Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Napalm Death - Apex Predator - Easy Meat

Napalm DeathApex Predator - Easy Meat

Bhut12.2.2015
Zdroj: mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: Sony CMT-NEZ3
VERDIKT: Pokud máte Napalm Death hodně rádi a nové album se vám moc líbí, tuto recenzi raději nečtěte.

Napalm Death. Zkuste si to jméno vyslovit nahlas. Napalm Death! To zní hodně dobře, ne? Je to zvučné jméno a nejen kvůli své brutální mluvnické kombinaci, ale i kvůli tomu, co všechno tento pojem vyvolává. Člověku v hlavě proletí vzpomínky na dobu, kdy kapelu objevil, na nejbližší desku a jistě si vzpomene i na pestrý hudební vývoj, který za těch pár desítek let kapela prodělala. A především se stala hodně populární. Ještě než se pustíte do čtení dalších řádků, berte prosím na vědomí, že zejména skalním fanouškům nebudou po chuti.


Apex Predator – Easy Meat je již patnáctým řadovým albem v historii kapely (upřímně všechna čest). Už při prvním kontaktu s obrázkem na jeho obalu bylo zřejmé, kudy se nahrávka hodlá ubírat. Půjde zase o kritiku, naštvanost a agresi. Je tomu skutečně tak, jenže osobně z toho cítím tuny strojených pohledů a předvídatelného výsledku. Kapela kolem sebe střílí ostrými slovy vůči korporacím, plive špínu na peníze jako takové, ukazuje prstem proti lidským zločinům a já nevím, co všechno ještě je na tom světě špatně. Bezpochyby mají pánové pravdu, otázkou ale je, zda jim to věřit. Na mě totiž působí přinejmenším lacině, spíš ale zcela nedůvěryhodně. Ostrá kritika je v kurzu, rebelství bylo vždy zajímavým a vzrušujícím elementem nejen u hudby. Ale řekněte mi, dá se tento názor sdílet s kapelou formátu Napalm Death, vydávající pod gigantem Century Media? Texty plné hněvu daleko lépe sdílím s kapelou, která jede svou dráhu téměř na koleni a abych nechodil daleko, mohu jmenovat třeba takové Gride. Od nich to žeru i s navijákem, opak cítím u této party.


Už třeba zmíněný vývoj kapely, která se v průběhu let zklidňovala a zklidňovala. I takové album jako je Diatribes je mi daleko sympatičtější než to aktuální. V tom vývoji je cítit ono prozření, že je všechno špatně a musí se přitvrdit, být nekompromisně kritický vůči společnosti a působit velmi anarchisticky. Ještě kolem alba Utilitarian jsem se nechal opíjet rohlíkem a pil vodu, kterou kapela kázala, ačkoliv v jejich příbytcích se jim to třpytilo hektolitry vína. Celkem by mne zajímalo, zda jsou členové skupiny takovými borci, že dokážou vyjít do ulic a třímat transparenty s nenávistnými hesly vůči systému. Podle oponenství, které má jejich hudba vyzařovat, by měly být přinejmenším zakladatelé hnutí Anonymous. Ne, znovu přiznávám, že jim to nevěřím.


Asi si říkáte, co to tu řeším, když bych se měl zaměřit především na muziku. Budiž. Deska je určitě hodně agresivní, na první poslech překypuje divokostí a skoro by se chtělo říct, že se kapela navrátila do grindových let. Je to přímočará nepolevující jízda, která asi udělá radost všem fanouškům. A to je možná ta podstata věci – udělat radost fanouškům, splnit účel smlouvy, získat status divoké nestárnoucí bandy. Nic víc, nic míň. Podobné běsnění mi sice není proti srsti, jenže na téhle desce to prostě není ono. Cítím z toho jasný kalkul a do očí bijící umělou hmotu. Vrcholem veškerého snažení pak jsou čisté vokály, které se tlučou se zbytkem sdělení a do skladeb se nehodí. Ještě více mne zaráží hned titulní skladba, která se absolutně vymyká komplexnosti alba. Tím vším se záměr míjí s účinkem a nahrávka u mě volně padá do průměru, kde se může popasovat s podobně kontroverzně zbouchanými materiály.


Jako perla pak působí x vydavatelských limitek, které shledávám v určitém rozporu s kázanou filosofií kapely. Asi ten přísun peněz není tak zkažený, jak se zdá. Sám za sebe hovoří i zvuk kapely, který může někomu připadat dobrý, správně špinavý, či jinak zvláštní, ovšem ve skutečnosti je smutně zničený. Raději si jdu pustit Seven Minutes Of Nausea.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Marty / 18.2.15 18:41odpovědět

Na recenze moc nedám protože mi příjde, že je kolikrát píše člověk který jsi to jednou poslechl a pak prostě něco napíše jako autor téhle! A v tom byl možná ten problém. Nové CD mi přišlo na první poslech strašně uřvané s ostrým syrovým zvukem. Tak jsem ho pustil znovu a znovu a každým dalším poslechem musím za sebe říct, že nový NAPALM DEATH je naprosto geniální! Troufnu jsi říct, že je to možná jejich nejlepší CD co za své bohaté kariéry vydali. A každým dalším poslechem se mi to líbí víc a víc! Za mě 100% je to GENIÁLNÍ a už dlouho mě nic tak nechytlo!

Hellhammer / 17.2.15 14:32odpovědět

Samozřejmě že v 99% všude čteme jak staříci z ND nakopávají, jak je to skvělé album, jaké mají pořád "správňácké", protisystémové názory atd..Myslím, že takové spojení jako Napalm Death a špatné album se v recenzích prostě obvykle nenosí.. S recenzí se naprosto ztotožňuji. Prázdná forma, plná všeho, co už od ND 25 let známe.. A to mě například "Time Waits For No Slave" bavila dosti..

Jurgen / 15.2.15 15:27odpovědět

zkus se zamyslet co jíš, kde nakupuješ, čím si čistíš zuby atd., ...na čem poslucháš hudbu? Sony? hmm....mám já důvod věřit tobě?.....až ti jednou bude tolik co jim a pochytíš do té doby nějakou moudrost, možná zjistíš co si tenkrát napsal za kraviny....btw jejich dlouholetou diskografii nemáš moc zmáklou, když mluvíš o zklidňování. Každej jejich fanda ví, že zklidňovali v druhé půli devadesátek a dalších minimálně 14 let jsou jejich desky zase v těch správných otáčkách ruku v ruce s neměnými ideovými poselstvími....kalkul po 30 letech existence? proč? pro koho? mysli!!!

Cynic / 15.2.15 12:31odpovědět

A ohledně zvuku to že metal má dnes dynamiku tak 5 - 6 decibelů a to jen v tom lepším případě je tragédie.Moderní zvuk je k smíchu,nebo spíš pláči.

david / 13.2.15 11:07odpovědět

Kdovíjakej znalec tvorby Napalm Death sice nejsem, ale tahle deska se mi fakt líbí. Zní hodně moderně, ale zároveň je znát, že to nehrajou nějaký mladý vemena, ale chlápci, kteří už mají ledacos za sebou a naprosto přesně vědí co a jak. Hodně mě baví, jak jsou udělaný kytary, to je prostě paráda.

Cynic / 13.2.15 9:05odpovědět

Já už moderní metal prakticky neposlouchám,ten přeprodukovaný,plochý a sterilní zvuk mě nebaví.Moderní metal my přijde jako spotřební produkt,Napalm Death nevyjímaje :)

Milan "Bhut" Snopek / 13.2.15 8:09odpovědět

Obávám se, že nikdo z komentujících ani Pařát nedokáže změnit můj názor. Prostě mi ta kapela přijde přeceňovaná, ne-li přežitá - své už řekla. Deska sice sype dobře, ale u toho začíná a zároveň i končí. Prostě průměr.

Johan / 12.2.15 22:00odpovědět

Bhute, Bhute, myslím, že jsi vedle. Doporučím Ti nové číslo Pařátu, tam bude o ND velký článek, a to, co tam chlapi říkají, má hlavu a patu, i směrem k té údajné komerci. Jinak mě album baví a dávám 8/10.

kubánec / 12.2.15 12:42odpovědět

Čoveče, zaprodanost Napalm Death se řešila (v hardcore/punkových kruzích) při Fear, Emptiness, Despair, takže mi ty argumenty přijdou stejně ploché jako rebelie dotyčné kapely. Na druhou stranu, ruku na srdce, kolik lidí dnes zaujímá kritické postoje podle toho, co jim naservíruje (textově) nějaká banda, ať už z nahrávky nebo při živé prezentaci? Myslím, že dnes čerpáme informace z úplně jiných zdrojů, než že si cvakneš nosič nebo lístek na koncert a čekáš, jakéže moudro Ti smečka na nahrávce/pódiu řekne. Respekt za pochvalu Diatribes :o)

Coornelus / 12.2.15 11:38odpovědět

Bhute, tos posral, za trest budeš týden konzumovat jenom podobné jídla, jako ty co jsou vyobrazené na obalu :-)))) Ne, teď vážně. Určité ústupky můžeš pozorovat u každých kapel, snad kromě See You In Hell :-). Tohle bych zrovna ND nevyčítal, ale každý to cítí samozřejmě jinak. Co se týče hudby, tak kvalita je pořád zachována.

Jirka D. / 12.2.15 6:41odpovědět

Velký posluchač Napalm Death jsem nikdy nebyl, ale nová deska mě baví. Líbí se mi její přímočarost a taková punková drzost. Obchodní praktiky bych neřešil, je to stará písnička a argumentů se najde hromada pro i proti. Je asi potřeba to divadlo trochu přijmout ... i ten nejzlejší blackmetalista jednou musí přijít dom, umít si obličej, napustit kýbl a vytřít schody.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky