Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - říjen 2022

Redaktorské ozvěny - říjen 2022

Sarapis6.11.2022
Závěr roku bývá pekelně svižný. Všechno zrychluje a graduje, zatímco dny se nelítostně zkracují na tenký proužek světla od desíti do půl třetí. Jediné co nekončí je black friday. Jak ten čas letí, to nám v redakci došlo na začátku tohoto týdne. 1.11.2022 jsme v tichosti protrhli pásku deseti let existence Echoes. Ano, ještě pár let a vašemu/našemu webu sestoupí kulky, přeskočí hlas a vyraší pupeny. Jste na to připraveni? Proboha, my ne! Ale doufáme, že dosud to za to stálo.

// Jirka D.

 

Dead Cross - II (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Netroufám si tvrdit, jestli denně, ale novinku Dead Cross poslouchám poslední měsíc opravdu hodně často. Zatím převládá nadšení, jaké už dlouho nepamatuju a pocit, že Mike Patton je v životní formě a s ním všichni ostatní, přičemž každý si v každé skladbě hraje něco úplně jiného. Hudebně je deska neskutečná vzpruha a navzdory rychlosti a přímočarosti jde o neskutečnou hráčskou přehlídku, kdy občas mám pocit, že kytara hraje jinou skladbu než ostatní a Lombardo hraje pozpátku. Recenze bude.

 

The Cult – Under the Midnight Sun (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Velmi příjemná, pohodová a krásně se poslouchající deska, která má sice obálku jak od Swans, občas dýchne atmosférou desek Marka Lanegana, ale jinak jsou to The Cult a jsou dobří. Nad věcí a sví. Dlouhé čekání od Hidden City (2016) se evidentně vyplatilo a novinka je moc fajn. 

 

Bloodbath - Survival of the Sickest (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

S novinkou Bloodbath jsem na začátku, ale zatím na mě dělá dojem až přílišné jednoduchosti a předvídatelnosti, dokonce jsem se chvílemi přistihl, jak myslím na Maxe Cavaleru a to, že takhle nějak by to znělo, kdyby hrál death metal tohoto ražení. Je to možná až příliš velká zkratka, která časem dojde ke korekci, ale žádný velký zážitek mi zatím tohle album nepřineslo. 

 

Solefald - Pills Against the Ageless Ills (2001)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Jedna vzpomínka na dřívější časy, které jsem nějaký čas nechával bez povšimnutí. Solefald si své řekli už před dvaceti lety a s časem poněkud vyvanuli, což neznamená, že by jejich stará tvorba stárla. V mnohém oslovuje i dnes. 

 

Lamb of God - Omens (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Lamb of God jsou pro mě velmi přeceňovaná kapela, u které jsem nikdy neobjevil to kouzlo, kterým dokázali zaujmout. Sem tam od nich vyzobnu desku, když mám zrovna chuť, což se stalo právě teď s jejich v pořadí devátým albem Omens. Špatné? Určitě nikoliv, technicky na výši, nekompromisní a diktující pravidla. Ale z mého pohledu taky zoufale nenápadité a stejné jako řada těch starších. 

 


 

// Victimer

 

Black Magnet - Body Prophecy (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

 

Destrage - So much. Too much. (2022)  ochutnávka

zdroj: flac

 

Aeviterne - The Ailing Facade (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320) 

 

Blut Aus Nord - Lovecraftian Echoes (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

 

Eschatology - Eschatology EP (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

 

The Lovecraft Sextet - Miserere (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

 

Darkthrone - Astral Fortress (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

 

Z dalších věcí jsem se pokoušel dostat do prvního alba +/- gothic metalových Gospelheim, ale zatím neúspěšně. Sladký vokál zabarvením podobný Molkovi mi pořád pere do hlavy, že tahle grupka jsou vlastně metalovější Placebo, ale to by bylo asi až moc jednoduché. Vadou je to, že matroš mi přijde o dost mělčí jako u mých oblíbených Unto Others, kteří jsou Gospelheim docela blízko. Dost jsem si z nostalgie ulítával na Violatoru od Depeche Mode (pěkně i s bonusy), asi i proto, že na jaře 2023 nás legenda oblaží novým albem. Zatím opatrně našlapuji u novinky experimentálních post-všechnomožné žonglérů Mamaleek, ale tady mě trochu (víc) odrazuje zvuk. Ještě to budu zkoušet. Vrátil jsem se k poslechům poslední placky Christian Death (laskomina) a snažím se dohánět resty a třídit myšlenky na desky, které letos stály za to. Třeba jako Skylor od Dying Passion, nebo Nacht od (Dolch). Čas účtování s rokem 2022 se blíží.

 


 

// Bhut

 

…asi fotrovatím…

 

Altars Ablaze - Life Desecration (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: CD #LDMEXXVIII

 

Abraxas - Box (1982)  ochutnávka

zdroj: LP #8113 0275

 

Stromboli - Stromboli (1987)  ochutnávka

zdroj: CD #SU 6063-2

 

Phantom Blue - Phantom Blue (1989)  ochutnávka

zdroj: CD #RR 9469 2

 

Hudba Praha - Divoký srdce (1996)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: CD #71 0446-2

 


 

// Garmfrost

 

Gevurah - Gehinnom (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Po šesti letech se vrací s novou řadovkou kanadská prvotřídní sebranka Gevurah a opět mimořádně zdařilou.

 

Suede - Autofiction (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Suede dokazují, že do starého železa rozhodně nepatří. Autofiction je příjemně svěží nahrávka.

 

Acausal Intrusion - Seeping Evocation (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Tech/deathmetalové zlo z tábora I, Voidhanger. 

 

Edge of Sanity - Unorthodox (1992)  ochutnávka

zdroj: CD

Edge of Sanity můžu pořád a na všechny způsoby. Letos to bylo třicet let, co světlo světa spatřilo druhé album neortodoxních sympaťáků Unorthodox. Letí to!

 

The Cult - Under the Midnight Sun (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Ani The Cult nehodlají stárnout. Under the Midnight Sun dělá této legendě čest.

 

Blut Aus Nord - Lovecraftian Echoes (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

BAN letos znovu a opět bodují. Jedná se o neřadovku vydanou pouze digitálně. Zatím… Doufám.

 

Ymir - Aeons of Sorrow (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Finští pohané Ymir i na své druhé desce Aeons of Sorrow předvádí, že jim melodický black plný ostnů a severské zimy jde pěkně od ruky. Vše je krásně přirozené, skladby poutavé, obal stylový… Jsem spokojen!

 


 

// Sarapis

 

Sinister Downfall - The Last Witness (2022)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Á, Sinister Downfall má nové album. Zatím strohý fakt pramení z toho, že jsem album zvládl jednou. Je to opět těžký kalibr pro žánrové odchovance. Ale krátké dny a dlouhé večery si žádají povzbuzení tohoto typu. Díky předchozímu albu A Dark Shining Light (recenze) vedu tento funeral doom z Německa v patrnosti a i letošní náklad stojí za pozornost. Hraje na struny, které chtějí být rozezněny.


Circle II Circle - Watching in Silence (2003)  ochutnávka

zdroj: CD, youtube

Stále aktivní sondy vyslané k planetě Savatage mě navedly k drobné korekci kurzu a z dráhy ústředního objektu mého zájmu jsem se dočasně odklonil k debutu Zaka Stevense pod hlavičkou Circle II Circle. Jestli jsem tu před měsícem vytahoval Handful of Rain a někoho to chytlo, tak s Watching in Silence by to mohlo dopadnout stejně. Parťáci ze Savatage Jon Oliva a Chris Caffery tu Stevensovi hodně píchli a jelikož kruh domovského komfortu zřejmě neměl nikdo v úmyslu opustit, výsledek se od tvorby Savatage liší vlastně jen názvem. Z hlediska originality otazníček, z hlediska kvality není o čem. Dobrá deska!

 

Type O Negative - October Rust (1996)  ochutnávka

zdroj: CD

První album, po němž jsem v říjnu sáhnul, bylo pochopitelně October Rust. Vsadím se, že P. Steelovi se v nebeských výšinách dostalo pořádné ozvěny ze všech přehrávačů světa. Zajímavé je, že to bylo automatické, podvědomé. Listí žloutne, hnědne, mokvá a kde se vzalo tu se vzalo Love You to Death a už se to nedá zastavit. Stejně si myslím, že za to může Peter. V astrálu (což je internet pro duchy) klikne na October Rust, načež 1000 fandů ToN bezmyšlenkovitě vstane z gauče a pustí to do prostoru sobě i tam nahoru. Jen nechci vědět, kdo pouští to listí.

 


 

// Sorgh

 

The Ocean - Heliocentric (2010)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: CD 

Pokračování na cestě diskografií oceáního kolektivu. Co album to jiné období, jiná nálada. Stačí se lehce přeladit, ale ty nosné pilíře jejich tvorby jsou stejné.

 

The Cult - Under the Midnight Sun (2022)  ochutnávka

zdroj: youtube

Do nedávna jsem nevěděl, že The Cult něco vydávají. Příjemně překvapen se teď houpám na vlnách jejich kouzelných melodií a ujišťuji, že jim to stále hraje. Příjemné, odpočinkové album.

 

Strigoi - Viscera (2022)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Tohle je ovšem jiná kapitola a není hanbou přiznat strach. Strigoi jsou syroví, bez jakýchkoliv zkrášlujících prostředků a vše co potřebují je volné tempo a těžkotonážní riffy. Atmosféra přichází sama od sebe a člověku z toho zebe.

 

Limbonic Art - Epitomes Of Illusions (1998)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Troška naivního umění s originální atmosférou. Tahle stará záležitost dnes může působit úsměvně, ale je nepopiratelným dokladem doby. Já jejich kosmický black mám rád.  

 


 

// Lomikar

 

Megaton Leviathan - Mage (2018)

 

zdroj: mp3 (320)

Jeden ze zajímavých aspektů tohoto alba je ten, že jeho autor smazal z internetů prakticky jakékoliv sonické zmínky o něm. Bandcamp desky byl zrušen, na YT všechno smazáno a nebýt několika dobových recenzí, tak bych propadl dojmu, že jsem si ho prostě vymyslel. Mage je každopádně psychedelická kytarovka připomínající v něčem třeba Earth, v něčem jiném Wolvennest a jindy třeba Ancient Lights. Nikdy nedosáhne sice vrcholných momentů žádné ze zmíněných, ale jako prostorová hudba, válící se v kouři a prachu staré chaty, plní svoji roli pečlivě. 

 

Rotting Christ - Aealo (2010)  naše recenze vč. ochutnávky

 

zdroj: mp3 (320) 

Nádech k jejich následnému opusu Κατά τον δαίμονα εαυτού, ve kterém si zkoušejí ty postupy, které jsou od té doby spojené výhradně s nimi. Rotting Christ si budují svou vlastní variaci na black metal, kdy kytary zastupují v zásadě rytmické nástroje a hlavní roli mají etnické zpěvy a nástroje. Je to možná trochu laciné a asi i dost ovlivněné tehdejší popkulturou, která se hodně odrážela od Snyderova filmu 300, ale dokud to takto dělá jen jedna kapela, tak je to vlastně i po těch letech stále docela svěží přístup.

// Bhut: Na tomto albu se mi líbí i takový detail jako je hostování Diamandy Galás. Vždycky mě zajímalo jak tahle diva ječí i při… no zkrátka jestli je to jen umělecký zpěv… a tak prostě…  Čistě z technického hlediska. Vzhledové sympatie tam úplně stoprocentně neklokotají. Ale ta deska je fajn a patří k těm, co jsem si i koupil.

 

Drastus - Taphos (2006)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320)

Disharmonické zlo daleko dříve, než takovýto zvuk začal být in, takže velký respekt.

 

Sigh - Shiki (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

 

zdroj: mp3 (320), bandcamp 

Pořád je to zábava i poučení (viz ten rozpis použitých nástrojů), ale bude asi na místě se připravit na to, že další desky Sighů půjdou dost do progu až do jazzu. Od toho, aby tomu propadli, jim zatím ale brání jejich sympatická infantilita.

// Bhut: Shukaho Shiki.

// Sarapis: Dostávám se do toho. Zatím mi ta metalová poloha přijde "zbytečně normální", ale když se Sigh utrhnou s fantazií ze řetězu jak mají ve zvyku (např. v Satsui), je to pecka bez debat. 

 

Wrekmeister Harmonies - Light Falls (2016)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Na oslavu vydání alespoň slovenského překladu knihy Melanchólia vzdoru, jejíž součástí je právě kapitola Wrekmeisterovy harmonie, podle nichž byl natočen stejnojmenný film a podle kterého se tahle kapela jmenuje, jsem se vrátil k tomuto koncepčnímu opusu. Z toho lze hodně cítit nálada Godspeed You! Black Emperor a třeba i starých Sólstafir. Předposlední píseň Some Were Saved Some Were Drowned je zaručená husina.  

 


 

// Symptom 

 

Nada Surf - Lucky (2008)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Indie-rock z Améru.

 

Porcupine Tree - Closure/Continuation (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Reunion prog-rockové legendy.

 

Spurv - Myra (2018)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Instrumentální post-rock s příchutí severu.

 

Shipping News - Flies The Fields (2005)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

#alternative #friendrock #sadbastardmusic  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Kruppe / 9.11.22 20:10odpovědět

Limbonic Art prvni 2 alba absolutni pecka,vzpominky na mlada leta:-)The Ocean je pro me nejlepsi metalova kapela dneska.Pral bych jim uspech jako maji Gojira.Jinak nejposlouchanejsi Brutus:Unison life.No,cekal jsem od toho vic,Nest je povedenejsi.Pro nenarocny poslech...Orm:Intet Altet, moderni black a samozrejme Blut Aus Nord!!!

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky