|
|
||||||||||
„Advaitic songs“ je svou délkou 44 minuty klasická LP nahrávka, přesto se vinyloví nadšenci dočkali poměrně netradiční edice, která zahrnuje dvě desky vyřezané na rychlost pětačtyřicet. Po americkém způsobu jsou obě černé placky zabalené jen do simple obalu s přiloženým info archem a na talíři gramofonu se vám budou vlnit mimo osu nalisované etikety. Typicky zámořská deska.
Přes ikonický motiv obalu celá nahrávka zní spíš blízkovýchodně a jako přiblížení pro věci neznalého našince mě napadlo EPčko „Bay bamahe neem“ od Forgotten Silence, které je načichlé podobnou atmosférou a stvořené shodně z ryzí radosti z hudby, bez žebříčkových ambicí a nároku na honorář. Úvodní „Addis“ byla navíc oproti ostatním čtyřem, anglicky otextovaným skladbám, doplněna o text, jehož psané vyjádření mi nic neříká. Lhal bych, kdybych tvrdil, že ty znaky umím rozluštit a jestli je to svahilština nebo něco jiného, je v tuto chvíli vedlejší. První skladba navíc obsahuje i ženský vokál hostující Kate Ramsey a i ten posouvá skladbu do jiných sfér a posluchače do jiných dimenzí vědomí. „Advaitic songs“ je snad první deska, u které mi je zatěžko se po deseti minutách zvedat a jít otočit stranu či přehodit vinyl ... přerušit proud svých vlastních myšlenek něčím tak světským je stejně těžké, jako vybrat další desku po skončení poslední skladby. Ticho je pak jediným možným východiskem, vše ostatní ruší.
Dvojice Cisneros & Amos se obklopila velkou řadou hostů, jejichž nástrojový park ani nebudu uvádět. Obsazeno je celé smyčcové trio a jeho vliv na výsledný sound desky je naprosto zásadní. Především violoncello je vytaženo a přitvrzeno do nevídaných poloh a pokud mám jednu jedinou výtku k nahrávce, je to právě mastering akustických nástrojů. Zvuk desky je posunutý do nižších frekvencí a výšky poněkud ostrouhávají, což je škoda, kterou lze částečně vyspravit drobnými korekcemi zesilovače. Naproti tomu najdete na desce i ponechaní nepřesností, výrazně v poslední „Haqq al-Yaqin“, kde se dva krátce po sobě vyskytující údery do činelu, provázející celou skladbu, objevují s různou intenzitou a časovým rozestupem. A to se mi líbí. Je totiž stále co poslouchat, co objevovat a z té hudby cítíte, že ji tvořili lidé a ne chytráci u počítače.
Nebudu se zde obsáhleji rozepisovat o hudbě samotné, učinili tak už někteří přede mnou a jejich nadšení sdílím a netřeba psát o tom samém znovu. Hudba OM je osobní meditací, založená na jednoduchosti a síle jiné, než jakou se prezentují tradiční kapely. Skladby na desce nemají halekací refrén, ony se prostě zjeví, plynou a pak skončí a vy při vší té prostotě, jednom akordu a jednoduché rytmice cítíte, že v nich je ohromná síla schopná odpoutávat ducha od těla. Zhudebněný Tulák po hvězdách Jacka Londona, víc modlitba než hudba.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
David Kasík / 19.12.12 17:18odpovědět
Také přidávám své pochvalné hodnocení, rychlotočitý vinyl je fajn zpestření.
Milan "Bhut" Snopek / 18.12.12 20:03odpovědět
Ani já nebudu pozadu... Vážně moc pěkná relaxačka, sice už to není taková dřevařina jako debut, ale jejich vývoj se mi líbí. Úžasná podmanivá hudba.
Ruadek / 18.12.12 17:52odpovědět
Rozhodně ANO. Hypnotická záležitost. Připomíná mi to kompozici "Set The Controls For The Heart Of The Sun" od Pink Floyd, z roku 1968.
Bodin / 18.12.12 15:47odpovědět
Jedna z nejlepších desek, které jsem za poslední dobu slyšel. Minimalistická, nakažlivá. Na Advaitic Songs jsem si vypěstoval závislost.
Victimer / 18.12.12 15:32odpovědět
Jedna z TOP nahrávek roku, co víc říct když to někdo umí a ví co a jak. Advaitic Songs je spiritualitou v každém tónu a zvuku nástroje.
Label:Drag city
Vydáno:Červenec 2012
Žánr:stoner / minimalism / world music
Emil Amos - drums, guitars, piano, percussion
Al Cisneros - bass, vocals, piano, percussion
guests:
Kate Ramsey - vocals
Robert Aiki Aubrey Lowe - vocals, tamboura
Jackie Perez Gratz - cello
Lucas Chen - cello
Jory Fankuchen - violin, viola
Lorraine Rath - flute
Homnath Upadhyaya - tabla
side A
1. Addis
2. State of Non-Return
side B
3. Gethsemane
side C
4. Sinai
side D
5. Haqq al-Yaqin
Ball
Ball
Six Degrees Of Separation
Simple
Tábor Radosti
Egregor
Arallu
The Demon From The Ancient World
Rotting Christ
Aealo
Claw
Claw
Manowar
The Lord of Steel
Hildur Guðnadóttir
Without Sinking
Mudhoney
Digital Garbage
Maze Of Terror
Ready to Kill
Riviera Playboyz
OkoZla
Řecká metalová kapela On Thorns I Lay vydá 13. října na Season of Mist novou řadovku, která se bude jmenovat stejně jako kapela a z níž byl aktuálně z...
18.9.2023Kapela Insania představila videoklip ke skladbě Jedeme peklo, kterou znáte z alba GRRRotesky (psali jsme ZDE). Klip pochází z dílny CyberOlase a dle k...
18.9.2023Na rakouském vydavatelství Mai Lei Bel vyjde 22. září debutní deska rockové kapely Craggy Collyde, která funguje od roku 2018 nejdříve jako duo, nyní ...
17.9.2023Rebaelliun pustili do světa kytarové video se skladbou All Hail The Regicide připravovaného alba Under The Sign Of Rebellion, které vyjde 22. září u A...
17.9.2023October Tide zveřejnili nový singl z připravovaného alba The Cancer Pledge. Skladbu Blodfattig najdete na TOMHLE linku.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.