|
|
||||||||||
Holdujete-li kapelám typu Mogwai nebo například Godspeed You! Black Emperor, mohou být jihokorejští rockoví hleadči Jambinai kapelou pro vás, vaše sny a tichá přání. Už od svého debutu Différance tvoří tahle partička velmi svěží a neotřelou směs post rocku, jeho hlučnějšího bratra noise a korejských lidových nástrojů. Nabízí tak paletu širokého spektra vyjádření, kde hrají prim instrumentální dovednosti a cit pro skladbu, jež je posluchači servírována doslova jako umělecké dílo. Jambinai hrají hodně atmosférickou a prostorovou muziku, v níž hledají ten správný poměr mezi klidem před bouří a bouří samotnou. A bez výhrady jsem jim to daří.
První album je pro svůj doslova raketový start ceněno nejvíce, protože způsobilo malé velké pozdvižení a přineslo celému post rockovému žánru další nový pohled, možnosti a širší rozměr. O ten se snaží mnoho kapel, některé jsou pořád výborné, ale Jambinai řadím mezi ty skutečně top interprety, kteří se stojatými vodami skutečně zahýbou a jen je nečeří. Pak se samozřejmě můžeme bavit na téma, zda řadit tuhle kapelu čistě mezi post rockovou komunitu, nebo ji brát spíš jako originál, který si z žánru bere co potřebuje a nijak významně se nezatěžuje nějakými pravidly či mantinely. To už si musí zodpovědět každý sám, možnosti jsou přesně dvě.
Po debutu Différance následovalo druhé album A Hermitage a letos vyšla trojka s názvem ONDA, které patří těch pár dalších řádků. Abych ale začal postupně, i ve mně zanechává nejvýraznější stopy první velká deska. Je to nespoutaná lavina neortodoxních postupů a prvků, které dávají zapomenout na fádnost a výrazovou zanedbanost dosud podobně využívaných zvukových planin. Aspoň pro mě. Ty tam jsou totiž časy, kdy jsem na podobném typu kapel ujížděl, dnes už sotva co z tohoto ranku překvapí. Buďme tedy rádi za takové milé výstředníky jakými jsou Jambinai.
ONDA je albem, které bude už jen těžko v dobrém šokovat. Ta dravost a nespoutanost, zvuková i výrazová, je už minulostí. Přesto Jambinai nabízí další kolekci skladeb, díky nimž se člověk pořádně zahloubá a ponoří do sebe nebo směle vypluje směr svět kolem. ONDA ve skutečnosti není v porovnání s předchozími nahrávkami o moc jemnější a křehčí materiál, ale rozhodně je hlubší a rozjímavější. Jambinai jsou po kompoziční stránce dál a je to znát.
To všechno jsem schopen jako posluchač zachytit a ocenit, ale stejně se myšlenkami budu vracet na začátek a porovnávat. Kór jako hudební pisálek. Nové album je výhradně skvělé po stránce hudebního spojení dvou světů, v nichž si kapela dokáže více pohrát a dohnat své nástroje k úchvatným, emocionálně gradujícím místům, jenž ONDA obohacují a posouvají do dalších, odvážnějších sfér. Asi tohle album skutečně docením ještě o něco později, ale zároveň se již dál nechci zdržovat a touto větou se omezovat. Tak či tak, zde vítězí především hudba Jambinai jako taková. Kouzelná, tklivá, bouřlivá a experimentální. A pořád nebezpečně vtahující do tradic země, která je nám přece jen trochu víc vzdálená, než by musela nutně být. Jsem spokojený a vím, že se budu vracet.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Ruadek / 13.8.19 13:34odpovědět
Je to skvělá deska, překvapivě hodně umírněná. Jejich vývoj jsem očekával spíše noisovým směrem, tohle je překvapení, až se mi zdá, že trochu hrají na jistotu. Ale stále dobré. Ale už to nenadzvedne ze židle jako kdysi, což ale není podmínka. Skupina má klasický vývvoj, možná je to mezičlánek před dalším náhulem, co nikdo nezařadí.
Label:Bella Union
Vydáno:Červen 2019
Žánr:traditional music / post-rock
Eunyong Sim - zpěv, geomungo
Ilwoo Lee - kytara, piri, taepyungso, zpěv
Bomi Kim - haegum, zpěv
Jaehyuk Choi - bicí, sbory
Byeongkoo Yu - baskytara, sbory
Bora Kim - zpěv (5)
Hwiseon Choe - yanggeum (1,3)
Gyouhyun Jo - sbory (4,8)
Jinyoung Han - sbory (4,8)
1. Sawtooth
2. Square Wave
3. 사상의 지평선 (Event Horizon)
4. 검은 빛은 붉은 빛으로 (Sun.Tears.Red)
5. 나무의 대화 (In the Woods)
6. 작은 위로가 있는 곳에 (Small Consolation)
7. 그대가 지내온 아픔들이 빛나는 축복의 별이 되어 (ONDA Prelude)
8. 온다(ONDA)
Temple Desecration
Whirlwinds Of Fathomless Chaos
Susperia
The Lyricist
Saint Vitus
Saint Vitus
Deathspell Omega
The Long Defeat
Nocturnus AD
Paradox
Crematory
Unbroken
Incubus
If Not Now, When?
Darkher
The Buried Storm
Icon In Me
Human Museum
Shannon Wright
Dyed In The Wool
Bjørn Riis
A Storm is Coming
Na gramodesce vyšla zatím poslední deska kapely Ramchat pojmenovaná Krveľ, a to v limitovaném počtu sta kusů. Všehny jsou ručně číslované, vylisované ...
29.9.2023Pravě dnes vychází díky Bizarre Leprous Production a Monkey Puss Productions MCD navrátilců Disfigured Corpse s názvem "Sick World MMXXIII".
29.9.2023Norští raraši Aeternus vydají v říjnu následovníka pět let staré Heathen. Novinka ponese název Philosopher a vydá ji Agonia Records 17. října.
28.9.2023Brněnská deathmetalová kapela Vanguard po více jak čtyřech letech vydává novou desku, která se bude jmenovat III: Pyrrhic Sequence a kterou 2. prosinc...
25.9.2023Na PHR vychází ve vinylové reedici album Life And Death (původně 1997) HC-metalové bratislavské kapely Testimony. Slyšte ZDE a kupujte ZDE, bližší inf...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.