očích mi zajiskřilo a dál ... dál už je to historie. K rozhovoru, který předchází zítřejší recenzi na debutní album Cognitive, se mi uvolnil kytarista Kim Platbarzdis, který patří k té méně známé polovině kapely. Ideální příležitost dozvědět se víc...

Ahoj Kime, na úvod rozhovoru Tě poprosím, jestli bys mohl prozradit něco bližšího o své osobě. Přiznám se, že se mi toho mnoho dohledat nepodařilo... :-)

 

Je to tak, Cognitive je moje debutní album, stejně jako kapely Soen. S Martinem jsem v kontaktu od roku 2004, kdy jsem hledal náhradu za bubeníka v mé vlastní kapele. Dal jsem si tehdy inzerát v nejlepším obchodě pro bubeníky ve Stockholmu, Slagverket. Zavolal mi Martin a zeptal se mě, jestli bych místo toho nechtěl já zkusit hrát v jeho projektu a jelikož jsem znal jeho předchozí práci, samozřejmě mě to zajímalo a setkali jsme se.

 

Nejdřív jsem začínal jako bubeník, nicméně odjakživa mě zajímalo hraní a tak bylo v podstatě přirozené, že jsem se učil hrát i na další nástroje, které jsem měl k dispozici. Klíčová je pro mě ale rytmika a pro moje uši je „groove“ tou nejdůležitější ingrediencí v hudbě.

 

Kapela Soen vznikla podle všeho v roce 2010. Vzpomeneš si, kdo přišel s myšlenkou dát dohromady takovou kapelu, jak se vybíralo hráčské složení, hudební směřování a podobně?

 

Základní obrys kapely jsme tvořili my dva s Martinem a všechno se to přerodilo v Soen po roce 2009, kdy se k nám přidal Joel a kdy jsme dokončili několik našich demo skladeb. Joela jsem znal víc jak deset let zpátky, několikrát jsme náhodou s našimi kapelami hráli na stejných akcích a už v té době jsme se respektovali jako muzikanti – on tehdy hrál s Willowtree a já jako baskytarista v jedné kapele hrající mix švédského a amerického death metalu.

 

Steve se potkal s Martinem kdesi na cestách a my jsme hned věděli, že pro Soen by byl skvělý. Martin ho kontaktoval a Steve se k nám přidal, ihned se stal stálým členem kapely.

 

Jedná se vůbec k klasickou kapelu vtom smyslu, jak se běžně chápe? Tedy že kromě nahrávání muziky budete jezdit po koncertech, festivalech a pořádat nějaká turné?

 

Naprosto! Tohle je kapela od prvního dne.

 

Ptám se možná i proto, že vytíženost některých členů musí být veliká. Třeba Steve akorát točí nové EP Ephel Duath a když k tomu přidám všechny další kapely, aktivity a v neposlední řadě i různá místa vašeho bydliště, může být docela problém se sejít. Probíhaly u vás klasické zkoušky nebo jste všechno řešili přes internet?

 

V tomhle ohledu se samozřejmě internet velmi hodí, díky němu mezi sebou neustále udržujeme kontakt a posíláme si nějaké materiály tam a zpět. Jinak ale celá tvorba alba probíhala ve Švédsku i se Stevem, který kvůli tomu přicestoval.

 

Možná předčasná otázka – do budoucna byste chtěli tento model zachovat a pokračovat v něm, nebo se rýsují nějaké změny? Nebo čekáte na ohlasy na vaši desku a pak se rozhodnete jak dál?

 

Co se týče ohlasů, nemůžeme být šťastnější, protože jsou prostě výborné. Pokud jde o pokračování do budoucna, řekl bych, že žádná změna nenastane. Všichni chceme dělat dobrou muziku a změna směru kvůli poptávce z venčí by nebyla účelná a pravděpodobně by výsledek spíš zhoršila. Všichni věříme tomu, že dobrá hudba bude vždycky uznávána. 

 

Cognitive je vaše první deska a vyšla v podstatě nedávno. Jaké z ní máš pocity a vůbec jaké jsou Tvé dojmy z celého tvůrčího procesu?

 

Všichni v kapele jsme spokojeni s tím, jak album dopadlo a hlavně že už je v distribuci téměř všude. Dát to všechno dohromady byl poměrně těžký úkol, protože skoro všechnu práci jsme si udělali sami a potřebovali bychom dvojnásobek času, abychom všechno zvládli bez zbytečného stresu. Ale dopřávat si takový luxus v této počáteční fázi kapely prostě nebylo možné.

 

Jak jste si mezi sebou podělili tvůrčí iniciativu? Je u vás nějaký hlavní mozek a tahoun celé kapely, nebo každý přicházíte s dílčími nápady a pak vše dáváte dohromady?

 

Každý v kapele pokládá na stůl různé střípky nápadů celkového puzzle Soen a řekl bych, že každý jeden člen kapely pracoval opravdu tvrdě na tom, aby Soen byli tím, čím jsou.

 

Teď se zeptám zcela otevřeně – na vícero místech se lze dočíst o tom, jak se vaše muzika hodně podobá americkým Tool. Doneslo se už k tobě něco v tomto duchu? Je tenhle váš sound nějak záměrný (třeba pocta Maynardovi) nebo je to prostě podoba a nic víc?

 

Je to poměrně častý názor a osobně s ním nemám problém. Z naší strany to není nijak úmyslné, ale stejně tak jsme se tomu nijak vehementně nebránili. Pro nás, pokud ta skladba zní určitým způsobem dobře, není cestou začít měnit určité elementy zvuku jen proto, abychom nějakému posluchači nepřipomněli dříve existující kapelu. Dnes je té hudby prostě tolik, že ať budeme dělat cokoliv, vždycky budeme připomínat něco, co už někdo někdy slyšel. Srovnávali nás dokonce i s dalšími kapelami, o kterých nikdo ze Soen ještě nikdy neslyšel.

 

Jak se Ty jako fanoušek díváš na podobné snahy o žánrové škatulkování kapel a jejich připodobňování k jiným. Je takové vymezování hranic pro Tebe důležité nebo řešíš jen muziku a zbytek pouštíš z hlavy?

 

Dobrá muzika je vždy dobrá muzika, všechno ostatní je druhořadé.

 

Ještě se vrátím ke kapele a zeptám se na něco, co jsem v úvodu opomněl. Znamená něco název „Soen“? Nějaká zkratka, skrytý význam... :-)

 

S tímhle názvem přišel Martin a v podstatě to jméno neznamená nic jiného, než že reprezentuje hudbu, jakou děláme. Určitý význam tohoto slova lze dohledat v některých jazycích, ale je to shoda čistě náhodná.

 

Mohl bys nějak přiblížit ambice, které se Soen máte? Co byste rádi, aby se povedlo, kam hodláte směřovat, jak pokračovat a za čím jít?

 

Pro mě je práce se Soen stejně přirozená, jako jakákoliv jiná epizoda v mém životě. I když se většinou potýkáme s nedostatkem času, kdykoliv se nám podaří sejít se, užijeme si to naplno a s výsledkem jsem naprosto spokojen. Je to tak se vším, dokud to funguje jako celek a obohacuje nás to, budeme pokračovat.

 

Patříš Ty sám k fanouškům rockové / metalové hudby? Když bych tu napsal, že z hudby „hard & heavy“ se stal kolotoč peněz a komerce, která už nemá z původními myšlenkami pranic společného, souhlasil bys nebo oponoval?

 

Osobně jsem velkým fanouškem veškeré hudby, rock a metal nevyjímaje. Pokud jde o pohled na kolotoč komerce a původních myšlenek, je to jako se vším kdekoliv jinde; pokud se dají příjmy vytvořit tímto způsobem, dříve nebo později se to stane. Ale samozřejmě, ty původní myšlenky, o kterých mluvíš, tu musí být, aby vytvořily ten produkt okolo. Takže odpověď na Tvoji otázku je ano i ne; komerce je vyobrazení hudební zkušenosti, která slouží úplně jinému účelu. Ale pokud se na věc podívám z úhlu pohledu Tvé otázky tak ano, souhlasím, že tyhle dvě věci jsou zásadním způsobem rozdílné.

 

Dokázal bys nějak odhadnout, kam bude současná scéna směřovat v budoucnu? Spousta kapel hledá inspiraci v historii, obrací se do 70. let, vrací se k „naturálnímu“ zvuku... Co Ty a tenhle směr?

 

Vývoj, a to nejen v oblasti hudby, má tendenci kroužit v takových cyklech a jsem vždycky rád, když se setkám s odkazem 70. let v jakékoliv podobě. Osobně mám hodně rád přirozený, organický zvuk hudby a to je něco, co tenhle trend potvrzuje.

 

Takže závěrem – co chystáte se Soen v nejbližší budoucnosti, tedy v roce 2012?

 

Teď zrovna se snažíme položit základy našemu živému hraní a doufáme, že se nám to podaří, jak nejlépe dovedeme.

 

Kime, díky za rozhovor a přeju Tobě i Soen vše dobré!

 

Díky!

 

 

...::ENGLISH VERSION::...

 

Hi Kim, I ask you at the beginning of the interview if you could tell me something about yourself. I have to admit I didn’t found much information about you... :-)

 

That’s true, Cognitive is my debut album as well as Soen’s. I hooked up with Martin back in 2004 when I was looking for a replacement drummer for my own band and put an ad out at the best drum shop in Stockholm, Slagverket. Martin called me up and asked if I was interested in trying out in his project instead and knowing Martins work from before I of course was interested in meeting up. I started out as a drummer as well but I’ve always been interested in making things sound so it was natural for me to learn as many instruments as possible. My key thing is rhythms however, in my ears the groove is maybe the most important ingredient in music.

 

The band Soen was established apparently in 2010. Do you remember who came up with the idea to put together a band, how and who chose the members, music direction and so on?

 

Yes, the structure of what Martin and I were doing transformed into Soen when Joel joined up properly under 2009 and we finalised our first demo tracks. I knew Joel from more than ten years back then. We had been playing the same venues by chance several times and we respected each others musicianship already then, Joel with Willowtree and I as a bass player in a band playing a mix of Swedish and American death metal. Steve had met Martin on the road and we instantly knew he was perfect for Soen and when Martin got in touch with him he joined up as a permanent member immediately.

 

Is it the classic band in the sense, as it is commonly understood? Thus, in addition to recording music, you will play the concerts, go to festivals and organize some tours?

 

Definitely, that’s what it’s been from day one.

 

I ask for that, because the occupancy of some band members must be great. Maybe Steve is just recording new EP of Ephel Duath and when I add to this all the other bands, activities and also the different places where you live, it may be difficult to meet together. Did you made normal sound tests or did you everything solved over the internet?

 

The Internet has been very useful as far as keeping in touch and sending reference material back and forth, but the entire creation of the album has taken place in Sweden, with Steve coming over the pond.

 

Perhaps premature question – would you like to maintain this model to the future or do you plan any changes? Or are you waiting for feedback on your record and then you decide what to do next?

 

We couldn’t be happier with the good response we have received so far but it doesn’t change the process, I would say. We are all in for writing good music and to change our direction to suit an external demand would defy the purpose and most likely change the outcome for the worse. We believe that good music will always be recognized.

 

Cognitive is your first record and it was released in fact recently. What is your feeling from this record and what are your impressions of the whole creative / recording process?

 

We’re very satisfied with how the album turned out and that it’s available almost everywhere now. It’s been a tough task getting it all together since we did almost all the work ourselves and we would have needed twice the time to get it together in a less pressured manner, but it wouldn’t have been possible to treat ourselves with such a luxury at this early stage.

 

As did you share a creative initiative in the band? Do you have a “brain” and the main “workhorse” of the band, or anyone can come with some ideas and then we put all those pieces together?

 

Everyone in the band brings different creative pieces of the Soen puzzle to the table and I would say everyone works really hard to create what Soen is.

 

Now I ask openly – I have read at several places how much looks your music like American band Tool. Did you hear anything like that? Is your sound somehow intentional (perhaps a tribute to Maynard) or is it a simply your form and nothing more?

 

It’s a common opinion and I personally don’t mind it. It’s not intentional but at the same time it’s not something we’ve actively avoided. For us, if a song sounds good a certain way it’s wrong of us to change it’s elements to sound differently not to remind the listener of a previously existing sound. There’s so much music out there today so whatever we do we will sound like something someone heard before. There are even other bands we’ve been compared to that no-one in Soen have heard of before.

 

Do you like (as a music fan) those similar efforts by genre pigeonholing of bands and their assimilation to the others? Is this setting of boundaries important to you, or do you just listen music and the rest goes out of your head?

 

Good music is always good music, everything else is secondary.

 

Even I come back to the band Soen and ask for something I did not at the beginning. Does the name “Soen” mean something? Any acronym, meaning behind it... :-)

 

Martin came up with the name without having the purpose to mean anything else than being a word representing our music. The word has meanings in certain languages but it’s entirely coincidental.

 

Could you say something about ambitions that you have with Soen? What would you like to succeed, what is your point, how would you like to continue and go for what?

 

For me, working with Soen is as natural as any other part of life. Even though we are mostly challenged with lack of time, whenever we manage to get together we make up for it several times over and I’m always content with the outcome. Like with everything, as long as it is rewarding and works holistically, it will continue.

 

Are you fan of rock / metal music? When I would wrote that the music of “hard & heavy” became a carousel of money and commerce, which has no longer nothing in common with original ideas, would you agree or opposed?

 

I am a great fan of all music, rock and metal no exception. Regarding the view on a commerce carousel and original ideas, it’s like with everything everywhere; if revenue can be created from something by refining it a certain way, it will happen sooner or later. Of course, these original ideas you are talking about need to exist to create a product around it. So the answer to your question is both yes and no; the commerce is an abstraction of the musical experience that serves a totally different purpose. However, seeing the angle from where the question is asked, I do agree they are two very different things.

 

Could you guess the ways that will the current scene follow in the near future? A lot of bands are looking for inspiration in history, turning to 70th, returning to “natural” sound... What about you and this way?

 

Development, not just in the fields of music, tends to go in cycles and I’m always happy to see 70s styles in any area. I personally like an organic sound to music and that’s certainly something that fits that trend.

 

So finally – what are you going to do with Soen in the near future, in 2012?

 

We are laying down the brickwork for our public appearances, we hope to reach out as much and far as possible.

 

Kim, thank you for interview and I wish the best to you and whole band Soen!

 

Thanks!  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky