|
|
||||||||||
Poměrně nedávno jsme se v rámci Nedělního poslechu, konkrétně v jeho 62. pokračování, podívali do dánské Kodaně za Augustem Rosenbaumem, který v listopadu vydal svou novou desku Vista. Pohybovali jsme se na poli moderního piana s poměrně citelným přesahem k šířeji rozmáchlé hudbě filmové a zmínili jsme i jméno Nilse Frahma, abychom tu podobnost hned v dalším odstavci přinejmenším zpochybnili.
Dnes toho změníme jen málo. Zůstaneme v Kodani, zůstaneme u piana a o něco intenzívněji než minule zmíníme jméno Nilse Frahma, kteroužto zmínku nebudeme dále nijak znevažovat. Projekt Sternlumen má totiž ke klasickému pianu mnohem blíž než hudba Rosenbaumova, v aranžích nic dalšího nepřidává, nebezpečně si zahrává s minimalismem a veškerý prostor vytváří jedna jediná stopa. Piano.
Za projektem Sternlumen stojí logicky jediný člověk, Thomas Kudela, který ač pochází z německého Porůří, fascinován Skandinávií přesouvá své pozadí právě do Dánska a konkrétně do zmíněné Kodaně. Tam bydlí na různých místech a v různých čtvrtích, až se nakonec před několika lety přestěhoval do čtvrti jménem Nørrebro, která jej inspirovala k založení tohoto projektu a vůbec k tomu, aby to pozadí posadil na stoličku ke klavíru a začal něco tvořit. „Kompozice vyjadřují každá svou vlastní atmosféru: melancholii, osamělost, nově nalezenou lásku, přátelství a zvláštní pocit během svítání, když jedete na kole přes most Dronning Louise’s“, dodává na konto své druhé desky, která vyšla letos na podzim a atmosféru čtvrti Nørrebro odráží nejen ve svém názvu.
Je to především ta melancholie, kterou při poslechu Nørrebro Nights pocítíte jako převládající a celou desku prostupující pocit. To nepíšu ani z toho důvodu, že sám Kudela o tom mluví, ani proto, že první uvolněný singl Red Wine Melancholia může pro někoho ztělesňovat víc než jen teorii z čítanek. Ten pocit na vás prostě padne a soudě podle vlastní poslechové zkušenosti, je to něco hodně podobného, jako když mi hraje José González. Je to hudba pro chvíle samoty, předurčená pro samotáře z podstaty osobnosti a nic a nikoho dalšího už nepřipouští.
Na závěr snad jen dodám, že nahrávka byla pořízena ve studiích MillFactory, které vyhledávají především jazzoví hráči, a to na klavíru Steinway, ačkoliv Thomas Kudela živě hraje na všechno možné. Mastering pak prošel rukama a ušima Boe Larsena a maximální krásy (rozuměj minimálních zásahů) dosáhl v poslední skladbě. Zkuste.
Kapela / projekt: Sternlumen
Album: Nørrebro Nights
Styl: contemporary piano
Vydáno: 9/2017
Země: Dánsko
Vydavatel: Gateway Music
Odkazy: homepage / bandcamp / facebook / soundcloud
Sestava:
Thomas Kudela - piano
Nahrávka byla redakci poskytnuta agenturou Creative Eclipse PR.
Slovenské podzemní vydavatelství hlásí několik přírustků ve svém katalogu. Jak je zvykem, jde o kazetová vydání a týká se projektů Kurvik 19, DSM-IV-T...
14.1.2021Australská senzace Voyager předělala po svém song This Boy's In Love od elektronického dua The Presents. Na výsledek se můžete podívat ZDE.
14.1.2021Už to bylo na spadnutí a teď je to oficiální. Disharmony, elektronická formace z Bratislavy během března pošle ven své nové album Resonance. Na uvolně...
13.1.2021K 15. výročí fungování vytvořila kapela Welicoruss téměr dvou a půlhodinový film mapující její historii. Dokument nazvaný 15 Years of Madness máte k d...
13.1.2021K titulní skladbě Stínohrad zveřejnila kapela Braunchodla nový videoklip, který najdete na TOMTO odkazu. Pokud by zaujalo a zatoužili byste po celé na...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.