|
|
||||||||||
Jako úvod tohoto článku jsem si původně představoval souvětí typu “při příležitosti blížícího se koncertu Atlantean Kodex v Písku … atd. atd.”, ale vypadá to, že čím jsou moje představy vlhčí, tím vzdálenější jsou od reality. Do Písku je to teď nesmírně daleko a na konci potenciální cesty by čekal jedině zavřený klub (resp. divadelní scéna) a oči pro pláč, které bych z hygienických důvodů ani nesměl skrýt v dlaních. Koncert v rámci Heavy Metal Thunder vol. II se zkrátka neuskuteční, alespoň ne letos. Pořadatelé slibují odklad o rok, já jim v tom držím pěsti a přidávám následující řádky, které souzní s přesvědčením, že headliner byl (a jistě i bude!) vybrán správně.
O Atlantean Kodex se toho v naší vlasti moc nenamluví. Kapela má příchuť podpultového importu určeného jen pro ty, kteří přesně ví, co vyslovit při návštěvě oblíbeného železářství. Přitom prvky, které jsou pro desky Atlantean Kodex stěžejní, nepatří mezi vzácné kovy, pro něž by bylo nutné vysílat loupežné výpravy až někam do neznámých zámořských dálav. Pro vyváženou směs epiky, říznosti a klenuté melodiky stačí skáknout - světe, div se - do nedalekého Bavorska, kde mají v táboře Atlantean Kodex o pojetí epického heavy metalu jasno už patnáctým rokem.
Proniknout do tajů alba The Course of Empire a vůbec celého mikrosvěta Atlantean Kodex není zpočátku jednoduché a pro úspěšné proražení je nezbytná alespoň elementární náklonnost k rozmáchlým kompozicím, z nichž to občas leze jako z chlupaté deky. Čím je zkáza pomalejší, tím hlubší následky zanechává, proto se v doom metalu nespěchá a proto i Atlantean Kodex dopřávají vybraným motivům dost času, aby si osedlaly tolik neuronů, kolik je pro dobrovolný návrat k hodinovému albu zapotřebí. Výpravný charakter nahrávky se ne vždy snoubí s vyloženě pomalým tempem, naopak nahrávce vládne spíše poklus ve střední rychlosti, která mnohé ulehčuje. Celý ten majestátní a starosvětský šarm pramení především z vokálních aranží a vícehlasů, tu a tam přiběhne na pomoc lesní roh, dusot koní nebo mlhavé klávesy a když se to dá dohromady s dřevními kytarovými vyhrávkami a bathoryovskou aurou, nezbývá snad jediný důvod, proč to všechno nespolknout i s obalem a jewel krabičkou.
Moje první dojmy byly rozpačité hlavně kvůli zpěvu Markuse Beckera, který mi připadal o parník jinde než hudba, která jej doprovázela. O parník napřed, abych byl přesný. Díky němu jsem vlastně nahrávce dal víc šancí, než kdyby to bylo naopak. Myslete si co chcete, ale zpěv je v muzice nesmírně důležitý - sděluje, vypráví, sdílí emoce. U Atlantean Kodex to táhne Markus, alespoň v počátcích. Když to člověku všechno docvakne, je to pak už snadné, ba i návykové. Hodina neuteče jako voda, ale jako olejové skupenství archivního vína, které se nepije, nýbrž převaluje.
Vyznění alba je zvláštním způsobem podzemní. Zatímco zpěvák válcuje extraligové normy, produkce je spíše obhroublá a na distanc od moderně znějících nahrávek, jejichž navoněný zvuk je běžně označován jako světový. Což je prostě skvělá zpráva! Na kytary je ale potřeba si trošku zvyknout, protože při vší autenticitě mám občas pocit, že zakolísá jejich ladění. I to však patří k výrazu kapely, který nepokrytě čerpá inspiraci z dávných heavy metalových pokladnic i z neotesanosti jejich pozdějších undergroundových reinkarnací. Album neoplývá hrubostí ve smyslu agrese, Atlantean Kodex svou těžce naloženou výpravu provádí nebem i peklem, což se na výsledném zvuku podepisuje stejně zásadně, jako trpký osud Barbara Conana na jeho animální touze po pomstě.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Ván Records
Vydáno:Září 2019
Žánr:doom/heavy metal
Ultima Thule Bohemiae
27.5.23, Kašperské Hory, hrad Kašperk
Idle Hands
Mana
Carpe Noctem
Vitrun
Vulture Industries
Ghosts From the Past
Soilwork
Övergivenheten
Deafheaven
New Bermuda
Mudhoney
Vanishing Point
Orden Ogan
Ravenhead
Djevel
Tanker som rir natten
Sóley
Endless Summer
The Butcher's Rodeo
Ghosts in the Weirdest Places (EP)
Na gramodesce vyšla zatím poslední deska kapely Ramchat pojmenovaná Krveľ, a to v limitovaném počtu sta kusů. Všehny jsou ručně číslované, vylisované ...
29.9.2023Pravě dnes vychází díky Bizarre Leprous Production a Monkey Puss Productions MCD navrátilců Disfigured Corpse s názvem "Sick World MMXXIII".
29.9.2023Norští raraši Aeternus vydají v říjnu následovníka pět let staré Heathen. Novinka ponese název Philosopher a vydá ji Agonia Records 17. října.
28.9.2023Brněnská deathmetalová kapela Vanguard po více jak čtyřech letech vydává novou desku, která se bude jmenovat III: Pyrrhic Sequence a kterou 2. prosinc...
25.9.2023Na PHR vychází ve vinylové reedici album Life And Death (původně 1997) HC-metalové bratislavské kapely Testimony. Slyšte ZDE a kupujte ZDE, bližší inf...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.