|
|
||||||||||
Od M. a jeho Lamp of Murmuur není radno co očekávat. Lamp of Murmuur si za pár let dokázal vytvořit impozantní pozici. Od dřevního a krutého blacku se projekt dostal na Submission and Slavery ke koketování s osmdesátkovým gothic rockem. Neřadové počiny jako Punishment and Devotion zase promrskávaly svůj styl thrashovou učebnicí. V rozhovoru, který jsem s M. vedl pro Unholy Pagan Fire, mi bylo naznačeno, že další nahrávka bude překvapením. M. se tehdy nebál vyzdvihnout svůj respekt k Immortal. Saturnian Bloodstorm je zde. Je překvapením a Immortalovské tendence z desky doslova stříkají…
Co je tedy jinak? Je něco, co novinku pojí s těmi předchozími? Na tyto otázky odpovídám – NE a NIC! V podstatě se jedná o nový projekt s jiným zvukem, laděním, stylem i vokály. Zvuk nahrávky postrádá lo-fi přístup, tempo je někde jinde. Zvuk je sice čitelný a čistější, je ale mnohem surovější a mohutnější. Vokály jsou kultivované, dá-li se takto vůbec hovořit o screamech a chrchlání. Je jim rozumět, jsou položeny nízko, takže spíše připomínají vrčení. Synonynum pro Saturnian Bloodstorm je hymna. Nechci být škarohlídem, ale při zavření očí bych si desku klidně mohl splést se staršími počiny „abbatovského“ období v Immortal. Máme zde zasekávané doprovodky a nad nimi či vedle nich se vznáší heavy vyhrávky. Do stylu se vkrádá thrash, který si M. vyzkoušel už dříve.
Díky dobrému zvuku pěkně vyzní melodické vyhrávky a zakryjí takřka nulovou originalitu. Skladby jsou totiž příjemně poslouchatelné. Nejedná se o žádný extrém. Při poslechu často přemýšlím, kolik starých fans Lamp of Murmuur zůstane věrných a kolik nových získá. Já osobně tohle neřeším, protože je mi v podstatě Lamp of Murmuur fuk. Nestačil jsem si za tu chvilku získat vášeň pro tento projekt, abych se případně rozčiloval, že je všechno najednou jinak a že vykrádají ikony žánru… Naopak – já mám rád, když mě kapela překvapí nebo šokuje. Spíše jsem zvědavý, zda o této polohy M. zůstane, nebo se příště vrhne na něco úplně jiného.
Saturnian Bloodstorm je ve své podstatě úžasné album. Druhá skladba alba Hymns of Death, Rays of Might je prototypem nádherně atmosférické skladby. Ctí zákony gradace, tempo se přelévá mezi onou hymnickou silou a epickou výpravností směrem k občasným výjezdům do severského blizardu. M. odsekává slova, zatímco se mu pod slovy kytary spolu s basou i decentními klávesy slévají v nezemský monolit.
Dalším zastavením pro vypíchnutí budiž In Communion With the Wintermoon. Po instrumentální Descending From the Aurora funguje tato skladba jako nový začátek. Po valivém rozjezdu a thrashové řevnivosti se song promění i díky velice barevné baskytaře v další oslavnou ódu. M. si všechno hraje sám. Což je matoucí. Nástroje mají všechny svoje místo. Každá stopa má svůj prostor, svůj důvod. Jakoby je hrála celá parta lidí a ne jeden muzikant. Album uzavírá titulní skladba, která je v podstatě nejextrémnějším kouskem. Nebýt tolik vytažených kláves (ty mi evokují jinou legendu – Dimmu Borgir), líbila by se mi víc. Ostatně stačí počkat minutku dvě, a vše se vrací k Immortal.
Co říct… Podobné kopie odmítám znuděným mávnutím pracky. U Saturnian Bloodstorm mi to nejde. Je vůbec možné, brát ji jako kopii? Deska je výborná. Skladby atraktivní a atmosféra pohlcující. Album poslouchám s nadšením stále dokola… Je to málo?
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Bhut / 24.4.23 8:48odpovědět
Krásně sepsáno. Já to vidím tak, že budoucnost bude zase jiná. Nyní lze říci, že každé album vzdávalo hold nějakému konkrétnímu výrazu, který je autorovi blízký. První deska - staré blacky s příklonem k Darkthrone (dle obalu), druhá deska - náladovější black s příklonem ke gotice s příklonem k Sisters of Mercy (dle obalu) a třetí deska - melodičtější, víc heavy s příklonem k Immortal (taky dle barevného obalu). Takže příště? Kdo ví...
Label: Argento Records
Vydáno:Březen 2023
Žánr:black metal
M - všechno
1.Conqueror Beyond the Frenzied Fog
2.Hymns of Death, Rays of Might
3.Seal of the Dominator
4.Descending from the Aurora
5.In Communion with the Wintermoon
6.Saturnian Bloodstorm
Lamp Of Murmuur, Dödsrit, Nāv, Zmyrna
27.4. - 28.4.22, Brno - Sibiř, Praha - klub 007
Only Sons
Lions and Unicorns
Infection Code
Dissenso
Disillusion
Ayam
Motörhead
Aftershock
Voluptas
Towards The Great White Nothing
Mgła
Exercises in Futility
Therapy?
Cleave
Nyrst
Völd
Ayreon
The Theory of Everything
Panopticon
Autumn Eternal
Dvojice kanadských kapel Miserere Luminis a Givre se představí 13.11. v pražské Modré Vopici a 14.11. v brněnském Unleaded Coffee.
2.11.2024Blind Ruler Cursed Land je projekt Willhelma Grasslicha a spojuje v sobě ethno ambient, neofolk, martial industrial a world music, což nám 23. listopa...
31.10.2024Metalová kapela Welicoruss hledá novou krev na pozici kytaristy a basáka. Pokud to pro vás zní zajímavě, pište na TENTO mail.
31.10.2024Domácí metalové duo Ánni zveřejnilo svůj nový singl, který je tematicky věnovaný islandské přírodě. Sklada se jmenuje Echoes (děkujeme) a v podobě vid...
27.10.2024Sváteční pondělí 28.10. bude mít v Brně příjemnou doom metalovou koncovku. Na Melodce se představí trio žánrovek Woe Unto Me, Guyod a Futile Mourning.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.