Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Komentované ceny Břitva roku 2022

Komentované ceny Břitva roku 2022

Bhut8.6.2023
Výsledky publicistické ankety Břitva za rok 2022 včetně pár doplňujících poznámek.

// Bhut: Po určité odmlce jsem se rozhodl dát dohromady další díl komentovaných cen Břitva. Mám k tomu hned několik důvodů. Tím prvním je ten, že mi prostě přijde, že se o této anketě, která je příjemná a dokáže nabídnout širší rozhled, prostě nemluví. Letos to bylo poprvé, co jsem si ani nenaladil rádio Beat, kde probíhalo vyhlášení, protože jednoduše tuto stanici neposlouchám a večer uspávám děti a často usnu s nimi. Dále mi přijde příliš jednoduché výsledky ankety odbýt odkázáním na oficiální web, kde výsledky visí. No a asi tím nejhlavnějším důvodem je ten, že jestli se na to Láďa Oliva vybodne, tak tu nebude nikde pořádná rekapitulace zajímavých nahrávek naší kytarové scény. Ankety typu Anděl nebo Vinyla mě osobně nezajímají. Rád bych tím tak vyjádřil alespoň drobnou podporu této záslužné a urputné činnosti, která doufám, ještě nějaký čas vydrží, protože se citelně blíží dvacetiletému výročí. Sice budu občas znít nehezky, možná tím i nikoho rozlítím, ale tak to je. Je to můj pohled na věc a scénu.

 

České rockové ceny Břitva, zaměřené na převážně tvrdší formy rocku, metalu, punku či hardcoru, oznamují výsledky za rok 2022.

 

Tyto výsledky určilo 44 hlasujících z přibližně 30 magazínů, fanzinů, webzinů či pořadů, vyhlásil je Petr Korál v rámci Hard & Heavy na Radiu Beat a později budou reflektovány podcastem Dva kverulanti.

 

Hlavním vítězem 22. ročníku se stává tvrdě crossoverová legenda INSANIA a její občas sporně přijímané, přesto však největším počtem hlasujících podpořené "GRRRotesky". Jedna z vrcholných písní tohoto alba "Placatej svět" díky úchvatnému obrazovému zpracování byla prohlášena videoklipem roku, když při pohledu na výsledek je zřejmé, že vítězný tvůrce Cyberolas takto porazil sám sebe s jiným klipem.

 

Kategorii alb či jednotlivé žánrově profilované sekce dále ovládl částečný, ale atmosféricky působivý návrat k černému kovu v podání HEIDEN, "ocel zlomocná, zlo neortodoxní" souboru TRNY & ŽILETKY, masakrující nálož kapely LAHAR či hardcorepunkové běsnění v režii PACINO.

 

Zatímco objevem roku jsou smrtící ALTARS ABLAZE, neřadovky ovládly živáky či retroalba. Nejvíce zabodoval starý dobrý VITACIT a jeho nově nahrané staré klasiky, jejichž druhý díl v anketě dopadl ještě lépe než ten předloňský první, za což vzhledem ke specifičnosti situace bude udělena souhrnná cena za celou edici.

 

Mezi další aktuální vítěze patří minialbové pokračování před 2 lety rovněž vítězného alba skupiny PANYCHIDA nebo vynikající publikace "Nepřestat se dívat kolem sebe", v níž se skvěle doplňují tázající se publicista Maxim Horovic a jím obsáhle a detailně vyzpovídaná a z mnoha kapel známá hardcorepunková osobnost Banán.

 

Festivaly se po problematické covidové dvouletce vrátily zpět do předcovidových časů a výsledky tomu plně odpovídají. Po 5 letech a celkem již po šestnácté v historii vítězí Brutal Assault, jejž následují kultovní Obscene Extreme a minule vítězný MetalGate Czech Death Fest.

 

Loni navždy odešel legendární zpěvák, kytarista, skladatel a textař Michal Ambrož, velkým zklamáním se však stal i po 22 letech ohlášený konec metalového magazínu Pařát. Ten tím pádem současně vyklízí pozice mezi médii, které vedle počtvrté vítězné Telepatie obsazují před pár lety navrácená Parambucha a letitá stálice Buryzone, ale i webová Fobia či videopořad Sklizeň, jehož tvůrci tak vítězí na všech mediálních frontách.

 

V rámci firem po 6 letech a podruhé v historii vítězí naprosto jednoznačně nejaktivnější tuzemský punkový vydavatel Papagájův hlasatel, jejž následuje loňský vítěz Magick Disk Musick a rovněž nezdolná Epidemie, pro kterou jde o návrat na medailovou příčku po dlouhých 18 letech.

 

Paradoxní situace nastává v kategorii Potěšení roku. Skupina SNĚŤ v loňském roce odmítla převzít cenu Anděl, a to kvůli spolupráci těchto cen s OSA. Tato skutečnost hlasující zaujala natolik, že kapela za odmítnutí jedné ceny, tedy Anděla, obdrží jinou cenu, tedy Břitvu. Což by neměl být problém zvláště proto, že tato cena se nejenže nijak nepáří s OSA, ale stojí zcela mimo hudební byznys.

 

Galerii legend, kterou dosud tvořilo 36 historicky významných souborů, nově doplňují dávní průkopníci tuzemského punku F.P.B., na ně personálně navazující alternativně rockoví veteráni UŽ JSME DOMA a z punkových kořenů vzešlý a trvale populární pivně rockový "soubor kreténů" TŘI SESTRY.

 

ALBUM ROKU

 

1. INSANIA – GRRRotesky (LP/CD/MC – Smile)

2. HEIDEN – Andzjel (LP/CD – Magick Disk Musick)

3. TRNY & ŽILETKY – Třetí hlas (CD – Magick Disk Musick)

4. LAHAR – Stínání hlav (LP/MC – Doomentia)

5. DYING PASSION – Skylor (CD – Epidemie)

6. ET MORIEMUR – Tamashii No Yama (CD/CD box – Transcending Obscurity)

7. PACINO – Sedm světů (LP – Stoned To Death)

8. FAÜST – Tinnitus Inquisition (LP – Tapes Of Terror / Witches Brew // CD – Witches Brew // MC – Tapes Of Terror)

9. CHOROBOPOP – Odrazit od dna (LP – Malárie / Cultburger / Burina // CD – Malárie)

10. GODLESS TRUTH – Godless Truth (CD/CD box – Transcending Obscurity)

 

// Bhut: Insania… jasně. Je to v pořádku, ačkoliv se jim nejspíš pár věrných proměnilo (já zůstávám, ale ne už s takovým nadšením). Fajn. Upřímně tleskám a grrratuluji. Vážně, ale letos jsem čekal tu výhru fakt jinde. Naivka.

 

ALBUM ROKU – ROCK & CROSSOVER

 

1. INSANIA – GRRRotesky (LP/CD/MC – Smile)

2. DYING PASSION – Skylor (CD – Epidemie)

3. APLAUS PRO DVA – Aplaus pro dva (CD/MC – Magick Disk Musick)

4. FACE THE DAY – Echoes Of The Child’s Mind (CD)

5. PROJEKT XIII – Ad Radices Tergum (CD – Melody Gardos)

6. VYPSANÁ FIXA – Kusy radosti (LP/CD – San Piego)

 

// Bhut: tady se hned ukazuje, že to žánrové dělení nemá vejšku. Aplaus pro dva, Dying Passion, Insania i ti další jsou hudebně absolutně rozdílné světy, které sice propojují stejní fanoušci, ale to dělení… Obávám se, že v rámci žebříčků se může v jednotlivých subžánrech zjevit i album, kterému se dopřálo třeba jen pěti hlasů. Ono to sice z 44 může vypadat jako dost, ale asi by měla zabojovat širší škála hudebních nadšenců.

 

ALBUM ROKU – BLACK & DOOM METAL

 

1. HEIDEN – Andzjel (LP/CD – Magick Disk Musick)

2. TRNY & ŽILETKY – Třetí hlas (CD – Magick Disk Musick)

3. ET MORIEMUR – Tamashii No Yama (CD/CD box – Transcending Obscurity)

4. GOSPEL OF THE FUTURE – Blowtorch Mankind (LP – Kabinet // CD – Epidemie // MC – Filth Junkies / Vřesová studánka)

5. INNER FEAR – Cäzilia (CD – Black Barn)

6. RAVENOIR – In The Womb Of Sin (CD – Gothoom)

 

// Bhut: Trny & Žiletky u mě nejsou black a ten doom… trochu jo, no… budiž. Inner Fear a Ravenoir natočili z mého pohledu zoufale průměrná alba tlačící vše na sílu. Kde jsou Bran, o kterých se tak nadšeně hovořilo? Patrně příliš nová kapela, aby si ji někdo všimnul a věnoval se jí. Fakt by mě zajímalo, nakolik hlasy získávají kapely vlastně ze setrvačnosti a zvyku na jejich jméno, což je dotaz na svědomí hlasujících (včetně mě).  

 

ALBUM ROKU – DEATH & THRASH METAL

 

1. LAHAR – Stínání hlav (LP/MC – Doomentia)

2. FAÜST – Tinnitus Inquisition (LP – Tapes Of Terror / Witches Brew // CD – Witches Brew // MC – Tapes Of Terror)

3. GODLESS TRUTH – Godless Truth (CD/CD box – Transcending Obscurity)

4. ALTARS ABLAZE – Life Desecration (CD – Lavadome)

5. HEAVING EARTH – Darkness Of God (CD – Lavadome)

6. NEUROTIC MACHINERY – A Loathsome Aberration (CD – Bizarre Leprous)

 

// Bhut: Jednoznačně Altars Ablaze. Je to světová deska, ale viditelně vítězí obliba v thrash metalu.

 

ALBUM ROKU – PUNK & HARDCORE

 

1. PACINO – Sedm světů (LP – Stoned To Death)

2. CHOROBOPOP – Odrazit od dna (LP – Malárie / Cultburger / Burina // CD – Malárie)

3. KAKKTUS – Na hrbatým koni (LP – Kabinet // CD)

4. DEZINFEKCE – Předstírat štěstí chce trochu cviku (LP – PHR)

5. PRŮMYSLOVÁ SMRT – Pedagogika poražených (LP – PHR // MC – Hardcore Loves All Colors)

6. MMNK – Uměnení 2: Ohnivá pomsta (LP – Kabinet // CD – Kabinet / Full Moon)

 

// Bhut: Tady je mi líto Průmky, protože tomu albu zcela evidentně (kdo jej fakt fyzicky držel v rukou, mi dá jistě zapravdu) věnovali hromadu péče. Škoda, držel jsem palec alespoň na tu žánrovou výhru.

 

OBJEV ROKU

 

1. ALTARS ABLAZE (Life Desecration – CD – Lavadome)

2. HADÍ MORD (Smuteční slavnost – CD – Bizarre Leprous)

3. KAKKTUS (Na hrbatým koni – LP – Kabinet // CD)

4. APLAUS PRO DVA (Aplaus pro dva – CD/MC – Magick Disk Musick)

5. MISS MARPLE (Shit Goes In / Shit Comes Out – MP // MC – Lärmo // MC – Noise Merchant)

6. BRAN (Odcházení – CD – Signal Rex)

 

// Bhut: Tohle je jedna z prvních kategorií, u které si myslím, že její setrvání není důležité. Objevila se jistě nová jména, ale ve výsledku zjistíme, že za těmi kapelami stojí lidé, kteří se na scéně pohybují celkem dlouho. Takže co se vlastně povedlo objevit?

 

NEŘADOVÉ ALBUM ROKU

 

1. Miloš Dodo Doležal & VITACIT – 1986-1991 Revisited – Part 2. (2LP/2CD – Warner)

2. KRITICKÁ SITUACE – Stále na útěku (LP – Emergency)

3. KRABATHOR – Rebirth Of Brutality – Live In Uherské Hradiště (three-sided 2LP – Monster Nation)

4. ARAKAIN – Schizofrenie (LP/CD – Supraphon)

5. POSTCARDS FROM ARKHAM – Oceanize – Ten Years In Arkham Anniversary (CD – Epidemie // MC – Dead Maggoty)

6. BigBoss – Pentagrammaton (6CD box – MetalGate)

7. EXORCIZPHOBIA – Live At 007 (CD/MC – L’inphantile Collective)

8. MICHAEL'S UNCLE – Live Brno 1988 (LP – PHR)

9. Olaf Olafsonn and THE BIG BAD TRIP + Bön – Eclipse One (LP)

10. FLAMENGO REUNION SESSION – Live (CD – Supraphon)

 

// Bhut: Je hezké a záslužné, že reedice, kompilace a další zajímavé materiály od kapel vychází, ale řadit je do nějakého žebříčku… Zbytečné. Třeba ten Vitacit mě vyloženě odrazuje primárně svým obalem. To je grafická bída, kterou jsme dělali před dvaceti lety ve wordu: pozadí + 4x různý WordArt a font.

 

MINIALBUM & SPLIT & SINGL ROKU

 

1. PANYCHIDA – Říruřec: Dreisessel (CD – Folter)

2. DECULTIVATE – Pohrdat (one-sided LP – Pushteek)

3. PROTIJED – Jediné, na čem záleží, jsou stopy lásky, které tu po nás zůstanou (one-sided LP – Kabinet)

4. BAHRATAL – Legie ubožáků (SP – Stoned To Death)

5. EXORCIZPHOBIA – Voracious Lunacy (w/Heresy – LP – Soman)

6. MISS MARPLE – Shit Goes In / Shit Comes Out (MP // MC – Lärmo // MC – Noise Merchant)

7. MURDER INC. – Sám sobě soudcem (CD)

8. FLESHLESS – Kingdom Of The Liars (CD)

9. SICK SINUS SYNDROME – Rancid Fermenting Disgust (w/Vomi Noir – EP – Psychocontrol)

10. RUTKA LASKIER – Krásná doba (MP – Kabinet)

 

// Bhut: Tady jsem spokojenej a Panychida si vítězství dle mého zcela zaslouží. Sice je to minialbum, tzv. EP, ale do detailu dotažené.

 

VIDEOKLIP ROKU

 

1. INSANIA – Placatej svět (Cyberolas)

2. DARK GAMBALLE – Nenapravitelný (Cyberolas)

3. HEIDEN – Musím ti tolik říct

4. APLAUS PRO DVA – Tajemství (Michal Šteflovič, Desed)

5. INNER FEAR – The Farm (Snovonne ‘Sno’ Drake)

 

// Bhut: Taky spokojenost. Sice YouTube prakticky vůbec nesleduji (jen ve výjimečných případech), jelikož jsem čas pro tento portál vymezil pro čas na něco jiného, ale když se společně s Břitvou objeví i soupiska videoklipů, tak si skutečně dám tu práci, že je projdu. Jakmile v nich vidím, že kapela nemá lepší nápad než zaměřit kameru na sebe, svoje vypojené nástroje v lese, proložit to slowmotion záběry padajícího listí anebo epileptickým blikáním, jdu dál. Takže fakt oceňuji záznamy, které něco nabízejí. Nejlépe i nějakej fór.

 

KNIHA ROKU

 

1. Banán & Maxim Horovic – Nepřestat se dívat kolem sebe – Rozhovor o hudbě, politice a emocích (Paseka)

2. Necro Cook – Podivuhodná kuchařka Toma Necrococka & Houbové Marie (MetalGate)

3. Siki / Syky

 

// Bhut: Knížky o muzice jsou fajn. Loni vyšlo (dle seznamu) 16 knih, pro které šlo hlasovat. Je to hodně nebo málo? Nechyběla mezi nimi i ta od Vency Votruby… četl někdo?

 

FESTIVAL ROKU

 

1. Brutal Assault (Josefov)

2. Obscene Extreme (Trutnov)

3. MetalGate Czech Death Fest (Červený Kostelec)

4. Thrash Nightmare (Písek)

5. Festa de la Pohoda (Vodňany)

6. Enter The Eternal Fire (Volyně)

 

// Bhut: Festival roku… už roky zcela neměnné výsledky… Rozdělit na kategorie dle kapacity vstupenek? Zrušit a nechat zapsat do Galerie legend?

 

MÉDIUM ROKU – TISKOVINY

 

1. Telepatie

2. Parambucha

3. Buryzone

4. Pařát

5. Kids And Heroes

 

// Bhut: Předně děkuji. Tohle pořadí mě těší, ale mrzí mě, že disciplína rovněž skomírá a aktuálně tu máme jediný metalový časopis (Spark). Važme si ho, i když se nám nelíbí. Pařát taky nebyl úplně každému po chuti, ale měl jsem ho rád.

 

MÉDIUM ROKU – WEBY

 

1. Fobia

2. Echoes

3. Periferia

4. Marast Music

5. Crazy Diamond

 

// Bhut: Také děkuji a vážím si toho. Vlastně mohu napsat to samé… také umírající kategorie. Kdo bude o naší oblíbené muzice psát dál, až to tyhle weby zabalí?

 

MÉDIUM ROKU – STANICE & POŘADY

 

1. Sklizeň (BCTV)

2. Modeláři (Radio Wave)

3. Radio Beat

 

// Bhut: Blahopřeji kámošům ze Sklizně, kterým nechybí syrovost, odhodlání, odvaha a nadšenectví a upřímnost. Gratuluji.

 

FIRMA ROKU

 

1. Papagájův hlasatel Records

2. Magick Disk Musick

3. Epidemie Records

4. Doomentia Records

5. MetalGate

6. Pařát Productions

7. Kabinet Records

8. Stoned To Death

9. Bizarre Leprous Production

10. Phobia Records

 

// Bhut: Tady se vždycky snažím vybrat firmu, která se v daném/hodnoceném období nějak výrazně zapsala do mých hudebních zážitků. Je to těžké a asi bych to klidně vyřadil. Určitě je důležité vědět, kdo za čím stojí a kdo je tu aktivní, jen nějak nevím, co si z toho nakonec odnést. Respekt.

 

POTĚŠENÍ ROKU

 

1. skupina SNĚŤ odmítající cenu Anděl kvůli spolupráci s OSA

2. návrat skupiny DISFIGURED CORPSE

3. návrat labelu Doomentia Records

4. 70 let Jiřího "BigBosse" Valtera (ROOT aj.)

5. 80 let Petra Jandy (OLYMPIC)

benefiční koncerty a festivaly na podporu Ukrajiny

 

ZKLAMÁNÍ ROKU

 

1. zemřel Michal Ambrož (JASNÁ PÁKA, HUDBA PRAHA, DIVOKÝ SRDCE)

konec magazínu Pařát

3. konec koncertní činnosti Jiřího "BigBosse" Valtera (ROOT aj.)

4. konec skupiny PERFECITIZEN

5. zemřel rockový znalec, sběratel, prodejce a publicista Jaromír Merhaut

pandemie koronaviru omezující či rušící koncerty (v lednu a únoru 2022)

 

// Bhut: Potěšení i zklamání je už vyloženě nadmíru. Když někdo umře = zklamání, když má někdo jubileum = potěšení. Uff. Jako je hezký a hřejivý, že Sněť ukázala koule, ale kam se to reálně promítne? OSA bude otravovat furt dál, a to poplácání se po zádech je možná pěkné, ale nic víc to v sobě nemá. Což to takhle pojmenovat Zajímavosti roku? A na místo hlasování tam prostě mít seznam takových událostí.

 

GALERIE LEGEND

 

punková legenda F.P.B.

alternativně rocková legenda UŽ JSME DOMA

punková a rocková legenda TŘI SESTRY

 

// Bhut: Ke galerii se chovám s pokorou, ale přijde mi, že kapelám stačí jen vydržet nebo být občas v něčem první. Nikoliv však dosáhnout světového formátu, protože takových kapel je u nás vskutku málo. Jasně, jedná se o pohled v rámci naší země, ale touto tendencí by se tam za chvíli měl objevit i Kabát, protože vedle Kryptor, Šanov 1, Citron i Dark Gamballe nepůjde o nic špatného. Jaká je vlastně definice legendárnosti? Já všechny ty kapely respektuji a řadu mám i rád, ale vidět pak vedle sebe Master’s Hammer a Titanic… Snad mi rozumíte.  

 

Verdikt: Ačkoliv jsem si našel víc výhrad než pozitiv, respektive jsem na ně výrazněji upozornil, pořád jsem nadšený, že tu Břitva existuje. Donutí to člověka být po celou dobu ve střehu a občas dokáže i na něco zajímavého poukázat. Mě by se třeba ještě líbila sekce Obal roku, kde by se vycházelo ze stejných podmínek jako u Alba roku (bez žánrového štěpení). To by se musel hlasující víc rozhlídnout a třeba si dát dohromady i kontext obrázku s náplní nahrávky a tak. V každém případě si opravdu vážím autora ankety, že bedlivě sleduje, co se u nás děje. Dává prostor zaníceným nadšencům přiložit svůj hlas k nějakému vzorku a zajímavému žebříčku, který pak vznikne, a nad kterým pak všichni takto lamentují. Je to zábavné a povznášející. Co vy na to?  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Lomikar / 19.6.23 14:57odpovědět

Tady v podcastu je Bhut xkrát citován, dáváno mu za pravdu a obecně funguje jak břitví otec Fura: https://soundcloud.com/dvakverulanti Za mě je nejzajímavějším aspektem těchto cen fakt, že kdyby mě někdo napálil, že to jsou výsledky Břitvy z roku 2014, tak bych se vůbec nedivil.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky