Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Jak jsem se stal akademikem

Jak jsem se stal akademikem

Jirka D.20.2.2018
O cenách Anděl i o jejich žánrových kategoriích už se toho v posledních letech napsalo moc a nikdy jsem neměl pocit, že bych k tomu musel něco dodávat nebo se k něčemu vyjadřovat. Letošní změny nicméně vyvolaly změny i ve mně a v rozhodnutí tentokrát už něco napsat.

Na úplný úvod bych jen rád vysvětlil jednu věc, a to že mi zákulisí těchto cen bylo vždycky upřímně vzdálené, nijak jsem se o něj nezajímal, nezasahoval do něj, a vždycky na výzvu Michala Husáka jsem poctivě odhlasovat svoje tři favority v prvním kole a pak jednoho v kole druhém. Jednalo se samozřejmě o žánrovou kategorii hard & heavy, o které se můžu domýšlet, že snad trochu přehled mám, a jednalo se taky o posledních pár let - už ani přesně nevím kolik.

 

Jak možná někteří z vás ví, Ceny Anděl prochází rozsáhlou obměnou, skládá se nová Akademie a dochází také ke sloučení některých žánrových okruhů, což se v mnohém výrazně dotklo právě Alternativy (do tohoto okruhu letos spadají také někdejší žánry Hard & Heavy nebo Ska & Reggae). Díky tomuto kroku budou žánrové ceny zařazeny do hlavního ceremoniálu, jejich vítězové pak obdrží cenu o standardní velikosti, nikoli menší repliku, jako tomu bývalo v minulosti.

 

Přesně tímto textem začínala mailová zpráva Michala Pařízka, která mi skončila v poště na konci roku 2017, a kterou odstartovalo všechno další dění ohledně aktuálního hlasování. Výzva k hlasování v prvním kole dorazila začátkem ledna a psalo se v ní zhruba něco v tom duchu, že žánrové ceny jsou fuč a že samostatná kategorie Alternativa zařazená do hlavních Cen zahrnuje zejména alternativní rock, punk, hardcore, hard & heavy, ska, reggae a další příbuzné žánry. A vzhledem k té příbuznosti že se počet postupujících z prvního kola rozšiřuje z původních tří na pět (počet hlasů každého hlasujícího nicméně zůstal na třech).

 

 

Přijde mi asi úplně zbytečné psát tu úvahu o tom, co kdo považuje za alternativu nebo jakou příbuznost vidí mezi žánry uvedenými výše - to si můžete zkusit každý sám a uvidíte, co vymyslíte. Po pravdě mě jako první napadla otázka, jakým způsobem budu rozlišovat mezi novou deskou Inferno (moc fajn) a mezi taktéž novou deskou Kalle (taky fajn), které obě podle všeho spadají do stejné kategorie alternativy nejspíš proto, že v obou kapelách se hraje na kytaru. Pomůckou pro hlasování pak měla být tabulka nahrávek spadajících do příslušné kategorie, která dorazila společně s prvotní informací od Michala Pařízka, a která obsahovala 127 položek pro všechny uvedené žánry a výzvu k doplnění čehokoliv, co by kdo rád doplnil a měl pocit, že by to tam mělo být.  Nedoplňoval jsem nic, neměl jsem na to čas a hlasovat šlo i bez ohledu na tabulku.

 

A tak proběhlo první kolo, do něhož jsem v oné tabulce dohledal pouze jednu nahrávku (Mitgefangen Mitgehangen od Lvmen) a další dvě doplnil podle své volby - Tady to někde je od Vypsané Fixy a Gnosis Kandias od Inferno. Proč jsem vybral tyto tři desky a proč ne jiné, je prostě moje volba a vysvětlovat to nebudu. Jednak bych tím článek zbytečně protahoval, a druhak je to prostě moje volba - na kritiku a jiné názory už jsem si zvykl. Stejně tak už jsem si zvykl na to, že v jakémkoliv dřívějším hlasování (kromě žánrových Andělů třeba i Břitva) se moji koníci moc daleko nedostanou a jinak tomu nebylo ani tentokrát. Zveřejněné nominace pro druhé kolo totiž vypadaly a stále vypadají takto:

 

      Cold Cold Nights - (The) Last Summer
      Insania - Na počátku byl spam
      Kalle - Saffron Hills
      Pacino - Půl litru země
      Wild Tides - Sbohem a šáteček

 

Wild Tides jsem se potkal v období kolem desky Hung Loose (2013) a nechali jsme se plavat. Insanii naposlouchanou mám dobře a stejně tak i Kalle. Pro druhé kolo jsem se proto pustil jednak do dvou zcela nových jmen a pak i do desky kapely, která mě neoslovila už kdysi dávno. Dobrou zprávou bylo, že všechno potřebné bylo možné dohledat na bandcampu, špatnou zprávou pak to, že přežít poslech takových Pacino (ale nejen jich) bylo neskutečné utrpení. Když pominu totální zvukovou katastrofu, která právě v případě Pacino daleko přesahovala něco, co bych nazval tolerovatelnou mírou, nelze se jaksi zbavit pocitu, že do prvního kola byly z velké části posunuty nahrávky reprezentující pouze malý výsek scény. Scény, kterou bych přiblížil asi jako rock pro intelektuály, o kterém se buď psalo ve FullMoonu nebo se o něm ví v Praze nebo kopíruje zvuk kapel Silver Rocket.

 

Pokud z toho snad máte nevyhnutelný pocit, že se jako dřívější hlasující v kategorii hard & heavy cítím jaksi ublížený či uražený, nebo že prostě jen nedošlo na ty moje koníky, není tomu tak. Celý ten článek si klade za cíl pouze popsat současný stav Cen Anděl v kontextu mně blízkých žánrů, který má k ideálu podle mě bohužel hodně daleko. Nehledě pak k smutnému faktu, že celou tvrdší scénu loňského roku reprezentuje pouze (a bohužel právě) deska Na počátku byl spam, bez ohledu na další, mnohem zajímavější desky, které (a můžeme se ptát, kde se stala chyba) vůbec nedospěly k uším hlasujících akademiků.

 

Co z toho plyne? V průběhu psaní jsem došel v podstatě ke třem závěrům: za prvé jsem akademik, za druhé jsem akademik s podstatně odlišným hudebním vkusem a za třetí hard & heavy kapelám v Andělech prozatím odzvonilo.  DISKUZE K ČLÁNKU

zrušit

Reagujete na komentář

Milan "Bhut" Snopek / 20.2.18 8:25

O tom sloučení jsem už někde četl a upřímně mi to nepřišlo jako rozumný nápad. Jirka to napsal velice trefně, házet vedle sebe kytarovky ve flanelkách s plnovousem a tvrdší scénu zkrátka nemůže mít věrohodný výsledek. Tam už bude záležet na složení hlasujících. Jestliže se snaží někdo mapovat tuzemskou hard & heavy scénu a opomene zmínit desku Inferno, která v loňském roce zahýbala mantinely (nejen) českého black metalu, to je vážně mrzuté. Ano, jde o okrajovou záležitost, ale ohlas na tuto nahrávku a vlastně i na tu předchozí snad nebyl přehlédnutelný. Tím nechci brečet, že Inferno nedostává nějakou sošku, spíš to reflektuje samotné řícení Anděla kamsi do neznáma. A ta Jirkova poznámka kolem čitatelů Fullmoonu byla myslím naprosto přesná. Na druhou stranu to sloučení metalu do alternativy vypovídá o faktu, že asi nemá moc silné zastupitele. Respektive se o nich asi moc neví, jakkoliv můžeme každý mít v undergroundu celou hromadu oblíbenců. Kapely Insania si vážím a mám ji hodně rád, ale poslední deska není z nejsilnějších a rozhodně si nemyslím, že je nejlepším reflektantem hard & heavy v ČR.

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Mold / 2.3.18 8:58odpovědět

Rozhlas Vltavat - porar Artcafe - aktualni povidani o cenach Andel, Apollo a Vinyla se zástupci Pavlem Kučerou (Apollo), Viktorem Palákem (Vinyla) a Honzou Vedralem (Anděl) Je to ze vcerejska (1. brezna), zacina to od 16.00. V archivu ten porad jeste samostatne neni, tak se musite, pokud to nekoho zajima, proklikat v tomhle programu: http://www.rozhlas.cz/zaznamy/vltava/#/2018-03-01/16

Lulok / 20.2.18 16:04odpovědět

Autor ma pravdu, jedna skatulka je nesmysl, clanek je toho sam dukazem. Zatimco autor je ocividne biasovan jednim 'alternativnim' smerem, ja naopak dlouho nevydrzel poslouchat kanalovy zvuk (rozumej reverbu az do pekla) Inferna (asi atmosfera) a po poslechnuti si par songu mixu Kabatu vs. Elektrick Mann vs. Rammstein jsem si malem naplakal do klavesnice, co ze to vubec vzniklo za pocin, kdy nekdo spatne zkopiroval link nominovanych kapel. Samotna kategorie ma timpadem pro hudebne narocnejsiho divaka nulovou hodnotu, protoze do salatu hazi jak zeleninu, tak zelezne piliny i se zbytky upilovaneho prstu. Alternativni hudba je nesmirne obsirny vesmir sam pro sebe a podle me spise ta kategorie vznikla za ucelem toho, aby to snaze pochopil i prosty volic Zemana a neocekavalo se od nej, aby mrskal zpameti skatulkama ikdyby ho probudili o pulnoci s revem ,,uprchlik ti krade praci a nechce pracovat.'' Na jednu stranu je sice fajn, ze se nekdo snazi vsimat si i hudby mimo neumirajicich stars ze Slagr TV, na druhou stranu o to spousta 'alternativnich' kapel ani nestoji (ikdyz hadam ze nektere se muzou tetelit blahem, ze to dotahli az semka a ted uz se konecne bude ten cash sypat jak z neziskovek). Kazdopadne dle meho skromneho nazoru tato cena nema zadnou vypovidajici hodnotu a ani mit nemuze, tudiz pro mne je to pouze dalsi 'zabavny porad' na urovni Slavika (no mozna Andelu preci jen timhle krivdim, Slavik reflektuje nevkus a bahno dnesni doby a ovci masy, zatimco Andel je preci jen vic posh). Aliexpress... eh... teda hasta la vista.

Lomikar / 20.2.18 8:26odpovědět

Jako pořád to jsou ceny Anděl. Předávání hudebních cen má vždycky tu specifiku, že s nimi není ve výsledku spokojený vůbec nikdo. Jinak v současné době hudební distribuce a přístupu je Anděl taky už jen takový nešťastný topící se, který plácá do vody a snaží se udržet co nejdéle nad hladinou, ačkoli ví, že už to má prostě spočítaný. Pozitivista ve mně řekne, že můžeme být rádi, že vůbec nějaké žánrové ceny jsou, když pak člověk vidí, jak hlavní kategorie neustále ovládají marasmy jako Chinaski, Kryštof či Petr Kolář (kdo vůbec vybírá hlavní kategorie? Mainstream osvědčení hudební kritici? Kdo to jsou?). Jinak ono spojení oněch žánrů dohromady do jedné kategorie dává smysl s tím, jak čile různé hudební tvary fúzují prostřednictvím všemožných projektů, které se nebojí překračovat hranice a propojovat zdánlivě nepropojitelné. Navíc rušení speciální kategorie pro ska & reggae bylo nabíledni, protože to nejsou hudební žánry, nýbrž diagnózy.

stupor / 20.2.18 9:58odpovědět

" Navíc rušení speciální kategorie pro ska & reggae bylo nabíledni, protože to nejsou hudební žánry, nýbrž diagnózy. " - tak toto ma dobre pobavilo, máš 100 bodov, hehe. Ja ceny nesledujem - ani slovenské, ani české. Vy tam máte ešte Břitvu - netuším, aká je to úroveň. U nás sú to Radiohead Awards, kde do Hard´n´Heavy sa dostanú aj celkom obskúrne veci, no často (aj v mene politickej korektnosti - však, Rudi Rus) sa vyššie dostanú len tie všeobecne prijateľnejšie veci na čele s maskotom "vstřícneho" metalu - Pištom Vandalom.

Milan "Bhut" Snopek / 20.2.18 8:25odpovědět

O tom sloučení jsem už někde četl a upřímně mi to nepřišlo jako rozumný nápad. Jirka to napsal velice trefně, házet vedle sebe kytarovky ve flanelkách s plnovousem a tvrdší scénu zkrátka nemůže mít věrohodný výsledek. Tam už bude záležet na složení hlasujících. Jestliže se snaží někdo mapovat tuzemskou hard & heavy scénu a opomene zmínit desku Inferno, která v loňském roce zahýbala mantinely (nejen) českého black metalu, to je vážně mrzuté. Ano, jde o okrajovou záležitost, ale ohlas na tuto nahrávku a vlastně i na tu předchozí snad nebyl přehlédnutelný. Tím nechci brečet, že Inferno nedostává nějakou sošku, spíš to reflektuje samotné řícení Anděla kamsi do neznáma. A ta Jirkova poznámka kolem čitatelů Fullmoonu byla myslím naprosto přesná. Na druhou stranu to sloučení metalu do alternativy vypovídá o faktu, že asi nemá moc silné zastupitele. Respektive se o nich asi moc neví, jakkoliv můžeme každý mít v undergroundu celou hromadu oblíbenců. Kapely Insania si vážím a mám ji hodně rád, ale poslední deska není z nejsilnějších a rozhodně si nemyslím, že je nejlepším reflektantem hard & heavy v ČR.

Lomikar / 20.2.18 8:31odpovědět

Já to mám takhle zase s těmi Lvmen, jejichž absenci v pětici fakt nedávám, obzvlášť pokud tam spolu válčí věci jako Wild Tides (bože!) nebo zmíněný Pacino. Že H&H (jak tenhle pojem nesnášim) scénu tam zastupuje právě Insania je, obávám se, dáno jejich větší přístupností a čitelností pro ty, jež jinak kovu příliš neholdují.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky