|
|
||||||||||
Eponymní debut nizozemských mimozemšťanů Dodecahedron způsobil slušný otřes extrémní scénou. Dá se v klidu říct, že se zrodil další z milníků, co hýbe náladami a představami znuděných příznivců extravagantního nářezu. Pět let trvalo, než se objevil jeho následovník. Je jasné, že nemá a nebude mít lehkou pozici, že vysokou laťku jen tak něco nezdolá.
Jak jsme si mohli zvyknout, není možné se jen tak zorientovat v bláznově mozaice a už vůbec ne s vytvořením názoru. Je dobré vše uložit k ledu a po slehnutí zběsilého prvního dojmu se na desku vrhnout znovu. Jestli si myslíte, že vám usnadní koupě digipacku s texty, jste na omylu. Texty vás zneklidní ještě víc než hudební maglajz. Jsou těžké, divotvorné a vlastně ani nevím, co jimi básník chtěl říct. Na pochopení je zřejmě potřeba většího intelektu pro vstřebání filozofické jinakosti.
Ale vrhněme se do reje. Chci-li zařadit kwintessens do nějakého stylového ohraničení, nestačí mi představivost. Základem je stále divnější black metal, ale při bližším ohledání pohřešovaného je evidentní, že onen black je pouze koření nebo jed, chcete-li. Všudypřítomný industrial nic neusnadní. Slyším i djent a přitom vlastně ani ne. Hm, tudy - tydli cesta nevede. Díky občasným výjezdům do světa nikam cítím dozvuky powerviolence, chaotického hardcoru atd. Líbí se mi, že byť svým posluchačům ničím neusnadní jejich pochopení, je jejich hudební guláš líbivý a poslouchatelný. Je docela možné, že si vytvoříte závislost, jak se budete kutat v detailech a věnovat desce tolik kýžené pozornosti. Většinu času se pohybujeme v tremolech, blast beatech, produkce je našpiněná jak staré trenky a zároveň přes všechen bordel vcelku čitelná. Zběsilé změny tempa jen tak někdo nerozdýchá. Vůbec není srandovní, když se objeví příjemná melodie, vy se nachytáte, vlníte se a ejhle, prásk! Linečka je zmrzačená, disharmonicky skřípavá, rytmus strojový, plný rušivých samplů…
Myslel jsem si, že si usnadním práci a popíšu jednotlivé skladby, ale to by zavánělo nošením dříví do vykáceného lesa. Každá věc včetně instrumentálních Prelude, Interlude a Finale vybuchuje tunami nápadů. Ano, každá samotná je jiná než druhá. Jedna je víc klasicky černá, druhá je hardcorová, jiná je djent jak poleno. Rytmicky jsou všechny skvostně krkolomné, ale ne křečovité. Struny za bicími nijak nezaostávají. Pánové se, jak se zdá, vykoupali ve studni kreativních múz obzvlášť vydatně a nyní to do nás rvou, co se dá. Rád bych zvýraznil i moje nadšení výborným vokálem M. Eikenaara. Ten chlap si hlasivky snad nabrousil pilníkem. Křičí jak šílenec, screamuje, šeptá, deklamuje i vrčí. Táhne svůj hlas hezky do melodií i do rytmů, přesně jak skladba potřebuje. Dělá pak skladbu zase o kus poslouchatelnější.
Jak jsem psal výše, není snadné si udělat názor a zhodnotit význam kwintessens. A už vůbec není lehké porovnat novinku s debutem. Co ztrácí na psychedelii, získává v rytmické hravosti, ve skladatelském posunu a možná krapet většímu příklonu k extrému. Ale to neznamená, že album postrádá zamyšlené plochy nebo místa s krásnými melodiemi. I ty jsou pevnou součástí kwintessens. Deska má cca 40 minut, což ji dává punc naléhavosti, ale klidně bych ocenil dalších deset minut k absolutní spokojenosti. Takto nezbývá než ji točit stále dokola, což vlastně není vůbec špatné, že.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Victimer / 6.8.17 8:56odpovědět
Nestíhal jsem si to pořádně poslechnout a byla to chyba. Kwintessens je parádní deska, prošpikovaná detaily a utažená do posledního šroubku. Album, co mě poslední hodiny absolutně ničí!
Pavson / 10.5.17 7:31odpovědět
Dodecahedron na debutu byli výborní, ale co se děje teď je šílený. Zatím deska čtvrtroku! :) Těším se i na projekt Ulsect, za kterým stojí někteří z Dodecahedron.
Label:Season of Mist
Vydáno:Březen 2017
Žánr:avantgarde black metal
M. Eikenaar - zpěv
M. Nienhuis - kytary
J. Bonis - kytary
Y. Terwisscha van Scheltinga - baskytara
J. Barendregt - bicí
1. Prelude
2. Tetrahedron - The Culling of the Unwanted from the Earth
3. Hexahedron - Tilling the Human Soil
4. Interlude
5. Octahedron - Harbinger
6. Dodecahedron - An Ill-Defined Air of Otherness
7. Finale
8. Icosahedron - The Death of Your Body
Baroness
Purple
Monster Magnet
A Better Dystopia
Marilyn Manson
Lunchbox (SP)
Strange Feelings
One More Last Day
John Grant
Grey Tickles, Black Pressure
Samael
Lux Mundi
Godflesh
A World Lit Only by Fire
Vladivojsko
Hořící hlavy
Messenger
Threnodies
Boris
Dear
Pyramids
A Northern Meadow
Ještě stále čerstvý květnový singl Rigor Mortis od Meeting with Hans (post-rock/hardcore) v režii studia Silent Observer k poslechu ZDE.
27.6.2022Tiskovka: Mohou pankáči natočit desku dětských písniček? Odpověď na tuto otázku přinesli Už Jsme Doma na albu Pět ran do čepice. Nahrávka vznikla ve s...
27.6.2022Domácí kapela Gate Crasher zveřejnila nový singl Jako vlci, k němuž vznikl i videoklip - k dispozici na youtube.
27.6.2022Pár měsíců po digitálním vydání je venku i fyzická podoba nahrávky Pohrdat domácí kapely Decultivate, a to na jednostranné 12" gramodesce s gravírovan...
27.6.2022Domácí dark(black)metalová kapela Pergamen právě vydala své nové album Sol infernum, které je jejich první koncepční nahrávkou. Kromě digitálního vydá...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.