Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Solfernus

SolfernusJedná se o nadhled, škodolibý odpor a radikální nechuť

Garmfrost14.1.2018
Brněnské blek voe! Solfernus jsou ale daleko víc než jen lokální mazec. Jejich novinkové album Neoantichrist nabízí black metal promyšlený s progresivními sklony.

Zdarec pánové. Propagace Neoantichrist je v plném proudu. Reakce na desku jsou v podstatě všchny nadšené. Zaznamenali jste i nějakou kritickou? A co vy, jste spokojeni s novinkou na sto procent?

 

Khaablus: Za sebe musím říct, že jsem do teď žádné vyloženě kritické reakce neslyšel a nikde ani nečetl, takže ta deska je zřejmě povedená:-)

 

Igor: Hodně nás teď překvapila recenze v magazínu Spark, kde „Neoantichrist“ posbíral plný počet bodů a v tabulce recenzovaných desek jsme obsadili 7. místo – v měsíci lednu tedy nejlepší domácí album. A nejvyšší známka podle redakce znamená DÍLO HODNÉ MISTRŮ. Tedy ne že bychom to bez nich nevěděli ;-)

 

Solfernus je all star projekt silných osobností brněnského podzemí. Jak se spolu vůbec snesete? Nebo je to tak, že se spolu rvete a tvorba je pak výsledkem vašeho vzpurného vzteku?

 

Khaablus: Po těch společně vypitých oceánech chlastu nám nezbývá nic jiného než se bezmezně milovat! No a výsledkem spojení takových ďábelských kreatur nemůže být nic jiného než totální Inferno! Jde to úplně samo.

 

Igor: Když se občas objeví ponorka, dáme deset, dvanáct let pauzu a pak opět chemie funguje.

 

Mezi Hysteria In Coma a Neoantichrist je přetržka dlouhých dvanáct let. Nebyl čas, chuť a případně proč jste vlastně starého čerta znovu oživili? Kdo byl tím hybatelem?

 

Igor: Byl čas, byla chuť, ale připlula ta ponorka ;-)

 

Khaablus: Těch okolností bylo více, sešlo se víc věcí, které ohrozily další chod kapely v té době. Až jednou po těch letech se peklo probudilo a dalo znamení probudit spící bestii k životu!

 

Když srovnáte obě desky, v čem cítíte největší rozdíl mezi nimi a naopak co je dle vás spojuje?

 

Khaablus: Hysteria byla dle mého názoru více syrová a přímočará. Neoantrichist je zase daleko propracovanější a vyspělejší, stejně jako její tvůrci ;-)

 

Proč Neoantichrist? Představuje album nějakou novou podobu rebelie vůči křesťanství?

 

Igor: Je to tady samý neoliberál a neomarxista, takže od nás Neoantichrist. Nejde ani tak o rebelii jako o pohled na současný český, velmi snadno manipulovatelný dav bez názoru. Rebelií to právě nazývají ta média, o kterých se v titulním songu pěje.

 

Povězte nám něco málo o textové náplni desky. Tvoří antikřesťanský koncept nebo jsou v podstatě samostatnými položkami? O textech mluví otevřeně málokterý skladatel, ale zkusme to.

 

Igor: Nejde o žádný koncept a spíše než o antikřesťanské jde o texty rouhačské. To je podobné, jako že svatba se uskuteční nikoliv na radnici žižkovské, nýbrž na radnici nuselské. Textová náplň desky je více než pestrá, podobně jako muzika. Song That One Night inspirovaný nonkonformními kousky doktora Lectera, Between Two Deaths o procitnutí v rakvi v době, kdy už je celkem pozdě, Mistresserpent plná hororových metafor, Ignis~Dominion o nadvládě ohně… Témat máme na vybranou a vše je sepsáno v bookletu laděném do bílé barvy.    

 

A vůbec, jak to máte se vztahem k náboženství, víře, případně k satanismu, antikřesťanství? Jedná se u vás o nadhled, o škodolibý odpor nebo radikální nechuť? Už jen s ohledem na zákazy z poslední doby, neočekávám žhavou lásku k čemukoliv, co zavání kostelem. Nebo se mýlím?

 

Khaablus: Osobně se považuji za radikálního ateistu. Náboženství obecně dělí svět, v jehož jménu se vraždí a páchají se ty největší zločiny. Nikoho neodsuzuji, že v něco věří, to je každého osobní vůle. Nemám ale rád, když se mně kdekoliv někdo snaží vnutit svoje tmářské ideje. Navíc si myslím, že náboženství jako křesťanství a islám jsou zastaralé a moc nepasují do moderní doby. Peklo je mně každopádně blíž :-)

 

Igor: Jedná se o nadhled, škodolibý odpor a radikální nechuť. Takovou větu zbývá už jen pozlatit.

 

 

Překvapilo mě zakomponování akustické kytary do jinak extrémního metalu. Není to nic nového pod sluncem, ale flamenco uprostřed černé jízdy často neslyším. Nápad tyto kytary zapojit vznikal už při skládání nebo až ve studiu, protože to tak nějak vyplynulo?

 

Igor: Nejsi sám, dost lidí se na to ptá a v zásadě všem se tohle zpestření líbí. Od začátku bylo jasné, že nějaké akustické intro použijeme, ale až průběžně jsme to zařadili na ta správná místa.  

 

To v podstatě platí i pro zpěvy, kterých jste se zhostili vskutku vydatně. Dva křiklouni v kapele, to vypadá na první pohled jako možný konflikt. Nebo jste jednoduše chtěli desku pěvecky pestrou, stejně malebnou jako kytarové melodie?

 

Khaablus: Kombinaci více hlasů jsme použili už na našem debutu. Považuji to za významné obohacení nahrávky. Na aktuální desce jsme na zpěvech pracovali opravdu hodně. Zkoušeli se různé varianty hlasů, jejich překrývání apod. V jedné skladbě zpíváme s Igorem celou dobu jako jeden hlas, to je podle mě velmi zajímavé a originální!

 

Album vydáváte u ruského labelu Satanath Records. Jak jste se k němu nebo on k vám dostal? Co si slibujete od vztahu se zahraničním partnerem? Chcete vyrazit ven a podrobit si svět?

 

Igor: Nabídli jsme nahrávku těm několika málo firmám u nás, ale nikdo o ni nestál. Šli jsme tedy do světa a ejhle – zájem až nevídaný na to, že jde o nefungující a zcela neznámou kapelu. Z několika nabídek od undergroundových labelů byla pro nás nejlepší právě ta od Satanath Records. Samotné CD vypadá nádherně a pojem Neoantichrist se objevuje v papírových i online médiích, na čemž rozhodně Satanath Records mají zásluhu.

 

Dočkají se domácí fans turné, případně nějakého vystoupení k podpoře Neoantichrist?

 

Khaablus: O živém hraní jsme se zatím konkrétně nebavili. Veškeré priority se točily kolem studia a následné promotion. Navíc se točil klip, to vše zabere dost času. Nicméně stát na pódiu zase po letech s takovou bestiální sestavou v zádech je pro mě velké lákadlo!

 

Neoantichrist má skvělý zvuk. Natáčeli jste ve studiu Ch-Records a tím jste popřeli tvrzení, že se nedá v naších zemích docílit světového zvuku. Myslíte, že vše stojí a padá na drahých mašinkách, zkušenostech a citu dobrého zvukaře nebo naopak na tom, zda má kapela jasno, jak chce, aby nástroje a celek pak hrály?

 

Igor: Ch-Records si prosadil Paul Dread, protože je tam prý místnost s dobrou akustikou pro zvuk živých bicích. Potom jsme chtěli nahrát kytary a zpěvy v Brně, ale atmosféra tulešického studia a hlavně vynikající spolupráce s mistry zvuku nás vtáhla do víru nahrávání natolik, že jsme se rozhodli propojit aparáty s boxy, dát volume doprava a zvěčnit všechny nástroje včetně zpěvů tam. Zdravíme oba pány zvukaře Pavla Dočkala a Pavla Kolaříka, kteří mají velkou zásluhu na výsledném zvuku desky. Existují tisíce studií v celém světě, ale my jsme Hellgang z Brna a máme zvuk made in Moravia. To je právě to, čím se odlišujeme a hlavně nás nemůže nikdo zařadit mezi nekonečnou řadu plagiátů norské scény apod. Máme náš vlastní sound a že to kurrrva hrne!

 

Poslední roky jsem si všiml, že kapely dávají svým fanouškům možnost si album poslechnout nebo i stáhnout zdarma buď na svých bandcampech nebo youtube. Což je i případ Solfernus. Chcete tím dát ochutnat své tvorby a nalákat pak fans ke koupi nosiče, nebo je prodej nahrávek už tak minimální, že chcete jednoduše dostat svoji hudbu k co největšímu počtu lidí v určité zvukové kvalitě?

 

Igor: Ani nevím, zřejmě se to tak nějak prolíná oboje dohromady. Já osobně poslouchám hudbu online a opravdu jsou desky, které si na základě oblíbenosti z youtube potom koupím na originálním nosiči.

 

solfernus

 

Nabízí se otázka, která napadne asi každého – můžeme čekat nějaké další příště a případně za dalších dvanáct let? Působíte všichni nažhaveně, ale jste všichni aktivní v dalších kapelách a projektech, že si nedělám iluze.

 

Khaablus: Máme v plánu to stihnout ještě v tomto století!

 

Igor: Pokoříme a zesměšníme dekádu!

 

Za mě je to všechno. Díky za váš čas. Poslední slova jsou vaše.

 

Khaablus: Hodně zdraví, štěstí a prokalených nocí všem lidem temné vůle v roce 2018!

 

Igor: Lidé temné vůle vole….  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky