Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Kaple 7

Kaple 7

Bhut12.3.2022
…aneb zdvižení praporu smrti ve jménu nejvyššího mocnáře, jehož jméno se nepřísluší vysloviti, neb děsové ze slov vyvolaných by vykonaly nepřekonatelnou bolest, jež pozemskými metodami nelze léčiti.

Dnešní dávka black metalu bude velmi agresivní a syrová, neboť doba si žádá zlo. Projdeme se hezky od severu na jih a putování zakončíme na západě ČR. Netřeba nic sáhodlouze pitvat, protože i hudba je náležitě přímočará, všeříkající a bez přidaných jinotajů, proto se víc než mým slovům věnujte posvátnému poslechu a plnému vnoření se do osidel písní, které vám dané kapely připravily. Tohle je kaple a slova kazatelova musí být plně podpořena kompletním rituálem celé celebrace. Kdo se tomu nevěnuje plně – nemusí pochytit veškeré vibrace.

 

Grieve
Funeral

 

2022
Finsko
MA

 

Pro fanoušky: Maniac Butcher, Satanic Warmaster, Judas Iscariot

 

 

 

To, že uvádím hudební podobnost se Satanic Warmaster není náhodné vnuknutí. Za projektem Grieve totiž stojí sám Werwolf. Tedy ne úplně sám – sekunduje mu jistý V-KhaoZ, který má za sebou rovněž solidní výčet skupin, kde působil nebo funguje stále. Jestli dobře znáte Werwolfovy projekty a samo sebou jeho hlavní stan v podobě Satanic Warmaster, pak budete mít dobrou startovací plochu pro hudbu kapely Grieve. Jeho otisk je totiž jasnou definicí jakéhosi true finnish black metalu nebo obecně řečeno black metalu z dobře rozpoznatelným finským otiskem. Syrová, špinavá a tvrdá hra, které dominuje kytarová melodičnost a sem tam nějaká ta klávesová doplňovačka. Nekompromisní válec. Netřeba si tady hrát na detektiva a ukazovat na tu a tu přesmyčku, nebo kudrlinku a honit tak ego. Prostě je to skvělá atmosférická muzika, která funguje a ctí řemeslo ve své holé podstatě. Nic víc, nic míň.


Vortex Of End
Abhorrent Fervor

 

2021
Francie
MA / BC

 

Pro fanoušky: Mallephyr, Aosoth, Drastus

 

 

 

Tihle pardálové už tu válčí od roku 2005 a deska jménem Abhorrent Fervor je jejich čtvrtou velkou nahrávkou. Jedním z důvodů, proč by se mělo vaše ucho o kapelu zajímat je to, že tahle deska vyšla u Osmose Productions, což je celkem působivé. Banda se s ničím nemaže a hned od kraje vyflusne žhavý konglomerát death a black metalu. Není prostor na diskuzi, jde se na věc, chrlí oheň, dští síra, zajatci se neberou. Dílo skvěle doplňuje zajímavý obal, který podsouvá prostor pro představivost a neprobádaná zákoutí lidské mysli. Ale o filozofii to tak úplně není. Takže to odbudeme i my – prostě masakr.


Muert
Haeresis

 

2022
Španělsko
MA / BC

 

Pro fanoušky: Dark Storm, Behexen, Azazel

 

 

 

Muert jsou z dnešní trojice nejaktivnější kapelou (a to mají také ještě na krku kapelu Cryfemal). Vydali totiž za nějakých deset let čtyři velké desky, z nichž tu poslední zde budeme poslouchat. Pokud jste již proklikli na metal archives a rozesmáli se (stejně jako já) u promo fotky kapely, tak věřte, že se spuštěním muziky vám ta brada spadne a úsměv zatuhne. No jo no, kapela se zjevně nemohla dohodnout na finální imidž. Ale to je nepodstatná blbost. Zpátky na vážnější notu nahodíme zase s obalem. O jeho podobu se totiž postaralo studio WrathDesign, za kterým nestojí nikdo menší než Kozeljnik. Moc pěkné, jak je ta scéna propletená. No a když si vzpomenete na jeho domácí kapely, kterak jsou plné agrese a atakují vaše smysly těžce invazivně, tak Muert od toho nejsou vůbec daleko. Je to svižný black, co se nesnaží vynikat ve stavbě nějaké konkrétní atmosféry, nebo v křížení stylů. Prostě od začátku jede tempo a nepolevuje. Masakr. Naprosto bez kompromisů a bez ohlížení. Válec. A na takovou hudbu prostě je tu a tam nálada.


Kostel sv. Mikuláše

 

Nejstarší zmínka o tomto kostele pochází z roku 1246, kdy už byl pravděpodobně opuštěný. Václav I. jej totiž společně spolu s dalšími lokálními církevními stavbami, či pozůstatky těchto staveb, předává rytířskému řádu Křížovníků s červenou hvězdou. Definitivní zánik kostela je datován k roku 1500 a od té doby je dějinami opomíjen a vyhýbán. Proto se do dnešních dní zachovalo skutečné minimum, které bylo ještě díky lidskému nadšenectví drobátko poopraveno a znovu vztyčeno. To však až po archeologickém průzkumu, který zde probíhal od roku 2002 do 2006. Ten přinesl několik nálezů v podobě kosterních pozůstatků a dalších oblíbených kratochvílí. Však to znáte – mince, úlomky keramiky... Zajímavé možná bude to, že se v blízkosti kostela nenašla žádná stopa po trvalejším osídlení. Čili kostel byl skutečně opuštěný dlouhá léta a spíše zastával funkci milníku na obchodní cestě. Právě ta zvláštní aura záhadna a také fakt, že do roku 2001 se prakticky přesně nevědělo, kde onen kostel stával, vedla k celé řadě zajímavých historek a líbivých pohádek. Ostatně jsme na dosah vrcholu hory Krudum, což je bod, který patří mezi nejnavštěvovanější cíle Slavkovského lesa. A to nejen díky rozhledně, ale právě kvůli pověstem a historickému romantismu. Vskutku pěkná lokalita pro vyvětrání, kterou najdete nedaleko Sokolova, Lokte nebo Horního Slavkova (záleží, z které strany se sem vydáte). O zbytcích kostel sv. Mikuláše se pěkně píše například zde.

 

Fotografie jsem pořídil 28. března 2017

   DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky