Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Amon

AmonNěkolik slov staré bestie

Sorgh11.6.2012
Amon je nejen staroegyptský bůh, ale také jedna zasloužilá horda z Brna. Trošku pozapomenuta v dnešní době, avšak s nezanedbatelným přínosem českému metalu. O pár vět jsem požádal kapelníka Larvu, který hraje pod praporem Amon od samých začátků...

Ahoj Larvo,
jsem rád, že jsi mě neodeslal někam do hájů a remízků okolo Brna a ochotně souhlasil s malým rozhovorem. O Amon se už dlouho nemluvilo, alespoň já zádné aktuální info nezachytil a tak mi v hlavě mlhavě zůstává jen poslední koncert kdysi na Melodce. Tuším, že to bylo nějaká The Night Of Demons, každopádně je to hodně dlouho. Proto určitě nebude na škodu malé připomenutí se. A propo…

 

…hned z kraje by mě zajímalo, jestli a kdy se můžeme těšit na novou desku?

Na novou desku se opravdu můžeš jen těšit. Víme jak to s vydáváním a prodejem desek je. Nemám v plánu v tomto směru zatím nic dělat. S německou firmou, která nám vydávala naše CD, už nejsme v kontaktu. Nové CD by připadlo v úvahu jen pro nás s přijatelnými podmínkami. A to určitě není to, co se dnes děje. (Vydám vám CD, ale vy si to zaplatíte a podobně) . Za druhé stále nemáme bubeníka a hrajeme s automatem. No a v poslední řadě je to čas, je ho prostě málo .

Patříte k brněnskému rodinnému stříbru, proč je o vás tak málo slyšet? Problémy s časem, hraní s War Ensemble, nebo vám současné ticho kolem kapely vyhovuje? Možná mi odpoví už první otázka. Přitom od začátku roku pilně odehráváte koncerty na různých místech republiky.

Asi před dvěma lety jsem pozastavil činnost kapely a nehráli jsme ani žádné koncerty.
Z velké části je to nepřítomností bubeníka, kterého se nám nedaří sehnat a vytížeností ostatních hráčů včetně mě. Je pravdou, že War Ensemble mě hodně zaměstnává
a asi i z toho důvodu jsem i pozastavil činnost Amonu. Tento rok v lednu jsem připravoval koncert NOD, kde jsem chtěl s Amon zahrát nějaké starší věci z roku 1993 a covery na ROOT s přítomností pana BigBosse a Dr.FE (bývalého zpěváka RooT a zakladatele Amon). Původně mělo jít jen o tento koncert, ale nakonec tomu bylo jinak a hrajeme na živo včetně novějších songů.

Amon vznikl v dávných dobách, kdy se v Československu lámal režim. Jeho zrod potvrzuje, že vyhazov ne vždy znamená tragédii (Dr. Fe byl odejit z Root). Ty sám jsi do kapely nastoupil hned v roce 199o a od té doby jsi její nejvýraznější tváří. Kde jsi sbíral zkušenosti před angažmá v Amon? Nebo až v této kapele jsi soustružil své ostruhy?

Zakládal jsem s Mirkem Horejskem ASGARD, kde sem několik let hrál. V Amon jsem začal tvořit hned po mém příchodu, a tak nějak převzal tvůrčí činnost v kapele. Zkušenosti sbírám pořád, ale první zkušenosti mi předával sám pan Blackhosh (ex-ROOT, CALES), a to v dobách, kdy jsme spolu hrávali na jednom pódiu.


Amon si prošli složitým vývojem, kolektiv se střídal, hráči odcházeli a zase se vraceli do teplého lůna,  v historii se míhá i etapa hraní s Asgard. Roku 2001 do dění v kapele zcela nečekaně zasáhla i smrt, ale toto nepříjemné téma nechci rozvádět. Nepřipadalo Ti, že fungování Amon stojí v cestě nějaká vyšší síla či nebo špatná alchymie mezi lidmi?

Lidé přichází i odchází, někteří najdou jiný cíl svého života, rodinu, kariéru atd. Někdo neunese neustálé chození na zkoušky, nutnost zkoušet dokonce i doma a někdo nemůže pokračovat ze zdravotních důvodů. Když jsem konečně sehnal lidi, kteří do toho šli opravdu naplno a chtěli něčeho dosáhnout, tak zakročil osud a nemilosrdně si s námi zahrál tu tragickou hru. Tento názor o vyšší síle působící na Amon, jsem už několikrát slyšel, ale nic takového si nemyslím.

Na Bandzone se píše, že nabízíte dva typy koncertů, jeden deathový z posledních let a druhý vracející se do hlubin 90 let. Zní to poměrně zvláštně, jakoby třeba nějaký lázeňský dům nabízel dva typy pobytů, jeden pro rodiny s dětmi a jeden pro důchodce. Jak to funguje, to si vás pořadatel objedná a zvolí variantu toho, co mu na akci zahrajete?

Hahaha… Jak sem psal výše, důvod tohoto počínání je jasný. Hraje zde i roli to, že mě nebaví hrát pořád to stejné a rád si zahraji i nějaké jiné věci. Pokud spoluhráči souhlasí, tak není problém.
A je vidět že poslední sestava Amon (Larva, Seth, Petr) s tímto problém nemá. Jako bývalé hráče jsem pozval bubeníka Karla Bosáka (War Ensemble) a zpěváka Dr.FE.
O programu který budeme hrát rozhoduji já, záleží samozřejmě i na typu koncertu. Například na motosraz přijedeme raději se starším programem a covery než s death metalovým nářezem.

Na světě se pohybuje krom vás čtyři skupiny Amon. Víš o některé z nich něco bližšího?

Vím že nějaké existují, některé už ne. Nic o nich ale nevím, je mě to celkem buřt .

Jak vidíš vývoj brněnského metalu vůbec? Schválně neříkám podzemí, protože nejedna kapela už shodila UG nálepku a stala se poměrně známou. Sleduješ trošku dění na české scéně a konkrétně brněnské lůno? Co Tě v poslední době oslovilo?

Myslím, že v posledních letech se to hodně zlepšilo, je zde vidět hodně dobrých muzikantů, a tím pádem i úroveň kapel jde nahoru. Že bych to sledoval se říct nedá, jen sem tam kouknu, kdo to zrovna na tom podiu hraje. Například, už je to sice nějakou dobu, jsme hráli na koncertě s Eagleheart, ti kluci jsou neuvěřitelní. A takových kapel je v Brně víc.

V Brně je několik rockových klubů či hospod, kam se dá zajít na škopek a muziku. Mnohé z nich jistě navštěvují i individua brněnského hudebního podhoubí. Pamatuji dobrou knajpu Black diamond na Lidické, pít se dá v Rockin Caffé, Paterlordu či větších klubech, ale mě tady pořád chybí nějaká srdcovka. Ne že bych Tě hodlal sledovat, ale kam ty rád v Brně zajdeš posedět?  

Nejvíce chodím do již profláknutého Brooklynu na Baštách. Chodím tam už od začátku tohoto klubu a pořádám tam i skoro všechny koncerty co děláme pod jménem The Night of Demons. Další mou oblíbenou zastávkou je nový Black Diamond na Hybešové.
Rockin, Paterlord a Melodku mám trochu z ruky, ale i tam se občas ukážu.

Jak se Ti obecně žije v Brně? Jsi s jeho vývojem, jeho politikou, kulturou či sportem spokojen?

To je otázka… Jsem v Brně spokojenej, sice by to město chtělo trochu uklidit, hlavně kolem hlavního nádraží, ale to je pořád dokola. A smrdící bezdomovci chrápající a posedávající na lavičkách tomu nepřidávají na kráse. Politiku v Brně moc nesleduji, stejně to myslím nemůžu ovlivnit. Sport už nějakou dobu taky neřeším, sem vytížen hraním a jinými aktivitami. Kulturu sleduji jen díky koncertům, a protože je i sám pořádám tak vím, že jich tu je až moc. Výběr prostor pro koncerty a podobně je taky dobrý, každý si přijde na své.

Kromě Amon se pohybuješ v projektu War Ensemble, který vznikl v roce 2010 pro větší slávu kultovních Slayer. Vznik kapely jsi inicioval Ty jako skalní fanda Slayer, nebo jsi byl vyzván ke vstupu?

Nikdy jsem neměl v úmyslu hrát v nějakém revivalu a podobných věcech. Ale čas jde stále dopředu a některé názory a předsudky se časem mění. Tento nápad nebyl můj, ale našeho managera Pepy, a původně jsem tuto nabídku odmítl. Ale protože je Slayer moje hodně oblíbená kapela, tak mi to nedalo a zkusil jsem si pár songů jen tak zahrát. Což mě přivedlo k tomu, že jsem oslovil i bubeníka Karla Bosáka, s kterým jsme kdysi v Amon hráli některé Slayerovské kousky a začali jsme zkoušet.

Nikdy jsem tuto větev tvého podnikání neslyšel, jde čistě jen o covery Slayer, nebo zde má prostor i vlastní tvorba v mantinelech thrashe?

Snažíme se zahrát přesně to co Slayer, včetně kytarových sól. Vlastní tvorba zatím nedostala šanci.

Za pár dní vystoupíte na Vaší domovské scéně, v Brooklynu a fanouškům hodláte nabídnout průřez tvorbou Amon, zahrajete něco od Root, Masters Hammer či Slayer, tedy druhou variantu Vaší nabídky. Určitě se těšíš, do Brooklynu na Vás přijde celá řada věrných fandů, takže o pořádný kotel se netřeba strachovat?

Strach je vždy na místě, například v době koncertu probíhá fotbalové EURO 2012, tak už to je problém. Na druhou stranu, vstupné je jen 80,- Kč a ještě tu mám v předprodeji 10 lístku za 50,- Kč/ks.
Program je zvolen právě tak, aby měli lidi možnost nás vidět i jinak. Na tomto koncertu zazní i dnešní tvorba, takže to bude dva v jednom . Nesmím  zapomenout na pozvané kapely FATALITY, DRZÝ ČERT a STRANGEFEELINGS.

Blíží se konec, já Ti děkuju za odpovědi. Myslím, že řada lidí si tento náš rozhovor ráda přečte, protože ohledně Amon se opravdu moc nemluví. Tedy jeden z kroků k nápravě.
Přeju pohodu při hraní a hodně spokojených posluchačů.

I já děkuji za tvůj zájem a prostor. Rozhovory už moc nedávám, chtěl jsem, aby to udělal někdo z kapely, ale zjistil jsem, že bych to musel stejně udělat sám . Přece jen mám největší přehled. Ať se daří i tobě.

Larva - AMON & WAR ENSEMBLE (http://bandzone.cz/fan/larvaamon)  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky