Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Unaffected Evolution // Zapha

Unaffected Evolution // ZaphaČlověk se musí na moment zastavit, aby o sobě mohl přemýšlet

Jirka D.24.1.2016
Unaffected Evolution se k první desce posouvali devět let, ale o to solidnější překvápko si pro svoje fanoušky přichystali. A nejen pro ně. Stumps je albem, které si rozhodně umí přitáhnout posluchače nové a které se nebojí ani žánrových hranic, ani vyvážené kombinace tvrdosti a melodiky. Všeho tak akorát a všeho s mírou. Rozhovor jsme si odmailovali se zpěvákem Zaphou a vzali jsme to důkladně.

Na úvod rozhovoru bych se rád zeptal na oněch devět let, které leží mezi vznikem kapely a vydáním vaší první desky. Mohl bys nějak ve stručnosti přiblížit, co se všechno událo a proč váš debut vychází s takovým odstupem?

 

Za oněch 9 let se toho v naší kapele odehrálo celkem dost zásadního. Když jsme se poprvé sešli ve zkušebně, ve složení, který jsme záhy na to pojmenovali Unaffected Evolution, bylo mi 20 a měl jsem ještě kapelu Paralysis. S tou jsme se snažili hrát něco jako Isis band :), Tool, Deftones... Jednoduše to, co jsme poslouchali, jsme se snažili i hrát. 

 

Základ UE se tehdy už rozjížděl a život nás přes pár náhod spojil dohromady. Kluci si v té době říkali Bee Raid a hráli čistej metalcore. Na zkoušce se mi oproti těm combům z Paralysis líbil zvuk a tak jsme naše různorodé světy začali kombinovat. Teď už to zkrátím. Bylo nás 5, odešli 3 a je nás 6. Celých 9 let jsme postupně vydávali singly pouze na bandzone.cz, ale teď už dozrál čas něco nahrát a zkusit to víc protlačit mezi lidi. Jsem rád, že jsme jednotní v názoru na skládání a nesnažíme se nijak hudebně stylizovat. Hudbu bereme jako určitý druh obohacení nás samých a přinejlepším bychom rádi obohacovali i jiné.

 

Když píšeš o jednotném názoru na skládání, lze tomu rozumět tak, že muziku u vás v kapele děláte více méně všichni na základě nějakého konsenzu? Jde o poklidný proces, nebo co člen to názor a ve výsledku pranice o každý kousek prostoru v aranžích?

 

Ano, je to přesně tak. Každý má v kapele své důležité slovo. Za ty roky se to vyprofilovalo tak, že nyní je přínosem každý člen. Já osobně si všech nápadů vážím a dá se říct, že se snažíme pracovat s každým z nich. Kluci mi jdou na ruku a chápou, že když se v kapele zpívá, nemůžou tolik "honit" svůj um a opačně. Takže řešíme společně spíše jen detaily skladeb. Občas se to přeřvává, občas do toho někdo ladí, nebo bouchá na buben...

 

V jakém časovém prostoru vznikaly skladby pro vaši první desku? Z mého pohledu je album dost vyrovnané a na první dojem nepůsobí jako kompilace starých skladeb z počátků a něčeho novějšího. Vyvíjel se nějak zásadněji váš výraz v průběhu let?

 

Písně, které na desce jsou, vznikaly cca rok před tím, než jsme je nahráli. Song Wedding je nejstarší věc a myslím, že ho hrajeme 6 let. Stumps a Novu jsme vymysleli 14 dní před nahráváním a One, Sticker, Space jsme udělali v průběhu nahrávání. Samotné nahrávání se nám protáhlo na rok. 

 

Co se týká výrazu naší kapely v roce 2007 a 2016, je tam nepatrný rozdíl určitého vyzrání. Nabyli jsme dost zkušeností a víme, že to nejdůležitější je hrát tak, aby nás to bavilo. Posloucháme všemožnou hudbu a z ní si pak bereme to, co nás nabíjí a z toho se to pak snažíme přeložit do rukou, nohou nebo krku :)

 

Unaffected Evolution band

 

Znamená to, že hlavní motivací je pro vás především váš osobní kontakt, společné zkoušky, třeba i konfrontace ohledně toho, co pro danou skladbu je nebo není dobré apod.? Řečeno jednoduše - být a tvořit spolu? 

 

Řekl bych, že hlavní motivací je pro nás výsledná práce a následné blažené úsměvy na našich rtech. Je super hrát a tvořit s přáteli muziku, navíc bez žánrového omezení. Vycházíme si vstříc a kvůli muzice se nehádáme. Občas se někomu z nás jen trochu nafoukne hlava :) Motivací je tedy společná tvorba, koncerty a vize dalších alb a konečně i klipů.

 

Pracuje se na nějakém klipu? Na co se můžeme těšit?

 

Máme již roztočený klip na song Nova. Respektive máme natočené záběry naší kapely a koncem února se dotočí scény s herci. Tvoříme to s Philipem ze Studia22. Víc zatím prozradit nemůžu, protože věci se mění lusknutím prstu. Co tam bude, uvidí ten, kdo na to koukne… Koncem března bychom to mohli poslat ven. 

 

Při recenzi vaší desky jsem nezmínil jednu věc a tou byly texty. Píšeš si texty jako zpěvák sám? O čem jsou?

 

Ano, texty si píšu sám. Nejsem bohužel tak zdatný v angličtině, tudíž mi s překladem pomáhal TJ z The.Switch. Texty na Stumps jsou různorodé, ale všechny se točej kolem jednoho - vztah mezi člověkem a přírodou. Vyjadřuji to, co mi přijde nejpodstatnější a co mi vyloženě vadí. Proto i ten název alba - "pařezy". Původně jsem zamýšlel pojmenování "pařezy v korunách", ale to mi bylo rozmluveno, že je to moc dlouhý :) ... Shodli jsme se tedy na Stumps. 

 

Mohl bys být trochu konkrétnější v tom, co Ti přijde nejpodstatnější a co Ti vyloženě vadí?

 

Pro mě je zásadní kladný vztah člověka k přírodě. Jako nejpodstatnější věc to vidím z toho důvodu, že bychom měli být přemýšliví tvorové a mělo by nám docházet, že máme moc udělat si to tu hezký. Měli bychom ze srdce a z podstaty pomáhat všem, kteří pomoc potřebují. Myslím tím hlavně zvířata a lidi v nouzi.

 

Tím pádem mi vyloženě vadí totálně zmagořenej systém, který právě tuto ideu popírá. Lidi se honí za penězi, mají touhu zbohatnout, aby mohli žít život jako z filmu. Tenhle film ale zpravidla dopadá zle. Člověk se musí na moment zastavit, aby o sobě mohl přemýšlet a mohl luštit tu záhadnou otázku – proč?

 

Unaffected Evolution band

 

Album “Stumps” jste vydali ve vlastním nákladu na CD a k dispozici je rovněž digitální formát skrz Bandcamp? Zvažovali jste spolupráci s nějakým vydavatelem? Jakým způsobem si řešíte propagaci desky?

 

Ano, album jsme vydali ve vlastním nákladu ve fyzickém formátu na CD a je ke stažení, třeba na Bandcampu. Spolupráci s vydavatelstvím jsme vlastně vůbec nezvažovali. Osobně mi to přijde v této době celkem nepodstatné. Samozřejmě, smlouva ti zaručí určité výhody, ale také nevýhody... Zatím si šlapem cestu sami a uvidíme, co bude dál. S propagací nám potom pomáhá naše managerka Sandra. Máme jisté cíle, ale ty bych zatím nechal za dveřmi naší zkušebny :)

 

Jaké máte zatím na novou desku ohlasy - od fanoušků a třeba i od hudební kritiky? U nás na Echoes se celkem probíral zvuk, ale i tady asi platí, že co člověk, to názor…

 

Musím říct, že reakce od fans tak i od kritiků jsou zatím pozitivní. Trochu podezírám pár přátel, že nejsou zcela upřímní, ale budiž :) Osobně si vážím názorů, který ukážou z jejich pohledu na slabší místa. Nemusím s tím dotyčným souhlasit, ale minimálně se nad tím zamyslím. Samozřejmě, nikdy se nezavděčíš všem, ale to snad ani nechceš. O to větší je to pak zodpovědnost...

 

S tím zvukem, je to vážně ošemetný. Na výsledku jsme se shodli a jsme spokojeni. Při nahrávání  nastalo v UE několik zásadních zlomů. Bylo to tedy dosti náročné a protáhlo se nám to na rok. Kritika zvuku Stumps na Echoes byla "devastující", ale my si z toho vytáhli, co potřebujeme do budoucna.

 

Pro album jste zvolili celkem netradiční artwork, který se dost vymyká nejen žánrovým deskám, ale současnému trendu obecně. Kdo je autorem a jak to celé vzniklo?

 

Jo, to byl zajímavej proces! Obal vznikal stejně dlouho jako album. Prošlo to rukama několika umělců, kterým jsem zadal téma. To jde v souladu s texty, tedy kontrast mezi člověkem a přírodou. Každý z nich to viděl trochu jinak a z těch nápadů jsem slepil ten finální. Pak už šlo jen o to najít někoho, kdo bude schopen námět posunout dál.

 

Oslovil jsem Kubu Machulu a zprva mi řekl: "Jasně a jak to tam mám všechno narvat?" :)) No a narval a pojal to jako koláž, což předčilo očekávání nás všech. A když tak nad tím přemýšlím, vlastně ani nevím, co je v současném trendu "IN". Šlo nám o to zachytit podstatu do jednoho obalu.

 

Stumps cover

 

Když bychom to obrátili směrem k Tobě a Tvému vztahu k hudbě a hudebním formátům - jaké jsou pro Tebe priority? Kam bys zařadil sám sebe, když bych hranice určil sběratelstvím na jedné straně a empétrojkama v mobilu na straně druhé?

 

Přiznám se, že hudbu stahuju nebo ji poslouchám na různých serverech on-line. Kdybych měl finančně podpořit vše, co se mi líbí, asi by nebylo ani na chleba :) CD, která jsem si v životě koupil, bych spočítal na obou rukách, např. Limp Bizkit - Significant Other, Chocolate Starfish And The Hot Dog Flavored Water, Korn - Korn, Life Is Peachy, Wu-Tang Clan - The W, Deftones - White Pony, Deftones a to už je let :) Takhle, kdybych měl narvaný kapsy prachama, určitě bych byl sběratelem placek nebo vinylů. Poslouchám stovky, možná tisíce interpretů a to je na obří prasátko…

 

Budeme pomalu končit, takže jedna z posledních otázek. Předpokládám, že s ohledem na novou desku se budete snažit hrát co možná nejvíc živě. Jak se dneska daří domlouvat koncerty? Je ze strany pořadatelů zájem? A kde vás můžou fanoušci letos vidět?

 

Po vydání Stumps rozhodně stoupl zájem o naše live vystoupení. Máme již domluvené některé menší letní festivaly a samozřejmě akce různě po republice, v klubech. Bohužel nemohu prozradit festivaly, protože ještě nejsou odtajnění interpreti. Z klubových akcí mě nejbližší napadá 12. února 2016 Tasting the Blizzard vol. 2 v pražské Modré Opici s kapelama Diligence, Rise Of Suria a Horrible Creatures, případně ještě na konci ledna v brněnské Melodce.

 

Soustředíme se teď na skládání materiálu na další desku, kterou bychom chtěli vydat příští rok. Bereme akce, na které nás pozve pořadatel nebo kapely, který si pořádání berou na své triko... Komunikace převážně email nebo přes naše fb stránky.

 

Nezbývá než poděkovat za rozhovor a popřát hodně zdaru do budoucna. Pokud bys rád něco dodal, máš prostor...

 

Já také děkuji za možnost a prostor vyjádřit se k UE a Stumps! Myslím, že asi není co dodat. Vše podstatné bylo řečeno.   DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky