|
|
||||||||||
Rusáky znám již léta letoucí a teď nemyslím od okupace, ale od desky Enter z roku 2006. Tu placku jsem sjížděl po nocích jako blázen, uchvácený její neskutečnou sílou a intenzitou. To hráli ještě Russian Circles něco mezi rachotivou podobou houbičkových cvoků Mars Volta a syrovým post-metalem. Jejich styl se po ta léta vyvíjel, stále pouze v trojici a bez zbytečného zpěvu. V roce 2013 vydali Memorial, který sice recenzuji drobet později, ale narovinu přiznávám, že málokterá deska mi dala tolik zabrat.
RS servírují syrový post-metal prakticky ihned od začátku, žádné štráchy – krátké intro a jde se na věc. Poměrně překvapivě epický rozjezd v lehce přívětivějším zvuku, než měla deska minulá, tedy Empros, o dva roky mladší. Ihned si lze povšimnout přímého útoku na solar, kytary se vrství, od třetí minuty hrubá síla dominuje a těžké metalové riffování tvoří základní celek. RS dokáží v trojici nástrojů ničit všechno okolo s příjemným přehledem, hodně rádi přecházejí do vyloženě melodických pasáží, aby ukolébaného posluchače v příští sekundě udolali hrubou jízdou, která se přivalí jako příboj.
Memorial je ledová tříšť, přestože není tak zvukově syrová jako předchozí desky a je tedy posluchačsky vstřícnější. Ovšem pod povrchem to jiskří, Mike Sullivan drhne struny pod podlahou a trojková sestava ponořena sama do sebe nikoho nešetří. Vzorovým příkladem budiž pojetí a průběh 1777, až s post-rockovou melodikou vystavěná nádhera, kterou ve třetí minutě rozcupují na hadry. Ten modravý mrazivý obal má co sdělit, ale tohle je jedna věc z mnoha – bude to svým způsobem stále mrazivé.
Brianova úderná basa spolu se Sullivanovou kytarou, to jsou dva aspekty, které působí (stejně jako pokaždé v historii) hypnotickým dojmem. Současní RS jsou metalovým arzenálem v plné polní i uhlazeným rockovým sněním, které jako by chtělo na chvíli prohřát zmrzlé kosti. A když se to stane, zase zafouká vítr a je to zpátky. Dave a jeho bicí artilerie, to je prvek, který se dostává ke slovu velmi často a stejně často lze poslouchat pouze jeho sólo hru, stejně nepředvídatelnou a hypnotickou jako je zbytek celku. Soustředit se lze třeba jen na jeho paličky, které na všech albech mnohdy nechá zaznít jako samostatný nástroj, hravé perkuse, čistě střih mezi agresivní hrou. K Memorialu lze přistupovat mnoha způsoby, znalce minulých alb potěší lehce jiným přístupem, nováčky může přikovat k zemi a nepustit.
Zatímco Empros byl syrový jako porážka na jatkách (pusťte si to hodně nahlas a budete žasnout, co se dá vytvořit ve třech lidech), Memorialu zůstal mráz v zádech a zmizela část té animální agrese hlukových stěn. Sullivan už nehrotí pasáže až na horizont událostí, bicí netučou svůj poslední tanec. Všechno je jaksi lehčí, působí to ale stejně hluboko.
Zajímavostí dotýkající se současnosti je fakt, že na desce Memorial hostuje Chelsea Wolfe, zásadní postava současného dění okolo temné hudby. Zajímavostí číslo dvě je, že Chelsea si pozvala Sullivana jako hostujícího kytaristu na svou aktuální desku Abyss. Kruh je uzavřen.
Memorial je naprosto pohlcujícím zážitkem, který mě v roce 2013 potkal a od té doby si ho občasně dávkuji s okamžitým účinkem. Je mnoho post-metalových kapel, které se snaží o lecjaké kejkle a opravdu málokomu se povede tvořit výjimečnou hudbu. RS se to zatím povedlo pokaždé, čehož si nesmírně vážím. A že o desce píšu až teď, je jen důkazem toho, že o této nahrávce není úplně snadné psát, dotýká se niterných pocitů a těžko ji lze slovy popsat.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Sargent House
Vydáno:Říjen 2013
Žánr:post-metal / instrumental rock
Brian Cook - baskytara
Mike Sullivan - kytary
Dave Turncrantz - bicí
hosté:
Chelsea Wolfe - zpěv
1. Memoriam
2. Deficit
3. 1777
4. Cheyenne
5. Burial
6. Ethel
7. Lebaron
8. Memorial
Russian Circles
Guidance
Russian Circles
Blood Year
Russian Circles
Gnosis
Mortem
Ravnsvart
Root
Zjevení
Garoted
Bewitchment of the Dark Ages
Nocturnal Pestilence
I, Eternity
Green River
Rehab Doll
Oblivion (PL)
Xenopath
Phlebotomized
Clouds of Confusion
Iggy Pop
Post Pop Depression
Domácí metalová kapela Alchemist zveřejnila videoklip ke skladbě In the Dark of the Night, která pochází z jejich aktuální nahrávky Equilibrium (duben...
12.1.2025V Praze v Modré Vopici se 15. února koná akce Imbolc Fest II za účasti kapel Wyrm, Katarze, Skeromlat a Bjes. Info a facebook událost ZDE.
11.1.2025Progresivně techničtí deathers Sadist vydají 7. března pod značkou Agonia Records své nové album nazvané Something To Pierce. Už nyní si můžete pustit...
10.1.2025Na značce MetalGate vyjde kniha Daniela Lakea nazvaná USBM: Revoluce identity v americkém black metalu, která v deseti kapitolách a na prostoru více j...
10.1.202535 let od vydání kazetového dema Není se kam skrýt kapely V.A.R. se na značce Pařát dočká tato nahrávka CD reedice ve formátu digipaku. Obsahem bude r...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.