Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Martröð - Draumsýnir eldsins

MartröðDraumsýnir eldsins

Garmfrost5.1.2026
Zdroj: bandcamp
Posloucháno na: phone, Marshall Major IV
VERDIKT: Zlovolností plné blackmetalové obrazy surrealistické vize omotávají chytlavou mysl a mění ji násilnickými výbuchy. Intenzita prožitku je abnormální a prosta upocené snahy. Avantgardní postupy jsou začleněny do temného TRVE prostředí zcela přirozeně, že si jich nemusíte ani všimnout. Kdo bude chtít, užije si silně extrémní nahrávku, kdo hledá a nebojí se, prožije jedinečné umění divoké mysli.

Před devíti lety nadchlo undergroundový svět debutové EP slibného projektu Martröð Transumation of Wounds. V sestavě se objevilo nejedno kultovní jméno z celého světa. Za všechny jmenujme H. V. Lyngdala, Alexa Poola nebo třeba MkM. Namlsáni bestiální aurou výborného EP jsme museli čekat dlouhé roky, až někteří (v čele se mnou) na Martröð zapomněli. A přece…

 

Zaštítěni Debemur Morti, už pouze dvojice Lyngdal s Poolem obklopeni hosty nahráli dlouhohrající debut s názvem Draumsýnir eldsins. Nečekal bych, že by se po tolika letech dalo navázat na Transmutation… A taky že se nenavazuje. Draumsýnir eldsins je dílem daleko zvrácenějším. Přemýšlel jsem nad pojmy šílenství, halucinací či pokrouceností plné evokativní sound… Album se neštítí kroutit fyzikální zákony a ničit běžné představy. Black metal v rukou Martröð se jeví jako běsnění divých démonů. Přičemž se drží spíše klasického ražení, než avantgardní sonické hrůzy typu Skáphe. Album nabízí pouhou čtveřici skladeb s délkou kolem deseti minut. Pánové delší stopáž vyplní nadoraz. Nevzniká prostor pro nadechnutí, ale pro nepřirozenou závislost.

 

Rychlé, až zběsilé tempo je plné neklidu a vznětlivých bouří. Disonantní postupy jsou využity pro lákavě nebezpečnou výpravu ke konci lidství. Bestiální plochy narušují smíšené sbory, smyčce a rozladěně znějící klavír. Bicí rytmy se většinou vybičovávají do nejrychlejších blastů, nebojí se najazzlých vyklepávaček nebo šamanských perkusí. HV je doslova příšerný nositel nočních můr. Jeho hlas je plný odporného jedu.

 

Zdá se, že Draumsýnir eldsins je albem chaotickým, zlovolným dílem šílenců. Chaos je ovšem v rukou dvojice HV a AP přesně koordinovaný. Jedovaté sliny uzavřené svěrací kazajkou dští zlá poselství a zvrácené představy. Vokální nadílka je stejně neukotvená jako hudební. Z blackové tortury se často ocitáme v neoklasické mutaci. Skladby jsou poháněny nezdolnou energií a krutou vášní. Ze zběsilého víru jste bez varování vtaženi do úzké štěrbiny, kde vám nebude příjemně. Srdce sotva tepe…

 

Pochválit musím rovněž pečlivě promyšlenou a vyváženou produkci. Ve sluchátkách můžete doslova vnímat kouzla. Zde mi na mysl připadnou maximálně našinci Inferno, kteří podobným kouskům holdují.

 

Jak jsem zmínil, z disharmonických příšerností se skladby umí proměnit v atmosférický skvost. Zlovolností plné blackmetalové obrazy surrealistické vize omotávají chytlavou mysl a mění ji násilnickými výbuchy. Intenzita prožitku je abnormální a prosta upocené snahy. Avantgardní postupy jsou začleněny do temného TRVE prostředí zcela přirozeně, že si jich nemusíte ani všimnout. Kdo bude chtít, užije si silně extrémní nahrávku, kdo hledá a nebojí se, prožije jedinečné umění divoké mysli. Komu se zdá moje recenze plná expresivního blábolení, má pravdu. Draumsýnir eldsins se mnou pořádně cvičí, až se mi hlava točí.

 


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

zrušit

Reagujete na komentář

Lomikar / 25.4.23 18:02

Recenzi k posledním Limp Bizkit jsem nepsal já, takže to srovnání použít nemůžeš. Já bych spíš apeloval na to, abyste četli ty texty co jsou napsaný nad těma čísílkama. Je tam myslím celkem obšírně vypsáno, proč si myslím, že ta deska je špatná. Neupírám nikomu možnost, aby se mu líbila a třeba má prostě akorát tu smůlu, že téměř v každý písni tam slyším dost bezuzdnou inspiraci u někoho jiného, což u takovéto megakapely mi přijde jako problém. Ale to je to, o čem jsem ochotný diskutovat, nikoli o tom, zdali to číslíčko pod recenzí je nezaslouženě stejné číslíčko jako pod jinou recenzí od někoho jiného. S tím ignorantstvím taky prr - s tím albem jsem strávil podstatně víc hodin než s mnoha jinými, které mám rád.

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Kubánec / 6.1.26 14:45odpovědět

Nezapomněl jsem, ale už jsem moc nedoufal v pokračování. Hostis Humani Generis!!!

Opat / 5.1.26 10:21odpovědět

Jo, tohle je fakt neskutečná deska... islandská scéna se zdála po dechberoucím nástupu už trochu vyčpělá, ale tohle (ač to samozřejmě není pouze Island) je skvost.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky