|
|
||||||||||
Společenství Jeden kmen nenazývám pouze kapelou záměrně, neb nejen hudbou je tahle parta nadšenců živa. Jeden kmen vnímám především jako výtvarný projekt, na který se postupně nabalují texty a hudba, aby vznikl komplexní záznam doby a místa daleko od nás a našich pozemských životů. Díky tomuto společenství nahlédneme blíž do života kmene Snaga, kde se to hemží skřety, jejich zvyky, rituály a nadšením pro boj.
Takže cestu k tomuto projektu si najde nejspíš ten, který je fascinován fantasy příběhy, ulítává na filmech typu Pán prstenů a taky se dost možná zajímá o vlastní minulost. Osobně se příliš v těchto místech fantazie neorientuji, takže si hledám své vlastní cestičky. Jedna z takových vede do skal Moravského krasu nebo na Pálavu, tedy tam, kde si lze představit původní život kmenů na našem území. Řeč je ovšem o lidech, skřetí druh je pro tuto chvíli stranou. Je to však jen taková pomocná berlička, protože uchopit snažení Jednoho kmene za správný konec, znamená být schopen přijmout život ve skřetí společnosti a nechat se inspirovat, či se aspoň dovědět něco nového.
První oficiální hudební nahrávka Jednoho kmene nese jméno Mlha. Má symbolizovat její duši, schopnost sebeobětovat se a zlomení prokletí skřetího kmene. Jde o sbírku dvanácti na sebe navazujících skladeb, které lze brát jako hudební promítání nálad a seznámení se se zvyky kmene. Dle názvů jednotlivých skladeb nejspíš o nic jiného ani nepůjde. Jsou to symboly a výrazy patřící k životu, jakožto zásadní a ovlivňující danou situaci - Boj, Kouzlo, Rituál, Pohřeb... Mlha vyšla jako 2CD, přičemž jedno CD představuje Jeden kmen po stránce hudební a druhé zase výtvarné jako doprovod toho prvního. Nakolik je animovaná podpora příběhu povedená a vyjadřující ty správné vjemy pro navození atmosféry specifického příběhu, to nechám na jiných. Mně se jeví jako dobrá a odpovídající.
Po hudební stránce jde v případě Mlhy o klidnou směs tribal ambientní muziky se spoustou bubínků, přírodních vlivů a různě využívaných vokálů. Zazní různé povely, ženský zpěv, šepot, či obyčejné vynaložení námahy - vysvětlit si různé druhy využití lze opravdu různě - každopádně život kmene je po stránce hlasového doprovodu bohatý. V dálce neustále slyšíme zvuky přírody, takže jsme v jejím těsném spojení. Život kmene si lze představit přímo v lesích nebo v jejich blízkosti, jsou slyšet zvířata, praskání ohně a jemně se proměňuje také jednotlivá nálada skladeb, protože si to situace zrovna žádá.
První dvě věci CD beru jako seznámení se s hudební tváří kmene a vstupní bránu do jeho světa. Jako skutečně zajímavou vidím velmi temnou Předtuchu, kde se nálada zlomí a nabírá na dramatičnosti. Atmosféra Jeskyně má asi nejvíce dark ambientní náturu, protože venku skučí vítr, a tak se její děj odehrává uvnitř sluje, kde kape voda a tma stěn vyluzuje podivné, až nadpřirozeně působící zvuky. Kouzlo má vyvolat dojem zaklínání, přidá se ženský vokál a hezky rozvine původní skřetí mručení. V Boji se dočkáme řinčení zbraní a různých, vlastní hrdost podporujících povelů, protože prokletí je třeba se postavit a bojovat s ním. Zajímavou dvojici tvoří skladby Smrt a Pohřeb, kdy první představuje klidnou a temnou první část a druhá je převážně tvořena loučením s mrtvým šamanem a spojená s dodáváním si odvahy do dalších dní. Život kmene smrtí šamana nekončí!
Na další hudební osud Jednoho kmene jsem ale zvědavý. Mlha si své pokračování určitě zaslouží a bude zajímavé čekat, jestli k němu dojde. Za sebe můžu říct, že si tohle album čas od času rád pustím a nechám si navodit atmosféru velké skřetí rodiny, která si žije svým vlastním životem, svými rituály a svou hrdostí. Vím, že nezabloudím.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:vlastní vydání
Vydáno:Únor 2018
Žánr:tribal ambient / fantasy / folk
Jakub - kytara, djembe, šamanský buben
Ctibor - šamanský buben, brumle, zpěv
Logo - šamanský buben, zpěv
Džugo - brumle, djembe, flétna, zpěv atd.
Skrík - zpěv, bubínek, texty
Magua - buben, perkuse, samply
1. Svět - Bot
2. Tábor - Maudhul
3. Předtucha - Iksharum
4. Jeskyně - Fil
5. Kouzlo - Dushum
6. Boj - Maukum
7. Rituál - Kaushatar
8. Smrt - Mat
9. Pohřeb - Vorroz
10. Epilog
11. Navždy ztraceni v mlze
12. Moder Jord (bonus)
Jeden kmen
Basnj
Jeden Kmen
Hudba vždycky vypravuje příběhy
The Vacant Eyes
Spheres
Napalmed / Eine Stunde Merzbauten
Noisax Jazzostrial Fractamental // nESMysl
Coriky
Coriky
Agos
Irkalla Transcendence (EP)
Panychida
Woodland Journey (EP)
Wrathrone
Reflections of Torment
Fates Warning
The Spectre Within
Spectrum-X
Black Death
Temtris
Enter the Asylum
Slovenská post-blacková formace Besna vydala včera své druhé album nazvané Krásno, které je již teď k poslechu na streamovacích platformách (bandcamp,...
17.1.2025Polští deathers Embrional vydají 21. března u Agonia Records své nové album nazvané Inherited Tendencies for Self-Destruction. Pusťte si singl se skla...
16.1.2025Kapela Sukkhu ohlašuje svou novou desku nazvanou Self-Exorcism, slyšte ZDE. CD přijde brzy.
13.1.2025Domácí metalová kapela Alchemist zveřejnila videoklip ke skladbě In the Dark of the Night, která pochází z jejich aktuální nahrávky Equilibrium (duben...
12.1.2025V Praze v Modré Vopici se 15. února koná akce Imbolc Fest II za účasti kapel Wyrm, Katarze, Skeromlat a Bjes. Info a facebook událost ZDE.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.