|
|
||||||||||
Philm vycházejí z úplně jiných kořenů, než na které jsem většinou zvědav. Různé crossovery, hybridy thrashe, rapu, nu-metalu a já nevím čeho mi jsou bytostně cizí. Sem tam se mi samozřejmě nějaká skladba líbí, ale jako celek to vše obcházím. Philm jsou výjimka, podobně jako kdysi RATM.
S tímhle svébytným projektem jsem se seznámil prostřednictvím jejich předchozího alba Fire From The Evening Sun a byl to tenkrát silný hudební zážitek (číst můžete zde). Bylo to jedno z mnoha hudebních setkání s bubeníkem Davem Lombardem, který toho měl rozjeto vždycky víc a často zároveň. Ovšem vztahy jsou věc ošemetná, a tak Lombardo + Philm už neplatí. Někomu to bude líto, ale jestli mám být upřímný, tak je to vzhledem k nahrávce buřt. Letošní matroš nazvaný Time Burner má brutální potenciál i bez Davea a už z prvních tónů otevírací skladby podvědomě cítíte nahromaděnou energii, která se musí dostat ven. Co se nastřádalo během posledních šesti let se teď valí všemi směry, každou dírkou to přetéká z repráků ke mně do obýváku. A skvělou zprávou je, že to není o brutalitě nebo masivní zvukové náloži, která zabije každý detail a z očekávaného zážitku zůstane jen vzpomínka na něco..., něco hodně hlučného.
Time Burner je plná skvělých detailů, čitelná jak slabikář velkých písmen, ve kterém si zalistuje i slepec. Naprostým požitkem je sledovat baskytaru na její cestě éterem, jak výrazný má prostor pro své bublání. Pro mě jde asi o vrcholný prvek alba. A novic za hrncama slyšící na jméno Anderson Quintero se taky překonává, to je samý únik, náhlé staccato po mdlém odpočtu líného času. Vůbec nevadí, že skladby nestojí na výrazných melodiích a ani v refrénu se člověk zpěvný většinou nepřidá. Krátké, ale intenzivní motivy jsou během chvíle odehrány a nastupují další. Ten tzv. post-hardcore střídají vpravdě jazzové seance, ve kterých přebírá generálskou hůl klavír a skladba se bortí do rozšafného jamování. To je potom mišmaš bořící veškeré zažité představy. Ty se najednou zdají zbaběle přízemní a já se ptám - co to má bejt? Jsou místa, kde prostě tápu. Předposlední Like Gold splňuje vše, jen ne představu o standardním muzicírování. Je to taková alchymistická úvaha, jako bych si při pohledu do zrcadla přehrával divoký večírek, který se zvrtnul. Je to něco jako psychedelické prožívání opilosti a fakt nerad bych to zažil na vlastní kůži. Ne tak zhuleně, ale s podobně rozjímavou náladou ke mně promlouvá Spanish Flowers (mimochodem moc pěkná, když jí dáte čas) a totálním úletem je Wade Through Water. O metalu nebo hardcoru nemůže být ani řeč, a nebýt bicích tak koukám na přebal, jestli nejde o zdivočelého Chopina.
Ovšem i takoví jsou noví Philm, u kterých zůstává spousta toho co známe, nebo si to o nich myslíme. Výrazově silný projev jak zpěváka tak muzikantů si vás podmaní sehraností a hravým přístupem. Album se do vás zakousne s něhou a v jedinečné alchymii zvuků vás nechá postupně trávit vznikající dojmy. Kytarové orgie jsou zajímavé i při skromném vrčení, ale nejpůsobivější jsou při návalech geniality využívajících bohatý rejstřík efektů. Navrstvení linek rytmiky a hlavních melodií nezavání obžerstvím, ale nejednou to vypadá jakoby se zde vyřádilo hned několik kytaristů. Je to prostě pěkná a promyšlená alchymie tónů dávající dohromady složitý obraz. Živelná vzedmutí versus klidná zátiší s ovocem. Philm prostě natočili parádní album. Není pěkné na první poslech, chce lehce odkrýt a pak už vás musí ta muzikantská zručnost zasáhnout.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Jirka D. / 17.3.21 15:08odpovědět
Poslední asi měsíc tuhle desku taky občas protočím a je to fakt neustálý souboj mezi tím to vypnout, anebo vydržet. Hodně netradiční věc, zatím bez jednoznačného závěru.
Label:Metalville
Vydáno:Únor 2021
Žánr:post-hardcore
Pancho Tomaselli - basa
Gerry Nestler - zpěv, kytara
Anderson Quintero - bicí
1. Cries Of The Century
2. Steamroller
3. Spanish Flowers
4. 1942
5. Wade Through Water
6. Wonka Vision
7. The Seventh Sun
8. Evening Star
9. Like Gold
10. Time Burner
Philm
Fire From The Evening Sun
Entropia
Vacuum
Master's Hammer
Transgalaktický řezník (7" SP)
The 69 Eyes
Blessed Be
Morrow
The Quiet Earth
Soundgarden
King Animal
Keosz
Be Left to Oneself
Manes
Vilosophe
Metallica
Beyond Magnetic
Abigor
Höllenzwang - Chronicles of Perdition
Anderson / Stolt
Invention Of Knowledge
V Praze v Modré Vopici se 15. února koná akce Imbolc Fest II za účasti kapel Wyrm, Katarze, Skeromlat a Bjes. Info a facebook událost ZDE.
11.1.2025Progresivně techničtí deathers Sadist vydají 7. března pod značkou Agonia Records své nové album nazvané Something To Pierce. Už nyní si můžete pustit...
10.1.2025Na značce MetalGate vyjde kniha Daniela Lakea nazvaná USBM: Revoluce identity v americkém black metalu, která v deseti kapitolách a na prostoru více j...
10.1.202535 let od vydání kazetového dema Není se kam skrýt kapely V.A.R. se na značce Pařát dočká tato nahrávka CD reedice ve formátu digipaku. Obsahem bude r...
9.1.20257. února vyjde nová deska Amidst the Runs citlivých duší SAOR a aktuálně na ni láká zveřejněný videoklip ke skladbě The Sylvan Embrace s hostující Ell...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.