|
|
||||||||||
Russian Circles to dokázali už na první desce Enter (2006) před téměř dvaceti lety a od té doby neustále potvrzují svoji výjimečnost. Nový a v pořadí osmý zásek do diskografie studiových alb je temný jako obloha před bouří a těžce tlačí na pilu. V sedmi skladbách je ukryto více, než co je možné stihnout pochytat jedním poslechem. A to je moc dobře. Standardní tříletá doba čekání končí, čtyřicetiminutová výprava do mysli jednoho z top souborů v oboru právě začíná.
Hudebně jde o všehomix toho, co bylo ke slyšení na předchozích deskách, ale několik nových zajímavých momentů tu přeci jen je. Už úvodní kus Tupilak poslouchám nevěřícím sluchem. Nástup baskytary je rychlý a nekompromisní. S kytarou a bubny v patách drží napětí do poloviny, kdy toto stvoření grónských Inuitů útočí s plnou silou. Dvojka Conduit překvapuje surovými kytarovými riffy, které by s přehledem našly uplatnění i ve více extrémním metalu, než jaký kapela zastupuje. Intro trojky Gnosis atmosférou nápadně připomíná noty z partesu Toma Moora a jeho již neexistující duo Khuda. Bubeník Dave Turncrantz nečekaně zařadil do svého arzenálu i těžký kalibr v podobě blastbeatů a těžce zkouší virbl hned ve dvou skladbách.
Tou první je čtyřka Vlastimil s lehkým dotekem slovanství, která našince zaujme už po jméně. Melodie v úvodní sekci matně připomínají atmosféru Egypta v podání Nile. Netypické sypačky dojem jen umocňují a jsem rád, že se snaha setkala s úspěchem. Vzpomínám, že když se o podobnou bubenickou expanzi pokoušeli Agalloch, dopadlo to neslavně. Po teskné mezihře Ó Braonáin zahrané na sólovou kytaru plnou reverbu, kde čtu vliv klasické hudby, přichází ostrý řez a šestka Betrayal jde ve vteřině do plných. Russian Circles nikdy neměli pro ostřejší riff daleko, ale tentokrát je jejich urputnost v komponování těžkotonážních partů ne méně než zarážející a svěží zároveň. Kontrasty na mikro i makro úrovni jsou to správné koření dobré hudební potravy, trio to ví a loučí se uvolněnou skladbou Bloom, která by se v některých momentech dala přirovnat k produkci Sigur Rós.
Celkové resumé novinky Gnosis je veskrze pozitivní. Kapela není jen bezvadně sehraná, po letech aktivního působení je schopna vlastní reflexe (dámy a pánové, nechci se vás dotknout – kdo z vás to má?) a dokáže svůj obvyklý rukopis osvěžit inovativním přístupem. Za podporující elementy můžeme kromě skladatelských a instrumentálních výkonů považovat i dobrou péči o zvuk z prostředí studia God City, za kterým stojí Kurt Ballou z Converge. Tahle dobrou hudbou natlakovaná nahrávka si právem říká o díl vaší pozornosti.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Sargent House
Vydáno:Srpen 2022
Žánr:post-metal
Mike Sullivan - kytara
Dave Turncrantz - bicí
Brian Cook - baskytara
1. Tupilak
2. Conduit
3. Gnosis
4. Vlastimil
5. Ó Braonáin
6. Betrayal
7. Bloom
Russian Circles
Memorial
Russian Circles
Blood Year
Russian Circles
Guidance
Lvcifyre
Svn Eater
Naurrakar
Dopisy o zle (EP)
Last Influence Of Brain
Insomnicons
Trinacria
Travel Now Journey Infinitely
Masáž
Kvok!
Mr. Bungle
The Raging Wrath of the Easter Bunny Demo
Mur
Truth (EP)
Squash Bowels
Grindcoholism
21. září se v plzeňském klubu Parlament odehraje společný koncert německých Infestus a domácích Mallephyr. Zahraniční hosté přivezou svou novou desku ...
9.9.2024Poslední nahrávka Skylor od Dying Passion doputovala do černých oběžných drážek. Detaily ohledně edice vydané pod patronací Magick Disk Musick čtěte n...
8.9.2024Norští pochmurní deathers Shaamiroth vydají 31. října u W.T.C. Productions své třetí album Devildom.
6.9.2024Nová deska Drom je právě k prodeji na oranžovém LP například na kapelním mailu nebo skrze portál bandcamp. Z alba nazvaného Pustina můžete tamtéž slyš...
6.9.2024Polyho projekt Poly Noir zveřejnil další ze série videoklipů, aktuálně ke skladbě Padá hvězda. Ke shlédnutí na youtube.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.