|
|
||||||||||
Skade je norský blackmetalový one projekt z města Bergen. Nový nebo aspoň dosud opředený tajemstvím, které v podobě jména hlavního autora stále platí. A kromě těchto dvou strohých informací vlastně nic víc nemám. Nechme tedy Skade v jeho anonymitě a to podstatné si povíme níže. Projekt má od června venku své debutové album Gudinnen, které nám bylo doporučeno z řad čtenářů sledujících naši pravidelnou nabídku alb v podobě měsíčních Ozvěn. Díky za tento povedený tip. Neotřelost a v dnešní záplavě různých podobně znějících spolků také originalita, jaké se albu Gudinnen dostalo, se určitě cení. Já byl lapen do sítí tohoto podivného a jak se patří mystického díla prakticky hned.
První album Skade je temný a experimentální lo-fi black metal. Takový, který se nebojí zůstat jen v primitivním módu. Jednotlivé skladby v sobě vedle ryzí podzemní syrovosti nesou schopnost absorbovat další vlivy a jisté části alba bych se nebál označit jako avantgardní. V hlavní roli je klavír a zvláštně uchopené symfonično. Alespoň částečně jsem si dal dohromady textovou složku alba, je velmi temná a zcela v mezích černého kovu. Mimojiné se ocitáme na březích moře, v ledové mlze, anebo s jistou vnitřní hořkostí hluboko v lesích. Gudinnen chápu jako introvertní uměleckou zpověď. Mísí se v ní totální underground s efekty a chutí posunout jej dál, na netradiční úroveň. True norwegian black metal a ambice nenechat ho stát na místě jako kůl v plotě. Umělecky ho vyprovodit ze tmy lesa do tmy širšího spektra, snad i moderního světa. A co je důležité, funguje to báječně.
Gudinnen je v překladu bohyně a na obalu je malba, na které se milostné hrátky nejspíš mírně řečeno vymkly kontrole. Album pomalu otevírá klavírní intermezzo skladby Alltid våke, za nímž se asi po dvou minutách spustí surová zvuková stěna protkaná syntetikou naznačující, že přízemní svět krutosti bude v péči experimentů. Následuje krátký lo-fi výplach Iskald tåke, kde se objeví hodně zkreslený vokál. Častý to průvodce tohoto alba. Vedle těchto kratších věcí jsou na Gudinnen i výpravnější kusy. Jako například Forbitret. Tahle stále dost dřevní skladba nabídne poměrně přehledný stav do dutin zavedeného blacku, odkud proudí na povrch snaha o melodie. Ano, jsme hodně na severu, to se pozná. Anebo taková Lukker ditt øye, která zní zpočátku hodně neohrabaně, aby v sobě rozehrála malou symfonii, ve které se předvede klavír a dokonce i dechy. A pak jsou tu zásahy přímo do černého! Jako třeba věc jménem Misnøye, která byla před časem vyslána coby takový singl alba. Tikání hodin, klavír v pozadí a hlavní deklamátor puštěný odkudsi z ampliónu jsou vzápětí drceni narůstající hradbou riffů. Dvakrát a dost. Prosté, ale účinné.
Pokud jde o vokál, tak vedle toho jízlivého podzemního skřehotu je album opatřeno právě různě upravenými deklamacemi či recitacemi. A taky čistým zpěvem. Po stránce hudební pak zvukovými efekty vůbec. Programování a studiovému kumštu bylo Gudinnen dáno plnými hrstmi. Co ale vyčnívá nad ostatní, jsou klávesy a hlavně klavír. V některých skladbách úplně. Taková instrumentálka Mellomspill je vlastně dungeon synth kousek této podivné mozaiky temných nálad. Další z mých oblíbených částí desky je rozšafná Ouverture for Andre Del, kde se vedle variabilní blackové produkce z vedlejší místnosti ozve konejšící maminka a do gradující skladby si zakřičí i její malé dítě. Nejdřív jsem si myslel, že je to kočka a dost možná jsou tam doopravdy oba. Tahle skladba u mě asi vede. Melodie a přístupnost v experimentech nadále smývá bahno blackmetalové původnosti. Okovy jsou uvolněny, závory otevřeny, může se ledacos a na konci zazní úryvek z jakéhosi francouzského filmu.
A pokračuje se dál. Dypt inni skogen je další z košatějších songů alba, který nám dá krásně čuchnout k tomu, jak si nastavit temnotu o trochu jinak, než z čiré blackmetalové studny záhad. Pomalu se rozpínající elektronikou třebas. Nezbytný klavír nás převede do prostředí starého rozvrzaného blacku až pak. No a ten klavír... Občas je Skade díky němu až teatrální, jako například na konci alba v Gift med havet. Zde se evokuje i cello nebo kontrabas, takto bez nápovědy nejsem schopen říct. Na závěr zazní i čistý zpěv a housle, čímž je album Gudinnen jako do jiných hudebních dimenzí šilhající lo-fi black dokonáno. A mně dokonce připomene časy jiného norského projektu Morgul.
První album Skade je zkrátka odvaz. Postavený na prazákladech a v polních podmínkách, odkud vede cesta skrz klavírní etudy a experimenty všeho druhu do trochu jiného světa, než běžný raw black nabízí. Člověk se neubrání cukání koutků, jak mnohdy zanedbaně tahle deska zní, ale pak přijde uznání a potvrzení, že autor vše do detailu promyslel a představuje se jako velice zdatný komponista. Jako rozervaná duše vycházející z black metalu. Tohle si rozhodně zaslouží pozornost! I přes to, že je tento projekt pořád mile schovaný v ústraní a moc se o něm neví. Asi to bude chtít jej trochu víc otevřít konzumentům. Má v sobě zvláštní kouzlo a jak jsem uvedl na začátku, umí být originální.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:DIY
Vydáno:Červen 2022
Žánr:black metal
1. Alltid våke
2. Iskald tåke
3. Forbitret
4. Misnøye
5. Lukker ditt øye
6. Mellomspill
7. Ouverture for Andre Del
8. Dypt inni skogen
9. Han senkes i jorden
10. Gudinnen Skade
11. Er
12. Gift med havet
Mudhoney
Digital Garbage
God Dethroned
The World Ablaze
Mothlite
Dark Age
Aeon Sable
Aether
Venom
Fallen Angels
Golgotha
Erasing the Past
Till Lindemann
Zunge
Rammstein
Rammstein
Gehenna
Murder
Nevermore
The Obsidian Conspiracy
Deeds Of Flesh
Nucleus
Na lebelu Dead Maggoty Productions vychází bilanční kazetový komplet Forgotten Silence nazvaný Arte-faktum-XXX, který obsahuje materiál ze všech šesti...
12.9.20245. října se ve Žďáru nad Sázavou v klubu Hanuman (znáte jako Batyskaf) odehraje 21. ročník oslavy extrémní hudby Krátký, rychlý a hlasitý, který se po...
10.9.202421. září se v plzeňském klubu Parlament odehraje společný koncert německých Infestus a domácích Mallephyr. Zahraniční hosté přivezou svou novou desku ...
9.9.2024Poslední nahrávka Skylor od Dying Passion doputovala do černých oběžných drážek. Detaily ohledně edice vydané pod patronací Magick Disk Musick čtěte n...
8.9.2024Norští pochmurní deathers Shaamiroth vydají 31. října u W.T.C. Productions své třetí album Devildom.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.