Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Ozvěny brněnských klubů 4 - Stará Pekárna

Ozvěny brněnských klubů 4 - Stará Pekárna

Sorgh7.1.2013
Stará Pekárna je místo, které svým zaměřením vybočuje z většinové představy rockového klubu. Jeho existence je důležitá stejně jako rozmanitost, se kterou rozkvétají tamní květy nevšední muziky.

Jelikož mám "pekárnu" nedaleko od domova, mnohdy si do ní zajdu jen na dobré pivko. Většinou tedy po výplatě, abych si ho náležitě užil. Co se koncertů týče, tak se často nechytám, protože až takový alternativec nejsem. Ale tím spíš zde není problém narazit na kapelu, kterou pak sleduji na její další cestě kariérou. O tom, že takové doupě vedou hlavy pomazané a otevřené, jsem se přesvědčil během komunikace se starším dramaturgem Staré Pekárny, Tomášem Kytnarem.

 

Stará Pekárna se nachází ve velmi starém domě a navíc v prostorách, kde pekárna kdysi skutečně byla.....

 

Stará Pekárna je velmi starý dům, jeho základy byly položeny v předminulém století - cca v r. 1897, živá muzika se tam ale peče pouze ve sklepním prostoru 13 let.

Vy sami jste jen v podnájmu?

 

Jako občanské sdružení Otaart jsme v podnájmu právě v tomto sklepě a zde se věnujeme naší hudební činnosti.

Kdy se začala psát novodobá historie klubu? Byla nutná nějaká zásadní rekonstrukce, bourání, nebo se klub nachází v původních prostorách, jen s drobnými úpravami?

 

Historie klubu je jen jedna, dříve se tam pekl chleba a nějakou dobu si tam pak soudruzi dělali co chtěli. Nyní se tam peče muzika. Úpravy byly docela rozsáhlé, protože klub vlastně vznikl v rámci záchrany domu před jeho hrozícím rozpadnutím. Svod vody ze střechy nebyl zaústěn do kanalizace, a tak dešťovka se splašky postupně narušovala základy tak, že se začaly trhat i stěny sousedních domů. A když už se musely zpevňovat základy, tak se tato stavební operace přizpůsobila vzniku prostoru, kde by mohla znít každý den živá hudba.

Jak to máte s hlukem, měli jste někdy stížnosti? Počítám, že za dřevěným podbitím bude asi slušná vrstva izolace.

 

Asi je jen málo činností, na které by si někdo někdy nebo vůbec nikdy nestěžoval. Snažili jsme se tomu předejít tím, že hrajeme živou hudbu jen do 22 hodin. Zatím to již 13 let docela funguje.

Kolik lidí stojí za fungováním Staré Pekárny?

 

Nyní je to 6 dobrovolníků - členů sdružení plus posádka baru s různou mírou zapojení.

Váš klub se vyprofiloval v centru minoritních a alternativních stylů, byl to od počátku záměr?

 

Ano, byl a doufám, že to tak zůstane.

Jak dlouho dopředu připravujete dramaturgický plán, je to třeba na půl roku dopředu, rok nebo pracujete za pochodu? Festivaly typu Etno, JazzFest nebo Alternativa budou plánovány asi hodně dopředu.

 

Některé koncerty jsou naplánovány již nyní třeba na podzim příštího roku, někdy se koncert dohodne pár dnů předem, stalo se, že i v ten den. Obecně se dá říci, že plníme termíny 4 až 5 měsíců dopředu, za pochodu, například polovina března 2013 je již nyní obsazena.

Jistě jste mnohými kapelami považováni za domovskou scénu, mohl bys  některou jmenovat?

 

Musely by to říct ty kapely, ale myslím si, že by to mohli být třeba Ty Syčáci, Kulturní úderka, Mashy Muxx, Hoochie Coochie Band, Juraj Turtev, Mojmír Bártek, Real Eyes, .... jsou to jistě desítky kapel, které u nás hrají každý rok a někdy i 2x, nerad bych na někoho zapomněl.... v poslední době jsou to například úžasní Ladě nebo Plum Dumplings.

Představujete jiný komfort poslechu, žádné hi-tech speciality a nadupané mixáky. Soudím tedy jen podle toho, co je vidět. Jen základní nářadí. Líbí se mi, že je u vás kapely slyšet pěkně naživo a přímo na dosah ruky. Někdy se bojuje s místem, ale má to vždy svoji atmosféru.

 

Jsme maličký klub, snažíme se vyhýbat komerci a lehkým žánrům, na druhé straně si myslím, že atmosféra v klubu, dobrý zvuk a dobré pivo a právě ten fenomén, že můžete sedět nebo stát u baru přímo vedle třeba Laca Decziho, Jana Spáleného, Lenky Dusilové, Glena Hansarda, Marie Doyle Kennedy či kdysi i Ivana Krále, jsou trumfy, které snad dostatečně kompenzují handicap malého prostoru.

Vždy se ptám, jak vypadá zázemí pro muzikanty, ale tady by to asi bylo zbytečné. Za barem máte alespoň kamrlík na uložení věcí, že? Taky si myslím, že u vás by těžko hrál někdo, kdo by vyžadoval sprchu před vystoupením a kaviár do šatny.

 

Tím, že naše dramaturgie funguje tak, že nehledá, ale vybírá si, nenajde se u nás pro požadavky na sprchy, tatranky s kaviárem a speciální limonády od konkrétního výrobce pochopení. Chcete hrát, tady jsou naše podmínky a berte nebo ne. Kamrlík 1x2m je k dispozici jen otrlým.

Občas se u vás natáčí živé desky, vzácností není ani natáčení České televize. Mě zajímá, pro jaké pořady u vás „čétéčko“ točí a třeba nějaký konkrétní příklad.

 

ČT již u nás řadu let netočí. Dojem, že ano je tím, že naštěstí opakují stále u nás natočené koncerty. Natočilo se zde totiž kolem 90 pořadů, byly to Blues ze Staré Pekárny, Sólo pro ..., několik dílů do pořadů Aport, Na moll, .... točily se zde i nějaké klipy kapel, scény do filmu. Je to pryč. Proč, to nevím, snad měly naše popové megahvězdy málo prostoru, málo peněz, kdo ví.

Na baru jsou k mání kompilace Blues ze Staré Pekárny, to je nějaká pravidelná edice, nebo jde o staré kousky a v dalších nepokračujete?

 

Jsou to nahrávky související s pořady Blues ze Staré Pekárny a je to nepravidelná edice, která by měla mít v příštím roce pokračování 5. dílem. Konec edice zatím nikdo nestanovil, doufám v její pokračování.

Ve stejné budově jako vy sídlí i Studio Indies. To by mohlo napovídat, že máte nadstandardní vztahy a společné projekty?

 

S Milanem Pálešem, dnes Indies Scope, s mým bratrem a synem Lukášem jsme klub zakládali, řadu let byl Milan naším předsedou. Vztahy máme pořád velmi dobré, zejména vybudováním trasy pro kabeláž hned v počátku vedoucí přímo do pultu ve studiu v 16-ti stopách je užitečnou vymožeností pro obě strany. Natočila se tu celá řada živých desek, například Prokop-Andršt-Hrubý, The Frames s Glenem Hansardem, Hammel s Hladíkem a spousta dalších, silně ji využívala i Česká televize.

Stalo se, že vás některá kapela, na kterou jste se těšili a byli rádi, že u vás vystoupí, zklamala? Myslím tím svým chováním a přístupem.

 

Stalo, na štěstí vzhledem k tomu, že na jaře budeme mít za sebou 3000 koncertů, jsou zklamaní z účinkujících v podstatě zanedbatelné.

Máte nějaký sen, koho k vám do sklepa nalákat?

 

Už jsme velcí kluci, tak sny oddělujeme od reality čím dál častěji. Ale jen tak pro srandu králíkům: Nick Cave? A nebo z letošního Blues Alive úžasní Moreland & Arbuckle?

Jako jeden z mála klubů nabízíte výborné pivo, sice notně dražší, ale vždy si pochutnám. Máte Plzeň odjakživa?

 

Ano, máme, nikdy jsme jiné pivo nechtěli, i když nám to někdy lidé vyčítají. A teď když máme Plzeň tankovou, tak alespoň v pivu jsme již dosáhli vrcholu. V muzice, myslím v dalším pokračování minimálně v té úrovni jako dosud, máme doufám vrchol ještě hodně daleko před sebou.

Mnohdy sama cesta je cíl a dosáhnutí kýžené mety může znamenat zklamání. Já vám přeji co nejpříjemnější cestu, ne moc do kopce a co nejméně trnitou!  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

peliculiar / 21.10.15 14:55odpovědět

Program: http://bandzone.cz/klub/starapekarna

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky