|
|
||||||||||
Osm let je celkem dlouhá doba na prodlevu mezi řadovými alby, ale v případě Nokturnal Mortum je nutno připsat dmýchání čekací lhůty pomocí kompilací a živáků. Nové album pak s sebou přineslo ještě jednu drobnost a tou je grafická proměna loga, o kterou se postaral tuzemský tvůrce Moonroot (v bookletu zapsán civilně: Vojtěch Doubek). Ostatně logo kapely poměrně často v průběhu historie měnilo svou podobu, nikoliv však tolik razantně, jako je tomu tentokrát. Zřejmá snaha o distanc od prapůvodní podoby a kolektivní upozornění na to, že nyní je vše jinak.
Ve stejném duchu naopak zůstává obal a samotný zvuk a styl skupiny. Obrázek titulky skrývá množství detailů a v digibookové verzi pak ještě nabývá na vážnosti parciálně lakovaným logem a názvem alba – Verity. Digibook pak v sobě schovává celou řadu dalších fotografií, obrázků a textů včetně překladů do angličtiny. Formát je to velmi pěkný a hezky zdobí sbírku. Fyzická podoba je zkrátka vymazlená a je radost něco takového vlastnit. Ale to pochopí jen sběratelé a zastánci faktu, že CD nevymírá. Ustupuje (trendům aktuálna), ale nehyne.
Co rovněž nehyne a stává se pomyslnou jistotou, je troubení rohu v intru desky. Tenhle zvuk poprvé zazněl na desce Nechrist, kde dodnes působí válečnickým dojmem, neboť bezprostředně po něm se spustila divoká řež. A stejný zvuk rozezníval další řadové nahrávky, včetně té aktuální. Poté nastupuje klasická tvorba Nokturnal Mortum se všemi charakteristickými rysy. To znamená folkový duch v řinčení svižného slovanského black metalu a řvavé frázování Knjaze Varggotha. Deska předchozí naznačovala progresivní nálady díky art rockovým pasážím a celkově barevnějším kompozicím. Ty se ovšem dnes do široka nerozlétly, ostatně The Voice Of Steel byl a je unikát a skvost.
Nokturnal Mortum v první polovině alba prakticky nepřináší nic, co by se vzájemně převyšovalo, či jakkoliv působilo výrazněji. Ačkoliv je dobré si uvědomit, že pořád jde o dobře odvedené muzikantství s množstvím výborně naaranžovaných melodií a celkových postupů. To druhá polovice, kterou počítám od skladby osmé, dokáže okamžitě nakopnout a náladu opravdu výrazně pozvednout. Nejvýrazněji však přeci jen působí coververze Lyre původem od ukrajinské rockové kapely Komu Vnyz. To díky skvělému refrénu s líbivou melodií.
V celkovém pohledu však skupina neodbočila z hudební stezky, na kterou kdysi nakročila. Nejlépe lze album přirovnat k dvojpočinu Weltanschauung/Mirovozzrenie. Jde totiž o povedenou kombinaci svižného black metalu a folku, který má především zádumčivější a atmosferičtější tvář, než jak juchají jinačí spolky, které byste si mohli jistě poslechnout někde ve Vizovicích. Jde tedy o standard, který sice nepřekvapil, avšak byla očekávání veliká, díky opravdu vysoké laťce minulé nahrávky. Zároveň však potěšil svěžím duchem, dobrou poslouchatelností a několika výraznými motivy. Jediné, co bych snad vytkl, je fakt, že deska by mohla být o něco kratší, ale třeba se toto tvrzení ukáže opačné po delším čase, kdy si bude vše dosedávat v kontextu zvyklostí.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Dagon / 17.8.17 9:24odpovědět
Vidím to veľmi podobne... trefná recenzia.
Label:Oriana Music
Vydáno:Květen 2017
Žánr:folk black metal
Varggoth - zpěv, kytara, klávesy
Jurgis - kytara
Rutnar - basa
Bairoth - bicí
Hyozt - klávesy
1. I'll Meet You in Ancient Darkness
2. Molfa
3. With Chort in My Bosom
4. Spruce Elder
5. Song of the Snowstorm
6. Wolfish Berries
7. In the Boat with Fools
8. Wild Weregild
9. Lyre
10. Black Honey
11. Night of the Gods
12. Where Do the Wreaths Float Down the River?
Nokturnal Mortum
The Voice Of Steel
Soilwork
The Ride Majestic
Uncle Grasha's Flying Circus
Ost
Acherontas
Vamachara
MindThorN
Black Shine Of The Gloom
Dead Carnage / Soul Massacre
The Only Thing I Ever Wanted Was To Kill The God/1000 Ways To Die (split)
Falls of Rauros
Vigilance Perennial
Ulver
Wars Of The Roses
Graveyard
Graveyard
Asagraum
Potestas Magicum Diaboli
Archive
Axiom
Francouzská metalová kapela The Old Dead Tree podle všeho ještě stále není dead a aktuálně o sobě dává vědět novým songem Terrified, ke kterému vznikl...
5.6.2023Konečná pořadí v jednotlivých kategoriích ceny hudebních nadšenců Břitva jsou od včerejška známá, jejich přehled najdete ZDE.
4.6.2023A Tribute to Legends (Pocta legendám) je zbrusu nový song známých tuzemských hudebníků a je věnovaný padlým kamarádům české scény. K poslechu ZDE.
2.6.2023Projekt Abbé, za kterým stojí Jan Hamerský, právě vydává novou desku Hraj si a shoř! Ta bude k dispozici digitálně (bandcamp) a na kazetě, bližší info...
2.6.2023... proběhne tuto neděli 4. června v pořadu Hard & Heavy na rádiu Beat, a to pod taktovkou Petra Korála. Detaily jsou k dispozici ZDE.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.