|
|
||||||||||
Čtyři roky po prvním comebacku po dlouhých letech, ten druhý s "Antidotum" už tolik nešokuje ani z něj nemrazí. Všechno to promo spuštěné kolem "Ave Agony" si to tenkrát dralo vpřed hlava nehlava a bylo marné si nalhávat, že už to nebude mít tu sílu strhnout. Do víru nenávisti, zhnusení, fetu a škodolibosti nad realitou tehdejšího dneška. Toho dneška co se změnil jen pramálo a je dneškem pořád. Změnami si ale prošla Vanessa. Dan Rodný se na novince nepodílel, hlavní slovo po stránce hudební měl tentokrát Moimir Papalescu a předvedl jej v plné kráse. Pokud budeme mluvit o méně proměnlivém prostředí jako v sobě měla "Ave Agony", měli bychom ale přičíst větší hloubku a zejména temnotu, která jde z novinky poměrně neúprosně a není holt pro každého. Úplná pravda je ovšem taková, že minulá deska byla možná barevnější a poslechově přijatelnější, ale neustálé proměnlivosti a nepříjemného tvarování se dostává i novince. Jen je vše více ukryto pod falešnou monotónností, která tou skutečnou jednoduše není. Jen jí zprvu mate.
Zhltnout tuhle dávku na jeden nádech není dobré. Musí se správně rozfázovat, dát jí čas a prostor na vychladnutí. Až opadne ten první dojem sterilní jednotvárnosti. Potom "Antidotum" funguje ideálně. Co je tohle za matroš? Vždy nekompromisní Samirovy texty jsou dnes ještě ostřejší a hudba je temným diskem pro zvrácené duše středního věku, neboť ty mladší ve věku teenagerů se dneška jakýmsi nedopatřením nedočkaly a jejich střeva synchronně pokrývají vršky pouličních lamp. Ano, tahle deska se tváří stejně neúprosně jako slova k ní. Až časem rozčísne své utajené melodické vlohy, výživné nápady a schopnost nechat se vygradovat tam, kde to člověk ani nečekal a spíš se spoléhal na určitý druh údržby na úkor skryté potence. V tomto směru zabírají až na několikátý pokus např. "Ragnarok" nebo "Král noci".
Vanessa se na novince pohybují v místech, odkud je stejně blízko k neurvalým industriálním bruskám, jako ke kontroverzně pojatému disku pro pokročilé. První zveřejněná věc "Dobře organizovaná tlupa" drhla uši rockovou monstrózností, která časem vyprchala a nechala tak odtajnit další skladby desky, do té doby tak trochu stažené do pozadí. Až poté, co si všechno sedne kam má, se můžeme bavit o vyrovnané nahrávce, která jako celek nemá tolik trumfů co "Ave Agony", ale lépe si je střeží.
Zvukově jde o maximálně natlakovanou záležitost, pod níž je podepsaný John Fryer. Poslech by méně připraveným nebo dosud nepolíbeným, mohl způsobit zdravotní problémy, takže ani z tohoto pohledu není "Antidotum" pro každého. Nová Vanessa je masívní zhudebnělé zlo, elektronika pro otrlé, odporná exkurze do tmy ulic, kdy si nemůžete být jisti svým dalším krokem, ani nevybíravých pohledů na zakrvácené podlahy klubů. V neposlední řadě jde o album, které mluví svým svobodným jazykem, jehož artikulaci lze lépe porozumět, až když jste opravdu připraveni. Velmi dobré album.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
mixa / 2.11.14 23:12odpovědět
excelent
opůiashasdjfsad / 4.1.14 21:11odpovědět
Však v poho, každýmu to sem tam uletí :)
Victimer / 4.1.14 15:01odpovědět
Za to Y jsem si naplácal, díky...
hgfdsasdgsadgasdgasd / 4.1.14 14:40odpovědět
* SamirovY texty * jehož artikulaci lze lépe porozumět, až když jste opravdu připraveni. (čárka) Jinak album je gut, největší pecky jsou Dobře organizovaná tlupa, Ragnarök, Holky z gymplu, Král noci a hlavně Fuck B.
Label:X - Production
Vydáno:Listopad 2013
Žánr:EBM / necrodisco
Samir Hauser - zpěv, texty
Miroslav Papež - klávesy, samply, programování, zpěv, kytara
Jaroslav Stuchlý
Jakub Horák
+ hosté
Tuzex Christ - kytara, baskytara
Vladimír Hirsch - samply
John Fryer - programování, mix
Pavel Herynk - kytara
Claus larsen - klávesy, programování
Randy - kytara
1. Dobře organizovaná tlupa
2. Smutný pán
3. Nekrodisco
4. Ragnarök
5. Véna s kudlou
6. Fuck B.
7. Krev teenagerů
8. Holky z gymplu
9. Král noci
10. Smrt na kolotoči
11. Smutný pán (Leather Strip remix, bonus)
12. Dobře organizovaná tlupa (Tom Necrocock remix, bonus)
Vanessa
Ghost Army
Moimir Papalescu
Kraftwerk pro mě byli skutečným zjevením
Susperia
The Lyricist
Soen
Tellurian
Pylar
Pyedra
Mühr
Messiah
Saxon
Dogs Of War
Deathspell Omega
The Long Defeat
The Vacant Eyes
Technoir
Beyond Mortal Dreams
Abomination of the Flames
Pelican
Forever Becoming
V polovině listopadu vyšla druhá deska domácí thrashmetalové kapely 1000bombs, která debutovala deskou Peace Is Dead v roce 2014. Novinka se jmenuje S...
27.11.2023V neděli v Praze zemřel jeden ze stálých členů Killing Joke, kytarista Kevin Walker zvaný Geordie.
27.11.2023Během října vyšlo nové EP domácí deathmetalové kapely Supreme Conception, které obsahuje sice jedinou, ale zato 12-minutovou skladbu The Post-Humanist...
27.11.2023Debutní album Zbojnický tanec bratislavské thrashové kapely Catastrofy vychází v gramodeskové reedici na labelu Papagájův hlasatel. Poslouchat můžete ...
25.11.2023Domácí vydavatelství Dead Maggoty Productions pouští do světa tři nová vydání, čtěte níže:
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.