Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Proximity

ProximityNový materiál bude pecka!

Victimer26.8.2013
Hledáte a nenacházíte? Tak to jste ještě neměli tu čest s pražskými PROXIMITY. A kudy že vedou jejich cesty? No přece fúzí metalové moderny, core vzteklosti, samplů a v neposlední řadě silnými melodiemi. Tak jako na severu drtí struny Soilwork a In Flames, drtí je podobně u nás PROXIMITY. A drtí je hodně slušně. O všem možném i nemožném jsme krátce pohovořili s kytaristou Martinem Fialkou. Ještě váháte? Vážně nemusíte.

Zdravím PROXIMITY! Než abych se brodil v dávné minulosti, raději se zeptám co je nového a jaká je momentálně v kapele atmosféra? Jak moc jste se těšíli na vystoupení na Brutal Assaultu a jak dopadlo?

 

Tak Brutal Assault již úspěšně proběhl a jsme naprosto spokojeni s velkým počtem fanoušků a jejich super reakcemi. Kromě vystoupení na velké stage meli naši kytaristi Martin Fialka a Petr Voháňka metalově výživné workshopy v šapito Schecter a Marshall, kde předvedli jak své novinky z tvorby Proximity, tak i skladby známějších kolegů, jako jsou In Flames, Metallica, Cover Lady Gaga, nebo Smetanovu Vltavu v metalovém hávu a soundtrack ze skvělého seriálu Simpsons. Dokonce náš workshop sledoval kytarista z In Flames z naší backstage a byl potěšený. Trochu nás mrzelo, že si s námi nezajamoval... prý byl opilý :)))

 

Rýsuje se kromě tohoto nejvýznamnějšího metalového podniku u nás ještě nějaká další možnost, kde vás člověk může na konci léta potkat?

 

Rádi bychom hráli koncertů co nejvíce, ale v podstatě není zájem ze strany pořadatelů. Na Brutal Assaultu jsme hráli jen díky Robinovi Ondřichovi, který je zástupcem firem Marshall a Schecter, pro které jsme oficiálními celosvětovými firemními hráči. Doufáme, že naše firemní spolupráce přinese více hraní na pěkných koncertech a třeba i v zahraničí. Zatím je to pro nás jediná vize, protože za hraní na festivalech, kde máš možnost se ukázat lidem, se prostě platí peníze, což by pro kapelu znamenalo dát cca 200 tisíc na to, aby si mohla zahrát. Pak tu jsou výměnné koncerty, kterých se dá udělat také mnoho, ale většinou je to neefektivní, jak ze stránky návštěvnosti, tak finační.

 

Pokud se moc nepletu, dostalo se vám ohledně "Zero Point" samých kladných ohlasů. Byli mezi nimi i pochvaly ze zahraničí? Vnímáte, že jste nějakým způsobem bráni i za našimi hranicemi?

 

Ano, ohlasy byly vždy super a moc za ně děkujeme. V zahraničí o nás ví akorát číšník z tureckého hotelu, který obsluhoval našeho kytaristu Petra Voháňku :)))

 

Rád bych se zeptal na nahrávání v jihomoravském studiu Šopa. Na dobráka Staňu jsem ještě žádnou stížnost neslyšel, čekám, že to nebude ani dnes. Jaké máte zkušenosti se dny strávenými v Lipově?

 

Standovo studio a jeho práci můžu jen pochválit, je to šikula a dobrý člověk, se kterým jsme se nesčetněkrát nasmáli nejen u pivka, ale i ve studiu.

 

Měli jste materiál kompletně nachystaný, nebo byl prostor i pro nově (ve studiu) vzniklé pasáže, různé změny, či návrhy ze strany zvukmistra?

 

Na album bylo připravených cca 17 skladeb a to v podstatě do detailu. Ve studiu Šopa jsme vlastně točili jen kytary, míchali a masterovali, takže se řešil už jen zvuk a aby to hrálo jak má. Ostatní náběry vznikaly po zkušebnách v Praze a v Dobříši.

 

Kolik dní vám výsledná podoba "Zero Point" zabrala?

 

Na to jde těžko odpovídat, protože celý proces trval 4 roky, jelikož členové kapely byli pracovně a jinak vytíženi, takže vznikaly dlouhé přestávky mezi točením. Jinak kytary byly stočené za 3 dny a mix a master nám zabral zhruba týden. Po těchto zkušenostech další desku budeme točit ve studiu celou a bude hotová za 14 dní komplet... Navíc cena bude stejná.

 

Zmínil jsem zřejmou kvalitu vaší prvotiny, musím se logicky zeptat na jedno - co labely? Ozval se někdo zajímavý, kdo by měl zájem o novou spolupráci? Jde vůbec u vás v PROXIMITY o to být pod solidní firmou?

 

Díky :). Ozvalo se nám pár malých vydavatelství, ale zvolili jsme možnost vydat si desku sami, protože tyhle společnosti nic kapele nepřinesou, krom toho, že si přivydělají. Pokud příjde velká firma, která zafinancuje nahrávání v kvalitním studiu a nabídne koncerty na úrovni, tak nebudeme váhat a rádi se podělíme o zisk z naší tvorby, protože muziku milujeme.

 

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/977930_371812022923603_1719409294_o.jpg

 

V minulosti jste se úspěšně zúčastnili několika soutěží. Byla tahle zkušenost ve finále odměněna větším zájmem o vás? Jak se na tohle téma zpětně díváte?

 

Tak určitě se kapela soutěží zviditelní, ale nic převratného nepřišlo, krom pár nábídek na hraní.

 

Když se vrátím k vašemu debutu "Zero Point" a zmíním jistý odstup, myslím, že máte být na co hrdí. Cítíte to podobně? Existují už nástřely nových songů? Máte alespoň nějakou představu, kdy by bylo možné se dostat k nahrání druhé desky?

 

Hrdí určitě jsme, ale jak jsem už zmínil, chceme volit jiný styl nahrávání a chceme zkusit studio s modernější produkcí. Momentálně máme hotové tři nové pecky a další tři těsně před doděláním. Koncem měsíce budeme zkušebně nahrávat svižnou novinku s naším bývalým basákem Lukášem, který vlastní studio a dnes již bohaté zkušenosti, takže zkusíme ještě tuto cestu a pokud výsledek nebude jak si představujeme, tak už jedině do Švédska, nebo Finska.

 

Pokud se spolu podíváme do dnů budoucích, máte představu kudy by měly vést příští kroky PROXIMITY? Jakým stylem posunout výraz, ještě zvýraznit sampling, nebo naopak postavit hru více na kytarách?

 

Základem určitě bude pořád úderný a dravý metalcore s chytlavými zpěvnými melodiemi. S mírou sampléru jsme možná trochu ubrali a přidali na kytarovosti, ale zase záleží jak v které skladbě, takže koncept je podobný. Každopádně si nemyslíme jen my, ale i spousta kamarádů a fans, kteří měli možnost nový materiál slyšet, že to bude pecka !!! :)

 

Vedle PROXIMITY jste akční v několika dalších kapelách, hlavně v Dirty Game. Dá se to stíhat, tak aby PROXIMITY výrazně netrpěli?

 

Dirty Game momentálně není koncertně aktivní kapelou, takže nás to nijak neomezuje. Já hraju ještě v kapele Egotrip a Green Day revival a také se dají akce plánovat, aby se nekryli, a nebo hrajeme společně a je vše v pořádku. Navíc mám šikovného kamaráda kytaristu, který v případě potřeby může zaskočit v revivalu. Stejně to má bubeník Proximity Martin Voděra, který má několik svých žáků, kteří jsou schopni za něj zaskočit a odehrát s revivalem.

 

S ohledem k vašemu zaměření na moderní - melodickou větev na vlně In Flames a Soilwork, hraje se podobná hudba i ve vašich přehrávačích? Jací jsou členové PROXIMITY posluchači? Patří někdo z vás mězi vášnivé sběratele?

 

Jo, v podstatě se všichni v kapele schodneme na kapelách, které se nám líbí a posloucháme je. Takže kapely co uvádíš a pak Mnemic, Threat Signal, Killswich Engage, Korn, As i lay dying a další... Jestli máš na mysli Cdéčka, tak nikdo z nás v dnešní době Mp3 a internetu sbírky nevytváří :).

 

Co byste vzkázali závěrem? Já děkuji a přeji jen to dobré a pozitivní.

 

Snad jen přání: Aby už odešli lidi, co říděj kulturu a přenechali to mladším lidem, co mají rádi hudbu, jako takovu a nedělají to jen pro zisk.


PS. Dělej co Tě baví a žij v lásce, hojnosti a nekonečnosti...  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky