Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Gazpacho - Molok

GazpachoMolok

Victimer28.12.2015
Zdroj: flac / mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: PC / JVC UX-H330 / phone
VERDIKT: Minulost i budoucnost ukrytá v příběhu stroje a mysteriózní čistota hudby Gazpacho jako taková. Molok jako další skvělá deska se silným konceptem a ještě silnějším materiálem.

Aktivitou a nadšením oplývající prog rockeři Gazpacho nezaháleli ani letos a spolu s prvním podzimním listím vdechli život další nahrávce. Stačí rok, maximálně dva, aby se tahle šestice z Osla postavila před novou výzvu a nahrála další album. To aktuální slyší na jméno "Molok", myšlenkově se vrací do 20. let minulého století a přibližuje příběh muže, který sestavil stroj, jež umí vypočítat minulost i budoucnost. Vždyť přece za všemi událostmi vesmíru stojí jejich minulost! Jméno "Molok" je vyňato z Bible a sestrojení tohoto stroje je reakcí na uctívání Boha ve formě kamene, ať už kdekoliv v katedrále, nebo třeba v Mekce, neb je zahnán v jedno místo a svým způsobem uvězněn. Vedle jistě zajímavého konceptu, který je dobré vnímat, jde ovšem hlavně o způsob jak s ním naložit. A jak bývá u Gazpacho zvykem, tohle pro ně nebyl problém, protože "Molok" je dalším setkáním s nadstandardní kvalitou rockového žánru a svojským rukopisem kapely.

 

Potemnělé uličky staré Prahy, kudy se ještě loni procházel "Demon" a krásně si pohrával s křehkou atmosférou, jsou přetaveny v jiné, neméně zajímavé téma. Tam, kde první poslechy hrály na notu vzájemné podobnosti s předchozím materiálem, je dnes živá představa použití stejné nitě, ovšem s šitím jiných, na sebe navazujících motivů. I když obě alba oplývají neobyčejnou náladou, dál bych jejich styčné body viděl pouze jako pro kapelu typický muzikantský jazyk Gazpacho. "Molok" je navíc postupem času snad ještě podmanivější a propracovanější záležitostí. Výpravnost a hra s atmosférou opět hrají prim, ovšem původní dojem rozvláčného příběhu je schován do srozumitelnější a přehlednější roviny. A to i přes neodkladnou potřebu projít do nitra nahrávky za cenu větší než běžné pozornosti. Gazpacho jako každý inteligentní soubor dospívá a skladatelský růst vzhledem k minulosti je znát.

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/gazpacho15.jpg

 

Hudba Gazpacho není o jednotlivých nástrojích, ale o jejich přirozené souhře, která se jako krystalky pomalu rozpouští a zase vrací zpět. Tento proces se v celkové atmosféře desky neustále opakuje a je velmi tvárný. A atmosféra "Molok" je mimořádná. Tajemná, přitom lehce plující v záplavě čísel a vzorečků. A téměř dokonale evokující dané téma. Je do něj plně ponořená, tak jak je to ostatně kapele vlastní. Posluchač je rázem vtáhnut do děje, ze kterého nemusí mít zrovna dobrý pocit a neustále ho nutí balancovat nad tenkou hranou existence, protože je tak blízko konce. I ten je totiž možný a kapela s ním pomocí čísel kalkuluje (samotný konec alba). Pocit povznášející, tedy optimistický, pak provází poslech jako takový. To bezpochyby.

 

Cesta alba je kouzelná a vyšperkovaná do té míry, že její odkaz pohltí a jen tak nepustí. Osobně "Molok" nevnímám jako střípky na sebe navazujících skladeb, ale společně provázanou práci, kde se dílčí vypichování snad ani nehodí. A to i přes moc hezky zakomponovaný folklórní doprovod, protože ve finále i on drží desku pohromadě a bez něj by nebyla tak plná a soustředěně reflektující spojení minulosti s budoucnem. Podobně to vidím se zpěvem, a to i přes to, že Jan Henrik Ohme vlastní jasně rozpoznatelný projev. I jeho vokál je o celkové souhře, změnách naléhavosti a různých polohách. Není to je ten kňouravě vtíravý hlas, pod kterým si ho většina lidí nejlépe vybaví a některé i odradí. A to ani nerozebírám nenásilně pořešené sbory...

 

 

Pravá podstata se nemění. Gazpacho po roce znovu zabodovali a řekli si o další porci velké náklonosti a respektu na poli prog rockové muziky. "Molok" je vkusně nahraným albem napříč kulturami, časem a snahou o pestré pojetí výrazného konceptu. Snahou, která se svou konečnou podobou mění v neobyčejný zážitek.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky