Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Michal Pavlíček / Země vzdálené (doplněné)

Michal Pavlíček / Země vzdálené (doplněné)

-krusty-14.7.2016
"Jsem ortodoxní kapelový typ a nesnáším majetnické přívlastky v názvech kapel. To je proti podstatě společné lidské i umělecké výpovědi. Je to nelsučitelné s podstatou rockové kapely, která má v sobě prvky nějakého zvláštního manželství a společného duchovního vlastnictví. Jsou Beatles, a ne Betles Johna Lennona, jsou Rolling Stones, a ne Rolling Stones Micka Jaggera..." píše o sobě ve své biografii Michal Pavlíček, kdysi člen Pražského Výběru Michaela Kocába.

Michal Pavlíček letos oslavil šedesátku, nebo decentněji řečeno pět tuctů. A s jubileem se tak šťastně sešlo i vydání „remasterované“ knihy „Země vzdálené“, která původně vyšla v roce 2008 a teď ji máme před sebou doplněnou o roky 2008 – 2015.

 

Přemýšlím, kdo by se mi vybavil, pokud bych měl vyplnit kolonku „tuzemští kytaristé“. Pokud vyškrtneme jedince ne příliš výrazné, byť skvělé (Petr Roškaňuk, Mirek Chyška, Dodo Doležal, Petr Janda) nebo legendy, kterým se klaníme a téměř už ani nevíme proč (Radim Hladík, Petr Kalandra), vychází mi z toho opravdu Michal Pavlíček. Jeho tvorba mne dostávala v telecích létech hlavně díky STROMBOLI a VÝBĚRu. Už to by samo o sobě stačilo. Obě tyto skupiny nehýří zrovna přebohatou diskografií, ale Pavlíčkova kytara v nich vždy razila cestu kvality před kvantitou. Jenomže tohle nejsou ani zdaleka jediné zastávky na Pavlíčkově hudební pouti.

 

pav1

 

Pokud se chcete dozvědět něco víc o osobě kytaristy samotného, zkuste net anebo ještě lépe tuto publikaci. Michal Pavlíček prostě nebyl a není true-jednostylový kytarista. Jeho nápady skáčou od jedné polohy k druhé a patrné je to i v rámci jedné kapely. Do toho připočtěme scénickou hudbu, soundtracky, hrátky s elektronikou a kdovíco ještě.

 

pav2

 

Kniha je napsána způsobem, který mne zpočátku zarazil, neboť v první části se probírá víceméně pouze soukromý život a teprve druhá kapitola, která se opět vrací zpět v čase, dává možnost nahlédnout do muzikantských šuplíků Pavlíčkovy osobnosti. A čtení je to hodně poutavé a tím myslím obě strany biografie. Zajímavé čtení je to proto, že sám spoustu těch věcí, reálií a událostí pamatuji a je příjemné vkládat kamínky událostí do celkového obrazu mozaiky let minulých.

 

 

Pavlíček se probírá pomyslným archivem svých začátků, událostí, úspěchů i zklamání osvěžujícím způsobem. Oživuje příběhy tunami detailů, zajímavostí a minipříběhů. Penguin, Expanze, Bohemie, Horký dech, Pražský Výběr…a pak už to asi znáte. Dočtete se o spolupráci s Načevou, s Danem Hůlkou a budiž Pavlíčkovi připočteno ke cti, že je v názorech na takové spolupráce opravdu upřímný. Čtenář ocení, že se autor naprosto nevyhýbá kontroverznějším tématům, takže se připravte na detailní pojednání a projednání vztahu se svojí životní femme fatale, tedy Bárou Basikovou. Ta do jeho života přichází, odchází a zase se vrací a vždy z toho profituje i posluchač. Ale mám pocit, že ještě více mu na srdci ležely nekamarádské tahanice o Výběr, které inscenoval mazaný výběrovský frontman (však také vydal album pod hlavičkou "Pražský Výběr II."). Zrovna v této kauze by nebylo od věci znát názory druhé strany, tedy klávesisty, zpěváka a posledních x let hlavně politika Michaela Kocába. Eh...

 

pav3

 

Kniha samotná dokresluje autorovo vyprávění spoustou věkovitých černobílých i novějších barevných fotografií. Osobně se nepovažuji za 100% kovaného znalce Pavlíčkovy produkce, ale i tak jsem se výsostně bavil a zároveň nasál spoustu informací, o kterých jsem ve spojitosti s tímto muzikantem neměl ani páru. Velice příjemné čtení o velice šikovném muzikantovi, kterých v naší zemičce není zase tolik.

 


 

Napsal: Michal Pavlíček, Marie Reslová

Žánr: biografie

Vydavatelství: NLN s.r.o.

Počet stran: 335  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky