Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Willig

WilligJe to prostě dílo pro radost všech zúčastněných

Garmfrost16.11.2014
"Miloš Willig je neskutečný normalizační neherec a jeho agitační štěky v ostatních filmech a inscenacích jsou naprosto debilní. Nositel řádu práce, zasloužilý umělec, laureát státní ceny… Z něho přímo čiší ZLO, které do WILLIG náramně pasuje.", Hell Lipinski, 2014

Guten tag, Herr Lipinski! Jak se daří?

 

Přeju krásný dušičkový den. Jelikož jsem labužníkem a užívám si života, píšu 1*.

 

Proč vznikl Willig? Jsi málo vytížený ve Forgotten Silence? K tomu se váže jedna podotázka - je Willig tvůj sólový projekt nebo regulérní kapela?

 

Když už není žádným tajemstvím, že má hlavní hudební aktivita jsou FS, rád vysvětlím, jak to vlastně je. Rok nazpět jsme tedy já (Lipinski - Medvěd) a kamarád ve zbrani (Catini3 - Krusty) měli vnuknutí, že 30 případů majora Zemana a black metal patří tak nějak k sobě a začali spřádat plány. Vzhledem k tomu, že Krusty má na starost rodinu a dvě děti, rozhodl jsem se, že svoji dovolenou zasvětím naší myšlence, to je pozorným sledováním - skládáním riffů, aby to mělo hlavu a patu. Dva díly na den, psaní časů důležitých na podklady, texty, muziku. Složitý proces s maximálním nasazením, se spoustou legrace v nádherné podzimní atmosféře. Takže Willig je takové uvolnění, jako svého času Chateau.

 

Jaké máš s tímto projektem cíle? Jde Ti čistě o uvolnění páry vlastních nápadů a oslovení řekněme několika fans a známých, nebo chceš jít dál?

 

Je to prostě dílo pro radost všech zúčastněných a doufám, že se najde někdo, kdo bude našim úletům nakloněn i na poli posluchačském. Chtěli bychom prorazit na Slovensko a do Německa. Už v roce 2018 pravděpodobně vyjde třetí do pranice, projekt ABART.

 

Kdo všechno se ukrývá pod tajemnými pseudonymy, figurujícími v sestavě Willig? Prozradíš to, nebo necháš album zahalené rouškou tajemství?

 

No když už jsi práskl mě, já Krustyho, tak doplním: Stardust/Sladké ï - Dasha z TLOR, Jorgen Sörensen - Biggles (Anime,ex-FS), Wunderpepi- Márty (FS), Arnold Hackl – Čepa (FS, AD). Nesmím zapomenout na Satana, se kterým jsem pracoval na skvělém obalu a továrně AZCD za výrobu.

 

Čím tě zaujala postava plukovníka Kaliny, že jsi podle jeho představitele nazval celý projekt a dokonce jsi fotku Miloše Williga umístil na obal?

 

Miloš Willig je totiž neskutečný normalizační neherec a jeho agitační štěky v ostatních filmech a inscenacích jsou naprosto debilní. Nositel řádu práce, zasloužilý umělec, laureát státní ceny… Z něho přímo čiší ZLO, které do WILLIG náramně pasuje.

 

Vizuální stránka je vtipně členitá. Kdo si dal tu práci a celé to vymyslel?

 

Já!!!

 

Je mi jasné, že projekt je nízkorozpočtový. Kde jste nahrávali? Zvuk je i přes jasný garážový ocas ostrý a jasný.

 

Nahrávalo se na všech frontách: kytary a zpěvy v kryptě nesmrtelnosti u mě doma, klavírní majstrštyk na mobilní telefon u rodiny Friedmanových, bicí a basa na zkušebně FS spojené s mixem a masteringem.

 

Jak se jako kytarista díváš na možnosti domácího nahrávání při dnešních možnostech? Je stále mezi nahráváním doma na koleně a v profi studiu zásadní rozdíl?

 

Záleží na muzikantech, co od svých počinů očekávají a jak jsou zdatní.

 

Jak dlouho se klubala myšlenka na boční projekt? Původně to měl být, pokud se nemýlím, ryze black metalový nářez, ale skutek utek. Trochu mi svojí koncepcí připomíná tvůj dávný a již zmíněný projekt Chateau. Mimochodem, neplánuješ nějaké pokračování večerníčkového metalu?

 

Něco už je v předchozích odpovědích. Jo vono toho blacku by tam bylo víc, jenže mě jako kovanému thrasher - axe nebyl nápomocen bass - orthodox Krusty, který by posunul naše kolegiální myšlení ještě trochu jinam. Prostě to dopadlo takhle.

 

Kde se inspiroval Herr Lipinski? Že v televizní kultuře je jasné, ale i hudební stránka je bohatá, jaká múza Tě políbila? Že by to byl chlap? Za vším tím staroškolským thrashem a blackem stejně cítím art rockový odér. Tudíž výsledek je vskutku neotřelý.

 

Ano políbil mě krásný princ Krusty.

 

Řekl bych, že podobná žánrová neujasněnost je zřejmá i v tvorbě Forgotten Silence a tak nějak se ví, že členové FS poslouchají žánrově hodně široký záběr kapel. Jaký jsi Ty jako fanoušek? Baví Tě čisté žánrovky nebo máš u kapel rád experimentování?

 

My si společně předáváme zvláštní signály, které se odráží jak ve FS, tak v našich ostatních společných hrátkách. Za těch zhruba 20 let, co se známe, se navzájem ovlivňujeme, ač chceme nebo ne. Je to takové manželství, které na rozdíl od normálního přetrvává.

 

Ano, klidně by to mohlo být takto, mno kytarové party jsem vymýšlel sám, takže je tam vše, co mě ovlivňuje: thrash, black, art… Mám rád třeba Slayer, The Beatless, Meshuggah, Madonnu, Mayhem, Sodom, B. Adamse, YES, Marduk, Overkill, Marillion, Kreator, Clannad Stray Cats, Styx, Annihilator, Rush, Santanu, A-HA, Clawfinger, The Cult, Nuclear Assault, Saxon, Sepulturu, Accept, Coroner, Tool, Gorefest, Nocturnus a spoustu toho, na co jsem zapomněl :)))

 

Vzhledem k tomu, že album provází úryvky z kultovního seriálu Třicet případů majora Zemana, mě zajímá, proč je text „Der Werwolf aus Prag“ v němčině a jak souvisí s onou legendou komunistického seriálu?

 

Je to naprosto jednoduché. Celou kompozicí je protkán song z „White Lines- Wirf ab da Faltenkleid“, který je echt psycho!!! Doporučuju si to k nahrávce připojit, jinak jste ochuzeni o to, oč nám vlasně jde. Všechny střípky zapadají, jen hledat.

 

Zajímalo by mě, zda zůstane pouze u ípíčka nebo plánuješ i dlouhohrajícího nahrávku?

 

Jak jsem psal, viz. asi třetí odpověď. Chystáme na rok 2018 projekt ABART a ten bude jistojistě plnohodnotný. Myslím, že mě něco napovídá o délce 88 minut :)))

 

Je to předčasné se ptát a asi i mimo mísu, ale je možné i nějaké vystoupení? Mohlo by to být dost zajímavé...

 

Tak to je naprosto nemožné!!!

 

Oslovíš nějaký label nebo na to kašleš a vydáte si to sami?

 

Vydáno BENSON a BENSON rec. přece :)))

 

Nedá mi to, abych se nezeptal na Forgotten Silence. Právě vychází 7“ vinyl „Re-retro“. Mohou se fans těšit i na CD verzi? A vůbec, co je nového v táboře FS?

 

Ne pouze vinyl. FS právě vyráží na pěkných osm koncertů ve spojení s AD a Awrizis + lokální smečky. Ty končí poslední týden v listopadu a posléze uleháme (alespoň já) k zimnímu spánku.

 

Díky za tvůj čas. Poslední slova jsou tvá.

 

Děkujeme velmi pěkně za zájem a váš čas k realizaci a četbě tohoto rozhovoru.

 

Za Willig - komando Richard Lipinski  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky