Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Komentované Ceny Břitva roku 2017

Komentované Ceny Břitva roku 2017

Bhut7.6.2018
Vydat pouze oficiální tiskovku a výsledky ankety Břitva nám letos přišlo málo a tak jsme sáhli k osobním pocitům a tak trochu si ulevili. Za všechno může Bhut, ale protože jeden je málo, přidal se i pan vedoucí.

Břitvu ovládly návraty – První hoře, Lvmen a koncerty Master's Hammer.

 

České rockové ceny Břitva, orientované na převážně tvrdší odrůdy metalu či hardcore punku, vyhlašují konečné výsledky za rok 2017, které stanovilo hlasování převážně takto zaměřených 36 publicistů z několika magazínů, fanzinů a webzinů.

 

// Bhut: Na tomto místě bych rád zmínil působiště hlasujících, které pak lépe napoví o tom, kterak výsledky dopadly.  

 

Vítězové a ocenění, jejichž spektrum se rozprostírá od tvrděrockové moderny přes temný metal či ostřejší punk až po posthardcorovou alternativu, poprvé v historii nebyli vyhlášeni formou koncertu, ale stalo se tak v pořadu Hard & Heavy na Radiu Beat, který moderoval Petr Korál.

 

// Bhut: To je tah, který je svým způsobem zajímavý. Je velice pravděpodobné, že se vyhlášení takto dostalo i k lidem, kteří o Břitvě dosud neslyšeli a možná i těch uší vnímající vyhlášení výsledků bylo více, než jako tomu bylo poslední Melodkovské večery. Osobně si myslím, že by to šlo udělat i živě a jinak. Například pozvat loňský objev roku, aby něco zahrál, loňského výherce alba roku a podobně. Ne nutně by takový večírek musel být koncertní. Stačilo by zahrát krácený set a receptory by primárně vnímaly výsledky publicistické ankety. Selektovala by se tak účastnost a lépe vnímala forma vyhlášení. Ta pak může probíhat formou stylové prezentace, však takový videoklip roku by za přehrání jistě stál, stejně tak obaly úspěšných alb, či fotografie z koncertů, či jiné dokumentující materiály z oblasti potěšení i zklamání roku a tak dále.

 

// Jirka D.: Já mám pořád pocit, že je tu jeden svět, který Břitvu sleduje, hlasuje, chodí na koncerty a je aktivní. A pak druhý svět, který slovo břitva slyšel jenom v koupelně. Rozdíl mezi těmi dvěma světy je ve velikosti, přičemž David a Goliáš je sice biblické a symbolické, ale přesto ani zdaleka nevystihující přirovnání nepoměru, který tady vládne. Takže jestli přiblížení v tak blbém rádiu, jako je Beat, určitě lepší než nic nebo koncert pro dvacet lidí. Za mě dobrý a logický krok.

 

Hlavní kategorii Album roku tentokrát ovládly spíše méně metalové nahrávky. Dlouhých 9 let od uctívaného alba „Lamento“ a po loňském návratu na scénu znovu nadchlo První hoře, jehož vysoce nápaditý rockový kabaret našel pokračování v podobě neméně skvělého alba „Křehký mechanismus pozemského štěstí“. Jen o něco dřívější návrat po letech však prospěl také alternativně hardcorovým Lvmen a jako tradičně se prosadila rovněž Insania.

 

17. ročník ankety Břitva nově zpestřují žánrové ceny, jež jsou však vymezeny spíše subkulturně než hudebně a jejichž pořadí není dáno samostatným hlasováním, ale pouhým rozčleněním kategorie Album roku. Tři zařazené žánrové oblasti reprezentují tři hlavní subkulturní proudy, které jsou v anketě dominantní a podporuje je nejvíce hlasujících, přičemž v případě shody s hlavní kategorií dotyčné soubory neobdrží dvě ceny, ale jedinou s uvedením obou triumfů.

 

Přestože názory na způsob realizace se mohly různit, po 15. letech mlčení a tvůrčím návratu v roce 2009 se na pódia vrátila mezinárodně proslulá blackmetalová legenda Master's Hammer. Stalo se tak na bronzově umístěných třech koncertech v Praze či Brně a především na tradičně vítězném festivalu Brutal Assault, tedy na akcích, pod nimiž jsou coby spojité nádoby podepsány břitevně taktéž vítězné firmy Obscure Promotion a Brutal Assault Agency. Není divu, že právě koncertní návrat dávného fenoménu se stal největším potěšením minulé sezóny.

 

Naopak největším zklamáním roku se již potřetí v historii stal slovutný pan inženýr Aleš Brichta, jenž takto neslavně triumfoval již v letech 2009 a 2015. Opravdu příšerný zpěv státní hymny, který tento zasloužilý rocker předvedl s Okamurovou sebrankou, byl smutnou ukázkou toho, jak hluboko může klesnout čím dál vyčpělejší rocková legenda.

 

Pokud jde o historicky významná jména, jim určenou Galerii legend, kterou dosud tvořilo 21 kapel, nově rozšiřuje mnoha personálními veletoči poznamenaný a přesto blackmetalově průkopnický Törr či jedna z mála předrevolučně vzniklých a stále syrově punkových skupin Zeměžluč. A také již 37 let nežijící zpěvák Jiří Schelinger, jehož hardrocková vzepětí se Skupinou F. R. Čecha byla tuzemsky prvními oficiálně vydanými monumenty žánru.

 

Pozoruhodný vítězný dvojboj prodělal za číslovkou 10 se skrývající zpěvák kapely Dark Gamballe, jejíž videoklip k písni Kult samorostu byl shledán loni nejlepším, zatímco stejným hrdlem řezající Trny & žiletky byly pro změnu prohlášeny za objev roku.

 

Velké překvapení se děje v kategorii médií, kde za téměř tradičně vítězným Pařátem se nachází loni nově vzniklý a pro setrvalý zájem už dvakrát dotiskovaný fanzin Destruktorrr, který vydává Mičl z ostře palebné kapely Průmyslová smrt.

 

Zcela kompletní výsledky Břitvy 2017 budou vydány 6. června na www.cenybritva.cz.

 

ALBUM ROKU

 

1. PRVNÍ HOŘE – Křehký mechanismus pozemského štěstí (CD – Kontra Production)

2. LVMEN – Mitgefangen Mitgehangen (LP – Day After Records)

3. INSANIA – Na počátku byl spam (LP – Magick Disk Musick / CD – X Production / Redblack)

4. HYPNOS – The Whitecrow (LP – Monster Nation / CD – Einheit Produktionen)

5. ASMODEUS – Oko Horovo (CD – Magick Disk Musick)

6. INFERNO – Gnosis Kardias (Of Transcension And Involution) (LP/CD – World Terror Committee)

7. PACINO – Půl litru země (LP – Stoned To Death)

8. AVENGER – Mír v harému smrti (CD – Hellsound Productions)

9. HENTAI CORPORATION – Intracellular Pets (LP/CD – BiggBoss)

10. OR – Jaro (LP – Silver Rocket)

11. TRNY & ŽILETKY – Trny & žiletky (CD – Redblack)

 

// Bhut: Upřímně nemám rád První Hoře. Je to kapela, kterou jsem nepochopil a nelíbí se mi. Výhru jim přesto přeju, ačkoliv si nemyslím, že je to nejlepší hudební počin, který za loňský rok vydala česká kapela. Při poslechu vyhlašování v rámci pořadu Hard and Heavy na Beatu se nedostalo prostoru kapele Lvmen. Vlastně od osmé příčky nahoru se přehrály ukázky všech kapel s výjimkou Pacino a Lvmen. Petr Korál to zdůvodňoval stylovým zaměřením pořadu. Jeho rozhodnutí lze pochopitelně respektovat a zároveň si i uvědomit, že vyměřený čas není nafukovací. Avšak na místo vzdálenějších míst žebříčku, bych určitě první tři příčky přehrál bez rozdílu, však jsou na jedné lodi.

 

// Jirka D.: Za ty roky jsem si zvykl, že moji koníci daleko nedocválají a nemám s tím problém. Lvmen jsem hlasoval a druhé místo je moc fajn, Insania je přežitek a První Hoře beru tak, že nic moc chytřejšího se na české scéně rocku / crossoveru nevyskytuje. Celkové pořadí (pokud jde o metal či tvrdší rock) odráží old-school ladění celé české scény, kdy moderna je považována za nadávku a kamarádství vítězí nad kritickým přístupem. A tak není divu, že Asmodeus jsou tak vysoko a jiné talentované kapely nejsou vidět. Nikomu nic neberu, jiní za nás rozhodnou, co je dobré a co ne.

 

ALBUM ROKU – ULTRAMETAL

 

1. HYPNOS – The Whitecrow (LP – Monster Nation / CD – Einheit Produktionen)

2. ASMODEUS – Oko Horovo (CD – Magick Disk Musick)

3. INFERNO – Gnosis Kardias (Of Transcension And Involution) (LP/CD – World Terror Committee)

4. AVENGER – Mír v harému smrti (CD – Hellsound Productions)

5. TROLLECH – Každý strom má svůj stín (CD – Ketzer Records)

6. SECTESY – In The Secretion Of Upcoming Days (CD – Metal Age Productions)

 

// Bhut: Ačkoliv Inferno nezvítězilo v rámci alba roku, žánrovou nevýhru už nesu ještě více ztěžka. Asmodeus nahráli, pravda, velice povedenou desku, která mě baví, avšak svazují ji mantinely vlastního žánru a obávám se, že za hranicemi naší republiky by velkého ohlasu nesklidila. To zmíněné Inferno je na tom jinak. Už jejich minulé album je dovedlo ke špici blackmetalových pohoří. Však vzpomeňme, že jeli část turné po boku Mayhem. A nejen to... O Hypnos jsem se rovněž detailněji vyjádřil v recenzi, ale neodpustím si popíchnutí. To vám vážně připadá tolik světové kopírovat postupy Dark Fortress či Behemoth? Nezlobte se na mě, ale Hypnos nenatočili desku za sto bodů. Ano, je povedená i fyzický nosič je skvostný, ale...

 

// Jirka D.: Já beru jako úspěch, že se Inferno vůbec někam dostalo. To v anketě o NEJ vinyl pod taktovkou Berryho bylo z politické předposranosti Inferno rovnou vyloučeno, hlasujícím bylo zmenožněno pro ně hlasovat a všechno se odehrálo v duchu "Inferno neexistuje". Pokud to někomu nepřipomíná trapnost posledních ročníků Českého slavíka, tak soudruzi určitě vzpomenou na zlatá sedmdesátá, kdy se normalizace stala mantrou a kdo nebyl s námi, byl proti nám. Vinylová anketa? Srdcařství undergroundu? Trochu špatně se mi zdá...

 

ALBUM ROKU – CROSSOVER & MODERNA

 

1. PRVNÍ HOŘE – Křehký mechanismus pozemského štěstí (CD – Kontra Production)

2. INSANIA – Na počátku byl spam (LP – Magick Disk Musick / CD – X Production / Redblack)

3. HENTAI CORPORATION – Intracellular Pets (LP/CD – BiggBoss)

4. TRNY & ŽILETKY – Trny & žiletky (CD – Redblack)

5. POSTCARDS FROM ARKHAM – Manta (CD – MetalGate)

6. BETWEEN THE PLANETS – Of Inner Sight (CD)

 

// Bhut: Tady bych snad jen dodal, že můj kůň byla kapela Hentai Corporation. To kvůli obrovskému výkonu a nasazení, který lze z nahrávky výrazně slyšet. Hudba HC je v detailech, jako celek působí možná příliš vesele a snad i přímočaře, ale zaposlouchejte se do kytar, do kláves a ten zpěv? Klobouk dolů a za další, kdo má na LP obale 3D obrázek? To jsou pozitiva, která mě osobně říkají víc než tvorba První Hoře.

 

// Jirka D.: Nevím, jestli bych První Hoře obhájil až na první místo, ale trochu bych se možná snažil. Modern Day Babylon, jak mě jsou strašně nesympatičtí, vydali výbornou desku Coma ... ale až na začátku 2018, takže v tomhle ročníku mají smůlu. Ta by tohle všechno sfoukla jako nic. Za mě to byli Fox Territory, jejich album se fakt povedlo.

 

ALBUM ROKU – HARDCORE PUNK & NOISE ROCK

 

1. LVMEN – Mitgefangen Mitgehangen (LP – Day After Records)

2. PACINO – Půl litru země (LP – Stoned To Death)

3. OR – Jaro (LP – Silver Rocket)

4. ESAZLESA – Společnost psů (2LP+CD/CD – Day After Records)

5. DRUTTY – Nečetla? To by sis ale měla přečíst! (LP+MC – Kachnička Entertainment)

6. KULTRA! – Mezi Skyllou a Charybdou (LP – Malárie Records / Cultburger Records / FFUD Records)

 

// Bhut: Lvmen právoplatně a na míle daleko od Pacino. Před zmíněné výherce druhého místa bych však strčil Drutty. Opět totiž jde o poměrně netradiční vyznění hudebního vyjádření a opět vypíchnu fyzický nosič. Jedna položka diskografie vydaná jako LP+MC, přičemž na každém nosiči je jiná část zamýšlené desky - tak s tím jsem se ještě nesetkal.

 

// Jirka D.: Lvmen zaslouženě, to souhlas. Letos to vidím (zatím) na Drom.

 

OBJEV ROKU

 

1. TRNY & ŽILETKY (CD Trny & žiletky – Redblack)

2. YTIVARG (CD Wardenclyffe – Bizarre Leprous Production)

3. GÖTTERDÄMMERUNG (CD … projekt Riese)

4. FINAL FLAG (CD Capture The Flag – Support Underground)

5. PACINO (LP Půl litru země – Stoned To Death)

 

 

NEŘADOVÉ ALBUM ROKU

 

1. HRDINOVÉ NOVÉ FRONTY – Válka (2LP – PHR Records)

2. DISSOLVING OF PRODIGY – Lamentations Of Innocents (CD – Pařát Productions)

3. MASTER'S HAMMER – Ritual (2LP/CD – Brutal Assault Agency)

4. SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY – Apotheosis & ...Amber Sea (CD – Pařát Productions)

5. MASTER'S HAMMER – Jilemnický okultista (2LP/CD – Brutal Assault Agency)

6. CONTRASTIC – Contrastic (LP – Horror Pain Gore Death Productions / Hibernation Release)

7. HYPNOTIC SCENERY – Vacuum (CD – Pařát Productions)

8. BRUTALLY DECEASED – Satanic Corpse (LP – Doomentia Records)

9. SIX DEGREES OF SEPARATION – Moon 2002 – Nocturnal Breed (LP – Pařát Productions)

10. D.A.R.K. (DARK) – Sex'n'Death / Zlá krev (2CD – Dark Symphonies)

 

 

MINIALBUM & SPLIT & SINGL ROKU

 

1. MÖRKHIMMEL & THE TOWER (LP – Insane Society / CD – L'inphantile Collective)

2. BRÜNNER TODESMARSCH – Legální lágry, ilegální lidé (MP – Phobia Records)

3. CULT OF FIREuntitled (one-sided LP – Beyond Eyes Production)

4. SPASM / GUTALAX (LP/CD – Rotten Roll Rex)

5. KAOSQUAD – Institute For Mental Decay (EP – Magick Disk Musick)

6. ALIUSTERRA – Trip falešné svobody / UŠTKNI - ...bez boha, bez ďábla... (LP – PHR Records)

7. FLESHLESS – Dethroned In Shadows (CD – Nice To Eat You Records)

8. INNOXIA CORPORA – Hrubé domácí štěstí (MP)

9. JUST FOR BEING – Too Many Ghosts (one-sided LP – Damage Done Records)

10. VOLE – Nikdo vám nemůže dát tolik, kolik my vám můžeme slíbit (one-sided LP – Stoned To Death)

 

 

VIDEO ROKU

 

1. HYPNOS – The Livecrow (DVD – Einheit Produktionen)

2. Brutal Assault 2016 (DVD – Brutal Assault Agency)

3. GUTALAX – Art Of Shitting (DVD – Rotten Roll Rex)

 

 

VIDEOKLIP ROKU

 

1. DARK GAMBALLE – Kult samorostu (režie: Martin Ferko)

2. POSTCARDS FROM ARKHAM – The Kvlt Ov Dream (režie: Marek Frodys Pytlik)

3. TATA BOJS – Pěšáci bílé stopy (režie: David Mencl) 

 

// Bhut: Jsem opravdu, ale opravdu potěšen, že tuto kategorii vyhrálo to, co si lze přečíst. Upřímně dal jsem si tu práci a projel všechny videoklipy, které byly nominovány. Ve velké většině se objevuje trend moderního stylu natáčení – zpomalený záběr. V určitých momentech určitě fajn efekt, ale bohužel dost velká většina klipů je na tomto stylu pevně postavená. Tím se odhaluje fakt, že kapela ani nemá nápad a snaží se délku natáhnout tímto způsobem. Ne, vážně mi štvou zpomalené záběry. Považuji je za plytké a fádní. Třeba takový Behemoth jsou v tomhle králové a ať už si říkáte cokoliv, ten výsledek je prostě nuda... natahovaná nuda.

 

KNIHA ROKU

 

1. Alesh AD Dostál & Rootan Archive – ROOT – Temné kořeny 1987-2017 (Shindy Productions)

2. Václav Votruba – Kniha kovu – část II (MetalGate)

3. Miloš Hroch & kolektivKřičím: „To jsem já.“ – Příběhy českého fanzinu od 80. let po současnost (PageFive)

 

Bhut: Kolik knih o tuzemské hudbě vlastně vychází? Tam bych začal...

 

 

KONCERT & FESTIVAL ROKU

 

1. Brutal Assault (Jaroměř – Brutal Assault Agency)

2. Obscene Extreme (Trutnov – Obscene Productions)

3. MASTER'S HAMMER (2x Praha, Brno – Obscure Promotion)

4. MetalGate Czech Death Fest (Červený Kostelec – MetalGate / TORTHARRY)

5. Killed By Brno – Filip Forever Gig (Brno – United Crusties)

6. Enter The Eternal Fire (Volyně – Rámus agency)

7. Fluff Fest (Rokycany)

8. TATA BOJS – Futuretro 2017 (turné) 

9. More Noise For Life (Podbor – Aback)

10. INSANIA – Spam tour 017 (turné – Kontra Production)

 

// Bhut: Už jsem to psal asi tisíckrát. Brutal a Obscene jsou jistě výtečné festivaly hodné uznání. Stojí za nimi bez pochyby tvrdá práce, ale dokáže na jejich mety zaútočit i nějaká klubová akce? Upřímně já se daleko lépe cítím někde v klubu na kapele, kterou vidím z pár metrů, než na fesťáku, kde je větší koncentrace lidí, co nepřijeli primárně za hudbou. Ale diskuze festival vs. klub sem nepatří. Ale rád bych prosadil rozdělení na festival roku a koncert roku. Protože první příčky Karla Gotta a Lucie Bílé jsou takto nedobytné... Daleko víc bych ocenil koncerty, které třeba dělají kluci z Heartnoize, protože do naší republiky dokážou nachytat nejen zajímavá jména, ale i pro jejich performanci vybrat působivé prostředí.

 

 

MÉDIUM ROKU

 

1. Pařát (magazín)

2. Destruktorrr (fanzin)

3. Fobia (webzin)

4. Spark (magazín & web)

5. Echoes (webzin)

6. Sicmaggot (webzin)

7. Cerelitida (fanzin)

8. Noise Master (fanzin)

9. Metal Forever & Metal Man (webzin)

10. Periferia (webzin)

 

// Bhut: Na tomto místě bych snad také projevil žádost o drobné dělení. Přeci jen denní internetové zpravodajství kombinovat s občasným fanzinem mi úplně nesedí. Zásluhy jsou pravda takřka rovnocenné, ale nemohu se zbavit dojmu, že internetové webziny nejsou vnímány plnohodnotně. Kdyby stejný materiál vycházel fyzicky, hned by to mělo asi přidanou hodnotu. Naopak by mě poté zajímalo, kolik lidí by projevilo o takovou četbu zájem... Přesto děkujeme všem, kteří shledali Echoes zajímavý natolik, že se vyšplhal na pátou příčku. A děkujeme i těm, kteří si myslí, že Spark je lepší. Samozřejmě, že je lepší, když vše o čem píší je super a boží, že ano. A také píší o tom, co široké publikum chce číst, na to my jsme hrozní poserové. Jo, a Pařát už by mohl omezit to obletování Dissolving of Prodigy...

 

FIRMA ROKU

 

1. Obscure Promotion & Brutal Assault Agency

2. MetalGate

3. Magick Disk Musick

4. PHR Records / Papagájův hlasatel

5. X Production / Redblack

6. L’inphantile Collective

7. Bizarre Leprous Production

8. Pařát Productions

9. Support Underground

10. Ultima Ratio

 

 

POTĚŠENÍ ROKU

 

1. koncertní návrat MASTER'S HAMMER

2. návrat skupiny PRVNÍ HOŘE

3. vznik fanzinu Destructorrr

 

 

ZKLAMÁNÍ ROKU

 

1. Aleš Brichta zpívající státní hymnu na tiskové konferenci SPD

2. machinace pořadatelů s výsledky ankety Český Slavík

3. konec skupiny AVENGER

stříbrný Český Slavík pro ORTEL a bronzový pro Tomáše Ortela

Radek Škarohlíd napaden a HENTAI CORPORATION vyhozeni z Rockfestu Dačice

 

// Bhut: Než zabývat se politickými píčovinami, spíš bych uvedl, že mě zamrzelo potvrzené nekonání festivalu Phantoms of Pilsen. Což byla akce, která měla smysl a úroveň. To nějaký Slavík mě nechává chladným už delší řádku let, protože nemá vypovídající hodnotu. A neustálé pohmožďování jména Ortel a jeho členů… to je zas ta politika, kterou nepodporuji a nesleduji, ono totiž i toto mrzké zmínění se může jevit jako reklama, jako fakt, že je vlastně pořád sledujeme a bereme na vědomí, jako snad součást naší scény. Jejich písek je však úplně z jiného lomu, než ten můj, tak ať si ho zadělávají, čím chtějí.

 

// Jirka D.: Pro mě jsou zklamáním hlavně normalizační tendence Best Czech Vinyl Disk, protože tohle zlo se tváří jako dobro a o to nebezpečnější je. Je docela zvláštní, že machinace pořadatelů kolem Českého slavíka hnuly žlučí tolika zapálených vyznavačů undergroundu (proč to vlastně řeší?), ale tohle nechává všechny v klidu.

 

 

GALERIE LEGEND

 

hardrocková legenda Jiří Schelinger & Skupina F. R. Čecha

metalová legenda TÖRR

punková legenda ZEMĚŽLUČ

 

// Bhut: já nevím ty legendy... že bych si kdy nějak zvlášť sedl na prdel z kapely Zeměžluč? A z F. Ringo Čecha už tuplem ne...

 

Závěrem snad jen k tomu, že Petr Korál v rádiu představil vše podstatné a dokázal do jedné hodiny vměstnat opravdu maximum včetně široké nabídky ukázek. To jsem kvitoval s povděkem, neboť objev roku jsem tímto slyšel poprvé. Avšak mrzuté bylo vynechání v playlistu kapely Lvmen, kteří by si předvedení do éteru zasloužily. Pochopitelně mne potěšilo přehrání Inferna. Ačkoliv jejich hudba není na první poslech, věřím, že si hodně lidí chytlo za hlavu, jak tohle mohlo skončit níže než Asmodeus nebo Hypnos.

 

Inferno – pořád pláču kolem dokola u jedné kapely. To proto, že mě jejich deska opravdu výrazně oslovila a vnímám jí jako jeden z pilířů současného okultního black metalu. Chápu, že to nevidí všichni, protože black je dost okrajová záležitost. Ale ve srovnání s „konkurencí“ na poli „ultrametalu“ jde o bezkonkurenčně prvotřídní záležitost. Ale co už, je mi jasné, že příští rok album roku dostane Master’s Hammer a jejich Fascinator...



  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Coornelus / 8.6.18 9:31odpovědět

Dobrej nápad komentovat Břitvu. Sem tam věcný postřehy, sem tam se logicky neshodnem, protože každej bysme to udělali nejlíp, že jo :-) Ten pořad jsem neposlouchal, protože k rádiu Beat mám stejnej postoj jako punkáč Jirka D. :-) Vynechání Lvmen... Jinak, že by Břitva oslovila někoho dalšího díky pořadu na Beatu... utopie. Jinak s Bhutem absolutní souhlas s nadhdnocením tištěných zinů, sám je kupuju, ale vše co je tištěno není automaticky super a s DOP a Pařátem jsem na tom stejně. Už mám na ně díky tomuhle časáku alergii a to je mám rád :-)))

Jirka D. / 8.6.18 19:55odpovědět

No já mám tak trochu pocit (Pařát sice nekupuju, ale chodí mi jejich tiskovky), že tam vychází těch reedicí nějak moc, rozhodně dost v nepoměru k novým věcem. Nejde jen o DOP, ale o hromadu dalších kapel, které kdysi po revoluci nahrály zcela nerevoluční demo .... tak proč ho v roce 2017(8) nevydat, že jo. Zpětné zrcátko by nikdy nemělo být větší než čelní sklo...

Garfield / 8.6.18 22:31odpovědět

Já ty reedice v Pařátu vítám, protože jde většinou o téměř nesehnatelné nahrávky, které jsou dávno vyprodané. Mám však radši reedice řadovek než demáčů, protože mívají lepší kvalitu a samozřejmě delší stopáž.

Sarapis / 8.6.18 8:34odpovědět

Proti Břitvě asi nic - my si tady na Echoes taky ze srandy uděláme každý rok žebříček, tak proč ne. Akorát mě děsí, že mě z tohoto břitváckého výběru zajímají tak dvě max tři věci, ale možná chyba na mém přijímači. Co se týče Inferna, odhaduju, že mají úplně na párku nějakou tuzemskou anketu, když jezdí po světě se současnou black metalovou elitou a slyší slova uznání a respektu od lidí, které ještě před pár lety znali leda tak z plakátů. To se pak Berry a spol. můžou rozkrájet na nudličky, ale tohle kapele už nevezme:) Takže pohoda, planeta se točí dál. Jinak článek má spoustu podnětů k zamyšlení, shrnul bych to tak, že to reflektuje aktuální dobu. Řeší se hovadiny, ale věci, z kterých je na blití, zůstávají nebo prosperují.

Oliva / 7.6.18 21:14odpovědět

Místy docela zajímavé postřehy. Nebudu se vyjadřovat ke všemu, zmíním jen pár drobností. Pokud jde o koncertní vyhlášení cen Břitva, já za stávající situace už nic takového dělat nebudu. Břitevní koncerty v budoucnu budou zřejmě pouze tehdy, pokud je bude chtít dělat někdo jiný. Ostatně, z posledních 10 ročníků (tedy z těch koncertů) jsem já osobně pořádal jediný. Ohledně výběru písní na Radiu Beat dodám, že jsem Petru Korálovi poslal svůj návrh, v němž byli i Lvmen (a naopak chyběl Asmodeus či Avenger), nicméně s tím, že Petr Korál ten konečný výběr více přizpůsobil zaměření pořadu, nemám žádný problém. A co se týká rockových knih, tak loni jich vyšlo přes 20, což je asi rekordní počet, a i když skoro půlku z nich tvoří biografie agrokapel či zpěvníky, tak z mého pohledu bylo z čeho vybírat.

Garfield / 7.6.18 13:20odpovědět

Díky za postřehy, docela mě pobavily. Insania a První hoře jsou snad nejpřeceňovanější kapely naší hard/heavy scény. Doufám, že se nestanou něčím podobným jako Karel Gott v Českém slavíkovi...ale to je fakt nadsázka. A první místo v anketě o nejpřeceňovanější zahraniční kapelu? U mě by asi zvítězili Behemoth. Hudebně to není nic moc a ty jejich maškary mě nezajímají. Obecně nemám rád kapely s příliš teatrálním vystupováním, připadá mi, že tím nahrazují nedostatek hudební kvality nebo nápadů.

Peťan / 7.6.18 7:45odpovědět

Pěkně sepsáno a s mnoha věcmi souhlasím. Jediné u čeho se zastavím, to jsou "normalizační tendence u Best czech vinyl disk"... to mi prosím vysvětlete :-) A Bhute, k omílanému Infernu - deska to asi kvalitní bude, ale myslím si, že tam bude problém v tom, že je mnoha lidem díky jisté minulosti kapela nesympatická a tím pádem nedostanou hlas :-)

Jirka D. / 7.6.18 7:53odpovědět

Pokud si někdo v rámci ankety o ten nejvíc fajn vinyl hraje na soudce toho, co je a co není v pořádku, a dovolí si překreslovat realitu tím, že něco zamlčí, nezveřejní a tváří se, že je to v pořádku, tak to podle mě v pořádku není. Na vytváření té správné a hodící se reality dřív existovala třeba ministerstva propagandy a tak nějak jsem si myslel, že tahle část planety dospěla už do takového stavu, kdy pochopila, že je to špatně.

Peťan / 7.6.18 19:08odpovědět

Ok, díky, takže jestli tomu dobře rozumím, šlo o nějaké LP pro které se hlasovalo a nakonec nefigurovalo v nominaci ani ve výsledcích? Já osobně jsem hlasoval z toho, co mám doma fyzicky koupené, takže jsem nominace nečetl...

Jirka D. / 8.6.18 20:02odpovědět

Peťane, zhruba tak. V celém tom přehledu vydaných LP něco chybí, když pro to něco chtěl někdo hlasovat, byl odmítnut. Ta kapela vlastně neexistuje, v roce 2017 nic nevydala, a to vše jen proto, že se někdo pasoval do role soudce toho, co je správné a co ne. Ono to vypadá možná zábavně, ale mně to přijde docela smutné.

Opat / 7.6.18 12:13odpovědět

Oni by třeba i hlas dostali, kdyby z té ankety nebyli odejiti. :-) Jinak souhlas s mnoha postřehy, velmi pěkně napsáno.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky