Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Olm - Olm (EP)

OlmOlm (EP)

Jirka D.24.4.2017
Zdroj: CD-R v papírové pošetce // promo od kapely
Posloucháno na: SONY CDP-XA5ES / SONY TA-F 730ES / ELAC CL 82
VERDIKT: Španělští Olm debutují, ale nic moc zajímavého nepřináší. Jejich rocková alternativa jim zatím přerůstá přes hlavu a hledat přísliby do budoucna jde celkem ztuha.

Na úvod si dáme nějaká fakta, to já rád. Olm jsou ze španělského města Asturias, kde jsem nikdy nebyl, hrají od roku 2013 a loni v květnu jim vyšlo tohle čtyřskladbové EP jako jejich vůbec první nahrávka, co jsem dohledal. Řeči o pracovité kapele proto necháme stranou. Olm si taky zvolili logo v souladu s dobovou módou šedesátkové / sedmdesátkové psychedelie, ale hudebně s ní nemají nic společného, i když by tomu kromě loga napovídalo i provedení obalu. Nic takového.

 

Hudebně je to rock. Rock svým způsobem nekonvenční, třeba i alternativní, tak trochu garáž a tak trochu amatérismus. Ze všeho je cítit chválihodná snaha nehrát podle prostých schémat, ale i politováníhodná neschopnost něčeho takového dosáhnout. Neboli ambice převyšující možnosti.

 

Kapela Olm je čtyřčlenná a co do zvuku klasicky rocková - kytara, basa, bicí a žádná další cinkrdlátka. Což může být dobře. V jejím čele stojí jakási Cris, zpěvačka dle všeho mladá a snad i pěkná. Současně zpěvačka snažící se ohnout svůj hlas do tak krkolomných pozic, že ve výsledku představuje asi nejslabší díl celé mozaiky. Jedním slovem hysterie. Znáte českou kapelu NIL a jejich zpěvačku Hanku Kosnovskou? Tak přesně tak to vypadá, když se to povede. A Olm jsou příkladem toho, jak to vypadá, když se to nepovede.

 

 

K NIL bych klidně s trochou tolerance přirovnával i pokud jde o hudební směřování, ovšem 

s úplně stejnou poznámkou jako výše - jde o podobný přístup s dost rozdílným výsledkem. Ten může být dán jak (ne)zkušenostmi, tak třeba i nedostatkem talentu. Těžko říct. Olm podle všeho přemýšlí (to jim neupírám), zkouší napsat skladby nikoliv lehké a dost možná se snaží ulovit bobříka alternativy. Všechno by mohlo být skvělé, kdyby ze všeho nebyla cítit křeč a taky naivita. Schází lehkost, schází jednoduchá a jasná myšlenka, schází recept, jak ony ambice přetavit v dobře poskládanou a poslouchatelnou desku. Což je problém spíš zásadní.


Debutní EP Olm je prostě první pokus, na který je potřeba se tak dívat a víc moc o tom nedumat. Můžeme zkusit hledat potenciály, můžeme hledat kdeco a třeba i přivírat obě oči a strkat hlavu do písku. Ale psát o povedeném startu? To bohužel nejde.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky