Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Crosses - †††

Crosses†††

Jirka D.7.3.2014
Zdroj: mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: Pioneer PD-S504 / SONY TA-F 730ES / ELAC CL 82
VERDIKT: Velmi silná a podmanivá kolekce nálad, s níž je radost trávit čas.

Z avizovaného třetího EP sešlo, pět nových skladeb se spojilo s deseti předchozími z EP † a EP †† a souhrnně vyšlo na debutní dlouhohrající nahrávce „†††“. Ta se následně vyhoupla na 26. pozici žebříčku Billboard 200, čemuž si přiřaďte důležitost dle vašeho naturelu.

 

Pro ty z vás, kteří máte rádi přesnost a jasná fakta, připomenu, že skladby jsou na albu řazeny v opakujícím se sledu EP † – EP †† – nová skladba, jakkoliv pořadí z předchozích dvou mini respektováno není. Dalším nesporným faktem je slušný hitový potenciál značného počtu skladeb, navíc bez sklouzávání k podbízivosti nebo lacinému písničkaření. Právě naopak, silně elektronické aranže jsou propracovány s nemalou nápaditostí, čistě lineární směr je s fantazií dále rozvíjen a jen nízké procento skladeb bych označil za jednoduše přímočaré kompozice. Výjimky se samozřejmě najdou, třeba „Bitches Brew“ je poměrně jednoduchá záležitost, navíc v závěru namočená do esence Deftones, jenže u tak dobře fungující skladby jsou tyhle myšlenky jaksi pomíjivé.

 

 

Hlavní síla nahrávky ale není v jednotlivostech, nýbrž v celkové atmosféře, dané ať už skvělým Morenovým zpěvem nebo pomalým tempem, silnou melodikou a přiléhavou volbou elektronických rejstříků. Možných popisů vás může napadnout vícero – zasněnost, melancholie, vnitřní klid, poetika, elegance – není podstatné, který si vyberete, podstatná je skutečnost, že album tímto způsobem působí a působí silně.

 

Napadá mě jedna, pro někoho snad překvapivá a možná až kacířská paralela, a to k aktuální nahrávce Alcest. Jasně, instrumentace je naprosto odlišná, fundament skladeb čerpá pokaždé v jiných studnicích, ale obé podle mého směřuje k obdobnému cíli, míří na stejný terč a právě u Crosses mám dojem, že trefa je podstatně blíž černému středu. Tam kde u Alcest už ztrácím pozornost a uspán jakousi jednotvárností duchem opouštím poslechový prostor, tam mě Crosses stále vedou, stále drží v nastaveném směru a pokud únava a závan nudy, tak až v samotném závěru desky, který se lehce vytrácí do ztracena.

 

Neskrývám svůj dobrý rozmar z recenzované desky, i když absolutoriím a nekritickému přístupu nepodléhám. Zmínil jsem už reminiscence na Deftones (a ta na konci „Bitches Brew“ není jediná), zmínil jsem lehký odliv síly v závěru a dodávám ještě informaci o dynamicky nekompromisním masteringu, sice v duchu doby, ale v duchu značně blbém. Přesto je „†††“ album velmi silné a do značné míry podmanivé, což jsou slova, která vždycky píšu rád.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Daviderr / 8.3.14 10:56odpovědět

No já nevím, ale asi budu za škarohlída, ale mi se to nelíbí ani za mák. Nemá to nic.

Ruadek / 7.3.14 12:07odpovědět

3 křížky jsou velice povedená deska s potenciálem nemalým, myslím si tudíž přesný opak co Arwen. Deska na mě silně působí, škoda že není složená pouze z nového materiálu a její velkou část tvoří skladby už známé z minula. Je to elektronika, která je precizně vymakaná, má svůj feeling, umí hodně dobře naladit. Deska mě hodně potěšila, ostatně jako vše ostatní doposud pod kžíži vydané...

Arwen / 7.3.14 10:30odpovědět

Miluju Deftones a Chinův hlas. Croses je strašně nudná deska bez hlubšího potenciálu.

Victimer / 7.3.14 7:23odpovědět

Pěkný. Zrovna u křížků mně ale víc vyhovovaly ty epka. 15 medových songů je vážně dost. Ale jinak... pěkný. 70%.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky